به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۷۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

دفتر آيت‌الله مكارم‌شیرازی تکذیب کرد
معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گفته بود: «موضوع پیگیری و خوشبختانه زنان توانستند به تماشای مسابقه ورزشی بسکتبال بنشینند که در این راستا با آیت‌الله مکارم جلساتی برگزار و داستان اصلی را برای‌شان توضیح دادم که ایشان تأکید کردند که اصلاً نمی‌دانستند ماجرا این است. به من چیز دیگری گفتند که واکنش را نشان دادم.» دفتر آيت‌الله مكارم‌شیرازی با انتشار اطلاعیه‌ای با تکذیب این اظهارات، اعلام کرد: «اين خبر به طور كامل دروغ و كذب محض است و نامبرده ملاقاتى با معظم‌له نداشته و گفت‌وگويى نكرده است و راستى مايه تعجب است چگونه چنين دروغ‌هايى در عصر و زمانه ما گفته مى‌شود و چرا قبح و زشتى دروغ اينقدر از ميان رفته است با اينكه دروغ از بزرگ‌ترين گناهان كبيره از نظر آموزه‌هاى اسلامى و سرچشمه انواع گناهان است
استدلال دوگانه دولت در مقابل روسیه و غرب
سردار محبي، جانشين اطلاعات نيروي زميني سپاه اخيراً در يادواره شهدا در گرگان گفته كه «پوتين به تازگي مجوزي صادر كرد تا ايرانيان و شيعيان بتوانند به راحتي در هر جايي از روسيه حسينيه و مسجد تأسيس كنند و كارهاي فرهنگي نيز انجام دهند، حتي دستور داد تمام محصولات كشاورزي ايران در روسيه خريداري شود كه متأسفانه به سبب ضعف مديريت نتوانستيم از اين فرصت بهره مند شويم. » او درمورد ارتباط كنوني ايران با دولت روسيه و حمايت‌هاي پوتين از ايران هم گفته كه «در چند روز گذشته شاهد نخستين وتو روسيه به نفع جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل بوديم و بر اين باورم كه حمايت‌هاي روسيه از ايران ادامه دارد . »

در سال‌هاي اخير روابط ايران و روسيه به جهت منافع مشترك در منطقه و نيز هم جهت بودن سياسي و نظامي در جنگ سوريه گسترش بسياري يافته و باعث شده فرصت‌هاي مناسبي براي بهره برداري ايران فراهم شود. اما آنچنان كه روشن است، دولت يازدهم و دوازدهم اعتنايي به اين فرصت بهره برداري ندارد. در حالي كه اين دولت علاقه و تلاش وافري براي ارتباط با غرب دارد و در عين حال بهانه اين كار را پيشرفت اقتصادي عنوان مي‌كنند. اگر دغدغه پيشرفت اقتصادي واقعي است، چرا از فرصت فراهم روسيه استفاده نكنيم و دنبال فرصت سازي از كساني باشيم كه به همان برجام و پيمان خودشان هم پاي بند نيستند؟

لاريجاني: اصلاح‌طلبان ويدئو را حرام مي‌دانستند

علي لاريجاني در اواخر دولت اول هاشمي و اوايل دولت دوم وي وزير ارشاد جمهوري اسلامي بود و پس از مدت كوتاهي از اين وزارتخانه به صدا و سيما منتقل شد. يكي از اقدامات لاريجاني در وزارت ارشاد آزاد كردن ويدئو بود كه در ادامه جزييات اين اتفاق به نقل از خاطرات وي در روز پنج‌شنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۷۲ نقل مي‌شود: «اين كارها در چند ماه صورت گرفت و امروز با حضور آقاي دكتر حبيبي، معاون اول افتتاح مي‌شد. آقاي حبيبي از اين اقدام تشكر كردند چون مؤسسه رسانه‌هاي تصويري مي‌تواند نياز جامعه را در اين زمينه رفع كند. حالا ديگر همه قبول داشتند كه ممنوعيت ويدئو كار درستي نبوده اما نمي‌دانستند با اين آزادي كه ارشاد ايجاد كرده وضع چگونه مي‌شود. راه اندازي اين مؤسسه با مخالفت‌هايي همراه بود و در گذشته وزارت فرهنگ مانع راه اندازي بود و مشكلاتي به خاطر اين تصميم نادرست، ايجاد شده بود. وقتي پيشنهاد راه اندازي آن را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي بردم، در آنجا هم مخالفت‌هايي مي‌شد. ولي آقاي هاشمي كه فردي ميانه رو و متوجه شرايط كشور هستند و تصميمات ايشان غالبا عقلاني است از اين طرح دفاع كردند...

شايد به دليل همين كش و قوس بود كه روزنامه سلام در يكي از صفحات خود تيتر زد: «ويدئو؛ از فعلي حرام تا جشني تمام!» هر چند در مقاله، برداشت گذشته را محكوم كرده بود ولي كيست كه نداند دوستان همين روزنامه، ويدئو را فعلي حرام مي‌دانستند!مؤسسه رسانه‌هاي تصويري مركزي است كه فيلم‌هاي مناسب را تكثير مي‌نمايد تا در سطح كشور توزيع شود اما براي توزيع اين فيلم‌ها احتياج به مراكزي بود كه بتواند در محلات مختلف ماموريت توزيع فيلم‌ها را برعهده گيرند. براي اين كار از ماه‌ها پيش، طراحي «فروشگاه‌هاي محصول فرهنگي» را نموديم كه اكثر محصولات فرهنگي نظير، كتاب، نوار صوتي و تصويري و... را توزيع كند و قطعاً با اين كار افراد بسياري بايد داوطلب راه اندازي چنين فروشگاه‌هايي شوند. حدود هزار فروشگاه مشخص شد كه ضمن فروش محصولات فرهنگي به توزيع فيلم‌هاي مؤسسه رسانه‌هاي تصويري اهتمام ورزد. از اين طريق تعداد زيادي شغل هم در كشور ايجاد شد. در واقع ويدئو به جاي اينكه به تعبير اين نويسنده مقاله روزنامه فعل حرام و تهديد محسوب شود، با حركتي ايجابي به فرصت بدل گرديد، با اين كار هم فيلم‌هاي مناسب در اختيار مردم قرار مي‌گرفت و هم شغل در كشور ايجاد شده بود و هم به صنعت سينما مي‌توانست كمك كند چون حق پخش ويدئو براي صاحب اثر سينمايي در نظر گرفته شد. »
رئیس‌جمهور بی‌منطق و بی‌اخلاق!
«
جان برنان» مدیر سابق مهم‌ترین سازمان اطلاعاتی فدرال آمریکا ضمن انتقاد شدید از خصوصیت‌های دونالد ترامپ، وی را «ناپایدار، بی‌منطق و بی‌اخلاق» خواند و گفت: روزهای سختی در انتظار آمریکا خواهد بود. وی تأکید کرد: اکنون برای هیچ کسی این امر پوشیده و محرمانه نیست که دونالد ترامپ برای پرداختن به موضوعاتی که باید به آنها توجه کند و برای انجام دادن وظایفی که در مقام فرمانده کل قوا، به ویژه در قبال نگرانی‌های فزاینده نسبت به تهدیدات روسیه و کره شمالی باید انجام دهد، اصلاً آمادگی ندارد.

گفت‌وگوها درباره فعالیت‌های منطقه ایران آغاز شده است؟
خبرگزاری «رویترز» مدعی شده است، قدرت‌های اروپایی با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای برجام، گفت‌وگو با طرف‌ ایرانی درباره «نقش تهران در خاورمیانه» را آغاز کرده‌اند. بر اساس این، سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه، همراه با ایتالیا در این گفت‌وگوها حضور دارند. گفتنی است، مقامات ارشد دو طرف اولین نشست خود را ماه گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار و درباره «نقش ایران در درگیری‌های یمن» گفت‌وگو کرده‌اند. رویترز در ادامه گزارش ادعایی خود از زبان یک دیپلمات ارشد اروپایی می‌نویسد: «قدرت‌های اروپایی امیدوارند در دور بعدی گفت‌وگوها با ایرانی‌ها درباره نقش نیروهای متحد ایران در جنوب لبنان و جنوب سوریه گفت‌وگو کنند.» یک دیپلمات ارشد فرانسوی نیز در این زمینه به رویترز گفته است: «می‌خواهیم توافق هسته‌ای را حفظ کنیم، اما به ایرانی‌ها گفته‌ایم که با آنها در زمینه‌های دیگر هم مشکل داریم و لازم است ببینیم در آن موضوعات هم پیشرفت حاصل می‌شوند. در غیر این صورت، اقدامات ترامپ به فروپاشی توافق منجر خواهد شد
آیت‌الله مؤمن: در آیت‌الله خامنه‌ای غیرخدا ندیده‌ام

آیت‌الله محمد مؤمن در دیدار اعضای ستاد ترویج و بهره‌وری منشور حوزه و روحانیت بر ضرورت تمرکز بر میدان عمل و تحقق رهنمودهای حوزوی رهبر معظم انقلاب تأکید کرد و اظهار داشت: خیلی کار ارزشمندی انجام داده‌اید، اما نکته مهم آن است که بتوانید این مطالبات را که در این اثر منعکس شده، به عمل نزدیک کنید. عضو فقهای شورای نگهبان اظهار کرد: آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) اعتقاد و اعتماد واقعی به مردم و قدرت آنها دارند؛ مطلقاً خلاف‌گویی در ایشان و در کارشان وجود ندارد؛ ایشان با صراحت و صداقت، بارها تأکید کرده‌اند که کار وقتی بر دوش مردم باشد پیش می‌رود که نمونه‌ آن نیز جمع‌ شدن فتنه 88 بود که توسط خود مردم انجام شد و این نکته در پیشبرد امور حوزه و دانشگاه هم باید مورد توجه قرار گیرد. وی در پایان تبیین کرد: بنده بحمدلله از آغاز با آقا رفیق بوده‌ام و در آیت‌الله خامنه‌ای غیرخدا ندیده‌ام؛ باید دعا کنیم خدا به حق جد ایشان، این شخصیت را برای ما حفظ کند؛ آیت‌الله خامنه‌ای مسلمان واقعی است و به هیچ‌کس هم باج نمی‌دهد.
پیشنهاد شگفت‌انگیز یک تئوریسین اصلاح طلب!
عباس عبدی از چهره‌های فعال جریان اصلاحات طی اظهاراتی درباره چگونگی حفظ برجام در پیشنهادی تعجب‌برانگیز گفته است: «باید وارد مذاکرات منطقه‌ای با آمریکا بشویم تا نشان بدهیم به برجام پایبند هستیم! ايران مي‌تواند با اعلام آمادگي خود براي مشاركت مؤثر و مسئولانه در رسيدن به ترتيبات امنيتي منطقه‌اي براي صلح و آرامش پايدار، نشان دهد كه به اصل و فلسفه برجام ملتزم است و انتظار دارد كه طرف مقابل نيز به اين اصل ملتزم باشد.» پیشنهادی که نشان می‌دهد جریان اصلاحات و نظریه‌پردازان آن با وجود تجربه روشن و پیش روی ما، یعنی برجام در حوزه هسته‌ای و خلف وعده‌های آشکار طرف مقابل همچنان به غرب اعتماد دارند و فکر می‌کنند می‌توان با امتیاز دادن به غرب در مسیر پیشرفت گام برداشت!
دستمزد عجیب مهناز افشار در «گلشیفته»

این روز‌ها مهناز افشار به سبب توییت هایش جنجال آفرین شده است. به نوشته کافه سینما، نقد سینما رسانه متعلق به حوزه هنری، خبر از دستمزد عجیب این بازیگر در سریالی داده. این رسانه رقم دریافتی افشار را «نزدیک به یک میلیارد تومان» اعلام کرده است.
تهران هفت برابر شده است
سیدمحسن طباطبایی، دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تأکید بر اینکه تمرکزگرایی از دلایل بروز ترافیک و آلودگی هوا در پایتخت است، گفت: مساحت تهران از ۱۰۰ کیلومترمربع در سال 1335 به ۷۳۰ کیلومتر رسیده و 7/5 برابر بزرگ‌تر شده است. همچنین از نظر سیاسی‌ـ اداری بیش از ۱۸ درصد کل کارکنان دولت و بیش از ۲۵ درصد کارکنان بخش قضایی و قانون‌گذاری در تهران هستند. وی افزود: ۲۳ درصد مصرف برق و ۲۲ درصد مصرف بنزین کشور در تهران است و ۱۸ درصد کل کارگاه‌های صنعتی کشور و ۲۳ درصد شاغلان این بخش مربوط به تهران (استان تهران) است. وی به وضعیت اجتماعی‌ـ فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: ۱۸ درصد کل دانشجویان کشور، نزدیک به ۵۰ درصد استادان دانشگاه و بیش از ۱۸ درصد پزشکان متخصص کشور در تهران هستند.
تغییر نام خیابان کارگر به مصدق خلاف نظر امام است

عبد خدایی با بیان اینکه من نمی‌دانم چرا شورای شهر بر خلاف نظر امام عمل می‌کند، اظهار داشت: وقتی امام با صراحت می‌گوید که او (مصدق) مسلم نبود و جبهه ملی که ایشان اولین دبیر جبهه ملی بود را مرتد اعلام می‌کند چطور خیابانی را به نام او می‌کند. وی افزود: وقتی امام می‌فرمایید ملی گرایی کفر است و اسلام از آن ضربه خورده است. چه اتفاقی افتاده است که افتخار آقایان این است که به ملی گرایی روی آورند، در حالی که انقلاب ما جمهوری اسلامی است نه انقلاب ناسیونالیستی
شروط ایران برای مذاکرات موشکی
سردار سیدمسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به سخنان مقامات آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی درباره توان موشکی ایران گفت: آنچه آمریکایی‌ها از سر استیصال درباره محدودسازی توان موشکی جمهوری اسلامی ایران می‌گویند، آرزوهای دست‌نیافتنی آمریکایی‌ها و ناشی از ناکامی‌ها و شکست‌های منطقه‌ای آنها به حساب می‌آید. وی افزود: چنانچه قرار بود ارتقای توان دفاعی کشورمان تحت تأثیر برخی مذاکرات و مراودات سیاسی و دیپلماسی واقع شود، امروز در وضعیتی نبودیم که تا این حد آمریکا در برابر ایران در موضع ضعف قرار گیرد. معاون ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه تأکید کرد: شرط مذاکره درباره موشک‌های ایران، نابودی سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های برد بلند آمریکا و اروپاست.
آخرین وضعیت بررسی مدرک برادر رئیس جمهور
!

رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره چگونگی تدوین گزارش نهایی کمیته بررسی مدرک تحصیلی برادر حسن روحانی توضیح داد. حسین فریدون در سال ۹۳ یعنی یک سال پس از روی کار آمدن دولت برادر خود، طی نامه‌ای از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه شهید بهشتی معرفی و درخواست می‌شود که وی به عنوان دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل! در این دانشگاه مهم کشور به تحصیل بپردازد. محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی تدوین گزارش نهایی کمیته بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون دستیار ویژه سابق و برادر حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور گفت: هر دو گزارش آقای قمی و آقای ابطحی دو عضو کمیته بررسی مدرک تحصیلی آقای حسین فریدون دارای اشکالاتی است و هر دو مواردی را پررنگ و موارد دیگری را کمرنگ دیده بودند. وی با اشاره به اینکه با کنار هم قراردادن دو گزارش مذکور واقعیت‌ها درباره مدرک تحصیلی حسین فریدون روشن می‌شود، خاطرنشان کرد: تفاوت عمده در برداشت‌ها از جزییات پرونده تحصیلی آقای فریدون است و، چون هرکدام از زاویه خاص به این مسأله نگاه کرده بودند، هر یک را که جدا جدا بخوانید به آن حق خواهید داد که هرچه نتیجه گرفته‌اند درست است.
"
فوق العاده ویژه مدیریت بحران" هم داریم؟

با توجه به ابهامات و سوالاتی که برخی مدیران دولتی در خصوص نحوه پرداخت "فوق العاده ویژه مدیریت بحران" به زیرمجموعه های خود داشته اند، یک مقام مسئول با ارسال بخشنامه ای به تعدادی از سازمان ها و اداره ها، تاکید کرده است، پرداخت فوق العاده مذکور تنها در واحدهای سازمانی که طبق قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران و در سقف مقرر تشکیل شده اند، مجاز خواهد بود و کارکنان و مدیران آن بخش ها در طول مدت تصدی مسئولیت مرتبط، علاوه بر دیگر فوق العاده های قانونی، از این مبلغ برخوردار می شوند.

ذره بین جدید روی انتصاب بازنشستگان در مسئولیت های ورزشی

طبق نامه جدید یک نهاد مسئول به تعدادی از مسئولان ورزشی، به آن ها تذکر داده شده ، با توجه به قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب ۱۳۹۵، اگرچه فعالیت در برخی مسئولیت های ورزشی، افتخاری است و شغل تلقی نمی شود اما از آن جا که بعضی نهادهای مهم ورزشی کشور از جمله دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری محسوب می شوند، بنابراین مشمول رعایت احکام قانون ممنوعیت به ‌کارگیری بازنشستگان در انتصاب برخی مسئولان در این مشاغل خواهند بود.
اخبار کوتاه
* با وجود آنکه پس از اجرایی شدن برجام بار دیگر کشتی‌های ایرانی امکان آن را پیدا کرده‌اند که با پرچم ایران و با استفاده از بیمه‌های بین‌المللی در آب‌های آزاد حرکت کنند، اما هنوز آنچه در دریاهای ایران اتفاق می‌افتد، فاصله‌ای قابل توجه از ظرفیت‌های بنادر ایران در منطقه دارد. ایران از کل ظرفیت دریایی منطقه خلیج‌فارس ۵۰ درصد را در اختیار دارد؛ اما عملکرد ایران در عرصه تخلیه و بارگیری نشان می‌دهد، از ۳۰ میلیون کانتینر جابه‌جا شده در این منطقه سهم ایران تنها سه میلیون کانتینر است.
* «مهدی سنایی» سفیر ایران در مسکو طی مصاحبه‌ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، با وجود بدبینی نسبت به کشورهای غربی، روند مذاکرات برجام را ادامه داد و البته همیشه متوجه اقدامات ناقض احتمالی غرب به ویژه آمریکا بوده است و ایران با دانستن این مسئله، خود را برای خروج آمریکا از برجام آماده کرده است.
* یک قاضی در کوهدشت لرستان، نوجوان ۱۶ ساله‌ای را که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده، به دلیل مطالعه سه جلد کتاب در زمینه «ریشه‌های انقلاب اسلامی، دستاوردها و چالش‌هایی که با آن روبروست» و اعلام نظر خود درباره کارهایی که پس از مطالعه این سه کتاب انجام داده، محکوم کرد.
* سردار محبی، جانشین اطلاعات نیروی زمینی سپاه گفت: موقعی که جنگ و شورش به دروازه‌ها و خیابان‌های دمشق کشیده شد، برخی از مسئولان ما نیز پا پس کشیدند، از جمله رئیس‌جمهور وقت آقای احمدی‌نژاد که می‌گفتند دیگر در سوریه هزینه نکنیم؛ زیرا کار بشار اسد تمام شده است!
* غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی با اشاره به مطالعاتی که شرکت‌های داخلی و خارجی روی میدان‌ها انجام داده‌اند، گفت: نتایج مطالعات این نوید را می‌دهد که بتوانیم در آینده ذخایر اثبات شده نفت ایران را حداقل ۱۰ درصد افزایش دهیم.
* سردار شریف با بیان اینکه قاچاق فراتر از بُعد اقتصادی، واقعیتی است که حاوی ابعاد امنیتی‌ـ سیاسی و فرهنگی است، تصریح کرد: مبارزه با قاچاق یا همان «اژد‌های هفت سر» نیازمند اقدامات جهادی، انقلابی و قاطع و عدم انفعال برابر مقاومت‌های شدید و مانع‌تراشی‌ها است.
* معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان اینکه نفت ایران همیشه مشتری دارد، گفت: در حال حاضر، تولید روزانه نفت کشور حدود چهار میلیون بشکه و صادرات نفت و میعانات گازی نیز حدود 2/6 میلیون بشکه است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: