به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
رهبری انقلاب چندین سال است با نام گذاریهای اقتصادی این پیام را می دهند اما متاسفانه کسی توجه نمی کند. امسال بازهم ایشان سال ۹۷ را با شعار اقتصادی یعنی ضرورت مصرف کالای ایرانی نامگذاری کردند و در صورت تحقق و فرهنگ سازی در این زمینه شاهد تحول بنیادی در اقتصاد ایران خواهیم بود. اقتصاد ایران را باید دریابیم و بخش مهمی از این راهبرد متوجه خود مردم است، یعنی ترجیح مصرف کالای ایرانی با هدف ثبات سازی و درون زا کردن اقتصاد ایران.
نصرت اله حیدری - اقتصاد جایگاه مهمی در روند قدرت یک کشور دارد. برخی از صاحب نظران شکل گیری نظام اینده جهانی را بر پایه مولفه اقتصادی ارزیابی می کنند. تقابلات فعلی امریکا و چین و حتی امریکا و اتحادیه اروپا را از این منظر باید نگریست.

ایران ظرفیتهای خوبی برای توسعه اقتصادی دارد. در کنار موقعیت ژئوپولتیک ، ایران را کشور بهشت معادن می دانند. وجود ذخایر عظیم نفت ، گاز و .... ایران را ویژه ساخته است. البته برخی همین خصیصه را هم بلای اقتصاد ایران می دانند. شکل گیری دولت رانتیر پیامد این بیماری است. دولت رانتیری که فقط به توزیع می اندیشد و ولخرج است. فرهنگ کار و تولید می میرد و رانت و رانتخواری توسعه می یابد. اثر وضعی رانت فساد در نظام اداری و مالی است که در اکثر دولتهای نفتی در خاورمیانه و از جمله ایران مشهود است. فسادی که موجب نگرانی مردم گردیده است. از دیگر پیامد این بیماری تمایل به مصرف کالای خارجی است که کاملا ضد اشتغال و تولید است.

طبیعتا در اقتصاد سیاسی برای برون رفت از این وضعیت باید موانع و چالشهای اقتصاد ایران را شناخت.در کنار ظرفیتهای خوبی که اقتصاد ایران دارد و بخشی از آن در بالا اشاره گردید. مثلا در ایران از ۵/۶ درصد تا ۷ درصد منابع جهان را با ۱ درصد جمعیت جهان در اختیار دارد. یا رتبه اقتصادی ایران الان ۱۸ جهان است. اما این اقتصاد با چالشهای هم روبرو است که به برخی از آنان اشاره می گردد:

۱_دولت مانع، یعنی ساخت دولت فربه در ایران خود مانع توسعه است.

۲_عدم وجود رقابت در اقتصاد ایران و این هم به انحصار منجر می شود و هم ضد تولید است.

۳_ضعف نظام پولی ومالی؛ بانکها با بنگاه داری اقتصاد ایران را قفل کرده اند.

۴_عدم وجود نیروی کار منعطف در بازار ایران. تمایل به پشت میز نشینی و عدم اشتیاق برای ورود به کارهای تولیدی وسنگین.

۵_میل به مصرف گرایی و آن هم کالای خارجی.

بدتر از همه نظام اقتصادی ما در محیط با ثبات که شاخصه های اقتصادی فقط جواب می دهند نمی تواند کار کند.

حال چه باید کرد؟ بی شک پاشنه آشیل ایران امروز اقتصاد است و باید حتما او را درمان کرد. رهبری انقلاب چندین سال است با نام گذاریهای اقتصادی این پیام را می دهند اما متاسفانه کسی توجه نمی کند. امسال بازهم ایشان سال ۹۷ را با شعار اقتصادی یعنی ضرورت مصرف کالای ایرانی نامگذاری کردند و در صورت تحقق و فرهنگ سازی در این زمینه شاهد تحول بنیادی در اقتصاد ایران خواهیم بود. اقتصاد ایران را باید دریابیم و بخش مهمی از این راهبرد متوجه خود مردم است، یعنی ترجیح مصرف کالای ایرانی با هدف ثبات سازی و درون زا کردن اقتصاد ایران.

مهمترین اقداماتی که باید انجام داد:

۱_کاهش حجم دولت و تصدی گری آن. دولت حداقل باید به سمت نظارت برود.

۲_رویکرد اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد درون زا. در برابر اقتصاد نفتی که همواره به خارج نگاه دارد.

۳_کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت.

۴_اجرای دقیق اصل ۴۴؛ بستر برای مشارکت مردمی در اقتصاد ایران فراهم شود. خصولتیها منشاء فساد ورانت هستند.

۵_سوق دادن منابع مالی به سمت حمایت از تولید. اصلاح نظام بانکی یک ضرورت است.

۶_اصلاح نظام گمرکی و مقابله بی امان با قاچاق در کشور.

۷_حمایت از رونق و تولید در اقتصاد ایران با مصرف کالای ایرانی.

در پایان امیدواریم در سایه تحقق فرهنگ استفاده از کالای ایرانی شاهد پویایی اقتصاد و حل معضل بیکاری در جامعه ایرانی باشیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: