به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۳۸۴
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

دولت و یک توافق نافرجام دیگر
دولت ايران روز پنج‌شنبه اعلام كرد كه مجوز استقرار سرورهاي پيام‌رسان تلگرام در ايران لغو شده است. اين تصميم آنچنان كه اعلام شده به دليل عدم همكاري تلگرام انجام شده است. حسام‌الدین آشنا در همين زمينه در توئيتي نوشت: «مجوز استقرار سرورهاي شبكه توزيع محتواي پیام‌رسان تلگرام
(CDN) در ايران لغو شده است و ترافيك اين پیام‌رسان تنها از طريق «ارتباطات بین‌المللی كشور» راهيابي خواهد شد. اين تسهيلات حاصل يك توافق مشروط بود حالا كه مؤسس تلگرام به تعهداتش عمل نكرده است دليلي براي ادامه آن باقي نمي‌ماند. » در مورد توافق مشروطي كه آشنا مي‌گويد با تلگرام انجام شده و محتواي آن في الحال بحثي نيست اما نكات جالبي در اين ميان وجود دارد. دولت بايد اذعان كند سياست‌هايش در مورد تلگرام غلط بوده و در حالي تسهيلاتي به تلگرام داده كه از پيش بيني نقش تلگرام در شکل‌گیری آشوب‌هاي داخلي ناتوان بوده و يك سال بعد مجبور شده براي كنترل آشوب‌هاي داخلي تلگرام را فيلتر كند. از سويي از محاسبه ميزان شايستگي مديران تلگرام در زمينه پايبندي به عهد و پيمان و براي اينكه طرف يك توافق با ايران باشند نيز ناتوان بوده و يك سال و اندي بعد و با نقض توافق توسط تلگرام متوجه اين موضوع شده است. ماجرا زيادي شبيه عهدشكني امريكايي‌ها در برجام است؛ امضايشان قرار بود تضمين باشد، اما به عهد پايبند نماندند. دولت جديدشان هم كه آمد، مدام از منتفي شدن كل برجام مي‌گويند. وقتش نرسيده دولت به ضعف ديپلماسي خود در توافق‌نامه‌ها اعتراف كند؟!
انتخاب نجفی از اول اشتباه بود

یکی از بزرگان اصلاحات به تازگی گفته که سپردن شهرداری به نجفی از اول اشتباه بود و او مرد این کار نبود. کاش الهه کولایی را شهردار می‌کردیم. وی تصریح می‌کند: کولایی خیلی محکم‌تر از نجفی است و اگر شهردار شده بود چهار سال با قدرت در این پست باقی می‌ماند! همینطور که با قدرت در مدیریت گروه منطقه‌ای دانشگاه تهران مانده و حتی پس از رأی نیاوردن در انتخابات گروه ایستاد و مدیریت گروه را به جناح رقیب واگذار نکرد(!)
ورود دستگاه قضایی پرتغال به پرونده تبانی عابدزاده

مقامات قضایی کشور پرتغال قصد ورود به پرونده مربوط به امید عابدزاده را دارند. به تازگی روزنامه ابولا چاپ کشور پرتغال به انتشار شایعه ای درباره امیر عابدزاده پرداخته. این شایعه اگرچه از سوی عابدزاده با واکنشی روبرو نشده، اما انگار مقامات قضایی کشور پرتغال قصد دارند به پرونده به وجود آمده ورود پیدا کنند. روزنامه پرتغالی این اتهام را به باشگاه پورتو وارد کرده که پیش از بازی این تیم مقابل ماریتیمو، آنها مبلغی را به امیر عابدزاده پیشنهاد دادند تا در این دیدار خوب بازی نکند.
واکنش چین به اتهام جدید آمریکا علیه ایران
«
هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین با تأکید بر این موضوع که برجام باید به منزله یک توافق بین‌المللی حفظ شود، در واکنش به اتهام و تهدید شرکت هوآوی چین از سوی آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، گفت: پکن مخالف این است که کشوری از قوانین داخلی خود برای کنترل دیگر کشورها استفاده کند. گفتنی است، وزارت دادگستری ایالات متحده به تازگی پژوهش‌هایی را روی شرکت هواوی و در ارتباط با نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز کرده است. به اعتقاد کارشناسان، این پژوهش‌ها می‌تواند وضعیت کسب‌وکار این غول فناوری چین را با مشکلات بیشتری مواجه کند. سال گذشته نیز شرکت مخابراتی ZTE چین که نزدیک‌ترین رقیب هواوی به شمار می‌رود، به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران به پرداخت 892 میلیون دلار جریمه محکوم شد و از هفته گذشته نیز تمامی شرکت‌های آمریکایی از فروش کالا به ZTE منع شده‌اند.
اتوبان یک‌طرفه برجام به نفع اروپا

حدود 14 روز دیگر (22 اردیبهشت‌ برابر با 12 می) قرار است رئیس‌جمهور آمریکا درباره تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم‌ بگیرد. منابع خبری می‌گویند دیدار اخیر صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهوری فرانسه با ترامپ با متقاعد کردن آمریکایی‌ها برای حفظ برجام بی‌ربط نیست. بر این اساس، ارزیابی‌های اقتصادی نیز سهم‌خواهی غربی‌ها برای حفظ برجام را توجیه می‌کنند، به‌طوری‌که در سال 2013 هم‌زمان با اوج گیری تحریم‌های ظالمانه، میزان مبادلات تجاری ایران و 28 عضو اتحادیه اروپا به حدود 6 میلیارد یورو تنزل یافته بود که این میزان در سال 2017 به 21 میلیارد یورو رسیده است. در گزارش «فرهیختگان» که تحولات رشد صادرات سه عضو اروپایی گروه 1+5 به ایران بررسی‌شده است، آمارها نشان می‌دهند در پسابرجام صادرات آلمان به ایران بیش از 1.5 برابر، صادرات انگلیس به ایران بیش از سه برابر و صادرات فرانسه به ایران نزدیک به 2.5 برابر افزایش‌یافته است.بر این اساس، سال 96 بهترین سال برای تجارت خارجی سه کشور بوده است، البته به نفع آنها. به‌طوری‌که در این سال صادرات آلمان 21.5 درصد، صادرات فرانسه 84 درصد و صادرات انگلیس 167 درصد رشد داشته است.
ترامپ می‌داند که بن‌سلمان ناچار است!
پایگاه «العهد» نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر و این بار در مقابل امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه آنچه را که از کشورهای خلیج‌فارس می‌خواهد، تکرار کرد و گفت: ما هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده‌ایم و هیچ چیزی به دست نیاوردیم. کشورهای ثروتمندی در آنجا هستند که شما به خوبی آنها را می‌شناسید و هزینه آن را پرداخت خواهند کرد، لذا مجبورشان می‌کنیم نظامیان خود را به سوریه اعزام کنند و ما نظامیان خود را به خانه برمی‌گردانیم. این پایگاه در ادامه نوشت: ترامپ به خوبی به شرایط بن‌سلمان واقف است و کاملاً می‌داند که چگونه او همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد وی قرار داده است؛ به همین دلیل به صورت عمدی از تحقیر او ابایی ندارد و بارها برابر دوربین‌ها و رسانه‌ها از واژه «دوشیدن» بن‌سلمان و عربستان سعودی استفاده کرده است.
محسن هاشمي: فكر نمي‌كردم شوراي شهر اينقدر تبليغاتي و تشريفاتي باشد

محسن هاشمي رفسنجاني پس از هشت ماه رياستش بر شوراي شهر تهران گفته است اگر بخواهم صادقانه بگويم جايگاه شورا بيش از تصوراتم تبليغاتي و تشريفاتي است. اظهارات هاشمي در حالي صورت گرفته كه جريان يكدست شوراي شهر كه همگي از احزاب اصلاح‌طلب هستند تا‌كنون نتوانسته‌اند‌ مصوبه در خوري براي اداره پايتخت داشته باشند يا مشغول عوض كردن نام خيابان‌هايي بوده‌اند كه شهردار پيشين براي تهران ساخته يا در‌ گير‌و‌دار طرح بی‌سرانجام ترافيك كه با گذشت يك ماه از سال هم هنوز اجرايي نشده، همه را سردرگم كرده است. معضل انتخاب شهردار هم از ديگر عملكردهاي ناقص شوراي يكدست پايتخت است. حالا محسن هاشمي هم پي برده كه رئيس شورايي است كه سردمداران حزبي برايش از بيرون نسخه مي‌پيچند و درد مردم و كار اولويت دست چندمي است؛‌ آنچه در ابتدا و انتها مهم است گيس‌كشي سياسي و جناح‌بازي است. البته به اين مفسده خود سردمداران اصلاحات - كارگزار هم اعتراف كرده‌اند. اعتراف محسن هاشمي به تشريفاتي - تبليغاتي بودن شورا، روي ديگر همين گيس‌كشي سياسي در شوراي شهر است.
تفسیر ترامپ از شعار مرگ بر امریکا

«دونالد ترامپ» در مصاحبه با برنامه «فاکس اند فرندز» مدعی شد که دولت وی، ایران را تحت کنترل خود درآورده است، در حالی که اوباما نتوانسته بود این کار را انجام دهد. به گزارش تابناک، وی ادعا کرد: آنها (ایرانی‌ها) عادت داشتند که فریاد «مرگ بر امریکا» سر دهند. آنها الان این شعار را سر نمی‌دهند. آنها علیه او (اوباما) این فریاد را سر می‌دادند، اما نه علیه من.
شاهد زدوبندهای پشت پرده در شورای شهر هستیم
«
احمد حکیمی‌پور» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر چهارم در مصاحبه با روزنامه «آرمان» با تأکید بر اینکه اوضاع در شورای پنجم از شورای اول هم بدتر است و با اشاره به اینکه رفتارهای شورا بوی محفل‌گرایی و زدوبندهای پشت پرده می‌دهد، گفت: «من فکر می‌کنم زمان آن رسیده که بزرگان اصلاحات مخصوصاً رئیس دولت اصلاحات که مورد وثوق تمام اشخاص و جریانات اصلاح‌طلب است و به نوعی عمدتاً کارنامه شورای شهر نیز به پای وی نوشته می‌شود، به این مسئله ورود کنند. این نوع عملکرد شورای شهر نمونه‌ای از رفتارهای محفلی بود. از این رو باید تدبیری صورت گیرد که جریان اصلاحات دوباره صدمه نخورد... اتفاقی که در شورا شاهد آن هستیم، تبانی و تصمیم‌گیری از قبل است و جلسه علنی و بحث‌هایی که در این باره صورت می‌گیرد، نوعی نمایش دموکراسی است

بحران آب امسال گریبان کدام استان‌ها را می‌گیرد؟
بر اساس برآوردهای صورت گرفته، به دلیل کاهش نزولات جوی، در تابستان سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت که پیش‌بینی می‌شود استان‌های اصفهان، کرمان، فارس، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان با بحران شدیدتری مواجه باشند. براساس آمارهای وزارت نیرو، ۵۰ درصد از جمعیت شهری در وضعیت قرمز، ۱۹ درصد در وضعیت نارنجی و ۳۰ درصد در وضعیت زرد تنش آبی در تابستان سال ۱۳۹۷ قرار دارند که تمرکز جمعیت افرادی که بیشترین تنش آبی را تجربه می‌کنند، در فلات مرکزی با جمعیتی معادل 16/6 میلیون نفر است. همچنین آمارها نشان می‌دهد، کاهش بارندگی‌ها موجب شده است شاهد ۱۵۱ میلیارد مترمکعب کاهش روان ‌آب در کشور باشیم که طی ۵۰ سال گذشته این ارقام بی‌سابقه بوده است.
آخرین وضعیت فیلتر تلگرام از زبان وزیر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر هیچ دستور قضائی مبنی بر فیلتر شدن تلگرام در کشور صادر نشده و محدویتی در این زمینه وجود ندارد.
سختگیری جدید چین برای ورود اتباع ایرانی

در حالی که تاکنون اتباع ایرانی برای سفر به کشور چین، نیازمند ارائه نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی و با حداقل مانده 12 میلیون تومان بودند، بر اساس اطلاع سفارت این کشور در تهران به آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی اعلام شده حسب تصمیم جدید، از تاریخ 3 می 2018 (13 اردیبهشت امسال)، این مبلغ حدود سه برابر شده و به 40 میلیون تومان مانده حساب، افزایش می یابد و در عین حال، ارائه بیمه نامه مسافرتی نیز برای شهروندان ایرانی الزامی خواهد بود.


الزام مدیران به تهیه فهرست کارمندان تعلیقی و مفقودی

بر اساس ابلاغیه جدید یک مقام مسئول اجرایی به تعدادی از ادارات و سازمان های دولتی، اعلام شده با توجه به آغاز مرحله دوم ورود اطلاعات تشکیلات و ساختار دستگاه های اجرایی در سامانه ملی طراحی شده به این منظور، مدیران مربوط باید علاوه بر ورود اسامی و پست سازمانی همه افراد شاغل در زیرمجموعه خود اعم از رسمی یا پیمانی، به ارسال فهرست کارمندان در حال مرخصی (اعم از استعلاجی، بدون حقوق یا تحصیلی)، در حال ماموریت خارج از کشور، تعلیقی و حتی ترک خدمت و دارای غیبت در پست سازمانی واحد مبدأ اقدام کنند.
کنایه‌های قالیباف به دولت روحانی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مشکلات ما از زمانی آغاز شد که مردم از اداره کشور حذف شود و مسئولیت ها بر اساس شایستگی به افراد داده شود نه زد و بند ها.امروز چرخیدن چرخ اقتصاد کشور تلاش و فداکاری است.وی در ادامه با بیان این که مردم از انقلاب و اسلام ناراضی نیستند بیان کرد: مردم در واقع به نوع مدیریتی و نا کار آمدی مدیران در سطوح مختلف معترض اند که نیاز است برطرف شود.قالیبافت افزود: از ابتدا تاکنون درآمد کشور رشد چهار برابری داشته است ولی رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده است.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد : مشکل ما پول، بحران آب و ریزگردها نیست بلکه بزرگترین مشکل ما که کشور ما رابه این عرصه رسانده است بحران مدیریتی و عدم پاسخ گویی نسبت به تعهدات و وظیفه است
اخبار روزانه:
* روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت: بررسی‌های جدید نشان می‌دهد، خشونت جنسی در این کشور به شدت افزایش یافته است و جامعه انگلیس اکنون در وضعیت بحران خشونت جنسی به سر می‌برد. بر اساس داده‌های موجود، از ابتدای سال 2016 تا پایان آن بیش از 202 هزار و 666 تعرض جنسی در انگلیس رخ داده است؛ به عبارت دیگر در هر هفته حدود چهار هزار نفر مورد تعرض جنسی قرار گرفتهاند.
* پس از گذشت شش ماه از تعلیق پروازهای هوایی بین تهران و اربیل، بار دیگر پروازهای بین تهران و اربیل برقرار شد و مسافران می‌توانند هر هفته دو بار از تهران به اقلیم کردستان عراق سفر کنند. گفتنی است،‌ در پی برگزاری یک‌جانبه همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق که از سوی دادگاه عالی فدرال عراق ابطال شد، دولت عراق همه پروازهای بین‌المللی را به مقصد کردستان عراق ممنوع اعلام کرد.
* سیدحسن نصرالله با بیان اینکه مقاومت که یک رؤیا بود، امروز به قدرتی واقعی بدل شده است که دشمن از آن حساب می‌برد، گفت: مقاومت لبنان امروز، هم صاحب قدرت بوده و هم دارای موشک است و این توانایی‌ را دارد که هر هدفی را در اسرائیل بزند. دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: مقاومت ما قابل فروش یا چانه‌زنی نیست و به معنای زندگی ماست.
* منابع آگاه خبر دادند،‌ به تازگی اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس دستگیر شده‌اند که گفته می‌شود با برخی از عناصر اصلی جریان فتنه و انحراف در ارتباط بوده‌اند. وی تأکید کرده است: عباس عدالت یکی از اعضای این شبکه نفوذی است که خبر دستگیری وی را رسانه دولتی انگلیس منتشر کرده است.
* به گفته رئیس کمیسیون تعاونی‌های مرزنشین اتاق تعاون ایران، طی پنج سال گذشته تعداد تعاونی‌های فعال در این مناطق از 530 تعاونی به ۱۰۰ تعاونی کاهش یافته است که این کار سبب از دست رفتن ۲۴ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم شده است.
* یک مقام اروپایی که نامش اعلام نشده، گفته است در صورت خروج واشنگتن از برجام، بدون توافق اتحادیه اروپا با خزانه‌داری آمریکا، شرکت‌های اروپایی با ایران تعامل نخواهند کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: