به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۳۲۹
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

پهپاد اسباب‌بازی یا کودتای نظامی؟

دیشب منابع محلی عربستانی از شنیده شدن صدای تیراندازی در نزدیکی قصر سلطنتی محله «الخزامی» ریاض که متعلق به «محمدبن‌سلمان» است، خبر دادند و تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. فعالان مجازی آن را کودتایی علیه آل‌سعود دانستند و اعلام کردند ولی‌عهد سعودی به دست نیروهای آمریکایی به پناهگاهی در یک پایگاه نظامی منتقل شده است. در این بین، بازار شایعاتی چون زخمی شدن ملک‌سلمان، شاه سعودی و انتقال او به بیمارستان، کشته شدن شش نفر در تیراندازی‌ها از جمله پنج تبعه خارجی (دو آمریکایی، دو انگلیسی و یک استرالیایی) و حتی انتقال ولی‌عهد سعودی به فلسطین اشغالی داغ بود؛ اما ساعاتی بعد، خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از رئیس‌پلیس دلیل تیراندازی، نزدیک شدن یک پهپاد اسباب‌بازی به قصر سلطنتی بن‌سلمان اعلام کرد. البته منابع سعودی برای حفظ آبرو پس از تیراندازی شدید، مدعی شدند روی این پهپاد، یک دوربین جاسوسی نصب بوده است. نکته قابل توجه نگرانی شدید سعودی‌ها و خاندان آل‌سلمان از احتمال وقوع کودتا است. گویی که آنها آماده هستند هر لحظه عده‌ای برای سرنگون کردن ملک‌سلمان و ولی‌عهد او اقدام نظامی انجام دهند.
گروکشی اصلاح‌طلبان شدت گرفت/مخالفت با شهردار شدن محسن هاشمی

یک سایت حامی دولت می‌گوید خاتمی و طیفی از اصلاح‌طلبان با شهرداری محسن هاشمی مخالف هستند.

نامه‌نیوز نوشت: بعد از برگزاری جلسات متعدد و رایزنی‌های سنگین میان چهره‌های اصلاح‌طلب و نیز طیف‌های مختلف این جناح، فهرست گزینه‌ها محدودتر شده و گویا اکنون رقابت اصلی میان حناچی و محسن هاشمی است.

خبرنگار نامه‌نیوز مطلع شده که محمد خاتمی با شهرداری محسن هاشمی مخالفت کرده است. براساس این گزارش نظر برخی اصلاح‌طلبان و خاتمی روی شهردار شدن حناچی است.

پیروز حناچی در دولت اصلاحات، معاون نظام مهندسی وزیر مسکن و شهرسازی بوده است.

نبايد مغايربا نظر فراكسيون نطق كنيم!

محمود صادقي، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرده كه انصرافش از استيضاح سه وزير صرفاً به خاطر التزام تشكيلاتي بوده و نه اينكه قانع شده باشد. او كه خود عضو فراكسيون اميد مجلس است، در مصاحبه با خبرگزاري ايلنا با انتقاد از مديريت فراكسيون مي‌گويد كه «شخصاً يكي از متقاضيان استيضاح يكي از سه وزير بودم كه در آخرين فرصت‌ها به‌خاطر التزام تشكيلاتي از نطق در جايگاه استيضاح‌كننده صرف‌نظر كردم. با اين حال به آقاي دكترعارف هم گفتم كه فراكسيون حتي يك بار هم از بنده به‌عنوان متقاضي استيضاح نپرسيد، درد و مشكلت با اين وزارتخانه چيست و دوستان حتي يك بار از ما نپرسيدند علت امضاي استيضاح از جانب ما چه بوده است. »
محمود صادقي كه خود با دستور از بالا، از استيضاح وزرا كنار كشيد، حالا منتقد اين نوع نگاه در فراكسيون اميد است و مي‌گويد: «اين درست نيست كه فراكسيون يا هر تشكيلاتي با نگاهي از بالا به پايين به اعضا تكليف كند كه نبايد مغاير با نظر فراكسيون نطق كنيد. بلكه كار تشكيلاتي و فراكسيوني بايد شكل اقناعي و مشاركتي داشته باشد. »
او از رئيس فراكسيون اميد، يعني محمدرضا عارف هم انتقاد كرده و مي‌گويد: «آقاي دكتر عارف به اصطلاح چندان «پاشنه وركشيده» نيست. آقاي دكتر عارف تاحدودي از جمع نمايندگان جدا هستند و مثلاً در گروه فراكسيون در فضاي مجازي نيز حضور ندارند. به طور كلي معتقدم مديريت فراكسيون پويا‌تر و فعال‌تر عمل كند.


در موضوع برجام اروپا طرف آمریکا خواهد ایستاد
روزنامه «ایران» در سرمقاله خود نوشت: «انتظار می‌رود به ‌دلیل حجم گسترده مبادلات اقتصادی اروپا با آمریکا، در صورت خروج این کشور از برجام و اجرای تحریم‌های ثانویه، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای طرف ایران، از ادامه همکاری اقتصادی با ایران خودداری کنند.» گفتنی است، راهبرد دولت ترامپ در ادامه سیاست‌های دولت اوباما، دست بالا گرفتن در قبال ایران برای اعمال سختگیری، آغاز مجدد مذاکره برای امتیازگیری و باج‌گیری، فزون‌طلبی و تحمیل برجام جدید (موشکی، منطقه‌ای و...) است. در این ارتباط، تمدید تعلیق ۱۲۰ روزه تحریم‌ها و بالا نگه داشتن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران، تصویب و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و اعلام پایبند نبودن ایران به برجام از ارکان این راهبرد است. در این راستا، اروپا در نقش پلیس خوب و آمریکا در نقش پلیس بد در پی امتیازگیری مجدد و تعمیم خسارت محض برجام به دیگر مؤلفه‌های قدرت کشورمان هستند.

نتیجه آخرین تجویز تاج‌زاده و دوستانش!
«
مصطفی تاج‌زاده» در مصاحبه با روزنامه «آرمان» گفت: «در سیاست خارجی باید به دولت کمک کرد در منطقه و به خصوص در سوریه و یمن بازی «بردـ برد» را دنبال کند. دولت آقای روحانی باید تا آنجا که امکان دارد از میزان تخاصمات بکاهد و سایه شوم جنگ را از منطقه دور کند. هرچه در خاورمیانه آرامش بیشتر برقرار شود و از تنش و جنگ فاصله بگیرد، علاوه بر جنبه‌های انسانی، در وضعیت اقتصادی ایران تأثیر مثبت خواهد گذاشت.» گفتنی است، آخرین باری که جریان سیاسی اصلاحات و دوستان آقای تاج‌زاده راهبرد «بردـبربرد» را تجویز کردند، در فرآیند مذاکرات هسته‌ای بود که به توافق هسته‌ای منتهی شد؛ توافقی که نتیجه آن اکنون در برابر دیدگان ملت ایران قرار دارد و کارشناسان و تحلیلگران سیاسی داخلی و خارجی پیش‌بینی می‌کنند در 22 اردیبهشت ماه دونالد ترامپ از آن خارج شود و عملاً این توافق از هم فرو بپاشد.

انتقادات معاون اول از رئیس‌جمهور سابق
معاون اول رئیس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید اظهار داشت: مردم همواره در مقاطع بحرانی به کمک نظام آمدند و این نظام همواره بر دوش مردم بوده است. اسحاق جهانگیری افزود: کسی که هشت سال رئیس‌جمهور این کشور بوده، اینقدر جسور شده که می‌گوید سیل می‌آید و زیر پای شما خالی می‌شود و انقلابی بزرگ‌تر در حال اجرا است. وی افزود: شما نظام را تهدید می‌کنید، به خودتان بیایید و حد خودتان را بدانید. ما پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم. با وجود همه انتقادات با هم تا پای جان پای نظام ایستاده‌ایم. جهانگیری ادامه داد: اگر بخواهید به نظام نزدیک شوید، با سیل توده مردم مواجه می‌شوید که تحمل نمی‌کنند کسی که سال‌ها در رأس کشور بوده، مطالبه‌گر شده و اخطار بدهد، امیدوارم به خودتان بیایید. اگر مسائلی با افراد دارید، آنها را حل کنید.

باز شدن پای صهیونیست‌ها در مراسم حج!
پایگاه خبری «العهد الجدید» اعلام کرد: عربستان برای جمع‌آوری همه اطلاعات مهم زائران بیت‌الله‌الحرام همکاری خود را با یک شرکت اسرائیلی آغاز کرده که این همکاری در نوع خود بی‌سابقه است. این قرارداد همکاری که بین شرکت بین‌المللی «تسهیل» عربستان و شرکت بین‌المللی vfs رژیم صهیونیستی امضا شده است. در شرایطی است که «محمدبن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان مالک شرکت تسهیل است. بر اساس قرارداد منعقده، شرکت صهیونیستی vfs تمام اطلاعات مهم زائران را پیش از ورود آنان به حرم امن الهی و انجام مناسک حج جمع‌آوری می‌کند. روزنامه «الشرق» قطر نیز در این زمینه نوشت: عربستان از مناسک حج به منزله یک ابزار سیاسی استفاده می‌کند، چرا که در مراسم مخالفان سیاست‌های ریاض نیز حضور دارند.
چمران: به حضور در شورا فکر نکرده‌ام

چمران در خصوص احتمال حضورش در شورای شهر به عنوان نفر بیست و دوم تهران در صورت شهردار شدن محسن هاشمی رفسنجانی نیز گفت: من هنوز به این موضوع فکر نکرده‌ام و فعلا فکر نمی‌کنم. وی همچنین با بیان اینکه گزینه‌هایی که برای شهرداری مناسب می‌دانم را به شورای شهر پیشنهاد دادم، گفت: «در حال حاضر بنده چند نفر را برای شهرداری تهران پیشنهاد دادم و این لیست شامل افرادی است که گرایش‌های سیاسی آن چنانی ندارند و می‌توانند با تفکر سیاسی مختلف کار کنند. » این در حالی است که به نظر می‌رسد اعضای شورای شهر تهران اطلاعی از این لیست و افراد مورد نظر چمران برای تصدی کرسی شهرداری تهران ندارند. برخی از اعضای شورای شهر از جمله علی اعطا سخنگوی شورا شهر تهران در گفت‌وگو با شهردارآنلاین در واکنش به این که آیا لیستی از سوی مهدی چمران به دست شورا رسیده است و اگر رسیده او چه کسانی را به شورا معرفی کرده است؟ به صورت کلی از وجود چنین لیستی اظهار بی‌اطلاعی کرد. از طرف دیگر رئیس سابق شورای شهر تهران در گفت‌وگو با شهردارآنلاین در خصوص این لیست پیشنهادی گفت: من به صورت خصوصی این افراد را پیشنهاد داده‌ام و قرار نیست اسامی آنها را علنی اعلام کنم. چمران ادامه داد: این معرفی به عنوان یک مشورت بوده است و به آنها گفته‌ام اگر می خواهید فردی را برای شهرداری انتخاب کنید،این افزاد از جمله گزینه‌های موجود هستند.
اعلام آمادگی سپاه برای واگذاری تراکتور

فرمانده سپاه عاشورا گفت: به دنبال واگذاری تراکتور هستم و بعد از اتمام فصل، این پروسه طی خواهد شد. سردار عابدین خرم در یک نشست خبری اظهار کرد: باید همواره منصفانه قضاوت کنیم، تراکتور تیم مردمی و مورد علاقه‌ی مردم آذربایجان است. این تیم یک کارنامه‌ای دارد که با نگاهی به عملکرد این تیم طی شکل گیری آن، درمیابیم که تراکتور از سال ۸۹ که به سپاه واگذار شده همواره در حال فراز بوده است، در حالی که تیم‌های فوتبال هم فراز دارند و هم فرود. این فراز و فرود یک امر طبیعی است اما تراکتور از سال ۸۹ تا این فصل وضعیت خوبی داشته است. فرمانده سپاه عاشورا گفت: تراکتور در فصل اخیر از لحاظ مدیریتی دچار مشکل شد؛ اما حقیقت مطلب این است که با تدبیری که از فرماندهی کل سپاه دریافت کردم، به دنبال واگذاری این تیم هستم و بعد از اتمام فصل، این پروسه طی خواهد شد تا تیم به مجموعه‌های متقاضی خصوصی و قابل اطمینان واگذار شود.

بی‌اطلاعی همسر سعید مرتضوی از بازداشت همسرش

همسر سعیدمرتضوی که پیش از این گفته بود «مگر می‌شود از همسرم بی‌خبر باشم» امروز نسبت به خبر بازداشت مرتضوی اظهار بی‌اطلاعی کرد. زمانی که گمانه‌زنی‌ها مبنی بر خروج مرتضوی از کشور قوت گرفت اما چند روز پیش هما فلاح تفتی، همسر سعید مرتضوی اعلام کرد همسرش در تهران و پیگیر ماده 477 است. او همچنین در پاسخ به این سؤال اعتمادآنلاین که آیا از همسرش خبر دارد یا نه گفته بود: «مگر می‌شود از ایشان خبر نداشته باشم، ایشان در تهران است اما در منزل نیست. » با این حال او امروز که برخی شایعه‌ها مبنی بر بازداشت سعید مرتضوی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد از وضعیت همسرش اظهار بی‌اطلاعی کرد. او در پاسخ به این که «آیا خبر بازداشت همسرتان را تایید می‌کنید؟» گفت: «من هیچ خبری از آقای مرتضوی ندارم. »
لغو مجوز احمدی نژاد درباره ایجاد یک کارگروه ویژه

در حالی که بر اساس پیشنهاد وزیران عضو کارگروه توسعه حمل و نقل عمومی دولت نهم در سال 1389 که به تایید محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت نیز رسید، کارگروه ویژه ای با نام "راهبری دفاتر پیشخوان خدمات" با حضور 11 مسئول مهم کشوری تشکیل شده بود، یک مسئول ارشد اجرایی طی روزهای اخیر با صدور ابلاغیه ای به اعضای کابینه، اعلام کرده حسب موافقت با پیشنهاد واصله از سوی دو عضو دولت، این مجوز رئیس جمهور وقت لغو می شود.

هشدار 2 شغله بودن به برخی اعضای شورای شهر

بر اساس ابلاغیه جدید یک مقام مسئول به تعدادی از سازمان ها و نهادها، با اشاره به اصلاحات به عمل آمده در ماده 32 قانون تشکیلات و انتخابات شوراهای اسلامی کشور که 21 مرداد سال گذشته رسما منتشر شد، متذکر شده است عضویت در هیئت مدیره و هیئت رئیسه تشکل های صنفی تابع قانون نظام صنفی به ممنوعیت های پیشین برای اعضای شوراهای اسلامی کشور اضافه شده بنابراین اعضای شوراهای مذکور در صورت علاقه مندی به عضویت در هیئت مدیره یا هیئت رئیسه این تشکل ها، باید استعفانامه رسمی خود را ارائه کنند و تسلیم اعتبارنامه نیز منوط به ارائه مدرک رسمی پذیرش استعفای آن ها از عضویت در شورا خواهد بود.


توضیح میرکریمی درباره حضور پسرش در تیم اصلی جشنواره جهانی فجر

بعد از گذشت 3 روز از شروع جشنواره جهانی فیلم فجر انتقادها به محفلی برگزار شدن آن بالا گرفته است. از جمله این انتقادها، حضور فرزند میرکریمی سیدصادق در میان تیم اصلی برگزارکنندگان جشنواره است. میرکریمی قبل از برگزاری جشنواره، در این باره توضیح داده است: «پسر من با ما همکاری می‌کند. حدود پانصد نفر درگیر جشنواره هستند و به جشنواره کمک می‌کنند و پسر من در بخش لجستیک کار می‌کند هم امین من هست و هم شخصیت کاردان و کار بلدی است و واقعاً براساس شایستگی آدم‌ها را انتخاب کردم و چند باری که ایشان به خاطر همین حاشیه‌هایی که ایجاد شده بود به خاطر فضای کاری بهتری که داشت می‌خواست اینجا را ترک کند؛ اما بقیه مدیران نگذاشتند چون توانایی‌های ایشان را دیده بودند و دوست داشتند که همکاری ادامه داشته باشد
«علی کوچولو»‌ در شبکه «من‌ و تو»؟

برخی رسانه‌ها خبر می‌دهند امید آهنگر، بازیگر نقش «علی کوچولو» به شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور پیوسته است. خبرآنلاین در این باره نوشت: «در تازه‌ترین نمونه از پیوستن بازیگران ایرانی به شبکه‌های ماهواره‌ای، امید آهنگر به شبکه «من‌وتو» پیوست. بر اساس خبری که در وبسایت خبرگزاری صبا منتشر شده است، بازیگر سریال پرطرفدار «علی کوچولو» در دهه ۱۳۶۰ که سال‌ها در هلند زندگی می‌کرد و مشغول تحصیل و فیلمسازی بود، به تازگی به همراه همسر خود نوشین خانی، بازیگر فیلم «سام و نرگس»، به شبکه ماهواره‌ای «من و تو» پیوست

اخبار روزانه:
* محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه «تلگرام» امنیت اقتصادی کشور را به مخاطره انداخته، گفت: در آینده مردم از ما سؤال می‌کنند که یک پیام‌رسان در کشور کار می‌کرد، شما کجا بودید و چرا با آن مقابله نکردید؛ ما از طریق آن مبادله ارزی مجازی انجام داده‌ و امروز متضرر شده‌ایم، البته مردم این سؤال را درباره مؤسسات اعتباری غیرمجاز نیز از ما پرسیده‌اند و می‌گویند که شما به عنوان مجلس و بانک مرکزی، وقتی یک مؤسسه‌ای تابلو نصب کرده بود، کجا بودید و چرا جلوی آن را نگرفتید؟!
* علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس، درباره ویدئوی منتشره شده از برخورد مأمور نیروی انتظامی با یک دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران گفت: مقاومت این دختر همراه با توهین و هجوم در مقابل فرمان پلیس و عکس‌العمل پلیس در مقابل این مقاومت که البته توأم با تندی و توهین بوده، از نکات قابل توجه است و در واقع هر دو طرف خطا داشته‌اند. وی افزود: به نظر من، پلیس باید مراقب باشد در این‌گونه دام‌هایی که برای او پهن می‌کنند، گرفتار نشود.
* حسن دانایی‌فر، دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران در عراق و سوریه گفت:‌ در حال حاضر، میزان صادرات ایران به عراق 6/4 میلیارد دلار است که این رقم در سال 85 به میزان 790 میلیون دلار (کمتر از یک میلیارد دلار) بوده است. وی با اشاره به صادرات انرژی به عراق گفت:‌ با تکمیل ظرفیت صادراتی گاز نفتخانه به بغداد و خط صادراتی گاز به بصره، صادرات‌مان به 50 میلیون متر مکعب، به ارزش 3 میلیارد دلار خواهد رسید.
* خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داد، «عاموس یدلین» رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی موسوم به «امان» که مدیر مرکز مطالعات امنیت قومی رژیم صهیونیستی نیز هست و روابط بسیار قوی و نزدیکی با فرماندهان ارتش و سرویس‌های امنیتی این رژیم دارد، با ابراز نگرانی از اینکه قرار است سامانه‌های ضد موشکی روسیه به زودی به سوریه تحویل داده شود، گفت: اگر روسیه بخواهد این کار را انجام دهد، اسرائیل آن را بمباران خواهد کرد!
* پس از اجرای طرح رجیستری برای مقابله با قاچاق، درآمد دولت از محل واردات گوشی‌های تلفن همراه در سال‌های 95 و 96 به ترتیب 90 میلیارد تومان و 245 میلیارد تومان ثبت شده است که این آمار اثبات می‌کند طرح رجیستری نمونه موفقی برای مبارزه با کالای قاچاق بوده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: