به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
logo
کد خبر: ۲۷۲۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

جزئیاتی از حمله به ۳۵۰۰ روتر در شبکه ارتباطات کشور

شب گذشته سرویس‌ها و وبسایت‌های مهمی در ایران به دلیل مشکلات سایبری به وجود آمده در دیتاسنترهای افرانت، شاتل، صبانت و… از دسترس خارج شده‌اند.

بررسیهای اولیه حاکی از آن بود که در تنظیمات مسیریابهای مورد حمله قرار گرفته، با حک پرچم ایالت متحده، اعتراضی درباره انتخابات آمریکا صورت گرفته است. دامنه حملات فراتر از ایران است.

وزیر ارتباطات امروز گفت: حدود ۳۵۰۰ مسیریاب (روتر) از مجموع چند صد هزار مسیریاب شبکه کشور متاثر از حمله شده اند.

محمدجواد آذری جهرمی پس از جلسه اضطراری بررسی حمله سایبری شب گذشته در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: حدود ۳۵۰۰ مسیریاب از مجموع چند صد هزار مسیریاب شبکه کشور متاثر از حمله شده اند.

وی گفت: عملکرد شرکتها در دفع حمله و بازگردانی به شرایط عادی، مناسب ارزیابی شده است.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: ضعف در اطلاع رسانی مرکز ماهر به شرکتها و نیز ضعف در پیکره بندی مراکز داده (دیتاسنترها) وجود داشته است.

پیوند جریان فتنه و فرقه انحراف
مصطفی تاج‌زاده، فعال فتنه ۸۸ که پس از سپری کردن دوران محکومیت خود به دلیل دست داشتن در حوادث پس از انتخابات سال 88 در نوشته‌ها و گفته‌های خود، مواضع فتنه‌گرانه خود را ادامه می‌دهد، با ذوق‌زدگی از نامه ۳۰۰ نفر از حامیان فرقه انحرافی به رهبر معظم انقلاب، آن را گامی مثبت برای تقدس‌زدایی از نظام و رهبری معرفی کرد و نوشت: «نامه انتقادی ۳۰۰ نفر از حامیان آقای احمدی‌نژاد به رهبر گامی مثبت در جهت شفاف‌شدن صحنه سیاسی و تقدس‌زدایی از قدرت به شمار می‌رود. هرچند روح و لحن نامه بیان‌کننده ناامیدی تهیه‌کنندگان آن است، با وجود این باید از نامه استقبال کرد و به مباحث آن دامن زد تا کم کم درباره راه‌های برون‌رفت از مشکلات به اجماع برسیم.» فعال فتنه ۸۸ همچنین انتقادات احمدی‌نژادی‌ها را «همان انتقادهای همیشگی اصلاح‌طلبان» به نظام معرفی کرد و گفت: «انتقادهای نویسندگان نامه به نهادهای انتصابی، منهای مواردی که به نظر می‌رسد عمداً از قلم انداخته‌اند، همان انتقادهای همیشگی اصلاح‌طلبان است.» گفتنی است، این اولین بار نیست که بده بستان‌های سیاسی بین اصلاح‌طلبان و فرقه انحرافی انجام شده است. قبلاً هم مشایی در نامه‌ای عاشقانه به رئیس دولت اصلاحات فرقه خود را ادامه اصلاحات معرفی کرد! برخی اصلاح‌طلبان هم به صورت تلویحی از مواضع ساختارشکنانه اخیر احمدی‌نژاد استقبال کرده‌اند.

نتیجه عقلانیت مورد نظر برخی جریان‌ها
روزنامه «آرمان» در مطلبی نوشت: «ما باید عقلانیت بیشتری را در سیاست خارجی‌مان حاکم کنیم و نباید وارد فضای انتحاری شویم که ممکن است برای‌مان طراحی شود. ما باید وارد یک سری مذاکرات جدی امنیتی با اتحادیه اروپایی شویم که در آنجا دغدغه‌های متقابل خودمان را مطرح کنیم. اروپایی‌ها باید بفهمند که اگر ایران و موشک‌های ایران و توان عمق استراتژیک ایران و جنگیدن ایران با تروریست‌ها نبود، تهدید عملی داعش حتماً به مرزهای اروپا می‌رسید...؛ شکل‌دهی یک راهبرد و مذاکرات جدی امنیتی با اتحادیه اروپایی برای اینکه بهانه‌زدایی شود از اینکه ایران را تهدید اروپا نشان دهند. ایرانی‌ها از سال ۲۰۰۱ میلادی که برنامه موشکی شهاب ۴ خود را به حالت تعلیق درآوردند، نشان دادند که برای امنیت جامعه جهانی و به ‌خصوص امنیت اروپا احترام قائل هستند.» گفتنی است، آخرین باری که عقلانیت مد نظر جریان اصلاحات و رسانه‌های آن به حوزه سیاست خارجی آمد، نتیجه آن برجام شد که اکنون پیش روی ماست.
در دفتر رئیس جمهوری چه می‌گذرد

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور می گوید: پیش از دیدار فرماندهان سپاه با رئیس جمهوری، دریافتیم که بی دلیل و بی جهت، برخی تلاش می‌کنند القا کنند میان دولت و سپاه یک جدایی وجود دارد یا اینکه این جدایی را ایجاد کنند، درصورتی که افتخار دولت یازدهم و دوازدهم تقویت بی سابقه توان راهبردی دفاعی کشور و کار نزدیک و حمایت از مأموریت‌های نیروهای مسلح و بویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که این کار، همکاری و حمایت، چه در زمینه تأمین بودجه و چه در زمینه‌های دیگر، مشهود است و مردم باید متوجه این امر می‌شدند. درباره جلسه آقای روحانی با سپاه پاسداران هم هر دو طرف به گفتگو تمایل داشتند. به عبارت دیگر جلسات متعدد دیگری با فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسداران یا با سران قوا انجام شد و می‌شود که خبر آن منتشر نمی‌شود، این جلسات هم مشورتی و درباره موضوعات مختلف داخلی و خارجی بود.وی گفت: دولت در دو انتخابات پیش رو بی طرف خواهد بود، اما واقعیت این است که دولت علاقه‌مند است جناح معتدل کشور، اعم از اصولگرایان میانه، اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان باهم انسجام و ائتلاف داشته باشند.


ادامه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه
خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، آمریکا 38 فرد و نهاد روسیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. پیش از این رسانه‌های آمریکایی از احتمال تحریم رهبران تجاری و مقامات سیاسی روسیه از سوی واشنگتن خبر داده بودند. در فهرست جدید آمریکا نام افرادی همچون سلیمان کریم‌اف از مشاوران نزدیک پوتین، کوریل شامالوف داماد پوتین و سرگئی فورسنکو دیده می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین چند شرکت روسی را تحریم کرده است. بنابر گزارش‌ها، نام اولگ دریپاسکا، میلیاردر روسی که با پائول مانفورت از مقامات کمپین انتخاباتی ترامپ مرتبط بود نیز در فهرست تحریم‌ها دیده می‌شود. گفتنی است، تنش در روابط میان آمریکا و روسیه پس از مسئله سرگئی اسکریپال، جاسوس روس که در انگلیس هدف حمله با گاز سمی قرار گرفته، تشدید شده است. این در حالی است که مسکو هرگونه دست داشتن در موضوع اسکریپال را قویاً رد کرده است.

مشاور رئیس‌جمهور: گران شدن دلار کار خوبی بود
اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهور با حمایت تمام قد از گران شدن قیمت دلار،‌ تلاش دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز را کاری عبث دانست. وی گفت: اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود. چاره‌ای نبود چون آن موقع مصنوعی قیمت دلار را پایین نگاه داشته بودند. وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود، دلار هم بالا می‌رود. نمی‌شود تقاضای عمومی قیمت‌ها بالا برود، اما دلار بالا نرود؛ چرا که این موجب شکست اقتصاد می‌شود. ترکان تصریح کرد:‌ دولت خلاف جریان حرکت اقتصاد حرکت می‌کرد. وقتی تورم وجود دارد سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود؛ یعنی کالای ایرانی سال به سال به اندازه تورم افزایش قیمت پیدا می‌کند و وقتی که دلار ثابت باشد، کالاهای وارداتی هم دارای قیمت ثابت هستند.
ترامپ جنگ تجاری با چین را ادامه داد

در جدیدترین اقدامات متقابل در جنگ جدید چین و آمریکا، ترامپ به نماینده تجاری آمریکا دستور داد که واردات سالانه 100 میلیارد دلار کالا از چین را مشمول تعرفه گمرکی کند.به گزارش فارس، به نقل از ینی‌سافاک، پس از آن که چین از آمریکا در سازمان تجارت جهانی شکایت کرد، ترامپ به نماینده تجاری آمریکا دستور داد طرح اعمال تعرفه گمرکی بر واردات 100 میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی را مدنظر قرار دهد.ترامپ چین را به رویارویی ناعادلانه در تلافی کردن اقدامات آمریکا متهم کرده است.ترامپ گفت: چین انتخاب کرده است که به تولیدکنندگان و کشاورزان‌مان آسیب بزند. در سایه این انتقام ناعادلانه چین، من به سازمان USTR دستور داده‌ام که طرح اعمال تعرفه بر واردات 100 میلیارد دلار کالای چینی به آمریکا را بررسی کرده و فهرست کالاهای مد نظر را تهیه کند. چینی‌ها نیز مقابله به مثل تعرفه ای علیه کالای آمریکایی به ارزش سالانه 50 میلیارد دلار را مطرح کردند.


عربستان خطاب به فرانسه: یا تجارت با ما یا با ایران
خبرگزاری «رویترز» جزئیات جدیدی از مناقشه میان «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه و «محمدبن‌سلمان»، ولی‌عهد عربستان سعودی بر سر ایران، در سفر ماه نوامبر مکرون به ریاض را افشا کرده است. رویترز می‌نویسد، چندین دیپلمات غربی و عربی دیدار مکرون و بن سلمان در ماه نوامبر را پرتنش توصیف کرده‌اند. به گفته آنها، محمد‌بن‌سلمان در آن دیدار مکرون را تهدید کرد در صورتی که فرانسه تغییری در تمایلش برای تجارت با ایران ندهد، ریاض روابطش با این کشور را قطع خواهد کرد. در این دیدار مکرون، موقعیت فرانسه در جهان به منزله یک قدرت هسته‌ای و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل را به بن سلمان یادآوری کرد و گفت که فرانسه آزاد است هر کاری که مایل است انجام بدهد.

اخبار روزانه:
* «یحیی سنوار» مسئول دفتر سیاسی حماس با حضور در جمع تظاهرات‌کنندگان در نوار غزه گفت: «ما امروز آمدیم تا به تمام جهان بگوییم غزه آزاد است، روزی از روزهای پیش‌رو به خارج از مرزها رفته و مردم خود را شگفت‌زده می‌کنیم، منتظر باشید که راه‌پیمایی ما نزدیک است. اگر وضعیت در غزه به حالت انفجار برسد، در چهره اشغالگران صهیونیست منفجر خواهد شد
* ابراهیم حاتمی‌‌کیا در اکران عمومی فیلم «به ‌وقت شام» در جمع خانواده‌های شهدا و مردم استان البرز گفت: مدافعان حرم دین بزرگی بر دوش ما دارند و من تا نفس داشته باشم، دینم را نسبت به آنان و کشورم ادا خواهم کرد. وی افزود: می‌دانیم حکومت داعش نابود شده است؛ اما تفکر داعش پابرجاست و لازم است با اقدامات فرهنگی برای مردم روشنگری صورت گیرد.
* «محمد‌بن‌سلمان» ولی‌عهد سعودی در مصاحبه با نشریه «تایم» ضمن تکرار ادعاهای بی‌اساس خود تأکید کرد: ایران دشمن مشترک عربستان و رژیم صهیونیستی است. بن‌سلمان با ادعای اینکه ایران منبع تمام شرارت‌ها در غرب آسیا است، گفت: «ما (با اسرائیل) دشمن مشترکی[ایران] داریم و به نظر می‌رسد که بتوانیم در حوزه‌های بسیاری همکاری اقتصادی بالقوه داشته باشیم
* قرار است هفته آینده هند یک طرح توسعه سه تا چهار میلیارد دلاری را برای میدان گازی فرزاد B به ایران ارائه کند. گفتنی است، پس از اینکه ایران به دنبال سرمایه‌گذاران جدیدی به جز هند برای این میدان بود، روابط میان دو کشور تیره شد و دولت هند درصدد تلافی برآمد و به پالایشگاه‌های دولتی دستور داد، واردات نفت از ایران را کاهش دهند.
* عادل الجبوری، نویسنده و تحلیلگر سیاسی عراقی با بیان اینکه ایران نقش مهمی در شکست پروژه تروریسم در منطقه داشت، تأکید کرد: وضع فعلی عراق و منطقه حساس و رو به چالش است و به همکاری و هماهنگی میان طرف‌های مختلف نیازمند است؛ چرا که آمریکا و متحدانش به دنبال تجزیه کشورهای تأثیرگذار در منطقه هستند.
* محمد السعدی، وزیر برنامه‌ریزی و همکاری بین‌المللی وابسته به دولت مستعفی یمن در گزارشی اعلام کرد: در پی ارزیابی ضررها و تعیین نیازهای مناطق متضرر از جنگ، مشخص شد که میزان خسارات وارد شده از جنگ به این کشور از ۱۰۰ میلیارد دلار نیز فراتر رفته است.
* عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده اصلاح‌طلب تهران و عضو فراکسیون امید با بیان اینکه فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی (به ریاست رئیس‌جمهور) تصویب شده، از قطعی بودن فیلترینگ تلگرام خبر داد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: