کد خبر: ۲۷۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

اگر مربوط به برجام نبود، چرا ماجرای ظریف سانسور شد؟

روزنامه‌ها و رسانه‌هاي اصلاح طلب به طور دسته جمعي ماجراي خودداري شركت‌هاي سوخت رساني آلمان از دادن سوخت به هواپيماي حامل محمدجواد ظريف را سانسور كردند. منتقدان برجام معتقد هستند كه اين اتفاق علاوه بر تحقير ايران، ردي از نقض برجام را هم با خود به همراه دارد. چرا بايد شركت‌هاي سوختي كشوري كه خود در مذاكرات هسته‌اي منجر به برجام حضور داشته، از ارائه خدمات معمولي به وزيرخارجه كشورمان واهمه داشته باشند؟ در خبرها آمده بود كه شركت‌هاي تأمين سوخت از اين نگران بودند كه با سوخت‌رساني به هواپيماي وزير خارجه ايران، تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران را نقض كنند و خود مشمول مجازات و تحريم شوند. وزارت خارجه ايران كه در ابتدا خبري در اين مورد منتشر نكرد و بعد كه رسانه‌هاي آلماني ماجرا را منتشر كردند، اعلام كرد كه ماجرا عمده و پيچيده نبوده است! حال سوال اين است كه دليل سانسور اين خبر از سوي اصلاح‌طلبان چه بود؟ آيا نگران اين نبودند كه مخاطبانشان پي به بي اثر بودن برجام ببرند؟ آيا سانسور به اين دليل نبود كه خود مي‌دانستند ذهن خواننده مستقيماً اين عدم سوخت رساني به هواپيماي مقامات ايران، آن هم از ترس تحريم‌هاي دولت امريكا را به برجام و همه شعارهاي پرطمطراق در مورد فتح الفتوح بودن برجام ربط مي‌دهد؟

مهاجرانی: بی‌بی‌سی نتانیاهو را با پرطاووس باد می‌زند!

بي بي سي فارسي همواره ادعاي آن را دارد كه رسانه بي طرفي است. اين بي طرفي البته بارها با ادله و آوردن مصاديق رد شده است، اما جالب اينكه اين بار عطاءالله مهاجراني، وزير فرهنگ و ارشاد اصلاحات كه سال‌ها با خروج از كشور در لندن ساكن شده، معترض بي بي سي شده است. مهاجراني در توئيتي نوشته است كه « چرا BBC جهانى كه به بسيارى از زبان‌هاى معروف و مهجور دنيا برنامه پخش مى‌كند، به زبان عبرى كه زبان رسمى اسرائيل و زبان دينى يهوديان جهان است برنامه ندارد؟ چرا اسرائيل را در منطقه حفاظت شده خبرى قرار داده و نتانياهو را با پر طاووس باد مى زند!؟»

روشن است هر كس اندك سررشته‌اي از رسانه داشته باشد يا حتي صرفاً اهل دنبال كردن اخبار باشد، جهت‌گيري بي بي سي را مي‌فهمد و اگر كمي انصاف داشته باشد، بيان هم مي‌كند. اما اغلب اصلاح طلبان از بيان بي طرف نبودن بي بي سي طفره مي‌روند، چرا كه سال‌ها حمايت بي بي سي از جريان اصلاحات در ايران را با همين ژست بي طرفي بي بي سي توجيه كرده‌اند و اگر بپذيرند بي بي سي بي طرف نيست، بايد پاسخ دهند پس چرا مدافع اصلاح طلبان است! از اين رو توئیت يك وزير سابق اصلاح‌طلبان قابل توجه است.

نمی‌توان نتیجه جنگ را پیش‌بینی کرد
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین به نقل از منابع قدس اشغالی، یک افسر صهیونیستی در دیدار با تعدادی از خبرنگاران نظامی صهیونیست خاطر نشان کرد: «جنگ آتی با حزب‌الله جنگ سختی خواهد بود و ما گزینه استفاده از پهپادهای انتحاری را بررسی می‌کنیم.» وی افزود: «فرماندهی جبهه داخلی «اسرائیل» از ستاد مشترک ارتش خواهد خواست که برخی مناطق را به اشغال خود درآورده و «دشمن» را نابود کند؛ به ویژه آنکه احتمال می‌رود ضربات سختی به ارتش وارد شود.» این افسر صهیونیست در پاسخ به پرسشی درباره نحوه پایان نبرد آتی با حزب‌الله، مدعی شد: «هنوز نمی‌توانیم پاسخ درستی به این پرسش بدهیم، اما اگر بتوانیم سیدحسن نصرالله، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان را ترور کنیم، به معنای این است که در جنگ پیروز شده‌ایم

نشانه‌های پیروزی ایران مشخص است
خوان کول، استاد تاریخ دانشگاه میشیگان، طی یادداشتی در وبگاه آمریکایی تروث‌دیگ، نقاط درخشان اقتصاد ایران را بررسی کرد و نوشت: اقتصاد ایران با وجود مشکلات مهم اقتصادی که با آنها مواجه است و همچنین با وجود مشکلات واقعی در توزیع درآمد نابرابر، شاهد نقاط درخشانی است که مطبوعات غربی به ندرت به آنها اقرار می‌کنند. وی در ادامه افزود: فشار آمریکا علیه ایران، بی‌اهمیت نیست و پیشرفت اقتصادی را کُند می‌کند؛ اما اگر شما سود و زیان را حساب کنید، به طور قطع ایران به تدریج در حال پیروز شدن است.

اصلاح‌طلبان باید پاسخگو باشند
«
صادق زیباکلام» در یادداشتی در روزنامه «شرق» نوشت: «سخنی به اغراق نرفته اگر گفته شود کسر درخور توجهی از ۲۴ میلیون ‌نفری که به دکتر روحانی رأی داده بودند، دچار تردید، اگر نگفته باشیم پشیمان، از رفتن پای صندوق شدند.» وی اضافه کرد: «اصلاح‌طلبان باید صادقانه به مردم در برابر سهمی که در پیروزی روحانی داشته‌اند، پاسخگو باشند. با جدایی از روحانی، این سهم از بین نمی‌رود، برعکس باید همه مسئولیت‌های‌مان را در قبال انتخاب روحانی بپذیریم و به ‌علاوه از آنچه کردیم ـ با توجه به باور درست ‌بودن آن ـ دفاع کنیمگفتنی است، روزنامه «آرمان» نیز در یادداشتی به قلم «علی صوفی» وزیر دولت اصلاحات نوشت: باید توجه داشت که امروز دولت در جایگاهی است که پس از گذشت حدود هشت ماه از آغاز به کار آن، با اعتراضات زیادی از جانب گروه‌های گوناگون مواجه شده و شاهد دلسردی رأی‌دهندگان به دکتر روحانی هستیم.

آغاز یک جنگ اطلاعاتی
مهدی محمدی، کارشناس مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: امشب لابه‌لای مطالعه مقالات منابع غربی درباره ایران به خبری بسیار عجیب برخورد کردم. گویا دولت آقای روحانی موافقت کرده است تجهیزات بسیار پیشرفته آمریکایی که مخصوص انتقال اطلاعات دیجیتال به مسافت‌های دوردست است، در ایران نصب شود! ماجرا به ایستگاه‌های اندازه‌گیری و لرزه‌نگاری (CTBT معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای) مربوط می‌شود که در تهران، کرمان و شوشتر تعبیه شده و حالا بناست به تجهیزات فوق مدرن آمریکایی مجهز شود. این ابزارها در ظاهر با هدف نظارت بر لرزه‌های ناشی از یک آزمایش احتمالی هسته‌ای نصب می‌شود؛ ولی هیچ کس دقیقاً نمی‌داند تجهیزات جدید آمریکایی چه اطلاعاتی را جمع‌آوری کرده و به کجا ارسال خواهد کرد. ایران عضو رسمی CTBT نیست و حال درگیر یک جنگ اطلاعاتی بزرگ با آمریکا شده است.

توصیه فارین پالیسی به دونالد ترامپ
پایگاه «فارین ‌پالیسی» ضمن متهم کردن ایران به ارسال سلاح و نیرو به سوریه، نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا باید کریدور هوایی ایران به سوریه را مسدود کند. این پایگاه در ادعایی تکراری و نخ‌نما مدعی شده است جنگنده‌های ایرانی به «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در کشتار کمک کرده و زمینه را برای اقدام علیه رژیم صهیونیستی فراهم می‌کنند. در گزارش این خبرگزاری آمریکایی آمده است، هم اکنون این فرصت برای آمریکا وجود دارد که حضور ایران را در سوریه محدود کند و این اقدام را با پایان دادن به سیاست‌های اشتباهی که چنین دستاوردی داشته است، صورت دهد. ارزیابی اقدامات ایران در سوریه نشان می‌دهد، این اقدامات اغلب شامل ایجاد کریدوری از تهران به دریای مدیترانه است. به این ترتیب ایران به سوریه و لبنان متصل می‌شود.
ابتذال اخلاقی در یک برنامه به ظاهر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی کاشان بیانیه ای در واکنش به ابتذال فرهنگی مراسم طنز ناخونک منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: "متاسفانه برخی افراد تمام شادی و نشاط را در شوخی های جنسی زننده می‌دانند و با رد کردن خطوط قرمز اخلاقی و شرعی به اشاعه‌ی فحشا می‌پردازند. بی شک محصول اینگونه برنامه ها چیزی جز ترویج بی‌حیایی و بی‌غیرتی در میان دانشجویان نخواهد بود. در این مراسم که از سوی انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار گردید، ابتدا شروین سلیمانی شعری با محتوای جنسی و مبتذل می خواند و در ادامه مسابقه نقاشی برای دختران دانشجو اجرا می گردد. شروین سلیمانی سال گذشته نیز در دانشگاه رازی کرمانشاه شعری موهن در توهین به پیامبران الهی قرائت کرده بود.
سمنوفروشان چقدر درآمد دارند؟

در کنار مغازه‌ها و دست فروشان، چند سالی است که فرش اینترنتی سمنو نیز رواج پیدا کرده است و مردم به راحتی می‌توانند سمنو را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرند. برای جویا شدن از قیمت‌ها با یکی از آگهی‌های درج شده در یکی از سایت‌های خرید و فروش تماس گرفتیم که فرد قیمت هرکیلو سمنو را ۸ هزار تومان اعلام کرد خرید عمده بالای ۵۰ کیلوگرم را با قیمت ۶ هزار تومان برای هر کیلو و ارسال رایگان قرار داده است. یکی دیگر از فروشنگان قیمت هر کیلو را ۶ هزار تومان اعلام کرد و در این بین هر فروشندگان قیمت متفاوتی را برای محصول خود اعلام می‌کنند که حاکی از تفاوت کیفیت سمنو‌های اینترنتی است. با این حال برخی به فروش اینترنتی سمنو در فضای مجازی اعتماد نمی‌کنند و سری به بازار می‌زنند در این میان کنار برخی مغازه‌های یک بساط سمنو هم به راه افتاده و مشغول فروش سمنو است. برخی مغازه‌ها نیز به نام برند معرف سمنو به تهیه این محصول مشغول هستند و با بسته بندی‌های ۱۰۰ گرم، ۲۰۰ گرم و بالاتر سود بالایی کسب می‌کنند. در این میان اگر فروشندگان در چند روز مانده به نوروز ۱۰۰ کیلو سمنو را با قیمت ۶۰۰ هزار تومان خریداری کنند و در بسته بندی‌های ۲۰۰ گرم با قیمت ۵ هزار تومان به فروش برسانند با یک حساب سرانگشتی درآمد بیش از ۲ میلیون تومان را کسب می‌کنند.
وسط آسمان نمی شود دبّه تکان داد !

وزیر خارجه یک دولت به دعوت رسمی کشور میزبان، به آن کشور سفر می کند و بنابراین باید با احترام با او برخورد شود. سفر دکتر ظریف به آلمان و شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ که کنفرانسی بین المللی است، از همین جنس است. بنابراین نمی توان پذیرفت شیطنتی که شرکت های سوخت رسان آلمانی در عدم تامین سوخت هواپیمای حامل آقای ظریف انجام داده اند، اتفاقی است. این یک تست موذیانه بوده است. قرار بود برجام لااقل تحریم فروش هواپیما را بردارد نه اینکه سفر رسمی وزیر خارجه نیز مشمول تحریم ها شود. پرواز هواپیمایی هم که سفر جاده ای نیست تا بشود کنار جاده ایستاد و دبّه تکان داد! دیروز به قول آقای صالحی، آمریکا دبّه کرد و حالا اروپایی ها. باید دید دولت و وزارت خارجه تا کجا اهانت و گستاخی های غرب را تحمل می کنند؟
جنجال و فحاشی در اولین تمرین پرسپولیس بعد از شکست در دربی

اولین تمرین پرسپولیس بعد از شکست مقابل استقلال در شرایط خاصی در حال پیگیری است. تماشاگران عصبانی پرسپولیس بابت شکست در دربی هشتاد و شش مقابل استقلال با حضور روی سکوها هجمه انتقادی خود علیه بازیکنان را آغاز کرده‌اند. در شرایطی که هواداران در ابتدای تمرین اجازه حضور روی سکوها را به دست نیاوردند شروع به تهدید کردند و مدعی شدند با ادامه این بی‌احترامی در دیدار برابر الوصل امارات در استادیوم حاضر نخواهند شد. در ادامه اجازه حضور حدود ۵۰۰ هوادار در سکوها صادر شد و آنها شروع به انتقاد و فحاشی به برخی بازیکنان کردند که برانکو به شاگردانش دستور داد در جمع آنها حاضر شوند و عذرخواهی کنند.
فتنه زرد باعث فراموشی اولویت ها شده است

سعید جلیلی با اشاره به «فتنه زرد» به دانشجویان گفت: گاه اخبار زرد و غیر اصلی جای موضوعات اصلی و مهم را می گیرد و همین باعث فراموشی اولویت های اصلی می شود که لازم است شما دانشجویان با عبور از این مسائل، بتوانید وظیفه اصلی خودتان را با «مطالبه تخصصی» انجام دهید. جلیلی در پایان تأکید کرد: «دولت سایه» یعنی هر فردی در حد توان خود تحولات اصلی کشور را سایه به سایه دنبال کند، اگر کار خوبی می بیند آن را تایید و حمایت کند، اگر کار نادرستی می بیند برای تصحیح آن تلاش کند و اگر هم اولویت فراموش شده ای وجود دارد تذکر دهد.

روحانی صدای مطهری را هم درآورد

نائب رئیس مجلس ادامه داد: بسیاری در مسائلی که ارتباطی به آنها ندارد وارد می‌شوند و اظهار نظر می‌کنند. این که ما علم دینی داریم و نداریم و علوم اسلامی داریم و یا نداریم، بحث تخصصی و قابل بحث است. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری هم این مسائل را مطرح کرده است اما این که رئیس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور این مسائل را مطرح کند که علم دینی داریم یا نداریم و این که علم دنبال فیزیک و شیمی اسلامی است، درست نیست. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کسی دنبال این مباحث نیست و اگر بحثی هم هست، بحث علوم اسلامی است که به آن جواب داده شده است. مطهری تأکید کرد: ورود رئیس جمهوری به این مسائل صحیح نیست. او مدیر اجرایی است و باید کار خود را انجام دهد. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کار رییس‌جمهور صحیح نبود، گفت: در هر دوره‌ای این نقص‌ها را می‌بینیم که وقتی در زمینه اجرایی تحت فشار قرار می‌گیرند، گریزی به صحرای کربلا می‌زنند. در دوره اصلاحات و دولت های نهم و دهم و نیز این دوره، ورود به این مسائل را می‌بینیم. این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که شهید مطهری اصرار داشت که روسای جمهور، روحانی نباشند و پست‌های اجرایی مگر در صورت ضرورت دست روحانیان نباشد، گفت: رئیس قوه قضائیه هم در همه چیز وارد می‌شود. هر کسی باید کار خود را بیان کند و گزارش از کار خود بدهد و پاسخ سوالات مردم را بدهد و این نقصی است که باید اصلاح کنیم.
توهم‌زدایی از ارز دیجیتال

اکثر کشورهای توسعه‌یافته در حوزه فناوری اطلاعات اعم از اتحادیه اروپایی، هند و آمریکا به طور هماهنگ مقابل ارزهای دیجیتال سیاست سلبی را اتخاذ کرده و اجازه نفوذ این ارزها را در اقتصاد خود ندادند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که به دلیل غفلت بانک مرکزی و دستگاه‌های تصمیم‌گیر، حجم بالایی خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران انجام شده و در حال رخ دادن است. حقه‌های باینری و پونزی که پیش از این در شرکت‌های هرمی وجود داشته، دروغ آزادی بی‌حدوحصر این ارز و فریب ثروت در کوتاه‌مدت از اصلی‌ترین دلایل رغبت خریداران این ارزها در کشور بوده است. به گزارش «وطن‌امروز»، ارزهای دیجیتال چند ماهی است به اشکال مختلف در ایران مبادله می‌شود؛ اصلی‌ترین راه فروش این ارزها صرافی‌های غیرمجاز و برخی وب‌سایت‌های بدون هویت هستند.اساسا قانونگذاران و نهادهای اجرایی برابر ارزهای دیجیتال در حالت خلسه هستند؛ هفته‌ای آذری‌جهرمی از این ارزها دفاع می‌کند و وعده ارز دیجیتال ایرانی را می‌دهد و هفته‌ای دیگر مدیران بانک مرکزی به مردم می‌گویند ارز دیجیتال نخرید. آنچه مشخص است با ادامه داشتن این سردرگمی هر روز منفعت‌‌‌‌‌‌طلبان به سودهای نامشروع خود می‌رسند و جمعیت کثیری از مردم هم ضرر می‌کنند.
اخبار روزانه:
* آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۹ ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد، در این مدت بیش از ۳۸۷ تن توپ فوتبال، بسکتبال، والیبال، هندبال، اسکواش، هاکی، توپ تنیس روی میز و چمن و توپ بدمینتون از کشور‌های گوناگون وارد ایران شده است. براساس واردات این حجم توپ به کشور، دو میلیون و ۲۸ هزار و ۱۹۲ دلار ارز از کشور خارج شد. همچنین ۴۸ تن انواع توپ به کشور‌های گوناگون جهان صادر شده است که صادرات این حجم توپ درآمد ۲۰۲ هزار و ۹۵۷ دلاری برای کشور به همراه داشته است.
* «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و «الیوت انگل» عضو ارشد دموکرات پیش‌نویس قانونی به نام «طرد اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران» را ارائه کردند که در صورت تصویب، دولت آمریکا باید شرکت‌هایی را که سهم مالکیت سپاه از آنها کمتر از 50 درصد است، مشمول تحریم کند تا به این ترتیب، خطر معامله احتمالی با شرکت‌های ایرانی را بیش از پیش بالاتر ببرند.
* مصطفی کواکبیان گفت: طرح پارلمان اصلاحات یک پارلمان دموکراتیک، سراسری، پویا و حزب‌محور است که با نیت خارج کردن احزاب اصلاح‌طلب از رخوت شکل خواهد گرفت و البته این پارلمان در برابر آقای خاتمی قرار نگرفته است. وی افزود: مردم از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و ما باید با فساد سیستماتیک مقابله کنیم و مردم هم باید به صحنه پرسش‌گری بیایند و حکومت پاسخ آنان را بدهد.
* دبیر کل حزب‌الله لبنان با اشاره به توطئه‌های دشمن درباره انتخابات پیش روی این کشور، گفت: زمانی كه سفارت آمریكا و سعودی از ایجاد فهرست انتخاباتی و حمایت مالی از آنها سخن می‌گویند، باید هوشیار باشیم. آنها برای مناطق مهمی، مانند هرمل و بعلبك برنامه دارند.
* ولادیمیر پوتین در مراسم رونمایی از موشک‌های جدید این کشور که دارای پیشرانه و کلاهک اتمی هستند، گفت: «هرگونه حمله اتمی به روسیه و متحدان‌مان را فوری با حمله اتمی متقابل و بدون توجه به عواقب آن پاسخ خواهیم داد
* روزنامه «رأی‌الیوم» با اشاره به هزینه بسیار گزاف رژیم صهیونیستی در صورت هرگونه ماجراجویی نظامی علیه ایران، تأکید کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم جرئت عملی کردن تهدید خود علیه ایران را ندارد.
* رئیس سازمان امور اراضی کشور اعلام کرد: ۱۷ هزار هکتار از اراضی ملی و دولتی منطقه مکران برای اجرای طرح‌های اقتصادی به متقاضیان و سرمایه‌گذاران واگذار شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: