کد خبر: ۲۷۰۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

تحصیل 4 هزار آقا زاده در انگلیس!
علی علیزاده تحلیل‌گر و پژوهشگر ‌ در کانال تلگرامی خود به بحث آقازادگی واکنش نشان داد و نوشت: «پدیده دیگر که باید به آن توجه کرد، پدیده «آقازادگی» است. «تورگینیف» نویسنده شهیر روسی یک رمانی به نام «آشیانه اشراف» نوشته است. در این کتاب بررسی کرده که چرا روسیه تزاری از هم فروپاشید. او در این کتاب بیان می‌کند یک نسلی از اشراف صرفاً دارنده مدرک شدند اما از دامنه مطالباتشان کم نکردند. برخورداری از مدرک این افراد را دچار مطالبات فزاینده کرد که هم دچار سهم‌خواهی در حوزه مسئولیت شدند و هم برخورداری از زندگی مرفه که این دو عارضه اکنون [در ایران] رخ داده است. یک نسلی از آقازاده‌‌ها در ایران وجود دارند که نه سواد خاصی دارند و نه توان مدیریتی، اما خواهان سهم مدیریتی هستند و به مسئولیت‌های جزئی نیز راضی نیستند. اکنون عده‌ای از آنها برخی از مناصب را گرفته و در سیستم مشغول به کار هستند. بخشی از این به‌هم‌ریختگی در نظام مدیریتی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در ساختار، به خاطر همین آقازاده‌هایی است که در سیستم حضور دارند. وقتی شما آمار می‌دهید که در انگلیس بیش از 4 هزار آقازاده در حال تحصیل هستند آیا آنها دچار ماندگاری در کشور انگلیس می‌شوند؟ خیر. عمده آقازاده‌ها به کشور بازمی‌گردند و سهم‌خواهی می‌کنند. حضور پررنگ این آقازاده‌ها در ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، بحران‌ساز می‌شودحرف‌های بالا را علی اکبر ولی‌زاده مدیرسیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس در مصاحبه با خبرنگار ایلنا گفته‌است. حرف‌هایی که احتمالاً طعم دهان تمام مردم عادی این کشور را که نگران آینده خود و فرزندانشان هستند، تلخ می‌کند. چون رانت و امکانات فوق‌العاده برای 4 هزار یا 40 هزار آقازاده به معنی ضایع شدن حق 4 میلیون و 40 میلیون ایرانی‌زاده دیگر است.

این حرف‌ها باید برنامه ریزان و سیاستگذاران حتی بوروکرات و یقه سفید نظام را هم به شدت نگران کند چون سیطره این قبیله سهم خواه نه فقط باعث افزایش ناکارآمدی و افزایش ضریب فسادپذیری نظام می‌شود بلکه احساس تبعیض می‌تواند گسلی عمیق میان حاکمیت و ملت ایجاد کند. گسلی که همانطور که در اغتشاشات دی ماه دیدیم به راحتی توسط دشمنان خارجی این کشور و با ابزارهای جنگ نرم کلاسیک فعال و تسلیحاتی شود.

رد پای یک بانک خصوصی مال باختگان موسسات مالی و اعتباری

بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به سه میلیون حساب در موسسات مالی افتتاح شده بود درحالی که جمع مال باختگان در حدود یک میلیون و 267 هزار نفر است.برخی از این افراد در این موسسات مالی دو یا سه حساب داشته اند.بررسی سپرده گذاری ها نشان می دهد که از 50 هزار تومان تا نزدیک به 30 میلیارد تومان در این موسسات سپرده گذاری شده است.مجموع بدهی موسسات مالی اعتباری 11 هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم از «صندوق توسعه ملی» برداشت شده است!تاکنون نزدیک به 98 درصد سپرده ها با پرداخت نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان تعیین تکلیف شده است که این 98 درصد سپرده هایی کمتر از 200 میلیون تومان داشته اند.اما 6 هزار میلیارد تومان به رغم برداشت از صندوق مذکور، در اختیار یک بانک خصوصی قرار دارد و هنوز صاحبان سپرده های 200 میلیون تا 30 میلیارد تومانی بلاتکلیف مانده اند!


سه‌سال مراقبت از درخت جلوی مغازه، یک‌سال معافیت از پرداخت عوارض
سه‌سال مراقبت از درخت جلوی مغازه، یک‌سال معافیت از پرداخت عوارض. این پیشنهاد شهردار بندرترکمن است تا مغازه‌داران به نگهداری از ٧‌هزار نهال کوچکی که همین تازگی در این بندر کاشته شده، تشویق شوند؛ پیشنهادی که مردم از آن استقبال کردند و در فضای مجازی هم بازخوردهای مثبتی داشت.در روزهای منتهی به بهار، کسبه بندرترکمن به ماجرا علاقه‌مند شده‌اند و چند نفری از آنان بعد از فراخوان عمومی، برای ثبت‌نام به شهرداری رفته‌اند. منیره قلی‌پور، یکی از فعالان محیط‌زیست بندرترکمن از استقبال شهروندان این‌طور می‌گوید: «چندین مغازه را دیدم که در شهر مشغول کاشت نهال شده‌اند و دورش حصارهای توری و فنس کشیده‌اند. شاید نخستین جرقه تشویق مردم به این کار بعد مالی ماجرا بوده باشد اما مطمئنا بعد از این همه نسبت به فضای سبز احساس نیاز می‌کنند و به حذف درختان راضی نمی‌شوند
.
واکنش وزیر احمدی‌نژاد به خبر انتصابش به ریاست دانشگاه آزاد

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی‌نژاد نسبت به خبر احتمال انتصابش به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واکنش نشان داد.سیدمحمد حسینی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اعلام کرد که هنوز صحبتی برای انتصابش بر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با او نشده است.حسینی درباره اینکه اگر با او دراین باره صحبت کنند، چه نظری دارد، تصریح کرد که چون هنوز این اتفاق نیافتاده است نمی‌تواند دراین باره اظهار نظری کند.
عذرخواهی شهردار بابلسر از استقلالی ها
شهردار بابلسر که با اظهارات نسنجیده خشم استقلالی ها را برانگیخت از آنها عذرخواهی کرد.اخیرا فیلمی از اظهارات شفیعی شهردار بابلسر در مراسم افتتاحیه جشنواره گل و گیاه منتشر شد که عصبانیت شدید و البته به حق استقلالی ها را به همراه داشت.این شهردار که از علاقمندان به پرسپولیس است در آستانه دربی اقدام به کری خوانی کرد و در اظهارنظری ناپسند اعلام کرد استقلالی ها از ابتدای فصل برای دیدن جایگاه پرسپولیس به بالا نگاه کرده اند و این دلیل شکستگی گردن پادووانی بوده است!به دنبال این اظهارنظر موجی از اعتراض به این شهردار شکل گرفت تا جایی که مجبور شد صفحه اینستاگرام خود را از دسترس خارج کند.مدیران استقلال نیز در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرده اند شورای شهر بابلسر باید برای برکناری این شهردار اقدام کند.امروز شفیعی با انتشار یک فیلم اعلام کرد صحبت هایش صرفا در حالت شوخی بیان شده و قصد جسارت به ورزشکاران را نداشته و اگر مطلب وی باعث ناراحتی طرفداران استقلال شده از آنها عذرخواهی می کند و همچنین برای پادووانی نیز آرزوی سلامتی کرد
.
چشم و هم‌چشمی در میزان دریافتی خانم‌جلسه‌ای‌ها

فرزانه سادات نیکوبرش، رییس اقشار اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامیدرباره مبالغ دریافتی مبلغان خاطرنشان کرد: افرادی که از طریق سازمان تبلیغات معرفی می‌شوند بین 50 تا 100 هزار تومان دریافت می‌کنند و این یک قیمت معمول است که دریافت می‌شود، اما افرادی که خارج از سازمان تبلیغات کار می‌کنند، قیمت‌های متفاوتی دریافت می‌کنند و به صورت توافقی مبالغ دریافت می‌شود و معمولا چشم و هم‌چشمی هم در این فضا دیده می‌شود عده‌ای هم با این ادعا که این مبلغ را صرف امور خیریه می‌کنند، مبالغ سنگینی از صاحبخانه دریافت می‌کنند حتی در یکی از موارد یک خانه در ولنجک توسط صاحبخانه به مبلغه اهدا شده بود.
واکنش مکارم شیرازی به واژه «حجاب اجباری
»
آیت الله مکارم شیرازی صبح روز چهارشنبه در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم به موضوع حاشیه‌های اخیر درباره حجاب پرداخت و گفت: اخیرا در برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی بر روی مسئله بی‌حجابی سرمایه گذاری کرده و می‌گویند: «چرا حجاب باید اجباری باشد؟ در اسلام چیزی به نام اجبار نیست و حجاب هم نباید اجباری باشد» که باید گفت این افراد کلمه اجبار را به غلط در این مسئله استفاده می‌کنند. آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بی‌حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی‌حجابی جزو زندگی خصوصی او است، سخن درستی نیست؛ بی‌حجابی همانند رشوه‌خواری است که باید در مقابل آن ایستاد. این مفسر قرآن کریم اظهار کرد: برخی اظهار می‌کنند که ماشین حریم خصوصی است و می‌توان بی‌حجاب بود که در پاسخ باید گفت: اگر این ماشین در پارکینک منزل شماست، حریم خصوصی است و کسی نمی‌تواند حرفی بزند؛ اما ماشینی که بیرون آمده و همه چیز در آن پیداست، دیگر حریم خصوصی نیست؛ خصوصی آن است که از دید مردم پنهان باشد.
جنس فروخته‌شده پس گرفته شود

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: جنس فروخته‌شده از سوی فروشندگان باید پس گرفته شود. به گزارش صداوسیما، سیدمحمود نوابی افزود: اصطلاح جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود به‌رغم اینکه توهین به مشتری بود و پشت شیشه فروشگاه‌ها نصب می‌شد ولی مردم از آنها خرید می‌کردند و ما این ناهنجاری را به یک هنجار اجتماعی تبدیل کرده بودیم.‏ ما با این پدیده که در هیچ جای دنیا مشابه نداشت‏ مقابله کردیم و امروز شعار ما این است که جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود. نوابی افزود:‌ برخی تبلیغات اغواکننده است که باید روزی جمع شود و متاسفانه در رسانه‌ها و حتی صداوسیما‏ تبلیغ می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود. نوابی افزود: درج قیمت باید قانونی باشد، ولی عمل نمی‌شود که باید مردم مطالبه‌گری کنند‏،‌ مردم در صورت برخورد با گرانفروشی،‌کم‌فروشی، تقلب،‌ احتکار و عرضه کالای قاچاق با سامانه ۱۲۴ در میان بگذارند.
عصبانیت وزیر از سؤال درباره دارایی‌هایش

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد با تأکید بر اهمیت طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان به بیت‌المال گفت: این طرح در واقع همان قانون از کجا آورده‌ای است و به دنبال مطالبات مردم در راستای شفاف‌سازی اموال مسئولان تهیه و تدوین شده است.وی افزود: رهبر معظم انقلاب بر این نکته تأکید داشتند که عدالت ما همگام با توسعه و پیشرفت در عرصه‌های مختلف کشور به پیش نرفته و لازم است تا توسعه و عدالت همگام با هم به پیش رود و این طرح در راستای شفاف‌سازی و ایجاد عدالت درکشور است.سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهارداشت: این طرح هم مسئولان فعلی و هم مسئولان پیشین موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد و در صورتی که مسئولی مالی را به صورت ناحق و نامشروع تصرف کرده باشد این مال به بیت‌المال باز می‌گردد.پژمان‌فر در پایان خاطرنشان کرد: روزی به یکی از وزرا گفتم که درست است که شما خدمات زیادی را در جمهوری اسلامی داشته‌اید اما دارایی شما در حال حاضر بیش از 1000 میلیارد و بیشتر از حقوق دریافتی شما از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون است و در مورد این افزایش دارایی و علت و چگونگی آن از وی سوال کردم که وی ناراحت و عصبانی شد و بر سر من داد زد که شما دارید من را متهم می‌کنید و این در حالیست که من خمس می‌دهم و ...

اخبار روزانه:
* سعید حدادیان در آیین اختتامیه شانزدهمین همایش ادبی سوختگان وصل با عنوان «سلام بر سردار» در پاسداشت از حاج‌قاسم سلیمانی گفت: رهبر معظم انقلاب بیان کردند، «باید از زندگی سردار سلیمانی فیلم ساخته شود، مانند فیلم «به وقت شام»‌ که آن را دیده‌‌ام و خوب است و البته همین یکی هم کم است، برای قاسم سلیمانی هم باید چند فیلم ساخته شود.» همچنین علیرضا افتخاری، استاد آواز ایران پیش از اجرای دو قطعه موسیقی برای شرکت‌کنندگان در این همایش گفت: من از اصفهان آمده‌ام و دلم می‌خواست که عزیز دل قاسم سلیمانی را ببینم؛ ولی خب چنین نشد و چاره‌ای نیست.
* محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این افتخار بزرگی برای ملت ایران است که امروز پرچمدار مبارزه با تروریسم در جهان شده‌اند. حتماً شنیده‌اید که برخی می‌گویند ایران پول‌هایش را در عراق و سوریه خرج می‌کند، اگر بنا بود با پول اقتدار به دست آید، عربستان می‌بایست بسیار مقتدرتر از ما بود، اگر ما با پول داعش را نابود کردیم، عربستان می‌بایست بغداد و دمشق را تصرف می‌کرد.
* «دیوید او سالیوان» نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتن با ردّ احتمال بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران به بهانه‌ای دیگر، گفت: بروکسل برجام را برای امنیت خود اساسی می‌داند و با اقداماتی که این توافق را در معرض خطر قرار دهد، مخالف است.
* پایگاه خبری عربی 21، نوشت: کتاب خاطرات سردار قاسم سلیمانی که به کوشش جمعیت المعارف لبنان منتشر شده، شامل خاطرات دفاع مقدس سردار سلیمانی است که از زبان خود او نقل شده است. این کتاب به زودی روانه بازار خواهد شد.
* محمد شریعتمداری، وزیر صنعت در مصاحبه‌ای درباره انتخابات 84 و جریان‌های سیاسی در آن دوره گفته است: آقای موسوی و همه اعوان و انصارش در دور اول انتخابات سال 84 به احمدی‌نژاد رأی دادند و پس از چهار سال رأی‌شان عوض شد.
* سفیران کشورهای انگلیس، آمریکا، آلمان و فرانسه در سازمان ملل متحد پس از ناکامی برای تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای مشترک ادعا کردند، تهران به قطعنامه 2216 شورای امنیت درباره یمن پایبند نبوده است.
* سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: لغو توافق هسته‌ای ایران بسیار خطرناک است. وی افزود: موضوع برجام باید با گفت‌گو و با حضور ایران و با اجماع حل شود، نه از طریق اولتیماتوم دادن.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: