به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
logo
کد خبر: ۲۷۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:


کاسبان حصر کروبی را فریب دادند

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درباره سرنوشت موضوع رفع حصر اظهار داشت: «آقایانی که می‌گفتند قبل از عید رفع حصر اتفاق خواهد افتاد، هیچ استناد، سند و پشتوانه‌ای نداشتند و نظر خود را بدون پشتوانه عقلی و قانونی اعلام می‌کردند.» وی گفت: «تلاشی که ما می‌کردیم باعث انجام کارهای مثبتی شد و موضوع به شکلی داشت فیصله پیدا می‌کرد، به این صورت که اگر قرار است رفع حصر اتفاق افتد، نظام اسلامی بازنده این صحنه نباشد و ماجرا تمام شود و اقدامات مثبتی هم صورت گرفت.» نماینده مردم قم افزود: «اما سیاسیونی که کاسب حصر هستند و تریبون‌های مختلفی برای شعار دادن و جذب مخاطب از گروه‌های خاص را در اختیار دارند، زمانی که دیدند کارهای مثبتی صورت گرفته است، پوست موز زیر پای آقای کروبی انداختند که ایشان موضعی را بگیرند که اقدامی برای رفع حصر صورت نگیرد.» ذوالنوری گفت: «من اعتقاد دارم عده‌ای این کار را انجام دادند تا رفع حصر صورت نگیرد.»وی در ادامه خاطرنشان کرد: «با این کاری که انجام شده، فعلاً رفع حصر صورت نخواهد گرفت؛ چون با نامه‌ای که کروبی نوشت، اوضاع تغییر کرده است و الآن موسوی و کروبی باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند تا انعطافی از ناحیه نظام رخ دهد
شورای شهر فاتحه اصلاحات را میخواند

محمد عطریانفر عضو و رئیس موقت اولین شورای شهر تهران در یادداشتی که امروز در روزنامه سازندگی منتشر شد، به اعضای کنونی شورای شهر هشدار داده که مراقب باشند تجربه شورای اول تکرار نشود.عطریانفر اعضای شورای شهر را به پرهیز از اختلافات و دوری از سهم‌خواهی‌های فراکسیونی و حزبی دعوت کرده و می‌گوید "این نگاه جدایی‌طلبانه برای شورای شهر خطرناک است. اعضای شورای شهر باید به‌دنبال فردی بگردند که بتواند تهران را مدیریت کند، چون اگر در فرصت باقی‌مانده از عمر شورای شهر، دستاورد خوبی به‌دست نیاید، فاتحه آینده اصلاحات برای دورانی طولانی خوانده می‌شود".وی مسائلی را که در جریان استعفای نجفی از شهرداری تهران رخ داد و واکنش اعضای شورای شهر به این موضوع را دور از شأن اعضای شورا به‌خصوص رئیس دولت دوم خرداد دانست.

روایت «روح الله زم» از سابقه‌اش در شایعه‌سازی

روح الله زم، مدیر کانال ضدانقلابی آمدنیوز، با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال 84 ، که منجر به پیروزی محمود احمدی نژاد شد، از حضور خود در ستاد انتخاباتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن سال اشاره کرد و گفت: «84 من پروژه ای داشتم در دانشگاه در مورد شایعه و زمینه های به وجود آمدن آن؛ پروژه را برای مهدی هاشمی بردم و گفتم مطالعه کن شاید بتوانی در کارهای ستاد از آن استفاده کنی."روح الله زم با اشاره به دعوت مهدی هاشمی از وی برای حضور در ستاد انتخاباتی آیت الله هاشمی و تاکید وی بر اجرایی شدن پروژه اش درباره شایعه افزود: «من رفتم ستاد و کارهایی کردم که حالا نگیم چه کردیم (با خنده)؛ من در سال 84 رئیس بخش جنگ روانی آقای هاشمی بودم و بدترین کارها را علیه احمدی نژاد کردم.»
64 درصد ثروت جهان تحت تملک یک درصد ثروتمند
روزنامه «گاردین» به نقل از مرکز پژوهش‌های پارلمان انگلیس نوشت: اگر روند اکتساب ثروت از سوی یک درصد ثروتمند جهان که از سال 2008 آغاز شد، به همین منوال ادامه یابد، در سال 2030 معادل 64 درصد کل ثروت جهان تحت تملک یک درصد ثروتمند جهان قرار خواهد داشت. آمارها نشان می‌دهد، از سال 2008 میزان دارایی‌های قشر یک درصد ثروتمند جهان سالیانه 6 درصد افزایش یافته که حدود دو برابر روند افزایش ثروت 99 درصد دیگر جمعیت جهان بوده است. در صورتی که این روند ادامه یابد، میزان دارایی‌های این قشر یک درصدی از 140 تریلیون دلار کنونی به 305 تریلیون دلار در سال 2030 خواهد رسید. همچنین بنیاد بین‌المللی خیریه «اوکسفام» طی گزارشی اعلام کرده است، در حالی که قشر فقیر در جهان هیچ عایدی از رشد ثروت در جهان در سال 2017 نداشته، یک درصد ثروتمند جهان در این سال 82 درصد کل ثروت ایجاد شده در جهان را به خود اختصاص داده است.
اصلاح طلبان علیه حامیان دیروز
بي ثباتي بازار ارز و افزايش ناگهاني و ساعت به ساعت قيمت دلار باعث شد برخي بازيگراني كه در انتخابات 96 از مردم خواسته بودند كه به حسن روحاني رأي دهند، از اين اقدام خود پشيمان شده و اين پشيماني را در صفحات اينترنتي خود نوشته‌اند. همين امر باعث شده تا روزنامه اصلاح طلب جهان صنعت به اين سلبريتي‌ها حمله كند كه چرا همراهي‌شان با جريان‌هاي سياسي همراه با شعور سياسي نبوده است! اين روزنامه در گزارشي با عنوان «سياست ورزي به روش سلبريتي ها» مي‌نويسد: «انتقادها از روحاني و دولتش بالا گرفته است اما در اين ميان شايد تندترين موضع از طرف هنرمنداني باشد كه او را در انتخابات پيشين حمايت كردند... سؤال اساسي اين است كه آيا يك سال زمان مناسبي براي قضاوت در مورد عملكرد دولت است و آيا فقط دولت در مشكلات امروز مقصر است و ديگران بي‌گناهند؟ عكس‌العمل‌هاي احساسي هنرمندان و اظهارنظرهايشان چه تأثيري بر آرامش كشور دارد؟... همراهي با جريان‌هاي سياسي بايد همراه با شعور سياسي باشد وگرنه بعد از مدتي يا به تندروي دچار مي‌شود يا از راه بازمي‌ماند. همراهي هنرمندان با كمپين‌هاي انتخاباتي نيز بايد با توجه به مشخصات سياسيون و توانايي‌هايشان باشد. قرار نيست هنرمندي كه در جامعه محبوب است روزي از سياستمداري حمايت كند و يك روز ديگر از بنيان منكر حمايت شود. آنچه امروز در جامعه اتفاق افتاده سياست‌ورزي كساني است كه با موج‌هاي ديگر همراه مي‌شوند و عده‌اي را نيز با خود مي‌برند
. »
گفتني است هر وقت هنرمندان و بازيگران از دولت حمايت مي‌كنند، در رسانه‌هاي حامي دولت عزيز مي‌شوند و هر وقت انتقاد از دولت دارند، رسانه‌هاي اصلاح‌طلب با توهين به آنها مي‌گويند كه نبايد در مسائل سياسي دخالت كنند!

جاخالی دادن اصلاح‌طلبان در برابر ناکارآمدی برجام!
«
نجفقلی حبیبی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با روزنامه «آرمان» در اظهارات تأمل‌برانگیزی گفته است: «در حالی که مقام ارشد کشور بارها موافقت خود را نسبت به برجام اعلام کرده است و همه زیر و بم توافق هسته‌ای تحت نظارت رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است، بنابراین مخالفان دولت با چه استدلالی به دنبال لغو برجام هستند؟» حبیبی افزوده است: «سخنان و تهدیدات ترامپ در قبال برجام بیشتر به تبلیغات سیاسی و اولتیماتوم شبیه است؛ به همین دلیل دولت به جای نگرانی از عملکرد ترامپ در قبال برجام بیشتر باید نگران کارشکنی‌های مخالفان برجام در داخل کشور باشد.» گفتنی است، این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که رهبر معظم انقلاب به صراحت اعلام کردند در متن مذاکرات دخالت نداشتند و تنها خطوط قرمز نظام را مشخص کرده‌اند و رئیس دولت اعتدال نیز به طور رسمی اعلام کرده است که تمام مسئولیت برجام با اوست.
حمله بزدلانه ترامپ به ایران، ریاکارانه است
«
محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان ادعاهای ضد ایرانی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را «حمله بزدلانه» توصیف کرد. ظریف در صفحه توئیتر خود با بیان اینکه حمله بزدلانه ترامپ علیه ایران، ریاکاری است، نوشت: «(ایران) مکررا، استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هر کسی را محکوم کرده و خودش به دست صدام که مورد حمایت آمریکا بود، قربانی (سلاح‌های شیمیایی) شده استوی در ادامه تهدید ترامپ درباره تکرار «اقدامات تحریک‌آمیز تجاوزکارانه» به سوریه را نشانه‌ای از سیاست آمریکا در کمک به افراط‌گرایان دانست. گفتنی است، ترامپ با متهم کردن ایران و روسیه به شریک بودن در حمله شیمیایی به دوما، هشدار داده بود امروز یا در مدت زمان کوتاهی علیه سوریه اقدام نظامی خواهد کرد.
طرح جدید دولت برای حفاظت از تولید طلا، نقره و پلاتین

بر اساس پیشنهاد یک عضو کابینه و موافقت برخی مسئولان دولتی مقرر شده با توجه به این که توسعه صنعت تولید مصنوعات طلا و جواهرات با هدف دستیابی به بازارهای خارجی از جمله موضوعاتی است که در صورت تحقق، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده مناسب، رشد قابل توجه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال پایدار در کشور را به دنبال خواهد داشت، تسهیلاتی برای استقرار واحدهای تولید کننده مصنوعات فلزات گرانبها (طلا، نقره و پلاتین)، جواهرات و تراش گوهر سنگ ها در داخل شهرها لحاظ شود تا امکان تضمین امنیت و حفاظت فیزیکی و نقل و انتقال مواد اولیه و محصول فراهم باشد.

هشدار درباره کسر حق بیمه از اضافه کار برخی کارمندان دولت

با توجه به ابهامات و سوالاتی که برخی مدیران دولتی در خصوص نحوه کسر حق بیمه از کارکنان رسمی و پیمانی مشمول صندوق تامین اجتماعی، از دولت داشته اند، یک نهاد مسئول با ارسال بخشنامه ای تاکید کرده است با توجه به مفاد مواد 101 و 106 قانون مدیریت خدمات کشوری، "اضافه کار" کارمندان دولت که مشترک صندوق مذکور هستند جزو فوق العاده های مستمر تعریف شده در قانون مذکور احصا نشده، لذا کسر حق بیمه از فوق العاده مجاز نخواهد بود.

پیشنهاد استعفا به روحانی از تریبون مجلس

رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار و جغتای در تذکری در پایان جلسه امروز مجلس گفت: جهت حمایت از کالای داخلی و مبارزه با بیکاری، حداقل کار باید این باشد که برای مدیران دولتی که به هر بهانه ای کالای خارجی خریداری می کنند، مصادیق مجرمانه تعیین کنند؛ از عزل مدیریتی تا زندان! وی در ادامه در تذکری به رئیس جمهور، گفت: اگر گوش شنوا دارید، صدای اعتراض مردم را از زبان نمایندگانشان شنیدید. وزیر رفاه و رئیس بانک مرکزی، قصد رها کردن میزشان را ندارند. اگر بخاطر رکود بازار از مردم عذرخواهی نمی کنید، لااقل تیم اقتصادی تان را بازسازی کنید.سبحانیفر با اشاره به نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر، ادامه داد: والله هر کجای دنیا بود رئیس جمهور باید استعفا می داد؛ استعفا که نمی دهید؛ لااقل وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی را برکنار کنید!
نماینده چشمک‌زن و اقدام دیرهنگام کنترل بازار ارز

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره اقدامات دولت در کنترل و تثبیت بازار ارز گفت: این اقدامات خوب است اما دیر انجام شد. انتظار ما این است که دولت در تعیین رقم نرخ دلار تجدیدنظر کرده و همان عددی که در بودجه آمده است را در نظر گیرد.بهروز نعمتی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اقدام اخیر دولت در کنترل بازار ارز مثبت است، گفت: با وجود این اقدام مثبت فکر می‌کنیم که دولت در تعیین نرخ 4200 تومان برای هر دلار با عجله تصمیم‌گیری کرده است. باید تفکر و رایزنی بیشتری با مجموعه دوستان در مجلس، افراد نخبه و اتاق بازرگانی می‌کرد.

یادآور می‌شود نعمتی در ماجرای تصویب برجام، نقش‌آفرین بود و چشمک او به عراقچی به نشانه همکاری در جلسه کمیسیون ویژه معروف است. او بعدها درباره این همکاری و چشمک معروف که مورد اعتراض قرار گرفت ‌گفت: پشت چشمکی که به آقای عراقچی زدم هیچ نیتی نبود. من برای خیلی از نمایندگان چشمک می‌زنم. آدم برای دوستش چشمک می‌زند، برای دشمن که چشمک نمی‌زند.
فردوسی‌پور به دادسرا احضار شد

فردوسی پور در گذشته در برنامه 90 آیتمی را به معرفی مالک سابق نفت اختصاص می‌دهد که بخشی از آن هم مربوط به زندگی شخصی وی می‌شد. همین امر باعث شد تا او از این مجری تلویزیون به دادسرا شکایت کند.تاکنون 2 احضاریه برای فردوسی پور از سوی دادسرا احضار شده که این مجری برای ادای توضیحات حضور پیدا نکرده است. احضاریه سوم هم به زودی صادر خواهد شد و اگر باز هم وی از این کار امتناع ورزد دادگاه حکم جلب وی را صادر خواهد کرد.
علت حادثه سانچی اردیبهشت معلوم می‌شود

چند ماه پس از حادثه تلخ برخورد کشتی نفتکش ایرانی با یک کشتی فله‌بر چینی که به فوت تمام سرنشینان آن منجر شد، سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیدواری کرد که علل این حادثه در هفته‌های ابتدایی اردیبهشت‌ماه امسال به جمع‌بندی نهایی برسد. براساس اعلام این سازمان سومین جلسه کمیته بررسی علل سانحه سانچی هفته اول اردیبهشت‌ماه در چین برگزار خواهد شد.در این جلسه نمایندگانی از کشورهای ایران، کره جنوبی، چین و پاناما حاضر هستند. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیدواری کرده که در جریان جلسه پیش‌رو کشورهای عضو درباره‌ی علل این حادثه به نتیجه و جمع‌بندی برسند. هادی حق‌شناس گفته که با توجه به اطلاعاتی که از دو جعبه سیاه نفتکش سانچی و فله‌بر کریستال استخراج شده و همچنین با مصاحبه‌هایی که با خدمه شناور چینی صورت گرفته، این امید وجود دارد که تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری گزارش نهایی علل این سانحه نهایی شود.


اخبار روزانه:

* مجله «فوربس» در گزارشی تأثیر تحریم‌های تازه واشنگتن علیه شرکت‌های روسی را بررسی کرد و ضرر ناشی از آن بر ثروتمندان روس را 12 میلیارد دلار دانست. این نشریه سقوط ارزش سهام شرکت آلومینیوم‌سازی روسال‌ـ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در زمینه تولید آلومینیوم‌ـ را مهم‌ترین رویداد اقتصادی روسیه پس از تحریم‌ها عنوان کرد. گفتنی است، هفته پیش واشنگتن هفت تاجر روس، 14 شرکت متعلق به آنها و همچنین 17 مقام روسی را به فهرست تحریم‌های خود افزود.
* امیر اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی گفت: در روزهای گذشته، یاوه‌گویی‌هایی از برخی رسانه‌های دشمنان درباره پرواز هواپیماهایی در کشور شنیده شد که ارزش پاسخگویی نداشت؛ اما همین جا می‌گویم اگر کشوری حماقتی انجام دهد و هواپیمایش نزدیک شود، قطعاً اولین خط مقدم که پدافند هوایی است، پاسخ کوبنده می‌دهد. گفتنی است، به تازگی برخی از رسانه‌های خارجی شایعه‌ای مربوط به پرواز دو فروند هواپیمای اف35 رژیم صهیونیستی در آسمان ایران را مطرح کرده بودند.
* به گفته معاون اول رئیس‌جمهور از روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۹۷، هیچ نرخ دلاری به جز ۴۲۰۰ تومان به رسمیت شناخته نمی‌شود و هر قیمت ارز غیر رسمی دیگری در بازار قاچاق تلقی خواهد شد، مثل قاچاق مواد مخدر که وقتی می‌گوییم قاچاق است، کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می‌کند، برخورد می‌شود. به این ترتیب اگر نرخ دیگری در بازار شکل بگیرد، دستگاه قضایی و نیرو‌های امنیتی با آن برخورد خواهند کرد.
* وزیر نفت گفت: در یک سال گذشته روزانه ۱۵ میلیون لیتر تولید بنزین افزایش یافته و در چهار ماه آینده نیز روزانه ۱۲ میلیون لیتر دیگر به تولید بنزین اضافه می‌شود که در مجموع ۲۷ میلیون لیتر می‌شود، بر همین اساس از شش ماه دوم امسال دیگر واردات بنزین نخواهیم داشت.
* آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، در نشست کشورهای کمک‌کننده به یمن در ژنو گفت: یمن شاهد بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان است و بیش از 22 میلیون نفر در این کشور به دریافت کمک‌های فوری نیاز دارند؛ سه‌چهارم آوارگان در یمن نیز از کودکان هستند.
* گمرک ایران از افزایش ۱۰۸ و نیم درصدی واردات گوشی تلفن همراه طی سال ۹۶ خبر داد و اعلام کرد: طی سال ۹۶ تعداد ۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۶۱۷ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۵۱۸ میلیون و ۲۶۵ هزار دلار به کشور وارد شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: