logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
اسدالله عسگراولادی:
عسگراولادی گفت: حمایت از تولید ایرانی بستگی به نرخ ارز دارد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان این که نوسان شدید ارز بر صادرات و واردات اثر منفی دارد، گفت: با افزایش یکباره نرخ دلار برخی بازاریان خرید و فروش کالا را متوقف کردند، چون نمی دانستند به چه نرخی بخرند یا بفروشند.

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس، اسدالله عسگراولادی در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به قیمت لجام گسیخته ارز گفت: اگر جلوی لجام گسیختگی گرفته نشود، آثار اقتصادی بدی خواهد داشت.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه معاون اول رئیس جمهور شب گذشته نرخ عرضه ارز را در بازار 4200 تومان عنوان کرد، گفت: روز گذشته هیاتی از روسیه به ایران آمده بود که همه اینها خریدار کالا از ایران بودند، اما با این وضعیت ارز نمی توان با این خریداران وارد معامله شد.

وی افزود: خریداران خارجی کالا را برای مدت 6 ماه یا یک سال می‌خواهند، اما یک فروشنده نمی‌داند کالای خود را با چه نرخ ارزی برای 6 ماه یا یکسال دیگر به آنها بفروشد.

عسگراولادی خطاب به رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: باید در این جلسه تصمیم بگیریم که با این شرایط چه کنیم، تولید داخلی و مصرف داخلی وابسته به قیمت ارز است و اگر بانک مرکزی قیمت عرضه ارز را در شش ماه دیگر نتواند اعلام کند، نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم.

وی با بیا اینکه حمایت از تولید کالای داخلی بستگی به قیمت ارز دارد، افزود: الان با توجه به اینکه قیمت ارز بیش از 5 هزار تومان شد و الان اعلام می شود که نرخ ارز را می خواهند به 4200 تومان برسانند، این افراط و تفریط است. دولت باید چقدر ارز ارائه کند تا به نرخ 4200 تومانی که برای ارز اعلام کرده‌اند، برسند؟ نمی‌توانند این مقدار ارز ارائه کنند که نرخ ارز را در 4200 تومان ثابت کنند و باز یک ماه دیگر مسائل دیگری پیش می‌آید.

عسگر اولادی با بیان اینکه باید نرخ ارز برای واردات هم مشخص باشد، گفت: روز گذشته بسیاری از صنوف تهران بازار را تعطیل کردند، چون نه می‌توانند کالا بخرند و نه می توانند کالا بفروشند.

وی افزود: مدیریت بانک مرکزی در مهار قیمت ارز تضعیف شده است و رساندن نرخ ارز به 4200 تومان هم افراط و تفریطی است که از سوی معاون اول رئیس جمهور مطرح شده است و او هم نمی‌تواند این کار را انجام و این عملی نیست، زیرا باید چقدر ارز ارائه کند و همه ما می‌دانیم که مشکل کجاست و او هم نمی‌تواند آن قدر ارز ارائه کند که نرخ ارز را به قیمت مذکور برساند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه با این لجام گسیختگی ارز صادرات متوقف می شود، گفت: با این روش صادرکننده نمی داند چه کاری انجام دهد و اگر این وضعیت ادامه یابد من به عنوان یک صادرکننده مجبور هستم، کارم را رها کنم و یک باغچه کوچک در دماوند خریداری کنم و در آن شلغم و سیب زمینی بکارم و زندگی‌ام را اداره کنم.

وی گفت: کارشناسان خبره‌ای در اتاق بازرگانی تهران وجود دارند که باید در این قبیل جلسات وضعیت ارز مورد بررسی قرار گیرد.

عسگراولادی گفت: حمایت از تولید ایرانی بستگی به نرخ ارز دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: