به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۳۹۳
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

عملکرد شهرداری به ریش اصلاح طلبان بسته است
محمدعلي وكيلي، نماينده تهران در مجلس، در يادداشتي در روزنامه ابتكار نوشته كه «مديريت تهران، مهم‌ترين كارنامه اصلاح‌طلبان در اين دهه است. » او معتقد است كه « ما در مجلس، نتوانستيم اكثريت باشيم و دولت نيز كمترين تأثیر را از اصلاح‌طلبان مي‌پذيرد. تنها كارنامه شوراي شهر و شهرداري است كه جلوه كامل مديريت اصلاح‌طلبان است. از اين روي، عملكرد شهردار آينده تهران، هرچه باشد حتماً به ريش اصلاح‌طلبان بسته مي‌شود. » با چنين مقدمه‌اي او از اعضاي شوراي شهر مي‌خواهد كه «شايد در هيچ دوره‌اي، شهرداري تهران براي اصلاح‌طلبان به اندازه اكنون حياتي نبوده است. ساختنِ تهرانِ بحران‌زده، مي‌تواند الگوي اصلاح‌طلبان براي ساختنِ ايرانِ بحران‌زده تلقي شود... اعضاي محترم نيك مي‌دانند كه بايد فارغ از نام حزبي خود و با ملاحظه دست‌پاکی، كارداني و داشتن انرژي و انگيزه انتخاب كنند. »
دولت البته اصلاح‌طلب است اما ناكامي‌هاي دولت باعث شده كه اصلاح‌طلبان مسئوليت آن را نپذيرند و اميدشان به شورا و شهرداري تهران باشد كه در هفت ماه گذشته كاملاً نااميدشان كرده است. اين هم كه وكيلي مي‌نويسد اعضاي شورا فارغ از نام حزبي خود شهردار انتخاب كنند، يقيناً منظورش دعواي بين دو حزب اصلاح‌طلب كارگزاران و اتحاد ملت است؛ دعوايي كه به استعفاي نجفي منجر شد و نه آنكه معتقد باشد شهردار مي‌تواند غیر اصلاح‌طلب هم باشد. الياس حضرتي پيش از اين گفته بود كه «قطعاً از شوراي ۲۱ نفره اصلاح‌طلب تهران انتظار نمي‌رود كه فرد غیر اصلاح‌طلبی را به عنوان گزينه شهرداري معرفي كند. » علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر هم گفته بود «يكي از معيارهاي انتخاب شهردار داشتن پيشينه اصلاح‌طلبی است. » محمدجواد حق‌شناس عضو شوراي شهر تهران هم معتقد است «شهردار بعدي تهران بايد يك اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار و متعهد به اين جريان باشد. » وقتي قرار است اولويت اول اصلاح‌طلبی و تعهد به اصلاحات باشد، روشن است كه همچون هفت ماه گذشته كارآمدي تحت‌الشعاع قرار گيرد.

اذعان اصلاح‌طلبانه به عبور از امام (ره)

روزنامه سازندگي در گزارشي تفضيلي به بررسي تعامل نهضت آزادي و اصلاح‌طلبان پرداخته است. در اين گزارش نكته جالب‌توجهی وجود دارد و آن هم تغيير نظر چپ‌گرايان يا همان خط امامي‌ها در مورد نهضت آزادي برخلاف نظر امام خميني است. در ابتداي گزارش از خودداري محتشمي‌پور، وزير كشور ميرحسين موسوي از تأیید صلاحيت اعضاي نهضت آزادي براي انتخابات گفته شده و در ادامه آمده است كه «مواضع چپ‌گرايان پس از دوم خرداد در قبال حقوق اساسي نهضت آزادي، با دهه 60 و اقدامات وزارت كشور محتشمي‌پور تغيير كرده بود. چنانکه عبدالله نوري، وزير كشور خاتمي پيشنهاد داد نهضت آزادي با نامي ديگر درخواست مجوز كند اما اعضاي اين حزب نپذيرفتند. »
اين در حالي است كه در نامه معروف امام به محتشمي‌پور كه در گزارش روزنامه كارگزاران هم اجمالاً به آن اشاره شده، آمده كه «نهضت به اصطلاح آزادي صلاحيت براي هيچ امري از امور دولتي يا قانونگذاري يا قضايي را ندارند؛ و ضرر آنها، به اعتبار آنكه متظاهر به اسلام هستند و با اين حربه جوانان عزيز ما را منحرف خواهند كرد و نيز با دخالت بي مورد در تفسير قرآن كريم و احاديث شريفه و تأويل‌هاي جاهلانه موجب فساد عظيم ممكن است بشوند، از ضرر گروهك‌هاي ديگر، حتي منافقين (اين فرزندان عزيز مهندس بازرگان) بيشتر و بالاتر است... بايد با آنها برخورد قاطعانه شود، و نبايد رسميت داشته باشند. » يعني وزير كشور خاتمي، ترجيح داده نظر امام را دور بزند و از حق بگذرد و پيشنهاد بدهد نهضت آزادي بدون تغيير در اعتقادات و عملكرد و مباني، با نامي ديگر فعاليت كند اما خود نهضت آزادي نخواسته دست از اعتقاد كه هيچ، حتي دست از نام خود بردارد.
جزئیات تازه درباره حادثه اخیر در ریاض

تحلیل‌ها و افشاگری‌ها درباره اتفاقات هفته اخیر و صدای تیراندازی و انفجار در نزدیکی یکی از کاخ‌های خاندان سلمان در ریاض ادامه دارد. «مجتهد» فعال معروف سعودی در صفحه توئیتر خود جزئیات جدیدی را درباره حادثه تیراندازی در کاخ ولی‌عهد سعودی فاش کرد و نوشت: حمله به کاخ الخزامی با توپ ۵۰ میلی‌متری صورت گرفت. مجتهد افزود: در این حادثه، هفت نفر کشته شدند و عاملان آن از اعضای خاندان حاکمه آل سعودی هستند. «سعد الفقیه» دیگر معارض معروف عربستان نیز نوشته است: درگیری‌ها در کاخ الخزامی حدود ۵۰ دقیقه ادامه داشت و منطقی نیست که برای هدف قرار دادن یک پهپاد، حدود یک ساعت تیراندازی به صورت افقی انجام بگیرد.

اسنپ ارتباطی به سپاه ندارد
سردار شریف، سخنگوی سپاه درباره ارتباط سامانه هوشمند حمل‌ونقل «اسنپ» به این نهاد، گفت: برای تنویر افکار عمومی و آگاهی ملت عزیز ایران تأکید می‌کنیم، نه تنها «اسنپ»، بلکه هیچ یک از سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل شهری، ارتباطی با سپاه نداشته و ندارند. وی افزود: از آحاد مردم شریف به ویژه رانندگان زحمتکش و اداره‌کنندگان آژانس‌ها که در ارائه خدمات به شهروندان عزیز با مشکلاتی هم مواجه شده‌اند، انتظار داریم به این شایعات توجهی نکنند و تشویش‌کنندگان افکار عمومی را ناکام گذارند.
گسترش روابط سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به حوزه نظامی
روزنامه «جروزالم‌پست» در گزارشی به نقل از یک تاجر اروپایی از تلاش عربستان برای خرید برخی سامانه‌های ضد موشکی رژیم صهیونیستی خبر داده است. این تاجر اروپایی مقیم «ریاض» پایتخت عربستان، خبر داده است که سعودی‌ها در حال بررسی خرید سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» هستند؛ سامانه‌ای که ساخت شرکت «رافائل» و «صنایع هوافضای اسرائیل» است. این روزنامه صهیونیستی که مدعی است خبر خود را از روزنامه «باسلر زایتونگ» سوئیس دریافت کرده، در ادامه آورده است کارشناسان نظامی سعودی، فناوری نظامی رژیم صهیونیستی را در ابوظبی، پایتخت امارات مشاهده و بررسی کرده‌اند. طبق این گزارش، همکاری اطلاعاتی عربستان و رژیم صهیونیستی با وجود اینکه دو طرف روابط دیپلماتیک رسمی ندارند، پیشرفت جهشی داشته و عاملی که آنها را به همکاری گسترده نظامی کشانده، هراس مشترک دو طرف از ایران است. برخی گزارش‌های خبری حاکی است، این خرید عربستان با دو هدف دنبال می‌شود؛ ابتدا نزدیکی و همکاری بیشتر با رژیم صهیونیستی و دوم در امان ماندن از موشک‌های ارتش یمن.
انتقاد شدید از انعکاس نادرست سخنان آیت‌الله جوادی‌آملی
حجت‌الاسلام جعفریان، مسئول دفتر آیت‌الله جوادی‌آملی از مراجع معظم تقلید، درباره سخنان اخیر آیت‌الله جوادی‌آملی که در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت، توضیح داد: این سخنان در دیدار وزیر کار بوده و صدر و ذیلی داشته؛ اما متأسفانه رسانه‌ها گاهی کار بدی کرده و یک قسمت از سخنان یک عالم یا شخصیت را که می‌توانند بهره‌برداری کنند، انعکاس داده و همان را پخش و تیتر می‌کنند. وی با بیان اینکه آیت‌الله جوادی‌ نزدیک 40 دقیقه صحبت کردند، گفت: ایشان در اثنای صحبت اشاره‌ای به وضعیت اقتصادی و مدیریتی، اختلاس، رشوه و فساد اداری داشته و با استناد به آیه‌ای از قرآن فرمودند که خدای متعال با کسی تعارف ندارد و تأکید کردند، مردم دشواری‌های اوایل انقلاب و جنگ هشت ساله و بمباران شهرها را تحمل کردند، اما همین مردم، اختلاس، حقوق‌های نجومی و بی‌عرضگی را تحمل نمی‌کنند.
مردم از عملکرد اصلاح‌طلبان سرخورده شده‌اند
ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای اول شهر تهران در گفت‌وگو با روزنامه شرق، اذعان کرد که مردم نسبت به عملکرد اصلاح‌طلبان سرخورده شده‌اند. وی همچنین به حاشیه‌های این روزهای شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: وقتي که احزاب سياسي با آن وضع فجيع فهرست شوراها را بستند، از نظر من حذف نخبگان بود، درباره شهردار تهران نبايد بگذاريم اين اتفاق تکرار شود؛ يعني نبايد اتفاقي بيفتد که عناصر دست دوم دولت يا حزبي وارد شهرداري شوند. شهردار کسي است که بايد کابينه تشکيل بدهد. برنامه داشته باشد...، توصيه اول من اين است که شرايط را به سمتي نبرند که جوي از نااميدي را به جامعه شهري القا کنند. ما الآن در شرايط خوبي نيستيم. هم اصلاح‌طلبان و هم دولت تحت فشار قرار دارند.
در یک سال گذشته کاری صورت نگرفته است!
«
پروانه سلحشوری»، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس با انتقاد از عملکرد دولت گفته است: در این یک سال کاری صورت نگرفته که بتوانیم از آن دفاع کنیم. او با بیان اینکه در عین حمایت از دولت، نقدهایی هم داریم و بارها هم اعلام کرده‌ایم، گفت: آقای روحانی پیش از انتخابات وعده‌هایی داده‌اند که انتظار می‌رود مسئولیت آنان را بر عهده بگیرد و پیگیر آنان باشد، به هر حال ایشان نباید وعده‌هایی می‌دادند که خارج از مسئولیت‌شان است. پس اگر وعده‌ای داده‌اند، باید عمل کنند. نماینده مردم تهران تأکید کرد: بارها به دولت گفتیم تیم اقتصادی خوب چیده نشده، چرا دولت تیمی را به کار می‌برد که توانایی ندارد؟ آیا آقای روحانی نمی‌توانست یک تیم کارآمدتر با خود همراه کند؟
یک نماینده اصلاح‌طلب: برجام آش دهن‌سوزی برای ما نبود

الیاس حضرتی عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید گفت: خروج آمریکا از برجام بسیار بهتر است زیرا این حالت بلاتکلیفی و بین زمین و آسمان ماندن برای ما خسارت بیشتری دارد. برجام آش خیلی دهن‌سوزی برای ما نبود. ما در برجام بعضی چیز‌ها را از دست داده و برخی دیگر را به دست آوردیم و با توجه به آنکه بسیاری از تعهدات طرف غربی عملی نشده، می‌توان اذعان کرد که داده‌های ما بسیار بیشتر بوده است. بر این اساس از خروج برجام توسط ترامپ بدمان نمی‌آید و از آن استقبال هم می‌کنیم و هر زمان آمریکا می‌خواهد از برجام خارج شود، قطعا ما داوطلب خروج از برجام نخواهیم بود اما اگر آن‌ها خارج شوند تکلیف ماهم مشخص می‌شود.

اقرار ديرهنگام شرق به ناكارآمدي برجام

روزنامه شرق در جملاتي از سرمقاله خود به قلم سردبير اعتراف جالب‌توجهی در مورد برجام دارد. در اين يادداشت صريحاً به ناكارآمدي برجام اذعان شده است: «شرايطِ دولت روحاني شرايط شكننده‌اي است كه بر وضعيت احزاب و نيروهاي سياسي تاخورده است. ناگفته پيداست عناصري بَدخيم كه در پرتو آنها برخي نهاد‌ها مي‌توانند قدرت بگيرند، در دولت روحاني وجود دارد. بعد از ناكارآمدي ناخواسته برجام، تصوير دولت روحاني در اذهان مردم، تصوير دولت ناكام است. » سردبير شرق اين ناكارآمدي را «ناخواسته» مي‌نامد كه بيشتر شبيه طنز است؛ چه آنكه مگر مي‌شد ناكارآمدي از سر ميل و خواسته خود دولت باشد؟! همه جدال آن بود كه اين توافقنامه به‌طور كامل بر عهد و امضاي طرف امريكايي استوار است و در عين حال با كساني است كه اعتباري براي عهد و پيمان قائل نيستند. همان زمان كه اين موارد به دولت تذكر داده مي‌شد، همين روزنامه شرق تيتر با فونت درشت مي‌زد كه «امضاي كري تضمين است» با روتيتر «اطمينان تهران از اجراي برجام». رنگ لوگو را با رنگ لباس مذاکره‌کنندگان غربي ست مي‌كرد و با ذوق‌زدگي از خط هوايي مستقيم تهران – واشنگتن تيتر مي‌زد. اين بزك امريكا خواسته بود يا ناخواسته؟! اطمينان تهران و ضمانت دانستن امضاي كري خواسته بود يا ناخواسته؟! حالا مانده‌اند كه با ناكارآمدي برجام و ناكامي دولت و نارضايتي مردم چه كنند و براي آنكه بيش از اين اعتبار خود را با تحليل غلط خدشه‌دار نكنند، به ناكارآمدي برجام معترف مي‌شوند اما هدر دادن اين همه ظرفيت نظام با اذعان صرف به ناكارآمدي برجام هم‌رديف نيست و حداقل نياز به اعتراف به اشتباه قبلي و عذرخواهي دارد.
جمعیت حقوق بگیرا شهرداری تهران به
۱۲۰ هزار نفر رسید

عبدالرضا هاشم زایی با اشاره به اظهارات رییس شورای شهر تهران مبنی براینکه قانون شوراها به درستی اجرا نمی شود، گفت: عدم اجرای قوانین دربیشتر حوزه ها وجود داشته و متاسفانه بخشی از قوانین مصوب مجلس توسط سایر نهادها اجرایی نمی شود، به طورحتم علت بخشی از این مشکل به نظارت های غیرقابل قبول مجلس مرتبط است. این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه شهرداری تهران بیش از 120 هزار نفر پرسنل دارد، افزود: هزینه برای تامین حقوق این میزان کارمند از کجا و چگونه باید تامین شود، به طورحتم بخش بزرگی از بودجه شهرداری باید صرف پرداخت حقوق به کارمندان شود؛ متاسفانه با ایجاد اشتغال کاذب درکشور مشکلات بسیاری در هزینه کرد بودجه ها به وجود آمده است که شهرداری نیز از آن مستثنی نیست
تاج از ترس علی کریمی ورزشگاه را ترک کرد
!

در جریان دیدار پرسپولیس و سپیدرود اتفاقی افتاد که برای اصحاب رسانه و حاضرین در استادیوم سوال برانگیز بود. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، برای جشن قهرمانی قرمزها حضور نداشت و اعلام شد به دلیل افت فشار پیش از پایان مسابقه ورزشگاه را ترک کرده است. در این بین با توجه به اختلافاتی که این مدت بین علی کریمی، سرمربی سپیدرود و رئیس فدراسیون به وجود آمده، برخی از سعید فتاحی درباره این پرسیدند که آیا تاج برای روبرو نشدن با کریمی زودتر استادیوم را ترک کرده است؟ این سوالی بود که بین حاضرین در استادیوم هم حضور داشت. چراکه صحنه خروج تاج از ورزشگاه مقابل دیده گان بخشی از تماشاگران اتفاق افتاد. ملاک اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار تهران باید تخصص گرایی، کارآمدی، پاکدستی، آشنایی با مدیریت شهری، تعامل با همه نهادهای حاکمیتی و داشتن برنامه مدون برای اداره شهر باشد.

ایرانی‌ها سالی چقدر آدامس می‌جوند؟

در ۱۱ ماهه سال قبل بیش از ۳.۵ میلیارد تومان انواع آدامس وارد ایران شده است. اگر تنها واردات رسمی این کالا را در نظر بگیریم بیش از یک میلیون دلار از ارز کشور برای واردات رسمی در این حوزه خارج شده است. به استناد آمارهای ۱۱ ماهه گمرکی در سال ۱۳۹۶، امارات متحده عربی عمده‌ترین صادرکننده آدامس به ایران محسوب می‌شود که حدود ۷۹۴ تن کالا با ارزشی بالغ بر۲.۵ میلیارد تومان و حدود ۷۹۸ هزار دلار وارد بازار ایران کرده است. روسیه با ۱۸۷ هزار دلار، ترکیه با بیش از ۸۶ هزار دلار و ایتالیا با حدود ۱۸ هزار دلار دیگر صادرکنندگان عمده انواع آدامس به ایران محسوب می‌شوند. ۸۲ درصد ایرانی‌ها آدامس می‌جوند. عربستان با ۷۹ و آمریکا با ۵۹ درصد در رتبه‌های ۲ و ۳ اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان آدامس در جهان قرار دارند
علت غیبت وزیر بهداشت در برخی جلسات دولت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تصریح به اینکه مردم انتظار دارند، رئیس‌جمهور قولی را که داده عملیاتی کند، اضافه کرد: تیم اقتصادی دولت متأسفانه با وزارت بهداشت همراه نیست. البته در دولت یازدهم هم این مورد وجود داشت حتی آقای قاضی‌زاده هاشمی قصدی برای حضور در کابینه دولت دوازدهم نداشت ولی آقای روحانی قول داده بود که این مشکلات را حل کند، ولی به‌نظر من مشکلات حل نشده است.شهریاری اظهار داشت: به‌دلیل اینکه مشکلات جدی بر سر اجرای طرح تحول سلامت وجود دارد وزیر بهداشت حتی برخی از جلسات هیئت دولت را به‌نشانه اعتراض شرکت نمی‌کند.
اخبار روزانه:


* حسین دهباشی، سازنده فیلم انتخاباتی حسن روحانی نوشت: از یک‌ سال قبل در همین ایام روشن بود که به جز هواپیماهای مرجوعی و ملخی، هیچ بوئینگ یا ایرباسی به ایران تحویل نمی‌شود؛ اما توپخانه سنگین دولت مستقر و رسانه‌های وابسته هرگونه نقدی را با تهمت سیاه‌نمایی و سهم‌خواهی تخریب می‌کردند و کاش ایام انتخابات کمی بیشتر طول می‌کشید و دست‌کم از همین مرجوعی‌ها و ملخی‌ها که به هر حال از ده‌ها فروند فرسوده سالم‌ترند، چندتای بیشتر نصیب‌مان می‌شد.
* یک منبع نزدیک به مذاکرات دونالد ترامپ و امانوئل مکرون، رؤسای‌جمهوری آمریکا و فرانسه گفت، ترامپ در این دیدار به رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که از مذاکرات «برایان هوک» با کشور‌های اروپایی درباره برجام مطلع نیست! گفتنی است، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای مذاکره با سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان به منظور پیگیری خواسته‌های آمریکا در زمینه اصلاح برجام است.
* «شیخ حسن الصالح» یکی از معارضان عربستانی گفت: وضعیت سیاسی امروز عربستان را می‌توانم به وضعیت عراق در دوره دیکتاتور سابق این کشور توصیف کنم، هر شخصی که کوچک‌ترین اعتراضی به سیاست‌ها و اقدامات محمدبن‌سلمان داشته باشد، زندانی می‌شود. شاهزادگان سعودی نیز بسیار ضعیف شده‌اند، به طوری که حتی اگر شورش کنند، برای مبارزه با محمدبن‌سلمان هیچ همراهی ندارند.
* رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: متخصصان می‌توانند به محض دریافت سویه جدید بیماری طیور یا دام، واکسن آن را ظرف یکی دو سال ساخته و زودتر از اروپا روانه بازار کنند. گفتنی است، 95 درصد واکسن دام و 65 درصد واکسن طیور در کشور تولید می‌شود.
* ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: در سال گذشته صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان به ۴۵۰ میلیون دلار رسید و اولین بار داروی این شرکت‌ها در کشورهای اروپا ثبت می‌شود؛ این در حالی است که امروز پنج دارو در روسیه ثبت شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: