به‌روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
نگاهی به مجموعه داستان «فریاد در خاکستر»
روابط انسانی و موقعیت‌هایی که در داستان‌های این مجموعه خلق شده، خواننده را ترغیب به فکر کردن و اندیشیدن می‌کند. به همین خاطر با توجه به زاویه دیدی که صادق کرمیار در داستان‌ها دارد، خواننده افق‌های تازه‌ای پیش روی خود می‌بیند که او را دعوت به تامل جدی می‌کند.
فهیمه اسماعیلی- صادق کرمیار را همه با کتاب «نامیرا» و «دشتهای سوزان» میشناسند. نویسندهای که طی سالهای اخیر با این دو اثر و بهطور ویژه «نامیرا» در صدر اخبار و توجه افکار عمومی بوده است. فروش بیش از یکصد و ده هزار نسخه از این رمان نشان از اقبال مخاطبان به این اثر و نویسندهاش دارد.

حال این نویسنده با مجموعه داستان «فریاد در خاکستر» که نشر کتاب نیستان آن را منتشر کرده در بازار کتاب حضور پیدا کرده است. مجموعه داستانی که از نظر موضوعی باید آن را در رده داستانهای جنگی دستهبندی کرد. هرچند موضوعات دیگر نیز در کتاب به چشم میآید اما با این حال غلبه با داستانهایی است که حول محور دفاع مقدس خلق شدهاند.

تنوع مضمونی و تکثر نوع نگاه به مقوله جنگ برجستهترین مسئله این مجموعه است. کرمیار در این مجموعه علاوه بر به نمایش در آوردن چهره خشن جنگ با توصیفات فراوان سعی در نمایش دادن پیوند جنگ با مقولات اجتماعی و باورهای عامه دارد. این مسئله که کرمیار توانسته از زوایای گوناگون به یک رویداد بنگرد نشانگر توانایی و تسلط او بر داستانپردازی است.

نثر و زبان این مجموعه علاوه بر سادگی، روان و شیوا است وخواننده بدون لکنت با داستانها ارتباط برقرار میکند. ارتباطی که به نویسنده کمک میکند تا بتواند جهان داستان را بهتر در ذهن و زبان خواننده ایجاد کند. کرمیار اهل پیچیدهگویی نیست و در داستانهای این مجموعه نیز شاهد این نکته هستیم، هرچند در یکی از داستانها سعی میکند به خواننده نشان دهد که فاقد توانایی پیچیدهنویسی و حرکات فنی در داستان نیست که اتفاقا از پس داستان بر میآید اما ترجیح میدهد بیشتر قصه بنویسد تا اینکه بخواهد قدرتنمایی فنی کند. توصیفهای جذاب و دقیق و نیز صحنهآراییهای قابل توجه نویسنده برای خلق یک موقعیت داستانی از این مجموعه، یک اثر داستانی تأثیرگذار و قابل اعتنا ساخته است. بهخصوص در داستانهایی که نویسنده از جنگ و روابط میان افراد سخن می‌‌گوید بهشدت روی خواننده تاثیر میگذارد

روابط انسانی و موقعیتهایی که در داستانهای این مجموعه خلق شده، خواننده را ترغیب به فکر کردن و اندیشیدن میکند. به همین خاطر با توجه به زاویه دیدی که صادق کرمیار در داستانها دارد، خواننده افقهای تازهای پیش روی خود میبیند که او را دعوت به تامل جدی میکند.

نکته پایانی اینکه داستانهای کرمیار به هیچ وجه ضد دفاع نیست و برخلاف برخی از داستانها که تلاش دارند رفتار دفاعی ملت ایران را جنگطلبانه جلوه دهند، او در این داستانها از اهمیت دفاع با زبان داستان سخن میگوید و روحیه مقاومت و ایثارگرایانه را تقویت میکند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: