logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۱۸۱
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

سایه کاپیتان استقلال بر سریال پایتخت

بازیگر نقش «آرکان» که با سهل‌انگاری‌اش در سریال پایتخت 5 عامل سقوط بالون خانواده نقی معمولی شد، پدر زن سید مهدی رحمتی، دروازه‌بان و کاپیتان تیم استقلال است. خبری که روز گذشته در فضای مجازی مطرح شد و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. کاربری در این باره نوشت: «عوامل پایتخت 5 خوب بلدند هر روز با یک حاشیه و خبر در راس اخبار قرار بگیرند. طبیعی است که پُر بیننده‌ترین سریال نوروز هم باشد.» کاربر دیگری نوشت: «این موضوع چندان ارزش خبری نداشت. فقط فضا با اسم رحمتی جریان خبری و انتقادها از این سریال را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مثلا موضوع تبلیغ برای گردشگری ترکیه را به حاشیه می‌رانند.»


چون به خلوت می روند...

دبير شوراي عالي فضاي مجازي كه منتسب به رئيس جمهور است، ‌به شبكه خبر رفت و از مصائب انحصاري پيام‌رسان تلگرام گفت. طبيعتاً حرف او جمع بندي شوراي مذكور است نه سخن خويش و اتفاقاً با صراحت گفت‌ رئيس جمهور دستور دادند انحصار پيام‌رسان تلگرام بايد شكسته شود.اما همانگونه كه پيش‌بيني مي‌شد رئيس دولت از هزينه‌هاي اجتماعي و احتمالي مسئله طفره مي‌رود و رئيس جمهور همزمان با حضور نماينده‌اش در سيما از عدم تلخكامي ذائقه مردم گفت و اشتغال را ياد آور شد كه يعني ما نيستيم. در حالي كه «ارز مجازي» خطر جدي دولت براي داد و ستد ارزي است و خطرناك‌تر از فرهنگ و امنيت است و دولت به دنبال اقتدار مديريتي خود در اين حوزه است. دكتر عبدالله گنجي در كانال تلگرامي خود افزود: عدم پرداخت هزينه‌هاي تصميمات، سياست دولت است اما اگر احساس كنند آورده‌اي دارد حتماً در صف اول مي‌ايستد، مثل موشكي نمونه جالبي است كه رئيس دولت در مناظرات به آن حمله مي‌كرد اما وقتي موشك‌ها به ديرالزور اصابت كردند، به ميدان آمدند و گفتند: ما هم آن را ساخته‌ايم و هم فرمان شليك را صادر كرده‌ايم. مواجهه با تهديدات مجازي همانند برجام نياز به اجماع ملي دارد و شانه خالي كردن امري سوخته و نخ نماست. منتظر باشيد از امروز رسانه‌هاي فارسي زبان غرب به‌ويژه تلويزيون ملكه براي اشتغال ايرانيان در تلگرام عزا خواهند گرفت و طرفدار بيكاران خواهند شد. بهانه و خمير مايه‌اش را روحاني امروز توليد كرد.
هفت‌سین ۱۴ میلیون تومانی یاران خاتمی از بیت المال

روز دوشنبه همزمان با روز طبیعت رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفته بود: «تهرانی‌ها باید هزینه زندگی در پایتخت را پرداخت کنند» به همین راحتی و به همین خوشمزگی، البته ابتدا فکر کردیم این سخن‌ به عنوان دروغ سیزده بهشت‌نشینان پایتخت عنوان شده ولی با خواندن مصاحبه او پی بردیم که عاقبت تَکرار و لیستی رای دادن چیزی بهتر از این نیست.ولی این عضو شورای پنجم این نکته را نگفته که آیا دولت نیز نباید سهم خود را پرداخت کند؟ آیا نباید بدهی چندساله دولت به خصوص در بخش حمل‌ونقل عمومی پرداخت شود تا حداقل مردم در وسایل حمل‌ونقل عمومی بتوانند نفس بکشند؟ به لطف دوستان وارداتچی شما چندسالی هست که آلودگی هوا در همین شهر تهران و سایر شهرها طی اکثر روزهای سال بالاتر از حد مجاز است.آیا این عضو شورا و مابقی دوستانشان به این فکر نکردند که به جای دولا پهنا حساب کردن با شهروندان تهرانی بهتر بود هزینه‌های اضافی خود را کم کنند و در روزهای ابتدایی تشکیل شورا خرج چندمیلیونی از بیت‌المال را بر دوش مردم نگذارند و از همان ماشین‌ها و لپ‌تاپ‌های قدیمی شورا استفاده می‌کردند؟ یا در همین روزهای پایانی سال ۹۶ به جای سفره هفت‌سین ۱۴ میلیون تومانی امکاناتی را برای زمستان سال آینده تهیه و خریداری می‌کردند تا در زمان بارش برف و باران خدای نکرده مانند سال قبل خودشان و ما را غافلگیر نکنند.آقای شورایی معتقد است که «هرکسی که در تهران زندگی می‌کند باید هزینه آن را بپردازد وگرنه باید از شهر خارج شود».

شفاف سازي مالي براي خارجي‌ها!

روزنامه اعتماد در سرمقاله خود به قلم فردي به نام غلامرضا سلامي، در مورد صورت حساب‌هاي مالي بنياد مستضعفان نوشته كه «انتشار گزارش صورت‌هاي مالي و گزارش عملكرد هلدينگ به زبان انگليسي و ارسال آن براي مراجع بين المللي يكي ديگر از رويكردهايي است كه در سال‌هاي اخير انجام مي‌شود. اين روند مي‌تواند در آينده براي جذب سرمايه گذاري‌هاي خارجي در طرح‌هاي بنياد موثر باشد. وقت آن رسيده كه همه تشكيلات اقتصادي غيردولتي كه از جنس بنياد به شمار مي‌روند، به قواعد بازي احترام بگذارند و در مسير شفافيت گام بردارند
در حالي كه براي شهروندان ايراني هم شفافيت مالي همه نهادهاي سه قوه و ساير سازمان‌ها و نهادهايي كه داراي رديف بودجه از بيت المال هستند، فراهم نشده و مردم از چگونگي هزينه كرد جزييات بودجه مطلع نمي‌شوند، فرستادن صورت حساب‌هاي مالي براي كشورهاي خارجي چه معنايي جز وادادگي خواهد داشت؟!

جزئیات تازه از آنچه به حریری در عربستان گذشت
نشریه «نیویورکر» به قلم دکستر فلکنز به نقل از دو افسر پیشین آمریکایی که همچنان در منطقه به عنوان مستشار یا در نقش‌های دیگر مشغول هستند، در مقاله‌ای با عنوان «تلاش امیر عربستانی برای ساخت مجدد خاورمیانه» نوشت: «به محض اینکه سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان وارد ریاض شد، به دست عربستانی‌ها بازداشت شد. وی بر روی صندلی گذاشته شد و چندین بار عربستانی‌ها به وی سیلی زدند. فلکنز که این مسئله را در قالب مقاله‌ای طولانی در این رسانه آمریکایی مطرح کرده و به تشریح سیاست‌های محمدبن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان و جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهور آمریکا و تحولات منطقه پرداخته است. فلکنز همچنین گفته است حریری در فیلم ویدئویی که در آن استعفای خود را در ریاض از شبکه رسمی عربستان «العربیه» اعلام کرد، خسته به نظر می‌رسید که این مسئله به گفته‌ها مبنی بر اینکه وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته، دامن می‌زند. وی در این مقاله گفته است: حریری زمانی که برای دیدار با بن سلمان فراخوانده شد، پیش‌بینی می‌کرد که به گرمی از سوی خاندان حاکم در عربستان مورد استقبال قرار گیرد و مشکلات حل شود.
شرط رئیس‌جمهور آمریکا برای ماندن در سوریه!
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به پرسش درباره احتمال خروج قریب‌الوقوع آمریکا از سوریه، گفت: «عربستان سعودی به ماندن ما علاقه زیادی نشان داده است. من به آنها گفته‌ام که خب، اگر بخواهید ما [در سوریه] بمانیم، شاید لازم باشد که [پولش را] بپردازید. ما کارهای زیادی در این کشور انجام می‌دهیم و دلایل زیادی هم برای این کار داریم، اما این کار هزینه مالی بسیار زیادی برای کشور ما دارد و منافع آن برای دیگر کشورها خیلی خیلی بیشتر از منافعی است که برای خودمان دارد.» گفتنی است، در حالی که فرماندهان نظامی آمریکا به تازگی از حضور بلندمدت یا حتی افزایش شمار نظامیان این کشور در سوریه صحبت کرده‌اند، ترامپ از هفته گذشته آشکارا از احتمال خروج سریع آمریکا از سوریه به دلیل هزینه‌های بالای نظامی ادامه حضور در خاورمیانه صحبت کرده است. این اظهارات موجب شده است رسانه‌ها و سیاستمداران نزدیک به تل‌آویو و ریاض از پیامدهای خروج آمریکا از سوریه اظهار نگرانی کنند.
اذعان روزنامه اصلاح‌طلب به معیشتی بودن مطالبات مردم
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با عنوان «برای ۹۷ چه باید کرد» نوشت: «تمرکز مسئولان در سال جدید باید بر مطالبات مردمی باشد. موضوع مطالبات مردم امروز بر همگان، به ویژه دلسوزان نظام بیش از پیش روشن شده است و توجه به این موضوع اراده‌ای همگانی را طلب می‌کند. مطالبات مردم بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود؛ اما بخش معیشتی آن بیش از پیش پررنگ شده است... همان طور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم، مطالبات معیشتی و اقتصادی است». گفتنی است، اذعان این روزنامه اصلاح‌طلب در حالی است که برخی مسئولان دولتی منکر نارضایتی‌های اقتصادی می‌شوند، چنانکه محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در مصاحبه با ویژه‌نامه نوروزی همشهری در اظهارنظری قابل تأمل گفته بود: «اینکه عده‌ای بیایند و جیغ و داد گرانی سر دهند، نه درست است و نه منصفانه
گامهای جدید چین در مبارزه تجاری با آمریکا

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: اگر آمریکا به مبارزه تجاری اصرار دارد، چین به طور قاطع تا آخرین لحظه می‌ماند و کنار نمی‌کشد. وی افزود: در مذاکرات با چین همواره باز است؛ اما مشورت و مذاکره باید براساس احترام متقابل و رفتار برابر صورت گیرد. چین جنگ تجاری برپا نمی‌کند و نمی‌خواهد به جنگ تجاری نیز بپردازد؛ اما ما از نبرد تجاری هراسی نداریم. اگر کسی به جنگ با ما اصرار دارد و حتی وارد حریم خانه شود، ما قاطعانه تا پایان باقی می‌مانیم و مبارزه خواهیم کرد. گفتنی است، جنگ تجاری زمانی آغاز شد که آمریکا ماه گذشته تصمیم گرفت با وجود اعتراضات جهانی، بر واردات فولاد از برخی از کشورها از جمله چین 25 درصد و بر واردات آلومینیوم نیز 10 درصد تعرفه اعمال کند.
اعتراض به اعزام وابسته نظامی هلند به تهران!
یک سیاستمدار ارشد هلندی در موضع‌گیری‌ همسو با رژیم صهیونیستی از اعزام وابسته نظامی کشورش به ایران انتقاد کرد. به نوشته وبگاه «جوئیش نیوز»، «جول وردویند» با انتقاد از اعزام وابسته نظامی به ایران مدعی شد، ایران به دنبال نابودی رژیم صهیونیستی است و هلند نباید با این کشور همکاری نظامی داشته باشد. وی افزود: «ایران می‌خواهد اسرائیل را از روی زمین محو کند. گمان می‌کنم که نیازی به همکاری نظامی با ایران نداریم.» رسانه‌های نزدیک به رژیم صهیونیستی به بهانه تصمیم دولت هلند برای اعزام وابسته نظامی به تهران، «سیگیرید کاگ» وزیر خارجه این کشور را که ادعا شده است پیش از این در زمینه حقوق فلسطینی‌ها فعال بوده، تحت فشار قرار داده‌اند.
دردسر سفر نوروزی تجار ایرانی با یک مسئول اجرایی

بر اساس فراخوانی که پیش از آغاز سال جدید برای تعدادی از تجار و شرکت های فعال در حوزه صادرات و واردات ارسال شده، به آن ها اعلام شده بود در صورتی که قصد حضور همزمان در کشوری را که یکی از مسئولان ارشد اجرایی در ایام تعطیلات سال نو به آن جا سفر می کند داشته و می خواهند در همایش تجاری دو کشور شرکت کنند، باید حدود هفت میلیون تومان برای سفر زمینی به این کشور و تهیه پکیج مربوط پرداخت کنند.

هشدار مجدد درباره ریسک انفجار برخی خودروهای دوگانه سوز

طبق گزارش جدید یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری، مراکز معاینه فنی به دلیل نبود امکان اخذ استعلام راهور ناجا، قادر به پذیرش و بازرسی مخازن CNG خودروهایی که از سوی کارگاه های وزارت نفت یا کارگاه های غیرمجاز دوگانه سوز شده اند و در کارت مشخصات آن ها نوع سوخت، صرفا بنزین قید شده، نیستند که متاسفانه این خودروها دارای ریسک انفجار بالایی بوده و هم اکنون آمار دقیقی از تعداد آن ها در اختیار نیست.
اتهام بحرین به یک بانک ایرانی

وزیر خارجه بحرین در تازه‌ترین ادعای خود علیه ایران، یک بانک ایرانی را به حمایت مالی از تروریسم در کشور‌های عربی متهم کرد.«خالد بن أحمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین امروز سه‌شنبه در سخنانی در سمینار مطبوعاتی دبی ادعا کرد که بانک آینده ایران در حمایت مالی از تروریسم در پایتخت‌های کشور‌های عربی دست دارد. طبق گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، آل خلیفه با اشاره به اینکه بانک مذکور قبلا در منامه نیز فعالیت داشت، مدعی شد که این بانک در حمایت مالی از گروه‌های تروریستی دست داشته است.وی همچنین گفت که دولت بحرین به زودی اطلاعات کافی در این باره را اعلام خواهد کرد.این نخستین بار نیست که بحرین، ایران را به حمایت از تروریسم در این کشور متهم می‌کند. دو روز پیش نیز دادستانی جرایم تروریستی بحرین ۲۱ نفر را به اتهام تأسیس یک باند تروریستی به دستگاه قضایی ارجاع داده و مدعی فرار مؤسس این گروه به ایران شد.

گزارش‌های ایجاد اشتغال بدون محاسبه افراد بیکار شده

محسن باقری نایب رئیس کانون شورای اسلامی استان تهران در گفت‌وگو با فرهیختگان در پاسخ این سؤال که طبق آمار مرکز آمار، از اسفندماه سال 95 تا آذر سال 96 حدود یک میلیون شغل ایجاد شده است. به عنوان سوال اول می‌خواستم نظرتان درباره این آمار چیست، گفت: من نمی‌دانم منبع و نحوه محاسبه و اعلام این اعداد و ارقام چگونه و از کجاست. ما به عنوان فعال حوزه کار و کارگری هر روز شاهد تجمعات مختلف جلوی شورای شهر، وزارت کار، مجلس و... هستیم که در این تجمعات افرادی که از سوی سازمان‌ها و بنگاه‌های استخوان‌دار و قدیمی در حال تعدیل نیرو و اخراج هستند، حضور دارند. لذا نمی‌دانم این اعداد اعلام شده چقدر واقعی است، اما اگر واقعی هم باشد، در ازای این یک میلیون شغل ایجاد شده آنقدر تعدیل نیرو داشتیم که نمی‌توان گفت شغل جدیدی ایجاد شده است؛ یعنی چندین برابر شغل‌های ایجاد شده تعدیل نیرو داشتیم و کلی نیرو به جامعه بیکار کشور اضافه شده است.

تلگرام در حال تبدیل شدن به شرکت هرم مجازی است

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی: تلگرام در حال تبدیل شدن به شرکت هرمی مجازی است؛ با این تفاوت که شرکت‌های هرمی با چندصد هزار نفر فعالیت غیرقانونی خود را ادامه می‌دادند اما در تلگرام چندین میلیون فعال هستند و اگر هشدارهای لازم را ندهیم و با مدیران آن ارتباط نگیریم می‌تواند ضررهای زیادی به بار بیاورد. وی همچنین با اشاره به اینکه تکنولوژی‌ها عمر محدودی دارند و تکنولوژی پردازش پیشرفته در حال جایگزینی تکنولوژی‌های جدید است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که این پول‌ها عمر 10 ساله دارند و در این مدت چیزی حدود 50 میلیارد دلار از کشور خارج می‌شود اما اگر ظرف یک شب ارزش این پول‌ها از بین برود، مردم معترض خواهند شد که چرا نظارتی بر آن وجود نداشت. دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین تأکید کرد: اگر اجازه دهیم تلگرام به این نحو وارد فضای اقتصادی کشور شود، ده‌ها شغل که به شکل آژانس در کشور فعالیت می‌کنند و میلیون‌ها نفر در آن شاغل هستند از بین خواهد رفت به همین دلیل در شورا به این نتیجه رسیدیم که باید پیام‌رسان بومی داشته باشیم تا سکویی چند منظوره و اقتصادی باشد.


اخبار روزانه:
* سردار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی فرمانده معظم کل قوا به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» اظهار داشت: زمینه‌سازی برای حمایت از کالای ایرانی موجب کاهش تورم، حل مشکلات اقتصادی و معیشتی و افزایش عدالت اجتماعی در سطح جامعه خواهد شد و نیروهای مسلح با تمام توان و بهره‌گیری از روحیه جهادی، اهتمام لازم را به منظور حمایت از تولیدات داخلی به عمل خواهند آورد.
* گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران توانست طی مدت یک سال بین 100 شرکت برتر حمل‌ونقل کانتینری معرفی شده از سوی آلفالاینر، از رتبه 21 با دو پله صعود جایگاه 19 را به خود اختصاص دهد. ناوگان حمل‌و‌نقل کانتینری گروه کشتیرانی ایران با 46 فروند شناور کانتینری به ظرفیت 96 هزار و 383 TEU در حال فعالیت است و قرار است چهار فروند شناور با ظرفیت 58 هزار TEU به این ناوگان اضافه شود.
* «فایننشال تایمز» با گذشت چند هفته از التیماتوم دولت روسیه به تلگرام برای تحویل دادن سیستم رمزنگاری پیام‌های این نرم‌افزار برای دومین بار درخواست دولت روسیه را رد کرد. بنا به اعلام روسکومنادزور،‌ سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه، تلگرام دو هفته وقت داشت تا سیستم رمزنگاری پیام‌های خود را به سازمان اطلاعات این کشور بدهد و در غیر این صورت در معرض فیلتر شدن قرار می‌گیرد.
* یوری یوشاکوف، دستیار رئیس‌جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ نفت و گاز روسیه در میدان ایران می‌تواند به بیش از 50 میلیارد دلار برسد. پیش از این، از سال 2016 گازپروم، روس نفت، لوک اویل، گازپروم نفت، زاروبژنفت و تات نفت یادداشت تفاهم‌هایی با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‌اند.
* حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: برخی نمایندگان که در ابتدا طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را امضا نکردند، پس‌ از اینکه از سمت افکار عمومی و حوزه انتخابیه خود تحت‌ فشار قرار گرفتند، این طرح را امضا کردند؛ اما گفتند به آن رأی نخواهیم داد.
* علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد از نحوه مواجهه اصولگرایان با رئیس دولت‌های نهم و دهم، تأکید کرد: احمدی‌نژاد از نجابت رهبری و مصلحت‌اندیشی دستگاه قضایی سوءاستفاده می‌کند.
* روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی نوشت: با توجه به اینکه حاکمان کشورهای عربی روابط راهبردی خود با رژیم صهیونیستی را در خطر می‌بینند، فلسطینی‌ها را رها کرده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: