logo
کد خبر: ۲۷۲۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
حسن لاسجردی:
در حال حاضر آنچه برای مردم فلسطین مهم است، سیاست‌های جهان در مقابل اسرائیلی‌ها و غرب است که دال بر این فشارها شده و نادیده گرفتن حقوق و قوانین هم می‌تواند ایجاد یک انتفاضه جدید باشد.


عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: عربستانی‌ها هیچ‌گاه در طول مبارزه مردم فلسطین در جبهه پایداری و مقاومت نبوده و جزو جریان میانه رو و سازش بوده‌اند که نقش فعالی هم نداشتند.

حسن لاسجردی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تشدید درگیری‌ها در فلسطین و به ویژه نوار غزه اظهار کرد: به نظر می‌رسد دو موضوع انتقال سفارت از تل آویو به قدس و تشدید فشارها علیه مردم فلسطین و رفتارهای نظامیان صهیونیستی این شرایط فعلی را به وجود آورده است. گر چه بحث انتقال سفارت به خودی خود می‌تواند واکنش مردم را به دنبال داشته باشد، اما یکی کردن این سرزمین خود مشکل بزرگی خواهد بود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: مساله دیگر مسجد الاقصی است که یک پایگاه اعتقادی برای مسلمانان به شمار می‌رود، جدا کردن آن ضایعه بزرگ اعتقادی و ایدئولوژیک خواهد بود، در این خصوص قوانین منع آمد و شد، عدم ورود به صحن مسجد الاقصی و ... از جمله اقداماتی است که انجام می‌شود.

لاسجردی در ادامه گفت: در حال حاضر آنچه برای مردم فلسطین مهم است، سیاست‌های جهان در مقابل اسرائیلی‌ها و غرب است که دال بر این فشارها شده و نادیده گرفتن حقوق و قوانین هم می‌تواند ایجاد یک انتفاضه جدید باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین درباره اظهارات بن سلمان ولیعهد عربستان در دفاع از رژیم صهیونیستی نیز ابراز کرد: عربستانی‌ها هیچ وقت در طول مبارزه مردم فلسطین در جبهه پایداری و مقاومت نبوده و در یک دوره‌ای هم جزو جریان میانه رو و سازش بودند که نقش فعالی نداشتند.

عضو شورای سردبیری خبرآنلاین افزود: این که چرا بن سلمان در حال حاضر بحث عادی سازی روابط را مطرح می‌کند و یا موضوعاتی مانند اصلاحات سیاسی و اجتماعی یا مدرنیزم مطرح می‌شود، نمی تواند بدون در نظر گرفتن این نگاه باشد که اگر بخواهد جامعه عربستان را نوسازی کند حتما باید براساس نفی هر گونه درگیری و چالش این کار انجام شود.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: دیدگاهی در این زمینه وجود دارد، که آیا تغییر نگاه عربستان هیچ مانعی ندارد؟ و آیا عملیاتی است یا خیر؟ به نظر می‌رسد بن سلمان این تغییر و تحول جدید را مطرح کرد تا افکار عمومی را جلب کند.

لاسجردی در پایان افزود: درواقع این جهش و تفکر بدون مانع نخواهد بود و کشورهای عربی منطقه مخالفت خود را اعلام می‌کنند. اما به طور حتم او از پشتوانه قدرت‌های بزرگ برخوردار است برای این که در بلندمدت بتواند اقداماتش را به نتیجه برساند.

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: