به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۹۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

اختلاف اصلاح‌طلبان بر سر انتخاب شهردار
پس از استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری تهران و موافقت اعضای شورای شهر با آن، رقابت و اختلاف بر سر انتخاب شهردار تهران در میان جریان‌های گوناگون اصلاح‌طلب افزایش یافته است. در حالی که جریان نزدیک به رئیس دولت اصلاحات مخالف انتخاب اعضای شورا و به طور خاص محسن هاشمی برای شهرداری تهران هستند و بر پایبندی به میثاق‌نامه انتخاباتی تأکید دارندـ که اجازه خروج از شورا را به اعضای شورای شهر نمی‌دهد‌ـ جریان کارگزاران با این موضوع مخالف است و درصدد نشاندن محسن هاشمی بر کرسی ریاست شهرداری تهران است. چنانچه کرباسچی در این باره و در واکنش به مصاحبه محمدرضا عارف، رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که تأکید کرده بود اعضای شورای شهر باید مطابق میثاق‌نامه عمل کنند و نقض آن موجب هرج و مرج می‌شود، اظهار داشت: «اگر اعضاي شوراي شهر يک روز ميثاق‌نامه امضا کنند، اختيار دارند يک روز هم آن را اصلاح کنند. نفس ميثاق‌نامه مبناي قانوني ندارد. مثلاً آقايي بخواهد وزير شود، نمي‌شود جلوي وزير ‌شدنش را گرفت. شما ميثاق‌نامه را مثل قانون وحي‌ منزل گرفته‌ايد. کجا هرج‌ومرج مي‌شود؟! اينکه يکي از خود شورا بتواند شهردار شود و بتواند شهر را اداره کند و مورد توافق همه ارگان‌ها و نهادها و دولت باشد و به مردم شهر خدمت کند، آيا اين يعني هرج‌ومرج مي‌شود؟»
شجره‌‌نامه سیادت ملکه الیزابت جعلی است

رئیس پژوهشکده انساب قم در پاسخ به سؤالی درباره شجره نامه ملکه الیزابت دوم، ملکه سلطنتی انگلستان که وی را به خاندان اهل بیت(ع) منتسب کرده است، گفت: شجره نامه منسوب به سیادت ملکه انگلستان جعلی است. حجت الاسلام و المسلمین رجایی افزود: باید مرکز "دارالنقابه" زیر نظر ولایت فقیه و مراجع تقلید تاسیس شود و جلوی ادعاهای کاذب گرفته شود. وی در گفت و گویی که با خبرگزاری حوزه افزوده تصریح کرده است: امروزه خطر بزرگی مسئله سیادت را تهدید می کند که باید هر چه زودتر در مقابل این توطئه خطرناک ایستاد.رئیس پژوهشکده انساب با اشاره به توطئه جدید بعضی رسانه های انگلیس خبیث مبنی بر سیادت ملکه انگلستان گفت: این مسئله تازه نیست و از قدیم برای افراد ظالم و خبیثی همچون صدام حسین در عراق و قذافی در لیبی نیز کنگره هایی مبنی بر ادعای سیادت برگزار می شد و اگر امروز جلوی این گونه هنجارشکنی ها گرفته نشود در آینده افراد خونریز و ظالم دیگری نیز به دروغ به عنوان سادات و ذریه اهل بیت(ع) جعل می شوند. وی افزود: شجره نامه ای که برای ملکه انگلستان تهیه شده است بسیار ناشیانه جعل شده است؛ چرا که شجره نامه از حیث نسب باید حداقل حدود 42 نفر باشد و حال آنکه این شجره نامه ساختگی اینگونه نیست.

وارونه‌انگاری از دلایل بی‌نتیجه ماندن برجام
«
بهزاد نبوی» فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ بدون اشاره به نقض عهدهای آشکار غربی‌ها در برجام با وارونه‌انگاری، دلایل بی‌نتیجه بودن برجام را به فعالیت‌های منطقه‌ای کشورمان ربط می‌دهد و می‌گوید: «خوشبختانه بلافاصله پس از امضای برجام، ده‌ها هیئت بزرگ اروپایی، ژاپنی، کره‌ای و... وارد کشور شدند و به دنبال سرمایه‌گذاری بودند که متأسفانه، در اثر اتخاذ سیاست‌های ماجراجویانه که طبعاً ریسک سرمایه‌گذاری را در کشور بالا برد، آن استقبال اولیه از بین رفت و تقریباً تمام سرمایه‌گذاران کشورمان را ترک کردند... اگر امروز هم بتوانیم ریسک سرمایه‌گذاری را با توقف سیاست‌های ماجراجویانه و تشنج‌آفرین در کشور کاهش دهیم، مطمئناً ترامپ و امثال او نمی‌توانند جلوی سرمایه‌گذاران بایستند.» سخنانی که نتیجه منطقی آن حرکت به سوی برجام منطقه‌ای و موشکی خواهد بود.
جریمه‌ شرکت چینی متهم به نقض تحریم‌های ایران
وزارت بازرگانی آمریکا با متهم کردن شرکت چینی «زد.تی.ای» به نقض قوانین تحریم‌ها، فروش قطعات از سوی شرکت‌های آمریکایی به این شرکت تولیدکننده تجهیزات مخابراتی را برای مدت هفت سال ممنوع اعلام کرده است. «زد.تی.ای» سال گذشته به اتهام معامله با ایران و نقض قوانین تحریم‌های بین‌المللی در دادگاه‌های آمریکایی مجرم شناخته شده و به پرداخت میلیون‌ها دلار جریمه محکوم شده بود. این شرکت با تنظیم‌کنندگان مالی آمریکا توافق کرد در صورتی که مقامات آمریکایی نقض قوانین تحریم‌ها را پیگیری نکنند، ۸۹۲ میلیون دلار جریمه پرداخت کند. به گفته مقامات آمریکایی، مقرر شده بود که شرکت مذکور چهار نفر از کارمندان ارشدش را اخراج کند و برای 35 نفر دیگر تنبیه‌های انضباطی در نظر بگیرد؛ اما این شرکت فقط به اخراج چهار نفر بسنده کرده است.
باید از دست ایران و اسد خلاص شویم!
«
لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در مصاحبه با «فاکس نیوز» با انتقاد از محدود بودن حمله آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه، اظهار داشت: «اگر شما اسد باشید و بشنوید که رئیس‌جمهور (آمریکا) بگوید «تو حیوان هستی» و من کاری می‌کنم که هزینه سنگینی بپردازید؛ اما شاهد یک حمله نظامی باشید که به هیچ وجه زندگی شما را عوض نمی‌کند، در نتیجه صبح روز بعد از خواب بیدار شده و به سر کار برمی‌گردید. اگر شما روسیه و ایران باشید و ببینید که پنتاگون خطرپذیر نیست و تا سر حد مرگ از مقابله با آنها نگرانی دارد، اینطور فکر می‌کنید که پنتاگون بدون هرگونه جنگی، خواهان تقدیم سوریه به ما (ایران و روسیه) است.» وی همچنین در ادامه خواستار ترور رئیس‌جمهور سوریه شد.
تذکر به مدیران دولتی درباره نحوه همکاری با خیران

بر اساس گزارش ارسالی از سوی یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران دستگاه های دولتی، از آن ها خواسته شده در پروژه هایی که تمام یا بخشی از تامین مالی آن قرار است از سوی خیران انجام شود، باید موضوع در نظر گرفتن سوابق عملکرد اشخاص حقیقی یا حقوقی خیّر در تامین هزینه های مذکور در نظر گرفته شود و تاییدیه رئیس دستگاه اجرایی که این پروژه با همکاری آن ها انجام می شود نیز دریافت شود تا پس از تصویب در شورای فنی استان، به عنوان اعتبار تامین شده، پذیرفته شود.


گلایه یک نهاد نظارتی از تزریق قطره چکانی بودجه عمرانی

یک نهاد نظارتی با تهیه گزارشی از آسیب شناسی نحوه اجرای پروژه های عمرانی در برخی دستگاه های اجرایی که در آخرین روزهای سال گذشته برای مدیران مربوط ارسال شده، تاکید کرده بررسی ها نشان می دهد تخصیص اعتبار به برخی پروژه های عمرانی بسیار کمتر از اعتبار مصوب بوده و به عنوان مثال، در حالی که در سه ماهه سوم سال مالی، باید بیش از 75 درصد اعتبار تخصیص یابد، آمار برخی استان ها نشان می دهد تخصیص طرح های عمرانی کمتر از 20 درصد بوده است.

هدف حمله به سوريه مذاكرات آستانه بود!

از زماني كه پس از شش سال جنگ سخت در سوريه و عراق با تكفيري‌ها و به يمن ايستادگي رزمندگان محور مقاومت، سرانجام دولت جعلي داعش از بين رفت، حاميان دولت در داخل ايران تلاش كردند نقش ديپلماسي و مذاكره را در سركوب داعش پررنگ جلوه دهند و در اين پيروزي براي خود سهم پررنگ قائل شوند و حتي بعضاً برجام و مذاكرات هسته‌اي را دليل اين پيروزي بزرگ بدانند! حال و پس از حمله موشكي امريكا و فرانسه و انگليس به سوريه، روزنامه دولتي ايران تلاش كرده هدف اين حملات را مذاكرات ايران و روسيه و تركيه بداند! قاسم محب‌علي، مدير كل پيشين غرب آسياي وزارت امور خارجه در سرمقاله اين روزنامه آورده كه: «هدف از عمليات اخير امريكا و متحدان اروپايي‌اش عليه سوريه نه ضربه زدن به مراكز نظامي اين كشور، نه سقوط دولت بشار اسد و نه مقدمه يك اقدام نظامي مستقل عليه متحدان سوريه؛ بلكه انتقال يك پيام سياسي و در واقع واكنشي شديد به آن روندي است كه از سوي ايران، روسيه و تركيه در قالب روند آستانه پيش مي‌رود و به نظرمي رسيد تا بخش مهمي از راه را تا رسيدن به سرانجام و ايجاد صلح در سوريه طي كرده است. »جالب آنكه در روز وداع با پيكر شهداي حمله داعش به تهران نيز حسن روحاني از ميان همه اهداف حمله داعش به تهران آن را اينگونه توصيف كرد: «عمليات تروريستي روز چهارشنبه در تهران در واقع انتقام از دموكراسي است. »

نسبت منشور سازندگي ليبرال‌ها با اسلام چيست؟

روزنامه سازندگي ستون ثابتي دارد كه در آن منشور سازندگي يا اصول حاكميت ملي در انديشه حزب كارگزاران سازندگي ايران را به نقل از كتاب سازندگي بيان مي‌كند. اين اصول شامل مواردي از جمله اصل حكومت قانون، اصل رعايت حقوق انسان، اصل توسعه متوازن، اصل جامعه باز و ... است. حزب كارگزاران سازندگي خود را ليبرال دموكرات مسلمان مي‌داند. اين نكته هم در سخنان حسين مرعشي بيان شده و هم از زبان غلامحسين كرباسچي، عضو ارشد حزب بيان شده كه اين حزب «ليبراليسم سياسي» را به‌عنوان مشي خود برگزيده است.
حال جاي طرح اين سوال است كه اصولي كه حزب كارگزاران بيان مي‌كند چه نسبتي با ايران اسلامي دارد؟ آيا اين اصول صرفاً براي ايران است كه مطابق نظرات اسلامي حكومت تشكيل داده و قانون نوشته، يا آنكه در هر كشوري فارغ از اسلامي و غيراسلامي قابل اجراست؟ در واقع نسبت اصولي كه حزب بيان مي‌كند با ليبرال بودن و مسلمان بودن روشن نيست. انطباق اين اصول با اسلاميت نظام معلوم نيست و شايد لازم بود كه اين حزب در ارگان رسانه‌اي خود به جاي انتشار خام اصول حزبي، چنين نسبت‌هايي را شفاف كند.
مذاکرات آمریکا و اروپا درباره برجام ادامه دارد
به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» مقامات آمریکایی و اروپایی که به تازگی برای بحث درباره توافق هسته‌ای با ایران و تغییرات مد نظر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در این توافق، در واشنگتن گفت‌وگو کرده‌اند، پیشرفت‌هایی داشته‌اند؛ اما نتوانسته‌اند بر سر همه موضوعات به توافق برسند. بر اساس این گزارش، رفع سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران، محدود شدن برنامه موشکی ایران، دسترسی نامحدود و بی‌قید و شرط به اماکن نظامی ایران و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران درخواست‌هایی است که ترامپ مطرح کرده و گفته در صورتی که این خواسته‌ها محقق نشود، در موعد بعدی تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران، (۲۲ اردیبهشت) از این توافق کناره‌گیری می‌کند. در همین زمینه قرار است «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان به واشنگتن سفر کنند. این سفر احتمالاً آخرین شانس آنها برای دستیابی به توافق با آمریکا برای «اصلاح» موضوعاتی است که ترامپ آنها را «نواقص» توافق هسته‌ای با ایران خوانده است.
ایرانی‌ها به تهدید خود عمل می‌کنند
به نوشته «جروزالم‌پست»، «دنی یاتوم» رئیس پیشین موساد طی مصاحبه‌ای رادیویی به حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اشاره کرده و آن را «اقدامی نمادین که هیچ اهمیت راهبردی نداشت»، خوانده است. وی افزوده: «ما در مسیر برخورد با ایرانی‌ها هستیم و امیدوارم که این مسیر چنان تشدید نشود که به رویارویی مستقیم بینجامد. آنها ما را به حمله به اهداف ایرانی و کشتن نیروهای‌شان متهم کرده‌اند.» یاتوم ضمن بیان اینکه «ما باید تهدیدهای ایرانی‌ها علیه اسرائیل [رژیم صهیونیستی] را خیلی جدی بگیریم»، ادامه داد: «سابقه آشنایی‌ام با ایرانی‌ها و تجربیات گذشته به من می‌گوید، وقتی آنها تهدیدی را مطرح کنند، آن را عملی خواهند کرد. ما تردید نداریم که حزب‌الله در راستای اراده ایران، حرکت می‌کند.» رئیس پیشین موساد گفت: «ما گمان می‌کردیم، روابط بین نتانیاهو و پوتین موفقیت‌آمیز بوده و توانسته است شکاف‌ها را کاهش دهد؛ اما در اشتباه بودیم
تجویز الگوبرداری از یک طرح شکست‌خورده!
«
علی‌اصغر زرگر» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با روزنامه دولتی «ایران» در اظهاراتی تأمل‌برانگیز گفته است: «مسائل منطقه نیز همچون مسئله هسته‌ای نیازمند معاملات سیاسی، مذاکرات دیپلماتیک و تجدید نظر در تعاریف حوزه نفوذ است. اگر مراجع قدرتمند در ایران این امر را به وزارت امور خارجه واگذار کنند، دستگاه دیپلماسی ما این قابلیت را دارد که از طریق دیپلماتیک از چالش‌های فرسایشی و جنگ جلوگیری کند.» توصیه به الگوبرداری از برجام در مسائل منطقه‌ای از سوی روزنامه وابسته به دولت در حالی صورت می‌پذیرد که خسارت محض برجام در مقابل دیدگان همه قرار دارد و همچنان این سؤال به قوت خود باقی است که چرا در ازای محدودیت گسترده در صنعت هسته‌ای، تحریم‌ها لغو نشده و غرب به تعهدات خود در هیچ زمینه‌ای پایبند نبوده است؟!
تحریم سوئیفت از طریق غول تکنولوژی روسیه
شرکت‌های بزرگ روسیه اعلام کردند برای امن‌تر کردن نقل و انتقالات پولی خود از این به بعد از سیستم روسی مشابه سیستم خدمات انتقال پول بین بانکی سوئیفت «SPFS» استفاده خواهند کرد. مدیران شرکت «رزتک» که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال روسیه در صنعت تکنولوژی است، بیان کرده‌اند: زیرساخت‌های دیجیتال این سیستم داخلی، خطر مداخله خارجی در آن، احتمال حمله هکرها و همچنین وابستگی به خدمات بانکی خارجی را کاهش می‌دهد. گفتنی است، ماه گذشته میلادی شرکت «رزنفت» روسیه که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی در جهان است، اعلام کرد که با کمک «گازپروم بانک» (سومین بانک بزرگ تأمین مالی روسیه) سیستم داخلی SPFS را آزموده است.

اخبار روزانه:
*
غلامعلی رجایی، مشاور رسانه‌ای شهردار مستعفی تهران: کسی نجفی را وادار به استعفا نکرد. شرایطی باعث شد که وی استعفا دهد. تأیید می‌کنم که در جریان اصلاحات متأسفانه کسانی بودند که خیلی زود نغمه رفتن ایشان را سر دادند و این ساز را کوک کردند. بخشی از جریان کارگزاران نقش داشت
* سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه تجربه مناطق‌ آزاد فعلی ناموفق بوده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه مناطق‌ آزاد فعلی خسارات زیادی برای اقتصاد کشور به دنبال داشته است، افزایش آنها منطقی نیست؛ چرا که حرص و ولع افزایش این مناطق مشکلی از اقتصاد کشور را حل نمی‌کند. نقوی‌حسینی افزود: پیش از تصویب افزایش هشت منطقه جدید ابتدا باید در نحوه فعالیت این مناطق با هدف محقق شدن اهداف پیش‌بینی‌شده بازنگری صورت گیرد؛ چراکه مدیریت فعلی نتوانسته است این کار را انجام دهد.
* حجت‌الاسلام ناصر سقای بی‌ریا، مشاور امور روحانیت رئیس دولت نهم با اشاره به بیانیه 43 عضو کابینه دولت نهم و دهم درباره رفتارهای اخیر محمود احمدی‌نژاد، گفت: محتوای بیانیه 43 عضو کابینه دولت نهم و دهم مورد تأیید و قابل دفاع است و بنده از دوستانی که این بیانیه را تنظیم و امضا کرده‌اند، تشکر می‌کنم. سقای‌ بی‌ریا تأکید کرد: امیدواریم که آقای احمدی‌نژاد به توصیه‌های دوستان توجه کرده و مسیر کنونی را اصلاح کند.
* شبکه سعودی «العربیه» در صفحه خود در فضای مجازی درباره اینکه «آیا اهداف غرب در سوریه با حمله موشکی به آن محقق شده است یا خیر؟»، یک نظرسنجی برگزار کرد. بر اساس این نظرسنجی، تنها ۱۸ درصد از شرکت‌کنندگان به این پرسش پاسخ مثبت دادهو ۸۲ درصد دیگر با انتخاب گزینه «لا» به آن پاسخ منفی دادهاند.
* در مراسم اختتامیه «هفته هنر انقلاب» که به همت حوزه هنری برگزار می‌شود، معرفی و تقدیر از چهره هنر انقلاب اسلامی در سال 1396 انجام گرفت و نشان هنر انقلاب به «حمید حسام» رسید. وی نویسنده کتاب‌های تحسین‌شده «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» است.
* کارشناسان استراتژیک جی‌پی مورگان چیس، بزرگ‌ترین بانک آمریکا از نظر دارایی پیش‌بینی کردند که در صورت اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.
* «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید با تکرار اتهامات همیشگی، ایران را به «رفتار‌های تهاجمی» در سوریه متهم کرد و مقابله با آن را یکی از اهداف «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در منطقه غرب آسیا و حمله موشکی اخیر عنوان کرد.
* 63 نفر از نمایندگان مجلس در تذکری کتبی به رئیس‌جمهور ضرورت عزل رئیس بانک مرکزی و عوامل دخیل در گرانی ارز و متوقف کردن چرخه زندگی مردم و ضربه به نظام اقتصادی کشور را یادآور شدند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: