logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
نگاهی به کتاب «چُغُک»:
«سینما رمان» یا «فوتو رمان» عنوانی است که برای «چُغُک» انتخاب شده به این معنا که در بخش‌هایی از کتاب، تصاویر نقش روایت ماوقع را برعهده دارند و از این حیث باید گفت که این یک اتفاق تازه در فضای ادبیات نوجوان است اما گاهی این تصویرگری‌ها باز هم فاقد جذابیت است و در روزگاری که آثار پر زرق و برق برای نوجوانان تولید می‌شود این اثر نمی‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
فهیمه اسماعیلی- خلاقیت حلقه گمشدهای است که باید در مورد آثاری که اغلب توسط هنرمندان ایراین تولید میشود به آن اشاره کرد. خلاقیتی که بتواند مخاطب را جذب کند و او را به ادامه مواجههاش با یک اثر هنری ترغیب کند. البته گاهی نبود خلاقیت لطمه جدی به یک اثر هنری نمیزند چون موضوع و سوژه آن به قدری جذاب هست که کمرنگ بودن عنصر خلاقیت به چشم مخاطب نمیآید.

رمان «چُغُک» کاری از واحد نوجوان نشر «صهبا» را باید اثری دانست که تا حدودی خلاقیت عنصر گمشده آن است به خصوص اینکه مخاطب آن نوجوان است. اما با توجه به اینکه در تعریف این کتاب آمده که از گذرگاه این رمان نوجوان که مستند به زندگی محدمهدی فقیهی است با نقش آیتالله سید علی خامنهای در مبارزات انقلاب در مشهد آشنا خواهیم شد، میتواند پایین بودن عنصر جذابیت را در این اثر نادیده انگاشت و دل به روایت کتاب داد.

روایتی از یک نوجوان در روزهای نهم و دهم دی ماه ۱۳۵۷ که خواننده را با خود در جریان مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی آشنا میکند. شاید نکتهای که در این کتاب خواننده با آن روبهرو میشود همین مسئله مردمی بودن انقلاب باشد ولی نباید فراموش کرد که این کتاب برای مخاطب نوجوان آماده شده و باید این پرسش را مطرح کرد که آیا مخاطب نوجوان این مسئله برایش موضوعیت دارد. به نظر میرسد این پرسشی است که از سوی تولیدکنندگان این کتاب مورد غفلت واقع شده و تنها به صرف اینکه میخواهند روایتی از زبان یک نوجوان ارائه کنند سراغ انتشار این اثر رفتهاند در صورتی که اگر راوی نوجوان باشد به معنای نوجوانپسند بودن اثر نیست. در این اثر خواننده با سلسلهای از اتفاقات روبهرو میشود که جذابیتی برای مخاطب نوجوان نمیتواند داشته باشد.

«سینما رمان» یا «فوتو رمان» عنوانی است که برای «چُغُک» انتخاب شده به این معنا که در بخشهایی از کتاب، تصاویر نقش روایت ماوقع را برعهده دارند و از این حیث باید گفت که این یک اتفاق تازه در فضای ادبیات نوجوان است اما گاهی این تصویرگریها باز هم فاقد جذابیت است و در روزگاری که آثار پر زرق و برق برای نوجوانان تولید میشود این اثر نمیتواند مورد توجه قرار گیرد.

در مجموع اقدامی که «صهبا» با انتشار رمان «چُغُکن انجام داده را باید ستایش کرد زیرا به اهمیت روایت انقلاب و روزهای مبارزه برای مخاطب نوجوان پی برده و در این مسیر گام برداشته است. رمان ۳۶۰ «چُغُک» کاری از واحد نوجوان نشر «صهبا» با قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: