به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
طبق سابقه دولت در حوزه زنان ما یا شاهد عدم توجه به مطالبات اصلی بانوان هستیم و یا شاهد بیان برابری که در زرورق عبارت عدالت پیچیده شده است و هرگز پرده از روی منظور حقیقی دولت برداشته نشده است و این تصور پیش می ­آید که انقلاب دیجیتال این بار هم می ­خواهد به سبکی تازه از زنان بهره ­کشی کند.
زهرا شیرازی- از وقتی دنیای دیجیتال پایش به خانه­ ها ما باز شد تغییرات محسوسی در سبک زندگی، اشتغال و حتی ازدواج و... ایجاد شد، این بار خیلی نرم­تر از سابق در چنبره این ابزارها قرار گرفتیم؛ البته باید اعتراف کرد در بخش های عمده و مهمی این انقلاب تازه زندگی ما را بهبود بخشید اما بهموازات این فرصت تهدیدهای بسیار جدیی متوجه جامعه ما شد، تهدیدهایی که البته هیچ­گاه به چشم سیاستمداران و دولتمردان فعلی نیامد و همیشه یکی از ابزارهای عمده در میدان به رخ کشیدن یا مانور خدمت به مردم شد. بارها و بارها از زبان دولتی ­های وقت شنیده­ایم که حتی دورترین روستاهای ما هم قابلیت دسترسی به اینترنت را پیداکرده است و کانکت شدن برگ زرینی است بر سینه ایرانیان بدون توجه به اینکه آیا فرهنگ لازم در این خصوص در کشور ما پیاده شده است یا خیر و آیا مواردی مثل استارت آپ­ها که حالا ژست جدیدی برای این­ها فراهم آورده می ­تواند در حوزه زنان نقش مثبت داشته باشد بدون آنکه چشم­هایمان را بر روی موضوع مهم آسیب­های اجتماعی ببندیم؟

معاون زنان و خانواده دولت دوازدهم که این روزها سعی می­کند خود را مجزای از موضوع ارتباط با جاسوس­ ها و نفوذی ­ها نشان دهد در همایشی با عنوان نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توانافزایی زنان حرف­ های قابلتأملی زد. ابتکار در ابتدای سخنان خود گفت: سال 1998 زمانی که به‌‌عنوان معاون رئیسجمهور و رئیس سازمان محیطزیست مشغول به کار بودم، در نشست مجمع جهانی اقتصاد شرکت کردم. در آن نشست بیل گیتس به معرفی اینترنت و نقش آن در اقتصاد آینده دنیا پرداخت و در این رابطه صحبت کرد که اقتصاد آینده دنیا بر اساس خلاقیت و تولید ذهن خواهد بود. درواقع، قرار است در آینده ارزشافزوده از ذهن به وجود بیاید و ابزار آن فناوری دیجیتال است. یکی از ویژگیهای انقلاب دیجیتال هم این است که جنسیت نمیشناسد.

نگاه بدون توجه به جنسیت توسط دولتمردان و برابری در این فضا بدون در نظر گرفتن روحیات و خلقیات زنان و آسیب ­هایی که می­ تواند در این فضا متوجه آنها باشد موضوعی است ابتکار هرگز از آن سخنی به میان نیاورد. او افزود: در کشور ما دسترسی خوبی به فناوری اطلاعات در شهرها و روستا وجود دارد و از این منظر در شرایط خوبی هستیم. عدم تبعیض و عدالتی که میتواند با انقلاب دیجیتال انجام شود به توانمندسازی زنان کمک میکند. یکی از ابعاد مهم عدالت، عدالت جنسیتی است تا زنان و مردان علیرغم تفاوتهایی که در مسؤولیتهایشان دارند دوشادوش یکدیگر کار کنند و این عدالت در عمل محقق شود.

معاون رئیسجمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: نقش زنان در عرصههای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قابلاغماض نیست و کشور باید در این زمینه سرمایهگذاری کند. دولت یازدهم و دوازدهم به این موضوع توجه جدی داشته است. طبق ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه نگاه تمام دستگاههای دولتی باید مبتنی بر تعادل جنسیتی باشد و عقبماندگیهایی که در حوزه زنان وجود دارد با برنامهریزی جبران و رفع شود. در حال حاضر، این نگاه در دستگاهها وجود دارد و همه در این زمینه برنامه دارند و ما هم پیگیر تدوین و اجرای این برنامهها هستیم.

ابتکار در ادامه بیان داشت: یکی از شاخصهای مهمی که در این حوزه مطرح میشود میزان بهکارگیری این فناوریها در آموزش و ارتقای مهارتهای زندگی و مهارتهای فکری است.

همچنین، استفاده از این فناوریها در تصمیمسازی و شبکهسازی ارتباطات اهمیت زیادی دارد. امیدواریم در موضوعات مرتبط با توانافزایی زنان شبکهسازی بین صاحبنظران و کارشناسان داشته باشیم. در کنار آن، نیاز به یک جریان اجتماعی داریم تا بتوانیم در این مورد زیستبوم بسازیم.

معاون رئیسجمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: تحول در این زمینه از تحول نگرشی و خودباوری آغاز میشود اما باید به تغییر رفتار فردی و سپس به تغییر رفتار اجتماعی منتهی شود. اگر میخواهیم تحولات مهمی در جامعه اتفاق بیفتد باید به این مسائل توجه داشته باشیم. در حال حاضر، مشکلات اشتغال در جامعه وجود دارد و دختران تحصیلکرده دو تا سه برابر پسران تحصیلکرده بیکار هستند و شکاف جنسیتی جدی در این زمینه وجود دارد. بسیاری از اوقات زنان در مشاغل غیررسمی فعالیت میکنند اما این مشاغل در محاسبات رسمی بهحساب نمیآیند.این اظهارات در حالی بیان می­شود که طبق سابقه دولت در حوزه زنان ما یا شاهد عدم توجه به مطالبات اصلی بانوان هستیم و یا شاهد بیان برابری که در زرورق عبارت عدالت پیچیده شده است و هرگز پرده از روی منظور حقیقی دولت برداشته نشده است و این تصور پیش می ­آید که انقلاب دیجیتال این بار هم می ­خواهد به سبکی تازه از زنان بهره ­کشی کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: