به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۲۴
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
مصرفکنندگان بازیگران اصلی عرصه تولید کشورند، زیرا با خرید و حمایت از کالاهای ایرانی، ضمن کمک به رونق صنعت و تولید کشور، اهداف و سیاستهای اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید داخلی و مبارزه با کالای قاچاق را نیز محقق میسازند. به نظر می رسد در شرایط فعلی خریداری کالاهای خارجی از سوی مصرف کنندگان با وجود کالاهای باکیفیت داخلی نوعی خیانت به اقتصاد داخلی کشور است.
محمدحسن آلاله- مقام معظم رهبری در پیام نوروزی امسال خود، سال 97 را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند که این امر نشان از اهمیت موضوع چرخه اقتصاد در زندگی مردم دارد. در چرایی انتخاب این شعار میتوان برخی از نکات را به شرح ذیل ذکر نمود.

1- پیام نوروزی امسال مقام معظم رهبری یک پیام اقتصادی و در حقیقت تکمیل کننده پیامهای اقتصادی چند سال قبل ایشان و حرکتی هدفمند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است.

2- اگرچه پیام مقام معظم رهبری یک شعار اقتصادی است، ولی ریشه این پیام مهم، فرهنگی و اجتماعی بوده و مخاطب پیام امسال ایشان مسئولین و مردم کشور هستندکه باید در تحقق این هدف بکوشند.

3- اقتصاد ما امروز با مسائل مختلفی همچون بیکاری،گرانی، مشکلمعیشت، نظام بانکی ناکارآمد، مشکلات محیط زیست، وضعیت مشکل دار صندوق های بازنشستگی، رکود و... مواجه است که این مشکلات خود نیز زمینه ساز مشکلات اجتماعی و فرهنگی شده است.کارشناسان عقیده دارند ریشه همه این مشکلات در عدم توجه به ظرفیت های داخلی و نسخه حل همه این مشکلات در استفاده و بهره برداری از مجموعه توان ملی در کشور است.

4- آمارها نشان می دهد در حال حاضر، به غیر از واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ، متجاوز از ۸۵ هزار واحد تولیدی دیگر در کشور وجود داردکه این واحدها با داشتن ماشین آلات متعدد و نیروی انسانی لازم به تولید محصول رسیده اند، اما با ظرفیت کامل کار نمی کنند و متاسفانه تقاضایی مناسب برای تولیدات آنها وجود ندارد.

5- مشکل اساسی این واحدها تقاضای کالاست. از یک سو قدرت خرید مصرفکنندگان ایرانی پایین است و از سوی دیگر، افرادی که قدرت خرید مناسبی دارند کمتر به کالاهای ایرانی توجه میکنند و عمدتا تحت تاثیر کالاهای قاچاق یا خارجی هستند.برخی کشورها نیز با دامپینگ و ارزان فروشی، کالای خود را به صورت رسمی یا قاچاق وارد کشور نموده وآنرا در سبد مصرفی مردم قرار میدهند.

6- امروز حجم عظیمی از مواد غذایی و پوشاک گرفته تا لوازم خانگی به صورت رسمی و قاچاق تقریبا به ارزش20 میلیارد دلار وارد کشور میشود که عمدتا این کالاها، امکان تولید در داخل را هم دارند. اگر این بیست میلیارد دلار محصول وارداتی و قاچاق، با محصول داخلی جایگزین شوند، اشتغال بالایی ایجاد شده و جوانان بیکار بسیاری وارد بازار کار میشوند. براستی اگر این مبلغ هنگفت در بخش تولید و در کارخانه ها هزینه شود حرکت عظیمی در اقتصاد کشور به راه میافتد و چندین هزار واحد تولیدی را فعال میکند.

7- در حقیقت حمایت از کالای ایرانی به معنای حمایت از تولید و اشتغال و جلوگیری از بیکاری است. امروز مصرف کالای ایرانی یک وظیفه همگانی و راهکار عمومی برای حمایت از تولیدات داخلی است، زیرا مصرف داخلی، تولید داخلی را افزایش میدهد و افزایش تولید داخلی چرخ صنایع و کارخانجات را به گردش در خواهد آورد و مشکل اشتغال و بیکاری برطرف میشود، تولیدکه رونق بگیرد تورم و گرانی هم کمتر میشود و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و ناهنجاری ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

8- مصرفکنندگان بازیگران اصلی عرصه تولید کشورند، زیرا با خرید و حمایت از کالاهای ایرانی، ضمن کمک به رونق صنعت و تولید کشور، اهداف و سیاستهای اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید داخلی و مبارزه با کالای قاچاق را نیز محقق میسازند. به نظر می رسد در شرایط فعلی خریداری کالاهای خارجی از سوی مصرف کنندگان با وجود کالاهای باکیفیت داخلی نوعی خیانت به اقتصاد داخلی کشور است. پس باید از خریدکالاهای خارجی پرهیز کنیم تا اقتصاد داخلی تقویت شود و البته تولیدکنندگان داخلی نیز باید به دنبال افزایش کیفیت و ماندگاری کالا باشند و در راستای جلب اعتماد مشتریان کالاهای باکیفیت و مرغوب تولید کرده و رضایتمندی مصرف کنندگان را فراهم سازند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: