logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
متأسفانه اراده چندانی برای برخورد با متخلفان وجود ندارد. امتیازات به راحتی آب خوردن خرید و فروش می‌شود و تیم‌های پاک مغلوب ناپاکی‌ها می‌شوند. بار دیگر تأکید می‌کنیم این یک هشدار جدی برای مسئولان فدراسیون فوتبال و به ویژه فدراسیون فوتبال است که در 3 هفته پایانی این رقابت‌ها، نظارت خیلی بیشتر شود.
آرش بصیرت

الف: ورود کمیته اخلاق به سحر و جادو

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در ادامه پیگیریهای خود برای مبارزه با فساد در فوتبال قصد دارد به موضوع استفاده از سحر و جادو ورود کند.

شنیدیم پای یک سرمربی و یک تیم لیگ برتری وسط است و تحقیقات کمیته اخلاق نیز به جای خوبی رسیده است.

اما ماجرا چیست؟ داستان مربوط به یک سرمربی شناخته شده است از طریق دستیارش با یک به اصطلاح جادوگر اهل لرستان در ارتباط است. طرف که امسال نتایج خوبی هم گرفته است تمام برنامههای خود را بر اساس دستورات آقای جادوگر اجرا میکند.

گفته میشود اخراج موقتی ستاره تیم به خاطر از دست دادن ضربه پنالتی نبوده بلکه جناب جادوگر به آقای سرمربی توصیه کرده قید این بازیکن کلیدی را بزند چون طالع او به بازیهای آن ماه نمیخورد!

این دستور موقت اجرا شد،اما پس از ناکامی موقتی تیم مورد نظر و این بار با اجازه جادوگر ستاره به تیمش بازگشت تا نقشی اساسی برای موفقیت تیمش بازی کند.

این سرمربی به ظاهر موفق که چند سالی است وارد عرصه مربیگری شده میخواهد همان راهی را برود که 2 مربی خوزستانی پیشتر رفته بودند. اتفاقاً شنیدم با همان جادوگری در ارتباط است که 2 مربی مورد اشاره بدون اجازهاش آب نمیخورند و حتی گفته میشود پیراهن مشکی یکی از این مربیان خوزستان به خواست همان جادوگر تعویض نمیشود!

رابطه میان سرمربی موفق لیگ دسته اولی و جناب جادوگر آقای «ف» است.

آقای «ف» 2 سالی میشود با سرمربی قصه ما آشنا شده و میخواهد به جای طی کردن مسیر درست و اصولی با وعده دستیارش و جادوگر سوار قالیچه سلیمان شده و به مقصد برسد!

موضوعی که اغلب لیگ دسته اولیها از آن با خبرند و فدراسیون هم روی آن حساس شده است.

اما این همه ماجرا نیست. یک تیم دیگر هم تحرکاتی داشته و از جادوگر سود میبرد! بنابر شنیدهها جادوگر مورد نظر 2 روز قبل از مسابقات تیم پرسروصدای لیگ دسته اول رفته و مثلاً حریفان را طلسم میکند!

آقای جادوگر داخل بادکنکهای شخصی فوت کرده و باد آن را داخل رختکن خالی میکند. چیزهایی را به خورد بازیکنان میدهد که باعث ناراحتی آنان شده است اما به خواست مالک پرحاشیه تیم بالاجبار تن به آن میدهند. راستی اسم این تیم گل گهر سیرجان نیست و لطفاً اشتباه نکنید!

امیدواریم کمیته اخلاق و سایر نهادهای ذیربط با جدیت و هر چه زودتر جلوی این قبیل مربیان و تیمها را بگیرند.

ب: سرنوشت بد پارس جنوبی در انتظار نفت مسجد سلیمان!

خاطرتان باشد مجلسنشینان چند سال قبل مصوبهای را امضاء کردند که بر این اساس وزارت نفت حق هزینه برای ورزش حرفهای را ندارد و تیم فوتبال هم در فوتبال حرفهای خلاصه میشود.

بر همین اساس تیم پارس جنوبی هم که شروع خوبی در لیگ هفدهم داشت با مشکلات فراوانی روبرو شد در حالی که تنها دلخوشی مردم استان بوشهر و شهر جم محسوب میشود.

شاگردان مهدی تارتار که برای کسب سهمیه آسیا دورخیر کرده بودند ناگهان فروکش کرده و با مشکلات فراوانی روبرو شدند.

مشابه چنین سرنوشتی هم در انتظار نفت مسجد سلیمان است. در مسجد سلیمان عشق مردم این شهر به تیم نفت مثال زدنی بوده و از مرز دوست داشتن هم گذشته است.

این در حالی است که زمان زیادی تا پایان لیگ دسته اول آزادگان باقی نمانده است. نفت مسجد سلیمان با هدایت و سرمربیگری «محمود فکری» و کسب 63 امتیاز در فاصله 3 هفته مانده به پایان این رقابتها صدرنشین مطلق و شانس اول صعود است. فجرسپاسی نزدیکترین رقیب نفتیها 5 امتیاز با تیم فکری فاصله دارد و مردم خوب شهر مسجد سلیمان مشتاقانه در انتظار جشن صعود به سر میبرند.

برای رسیدن به این مهم در هفته جاری باید از سد نساجی مازندران بگذرند که بیم و نگرانی مسئولان تیم و شاگردان «محمود فکری» را در برگرفته است. آیا قانون مجلس شورای اسلامی جلوی فعالیت حرفهای نفت مسجد سلیمان در لیگ برتر را خواهد گرفت؟

همان طوری که مستحضرید نفت تهران پس از کش و قوسهای فراوان به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر هم اوضاع و احوال مناسبی نداشته و بسیار به سقوط نزدیک است.

پارس جنوبی مم وضعیت نفت آبادان هم شانس آوردند امتیازات لازم را ابتدای فصل جمع آوری کردند و گرنه معلوم نبود چه بلایی برسرشان میآمد. امروز اگر پای صحبت «مهدی تارتار» و «فراز کمالوند سرمربیان این دو تیم جنوبی بنشینید خیلی چیزها دستگیرتان خواهد شد.

اما حرف اصلی بر سر نفت مسجد سلیمان است. تیمی شایسته که بهترین عملکرد را در فصل جاری لیگ دسته اول داشته و امید اول شهر نفتخیز جنوبی محسوب میشود. روی صحبت ما با آقای وزیر است. اینکه تنها دلخوشی مردم مسجد سلیمان همین تیم فوتبال است. فوتبای که هر هفته جوانان را دور هم جمع کرده و جلوی ناهنجاریها را میگیرد. لطفاً دلخوشی مردم مسجد سلیمان را از آنها نگیرید؟

ج: امتیاز فروشی ممنوع!

در فاصله سه هفته مانده به پایان لیگ دسته اول برخی تیمها اقداماتی انجام دادهاند که «مهدی تاج» رئیس فدراسیون فوتبال را هم حساس کرده است.

«تاج» به تازگی و با حضور نمایندگانی از کمیتههای اخلاق، انضباطی، داوران، حراست فدراسیون فوتبال و محمدرضا ساکت کارگروهی ویژه برای نظارت بر عملکرد تیمها، مدیران، مربیان، بازیکنان و داوران لیگ یکی تشکیل داد.

خطر اصلی اینجاست که این اقدام هم ظاهراً خیلی نتوانسته مثمرثمر باشد و برخی تیمها برای خارج کردن رقبای خود از ریل مدعیان دست به خرید و فروش امتیاز زدهاند!

در همین راستا شنیدیم یکی از تیمهای لیگ دسته اولی یک روز قبل از بازی حساس خود پیشنهاداتی 40، 30 و 20 میلیون تومانی به 3 بازیکن رقیب خود ارائه داده است!

این سه نفر نیز تماس تلفنی تیم حریف را به گوش کاپیتان خود رساندهاندکه این یکی بلافاصله گفت تاماجرا به اطلاع سرمربی برسد. سرمربی مورد نظر که برای ارائه یک بازی جوانمردانه به شدت تحت فشار بود همان جا داد و فریاد راه انداخته و از شاگردان خود میخواهد با تمام توان به میدان بروند.

اینکه این ماجرا به گوش مسئولان فدراسیون رسیده یا نه را نمیدانیم؛ آنچه میدانیم این است که چنین پیشنهاداتی نه اولین و نه آخرین در لیگ دسته اول خواهد بود.

اغلب مدیران و مربیان پاک و سلامت شاغل در لیگ دسته اول حرف های زیادی برای گفتن دارند. داستانهایی عجیب از امتیازفروشی برخی تیمها و بازیکنان و اقدامات شیطنتآمیز تیمهایی که میخواهند به جای مسیر مستقیم راه کج و خلاف را بروند!

این یک هشدار جدی است. باشگاههایی که حق و حقوق بازیکنان خود را مدتهاست نپرداخته و بدهیهای زیادی نیز از قبل دارند، برای لیگ برتری شدن حاضرند خاصه خرجی کنند.

این باشگاهها نه تنها برای جدی نگرفتن مسابقه به بازیکنان حریف خود پیشنهادات شرم آور مالی میدهند بلکه پاداش برد هم برای رقیبان تیمهای مدعی در نظر میگیرند.

این در حالی است که فوتبال یک بازی جوانمردانه است. نباید اجازه داد برخی افراد معلومالحال و غیر فوتبالی (بعضاً هم فوتبالی) با شیطنت و اقدامات مرموزانه آن را آلوده کنند!

متأسفانه اراده چندانی هم برای برخورد با متخلفان وجود ندارد. امتیازات به راحتی آب خوردن خرید و فروش میشود و تیمهای پاک مغلوب ناپاکیها میشوند. بار دیگر تأکید میکنیم این یک هشدار جدی برای مسئولان فدراسیون فوتبال و به ویژه فدراسیون فوتبال است که در 3 هفته پایانی این رقابتها، نظارت خیلی بیشتر شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: