به‌روز شده در: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷
مهدویت در کلام مقام معظم رهبری
البته دولت اسلامىِ كامل به معناى واقعى كلمه، در زمان انسان كامل تشكیل خواهد شد؛ ... ما به قدر توان و تلاشِ خود مى‌خواهیم مجموعه‌ كارگزاران حكومت را - كه خودمان هم جزو آن‌ها هستیم - به نقطه‌اى برسانیم كه با نصاب جمهورى اسلامى تطبیق كند. ما مى‌خواهیم خود را به حد نصاب نزدیك كنیم.
در این یادداشت سعی شده است با استفاده از بیانات رهبر معظم انقلاب، به توضیح دو مفهوم «انتظار» و «منتظر» و همچنین «وظایف منتظران» پرداخته شود.

معانی انحرافی از انتظار

«یك معناى انحرافى در باب انتظار بود كه خوشبختانه امروز از آن فهم و برداشت غلط، اثر چندانى نیست. كسانى كه مغرض و یا نادان بودند، اینطور به مردم یاد داده بودند كه انتظار، یعنى اینكه شما از هر عمل مثبت و از هر اقدام و هر مجاهدت و هر اصلاحى دست بكشید و منتظر بمانید تا صاحب عصر و زمان، خودش بیاید و اوضاع را اصلاح كند و مفاسد را برطرف نماید!» (بیانات رهبر انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم ۱۳۶۹/۱۲/۱۱)

معنای صحیح انتظار و وظایف منتظران

«قبل از دوران مهدى موعود، آسایش و راحتطلبى و عافیت نیست.قبل از ظهور مهدى موعود، در میدانهاى مجاهدت، انسانهاى پاك امتحان مىشوند؛ در كورههاى آزمایش وارد مىشوند و سربلند بیرون مىآیند و جهان به دوران آرمانى و هدفىِ مهدى موعود ارواحنافداه روزبهروز نزدیكتر مىشود؛» (بیانات ۱۳۷۰/۱۱/۳۰)

یكی از وظایف منتظران در دوران غیبت «آمادهسازی زمینه اقدام حضرت» است. رهبر انقلاب در اینباره میفرمایند: «شما باید زمینه را آماده كنى، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه آماده، اقدام فرماید. از صفر كه نمىشود شروع كرد! جامعهاى مىتواند پذیراى مهدى موعود ارواحنافداه باشد كه در آن آمادگى و قابلیت باشد، و الّا مثل انبیا و اولیاى طول تاریخ مىشود.» (بیانات ۱۳۶۸/۱۲/۱۰)

بزرگترین وظیفه منتظران

ایشان همچنین بزرگترین وظیفهی منتظران در دوران غیبت را آمادگی و خودسازی برای مبارزه با مستكبران و زورگویان میدانند: «بزرگترین وظیفهى منتظران امام زمان این است كه از لحاظ معنوى و اخلاقى و عملى و پیوندهاى دینى و اعتقادى و عاطفى با مؤمنین و همچنین براى پنجه درافكندن با زورگویان، خود را آماده كنند.» (بیانات ۱۳۸۱/۷/۳۰)

انقلاب اسلامی تمهیدگر ظهور

«البته دولت اسلامىِ كامل به معناى واقعى كلمه، در زمان انسان كامل تشكیل خواهد شد؛ ... ما به قدر توان و تلاشِ خود مىخواهیم مجموعه كارگزاران حكومت را - كه خودمان هم جزو آنها هستیم - به نقطهاى برسانیم كه با نصاب جمهورى اسلامى تطبیق كند. ما مىخواهیم خود را به حد نصاب نزدیك كنیم.» (بیانات ۱۳۸۴/۶/۸)

ایجاد تمدن اسلامی؛ مأموریت اصلی منتظران

«تمدن اسلامی یعنی آن فضایی كه انسان در آن فضا از لحاظ معنوی و از لحاظ مادی میتواند رشد كند و به غایات مطلوبی كه خدای متعال او را برای آن غایات خلق كرده است برسد؛ زندگی خوبی داشته باشد، زندگی عزتمندی داشته باشد، انسان عزیز، انسان دارای قدرت، دارای اراده، دارای ابتكار، دارای سازندگیِ جهان طبیعت؛ تمدن اسلامی یعنی این؛ هدف نظام جمهوری اسلامی و آرمان نظام جمهوری اسلامی این است.» (بیانات ۱۳۹۲/۶/۱۴)

اما این تمدن اسلامی چه نسبتی با جامعه مهدوی در زمان ظهور حضرت حجت عجلاللهتعالیفرجهالشریف دارد؟ حضرت آیتالله خامنهای در اینباره میفرمایند: «تمدّن اسلامی به صورت كامل در دوران ظهور حضرت بقیةاللَّه ارواحنافداه است. در دوران ظهور، تمدّن حقیقی اسلامی و دنیای حقیقی اسلامی به وجود خواهد آمد.» (بیانات ۱۳۷۹/۷/۱۴)

باید توجه داشت كه تمدن اسلامی، امری مطلق نیست، فرایندی طولانی و نسبی است كه اهداف آن نیز بهصورت نسبی محقق میشود: «فرایند تحقق هدفهاى اسلامى، یك فرایند طولانى و البته دشوارى است. بهطور نسبى انسان به آن اهداف نزدیك مىشود؛ اما تحقق آنها، بسیار طولانى است» (بیانات ۱۳۸۰/۹/۲۱)

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: