به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
رئیس جمهور وظایف مشخصی دارند و این وظایف هم تفسیر و اظهار سلیقه شخصی بردار ندارد اگر قرار به تفسیر هم باشد، طبق همین قانون شورای نگهبان مفسر قانون هستند لزومی ندارد که آنهمه وظایف قانونی یا تعطیل باشند و یا اجرا نشوند و با ناقص اجرا شوند و رئیس جمهور محترم دنبال رفراندوم یا حجاب اختیاری و یا حمایت از تلگرام و فضای مجازی آلوده به فتنه‌ها باشند و این در حالی است که مواضع صریح رهبری در این حوزه‌ها بیان شده همگی موظف و مکلف به اجرای آن و هماهنگی با این مواضع باشند.
نصر عزیزی- تفاوت سوگند شخصی با سوگند حکومتی این است که در سوگند اولی فرد در محضر حق تعالی و قرآن مجید متعهد به همه تعهدات شخصی خویش میشود تا آنها را عمل نماید ولی در سوگند دومی فرد در برابر یک ملت، یک نسل و اجرای احکام و دستورات دین در همه شئونات زندگی آحاد جامعه تعهد میپذیرد. در سوگند حکومتی حتیالامکان همه ساز و کارها و بسترها و شرایط تا حدود بسیار زیادی برای تحقق تهدات سوگند فراهم است.

رئیس جمهور طبق قانون اساسی این سوگند را یاد میکند و طبق همین قانون وظایفاش مشخص گردیده و غالب نهادها و سازمانها و دستگاه های اجرایی و غیر اجرایی و منبع عظیم بیتالمال با هزاران قانون مصوب و دستورالعمل و آییننامه و ابلاغیهها و شوراهای عالی مشورتی و میلیونها نفر عوامل اجرایی در اختیار وی هستند تا در طول دوره تصدی خود دو کار مهم را انجام دهد. اول اینکه پاسدار حقیقی دین اسلام و کیان دین و مجری با لیاقت و صادق احکام دین و قرآن باشد. دوم اینکه بر اساس شاکله و ساختار و محتوای نظام جمهوری اسلامی مشکلات جامعه را حل و نیازمندیهای همه جانبه مردم را تأمین و رضایت جامعه را تحصیل نماید.

علاوه بر این رئیس جمهور مقامی اجرایی است که مشروعیت و مقبولیت وی در حیطه تبعیت از اصل ولایت مطلقه فقیه قابل قبول است و رأی مردم به رئیس جمهور و نمایندگان مجلس و شوراها و خبرگان مشارکت حقیقی و واقعی و حضور ناظرانه و همه جانبه در صحنه، ذیل همین قانون و برای دخالت حقیقی در سرنوشت خویش است که با پیوند اعتقادی بین مردم مسلمان، نه یک جامعه غیرمسلمان، با رهبری ولی فقیه نظم است و امامتی معنا پیدا میکند و رسالت رسول خدا(ص) و نواب خاص آن حضرت و سپس نواب عام معنا پیدا میکند.

رئیس جمهور باید بداند تنفیذ رأی مردم و مسئولیت وی توسط ولی فقیه، حتی بر اساس قانونی است که او سوگند به اجرای آن خورد. تجربه گذشته درسهای بزرگی پیش روی ما گذاشت در دوره اول ریاست جمهوری، بنی صدر از بدو ورود به مسئولیت و در زمانی کوتاه، یکی پس از دیگری اصول مصداقی سوگند خود را زیر پا گذاشت و با امام راحل احساس رقابت کرد و بر اساس یک توهم رأی یازده میلیونی به این نتیجه رسید که او منتخب ملت است و سخنگوی ملت انقلابی ایران صرفا حق انحصاری او است و پا توی کفش نایب امام زمان (عج) گذاشت.

در آن دوره نصیحتها روی بنی صدر اثر نگذاشت. امام راحل پدری نمود و از اینکه بحث عدم کفایت سیاسی بنی صدر طبق قانون اساسی عملی شود، ابا داشت و منتقدان و دلسوزان وناظران را به صبر و شکیبایی و تقوای الهی و حفظ وحدت و مقابله جمعی با دشمن و ثبات نظام و خدمت برای مردم دعوت کرد.

به هر حال روند تدریجی سقوط بنی صدر که بدست خود و تحت تاثیر نفس اماره و وسوسه خناسان و غرور و تکبر بیش از حد و اوهام حمایت ملت، انجام گردید، امام راحل و مجلس انقلابی را به جایی رساند که آن اتفاق ناگوار آن هم در دوره اول ریاست جمهوری رخ داده و کام شیرین ملت به تلخی گرایید. البته باید گفت همه اینها با خون دادن انقلابیون تداوم داشت.

امروز هم با وجودی که کشور انقلابی ما شعب ابی طالبها را یکی پس از دیگری پشت سرمیگذارد و تهدیدهای فراوان بینالمللی در جریان است و اتحاد نامیمون ابرقدرتها برقرار است و نفوذیهای دشمن در گوشه وکنار نهادها و سازمانها حضور دارند، آب به آسیاب دشمن ریختن از برخی مسئولان داخلی خلاف تدبیر وعقل و انتظار است. آنهایی که در جایگاه مسئولیت کلان در گذشته و حال در نقش اپوزسیون ظاهر میشوند و مخاطب را رهبری و نیروهای جان بر کف انقلابی قرار میدهند، چه پاسخی برای سوگند خویش و خدای متعال و ملت دارند؟

آنها که با علم به سوگند خویش مباحث غیر مرتبط و غیرمسئولانه حجاب اجباری و حجاب اختیاری را مطرح و حتی در عصر امام خمینی، نظرات امام را تحریف میکنند، آیا سوگند حکومتی خود را فراموش کردند؟

در ماههای اخیر حتی صدای اعتراض مراجع عظام تقلید هم بلند گردید، به خاطر تحریفها و تعرضهایی که غیر مسئولانه و بدون صلاحیت به ساحت دین میشود. اگر با علم به حقانیت شیعه، فرض شود روی کره زمین تنها مرجع مراجعه و اظهارنظر در خصوص احکام دینی و احکام اجتماعی دینی، مراجع عظام تقلید باشند، چه لزومی دارد یک مسئول اجراییها پا را از حدود خود خارج نموده و وظیفه مراجع دینی را بیان کند و آن هم مراجعی که جملگی نظر دادهاند در احکام حکومتی همه موظف به حکم مورد نظر ولی فقیه هستند.

رئیس جمهور وظایف مشخصی دارند و این وظایف هم تفسیر و اظهار سلیقه شخصی بردار ندارد اگر قرار به تفسیر هم باشد، طبق همین قانون شورای نگهبان مفسر قانون هستند لزومی ندارد که آنهمه وظایف قانونی یا تعطیل باشند و یا اجرا نشوند و با ناقص اجرا شوند و رئیس جمهور محترم دنبال رفراندوم یا حجاب اختیاری و یا حمایت از تلگرام و فضای مجازی آلوده به فتنهها باشند و این در حالی است که مواضع صریح رهبری در این حوزهها بیان شده همگی موظف و مکلف به اجرای آن و هماهنگی با این مواضع باشند.

انتظار مردم این است که به جای این نوع حاشیهسازی ها و حتی توهمات رأی و مقبولیت پنداری، گزارش اجرای اقتصاد مقاومتی، مهار تورم، طرح های عمرانی، اشتغال، راهاندازی کارخانههای تعطیل شده، مبارزه با قاچاق کالا، تولید علم، دستاوردهای برجام و ده ها مورد دیگر داده شود تا حداقل مردم باور کنند که سوگند یاد شده در مسیر تحقق قرار دارد. بار دیگر توصیه میشود اگر توصیههای منتقدان بی عقل به عنوان راهکارهای پیشنهادی در دستور کار قرار گیرد، روح سوگند حکومتی با نشانی از تدبیر حکومتی، محقق میشود و در پیشگاه خدا و ملت سرفراز خواهیم بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: