logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

چوب لای چرخ نقشه‌های آمریکا!
«
عزیز الشیال» استاد علوم سیاسی دانشگاه مستنصریه عراق اظهار داشت: از دید آمریکایی‌ها، سپاه قدس و سپاه پاسداران به مثابه چوبی لای چرخ نقشه‌های آمریکا در منطقه هستند که آن را از حرکت بازداشته‌اند. وی با تأکید بر اینکه ایران به دنبال تحمیل خواسته‌های خود بر عراقی‌ها نیست، تصریح کرد: رابطه با ایران به نفع عراق خواهد بود و سپاه پاسداران تلاش بی‌وقفه‌ای را برای حفظ وحدت عراق به عمل آورده است. وی یادآور شد: سردار سلیمانی بین سلیمانیه، بغداد و اربیل در رفت‌وآمد بود و این فراموش‌شدنی نیست و نمی‌توان نقش او را در زمینه کنترل امنیتی مرزهای ایران و عراق و کمک به عراقی‌ها برای کنترل گذرگاه‌های مرزی از طریق هماهنگی بسیار عالی بین دو طرف فراموش کرد. الشیال درباره خدمات سپاه قدس به عراق که به درخواست رسمی دولت عراق صورت گرفت و هدف از آن مبارزه با تروریسم بود و نیز تلاش‌های عربستان و آمریکا برای خدشه‌دار کردن وجهه سپاه پاسداران و سپاه قدس و سردار سلیمانی، گفت: سپاه یک نهاد نظامی است و بر اساس دیدگاه رهبری ایران، مأموریت‌های داخلی و خارجی دارد و سپاه قدس نیز پس از حمله داعش به عراق یک لحظه در کمک به برادران عراقی خود کوتاهی نکرد. این استاد عراقی تأکید کرد: کمک(سپاه) به برادران برای پیروزی بر یک گروه تروریستی که امنیت‌شان را به خطر انداخته است، دخالت نیست.
آقای نوبخت صبح شما بخیر
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اخیراً در نشستی خبری گفته که «رسما فرد گردن‌کشی، رئیس‌جمهور امریکا شده است. ما باید چه کنیم؟ آیا نباید همه علاقه‌مندان نظام و کشور در برابر صف‌آرایی این آدم در کنار هم باشیم؟
... اینکه بگوییم جلسه سران قوا نمایشی است و یا اقتصاد ما سیاه، داغان و شکسته است آیا ترامپ خوشحال نمی‌شود؟»
سخنان نوبخت، همان شرح و توضیح عبارت همیشه حامیان نظام و شخص رهبری است که «نقد بکنید، اما سیاه‌نمایی نکنید‌»؛ عبارتی که از قضا بار‌ها توسط دولتمردان یازدهم و دوازدهم، دولت‌‌‌هایی که نوبخت سخنگوی آنها بوده، زیر سؤال رفته است.حسن روحانی از خزانه و صندق‌های خالی می‌گفت؛ محمدجواد ظریف از نابودی کل تسلیحات ایران در 10 دقیقه می‌گفت؛ و ترکان مشاور رئیس‌جمهور با تحقیر صنعت کشور گفت: ما به‌جز آبگوشت بزباش و قرمه‌سبزی در هیچ تکنولوژی‌ای برتری نداریم! و ‌اسحاق جهانگیری که اصرار داشت اقتصاد ایران ته دره است و... یعنی همه این موارد را نوبخت و همکارانش فراموش کرده‌اند؟! چندی قبل هم نوبخت در سخنانی که اشاره خواسته یا ناخواسته به گفته روحانی در مورد «خزانه خالی است» داشت، گفت که «چرا عده‌ای در داخل کشور می‌خواهند به دشمن گرا بدهند که منابع مالی کم داریم؟ ما منابع مالی داریم و با همان هم می‌توانیم به توسعه کشور بپردازیم. » از سویی دیگر ترامپ و اوباما و بوش و کلینتون که فرقی ندارند؛ مردم ایران در هر حال باید در کنار هم باشند. در دولت قبل امریکا، دولتمردان یازدهم حتی گلایه‌های درونی نظام را پیش امریکایی‌‌ها وسط کشیدند. حالا که ترامپ آمده، صحبت از وحدت می‌کنند.
تصمیم جدید دولت برای نظارت بر خرید کالاهای ایرانی

بر اساس گزارش یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری که مورد تایید مسئولان دولتی نیز قرار گرفته است، با تشریح اهمیت حمایت از کالاهای ایرانی و نقش ممنوعیت خرید کالای خارجی دارای مشابه ایرانی در تحقق شعار امسال، مقرر شده طی امسال توجه ویژه و بیشتری به سامانه تدارک الکترونیک دولت (ستاد) صورت گیرد و وزارتخانه های اقتصاد، صنعت و ارتباطات با قید فوریت برای جامع کردن و رفع نقایص مشاهده شده در این سامانه برای نظارت بر خریدهای دستگاه های اجرایی اقدام کنند.


تذکر به وزیران درباره ارسالCDحقوق و مزایای کارمندان

یک مسئول مهم اجرایی با ارسال بخشنامه ای به همه اعضای کابینه، متذکر شده است به منظور ایجاد هماهنگی در پرداخت حقوق و مزایای مستمر کارکنان، دستگاه های اجرایی ملی و استانی موظف اند فهرست حقوق و فوق العاده های مستمر کارکنان خود را به صورت ماهیانه و در قالب یکCDتا بیستم ماه با امضای بالاترین مقام اجرایی دستگاه به وزارت اقتصاد ارسال کنند و مسئولیت صحت فهرست حقوق و رعایت نکردن زمان بندی اعلام شده، بر عهده مسئولان هر دستگاه خواهد بود.

کدام مردم را می‌گویيد؟

فرض کنیم به میان مردم رفته‌ایم و اولین خواسته آنها از دولت را پرسیده‌ایم. مثلاً از مردم بانه و مریوان که چند روز است به علت مشکل کولبر‌‌ها در اعتصاب هستند. یا مثلاً از کارگران قزوینی که به علت عدم دریافت حقوق ماه‌هاست حقوق نگرفته‌اند. یا کشاورزان اصفهانی که چند روزی به علت مشکل آب در تجمع بودند. به نظر شما اولین خواسته آنها از دولت چه خواهد بود؟ الیاس حضرتی نماینده مردم تهران که دیروز کل نیم تای صفحه یک روزنامه‌اش را به موضوع «رفع حصر‌» پرداخته است، می‌گوید خواسته اکثریت مردم «رفع حصر‌» است! الیاس حضرتی می‌نویسد: «مردم نامحرم نیستند، از آنجایی كه رفع حصر خواست اكثرشان بوده و در مقاطع مختلف و به مناسبت‌های سیاسی آن را برزبان آورده‌اند شایسته است كه به دور از هیاهو وجنجال بی‌مورد در جریان روند عمومی پرونده قرار بگیرند
این ادعای گزافی است. بسیاری از مردم اتفاقاً با رفع حصر مخالف هستند. بسیاری دیگر هم اصلاً دغدغه شان امر دیگری است و به سران فتنه نمی‌اندیشند. از طرفی دیگر، بخش اعظمی از جرم موسوی و کروبی حق الناس است و چطور اصلاح طلبان راحت از آن می‌گذرند؟ نکته مهم دیگر آنکه حصر یک اقدام تأمینی برای حفظ امنیت جامعه از آشوب‌طلبی سران فتنه بود و نه مجازات جرم‌های ارتکابی آنها؛ لذا رفع حصر به خودی خود محلی از اعراب ندارد و رفع حصر باید منجر به محاکمه این افراد شود. یعنی مسیر بعد از رفع حصر‌، دادگاه خواهد بود.

ادعاهای صهیونیست‌ها دروغ است
«
گرث پورتر» تحلیلگر آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه خبری «الجزیره» قطر ادعاهای تکراری صهیونیست‌ها درباره برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را «ساختگی» نامید. پورتر در این مصاحبه درباره ادعاهای تکراری صهیونیست‌ها مبنی بر تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی گفت، اسناد ارائه شده در گذشته، کاری مشترک از سوی «موساد» دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی، دستگاه‌های اطلاعاتی غرب و با کمک گروهک منافقین، از دشمنان قسم خورده ایران بود. وی در توصیف گروهک منافقین گفت: «آنها سال‌هاست که سازمانی تروریستی به شمار می‌آیند و در مواردی بسیار مهم با موساد همکاری داشته‌اند.» وی نصب کلاهک اتمی بر موشک‌های «شهاب‌ـ3» را از جمله دروغ‌های موساد و منافقین نامید و با اشاره به دکترین ایران درباره نساختن سلاح‌های اتمی، به تمرکز آمریکا و متحدانش بر برنامه موشکی ایران درحالی که دیگر کشورها نیز برنامه مشابهی دارند، گفت: آشکار است که ایران از موشک بالستیک به منزله یک سلاح بازدارنده استفاده می‌کند
انتقاد حدادعادل از برخی مجریان صداوسیما

حدادعادل در سخنانی ضمن انتقاد به برخی مجریان رادیو و همچنین تلویزیون اظهار کرد: یکی از مشکلات در صداوسیما این است که اندک‌ هستند، مجریانی که شعر را درست بخوانند. اغلب مجریان شعرها را غلط و بد می‌خوانند؛ اگر گوینده‌ها خوب انتخاب شود این یک خدمت بزرگی است. او با بیان اینکه باید به لوازم و شرایط راه‌اندازی رادیو کتاب مقید باشید، اظهار کرد: اگر عده‌ای را تربیت کنید که این‌ها بتوانند کتاب و به ویژه کتاب‌های قدیمی را درست بخوانند به زبان فارسی خدمت بزرگی کرده‌اید و طعم شیرین ادبیات فارسی را به مردم چشانده‌اید.
تلاش غرب برای تغییر مواضع روسیه
روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ» به نقل از منابع با نفوذ در سیاست خارجی دولت آلمان نوشت: ارتباط غرب با روسیه درباره توقف حمایت این کشور از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بر پایه قاعده «داد و ستد» است. این مسئولان می‌گویند، پیشنهادهای غرب شامل تضمین ابقای روسیه در پایگاه‌های نظامی‌اش در سواحل سوریه و حمایت مالی و اذعان غرب به این مسئله است که روسیه قدرتی است که بدون آن حل هیچ مشکلی در جهان ممکن نیست. فرانکفورتر نوشت: همگان در برلین اهمیت دو پایگاه نظامی روسیه در بندر طرطوس و فرودگاه لاذقیه را می‌دانند که به منزله همه چیز برای روسیه در جنوب تنگه بسفر است؛ چون بدون این دو پایگاه دریای مدیترانه کاملاً در اختیار ناتو قرار می‌گیرد و نقش این دو پایگاه سنگ‌بنای تنظیم رفت‌وآمد و عملیات زیردریایی و ناوهای هواپیمابر روسیه در منطقه بین تنگه داردانل و کانال سوئز و تنگه جبل طارق است.
اگر جسد کشف شده مومیایی باشد، احتمالا پهلوی اول است

احمد ابوحمزه، ری‌شناس گفت: منطقه‌ای که عملیات در آن انجام می‌شد، جنازه دیگری دفن نبوده است. در منابعی که من به آن رجوع کرده‌ام گفته شده در آن نقطه فرد دیگری به شکل مومیایی دفن نشده؛ بنابراین، اگر این جنازه کشف شده مومیایی باشد، صددرصد مربوط به پهلوی اول است. به‌ خصوص که آن‌جا هیچ‌وقت محل تدفین مومیایی نبوده است. آنچه من می‌دانم این است که دوستان آستان گفته‌اند که یک جسد پیدا شده و حتی آقای خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای‌شهر تهران هم تأیید کرده است. در این عملیات عمرانی آن محوطه را ١٠ متر حفر کرده‌اند. این‌جا همان نقطه‌ای است که قبلا مقبره اصلی پهلوی اول بود و همان اوایل انقلاب از سوی انقلابی‌ها تخریب شد. حوزه علمیه در روزهای اخیر درست در همان منطقه درحال بازسازی بود. من حدس می‌زنم با توجه به شور انقلابی مردم آن زمان فقط مقبره را تخریب کردند و دنبال جنازه نگشتند، پس اگر جنازه تاریخی باشد، مربوط به پهلوی اول است.
انهدام و متلاشی کردن 300 تیم تروریستی
وزیر اطلاعات با تأکید بر اینکه وجود رهبری و ولایت مطلقه فقیه در کشور راه را برای توطئه‌های دشمنان بسته است، گفت: آنچه تا به امروز موجب شده تا دشمنان و فریب‌خوردگان با انجام تبلیغات، هجمه‌های متعدد و تهدیدها علیه نظام جمهوری اسلامی ناکارآمد شوند، به برکت وجود ولایت مطلقه فقیه و رهبری بوده است. سیدمحمود علوی با بیان اینکه هرچند منطقه در شرایط بحرانی به سر می‌برد، اما مسئولان و نیروهای نظامی و امنیتی لحظه‌ای برای تأمین امنیت کشور غفلت نکرده‌اند، گفت: خوشبختانه سربازان گمنام امام زمان(عج) با هوشیاری و تلاش ۳۰۰ تیم تروریستی را که قصد ایجاد اغتشاش، بمب‌گذاری و اقدامات تروریستی داشتند، شناسایی و متلاشی کرده‌اند و سربازان این نظام همیشه هوشیار و بیدار هستند.
هزينه هاى انتخاباتى كانديداها شفاف مى شود

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از نهایی شدن لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی دفاعی دولت خبر داد و اظهارداشت: لایحه جامع انتخابات به صحن دولت ارائه شده و بررسی آن در دستور کار هیأت وزیران قرار گرفته است. سامانى از شفاف سازى هزینه هاى انتخاباتى کاندیداها بر اساس لایحه جدید خبر داد و گفت: عدم شفافیت در هزینه های انتخاباتی از جمله مسائلی بود که همواره از سوی گروه‌ها و اقشار مختلف از آن به عنوان یک ضعف یاد می‌شد که بدین ترتیب در این لایحه پیش‌بینی شده که هر یک از کاندیداها ملزم شدند شماره حساب انتخاباتى خود را در یکى از بانک‌ ها افتتاح کرده و نماینده مالى خود را هم جهت ارائه گزارش مالى انتخاباتى معرفى کنند. وى تأکید کرد: با اجراى این سازوکار جدید هر یک از کاندیداها ملزم به ارائه گزارش مالی هزینه های انتخاباتی خود می شوند که این مسأله منجر به شفاف سازی هزینه های انتخاباتی برای مردم و گروه ها و جریانات خواهد شد.
طرف مقابل را شگفت‌زده خواهیم کرد
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پیش از سفر به سوچی روسیه درباره خروج آمریکا از برجام گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های لازم را دارد و حتماً اقدامات تعجب‌برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد. وی همچنین درباره واکنش به اقدامات رئیس‌جمهور آمریکا در قبال برجام اظهار داشت:‌ متأسفانه از روز آغاز اجرای تعهدات، طرف مقابل به اشکال مختلف کارشکنی کرده است. البته بر اساس معاهده ان‌پی‌تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست، می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی ایران است. وی تأکید کرد: از قدرت کامل برای از سرگیری مطلوب فعالیت‌های هسته‌ای برخورداریم.
شرط آیت‌الله مکارم برای فیلتر نکردن شبکه‌های اجتماعی

آیت‌الله مکارم شیرازی: مردم خواستار فضای سالم هستند نه فضایی که دارای بدآموزی، اهانت به مقدسات و برای جاسوسی و ایجاد تفرقه باشد، مردم باور کردند که باید از فضای مجازی خارجی عبور کرد، البته برای هر نفی باید اثبات و جایگزینی وجود داشته باشد والا تأثیری ندارد. وی با تأکید بر این که همه باید دست به دست هم دهند تا شبکه های مجازی ایرانی پربار و غنی باشد، بیان کرد: باید دسترسی به این پیام رسان ها آسان باشد و به مردم ثابت شود که حریم خصوصی آن ها اهمیت دارد و این موضوع باید تببین شود، شبکه های اجتماعی داخلی باید دسترسی آسان و ارزان داشته باشند و مورد حمایت قرار گیرند. این مرجع عالیقدر شیعه عنوان کرد: اگر تسهیلات و امکانات لازم برای شبکه های بومی فراهم شود شاید نیازی به فیلتر هم نباشد، دسترسی آسان و ارزان باید مورد تأکید مسئولان باشد، اگر شبکه های اجتماعی داخلی زیاد و نیروها پخش شوند شاید نتیجه لازم را در پی نداشته باشد.


اخبار روزانه:

* روزنامه اصلاح‌طلب «بهار» با انتقاد از عملکرد رئیس‌جمهور نوشت: «به جرئت می‌توان ادعا کرد که دوران افول دولت دوم دکتر روحانی، بسیار سریع‌تر از حد تصور فرا رسیده است... وضعیت سستی و فرتوتی که در دولت دوازدهم با پوست و استخوان در پایتخت لمس می‌شد، شدیدتر از آن، استان‌ها را گرفتار کرده است. بی‌عملی در بیشتر حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در هر دو سطح ملی و محلی مشهود است... رفتار مردم در آشفته بازار ارز نشان داد که افت سرمایه اجتماعی دامان دولت را گرفته است
* نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر با تکرار ادعاهای خود درباره «برجام» در جمع دیپلمات‌های کشورهای خارجی گفت: «اسرائیل به حکومت‌هایی که به دنبال نابودی ما هستند، اجازه نخواهد داد به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا کنند.» وی اضافه کرد: «ما قاطعانه مخالف توافق هسته‌ای ایران هستیم؛ چون مسیری مستقیم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در اختیار ایران قرار می‌دهد. این توافق باید به طور کامل اصلاح یا کاملاً لغو شود
* محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری نسبت به برخی اظهارات مقامات غربی درباره سرنوشت برجام واکنش نشان داد و نوشت: رئیس‌جمهور مکرون درست می‌گوید که هیچ «طرح جایگزینی» برای برجام وجود ندارد؛ یا همه یا هیچ. رهبران اروپایی نه ‌تنها باید رئیس‌جمهور ترامپ را به ماندن در توافق هسته‌ای تشویق کنند، بلکه مهم‌تر از آن باید وی را به آغاز اجرای همراه با حسن‌نیت تشویق کنند.
* محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه چهارمین سؤال از رئیس‌جمهور ۲۲ اسفند با ۹۲ امضا به کمیسیون اقتصادی ارائه شد، گفت: پس از آن برای دور دوم ۱۵ فروردین ماه، نامه‌ای را به دفتر رئیس‌جمهور ارسال کردیم تا نماینده ایشان برای حضور در کمیسیون حاضر شود، اما تاکنون به این نامه‌ها پاسخ داده نشده است.
* «محمد ماهرموقع» نماینده پارلمان سوریه در واکنش به طرح آمریکا برای تشکیل نیروی نظامی جدید از ارتش‌های کشورهای مرتجع منطقه و استقرار این نیروها در خاک سوریه اعلام کرد: استقرار این نیروها در سوریه در حکم اشغالگری است و دمشق هرگز با این موضوع موافقت نخواهد کرد.
* رضا پوررجب، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران از جداسازی آب بهداشتی و شرب از شهریور ماه امسال خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری برنامه تخصیص کامل 10 میلیون مترمکعب آب از سد ماملو برای روستاهای استان تهران اجرایی می‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: