کد خبر: ۲۷۰۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
اخبار 24 ساعت گذشته:
رونمایی جدید از ليست فروشي اصلاح طلبان

فاطمه دانشور كه عضو اصلاح طلب شوراي شهر قبلي پايتخت بود، معتقد است نه تنها حسن روحاني در دولت از نيروهاي متخصص استفاده نكرده است، بلكه كلاً اصلاح طلبان منش تخصص سالاري ندارند. او در مصاحبه با روزنامه آرمان مي‌گويد: «آقاي روحاني بر خلاف انتظار از نيروهاي متخصص استفاده نكرد. نه تنها در دولت بلكه در شهرداري و شوراي شهر هم از نيروهاي متخصص استفاده نشد. حتي در روش و منش شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان تخصص‌سالاري جايگاهي ندارد. »

دانشور در مورد آشوب‌هاي دي ماه هم مي‌گويد: «امروز مردم شرايط بسيار سختي را به ويژه از منظر اقتصادي تحمل مي‌كنند. از سوي ديگر مسئولاني روي كار آمدند كه از نظر تخصصي چندان قوي نيستند. در نهايت مردم نگران‌اند كه به دولت يا شرايطي در كشور اميدوار باشند اما در نهايت تغيير محسوسي در وضعيت اقتصادي به‌وجود نيايد

پيش از اين فاطمه دانشور، صراحتاً از ليست فروشي اصلاح طلبان در انتخابات شوراي شهر گفته بود و اينكه شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان پيشنهاد داده كه او ۲ ميليارد تومان براي گنجاندن نامش در ليست اصلاح‌طلبان پرداخت كند. پس از آن بود كه روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب يزد خبر اين ليست‌فروشي را تأييد كرد و حتي از نقش كليدي غلامحسين كرباسچي دبيركل حزب كارگزاران در اين خصوص نوشت.

افزایش 23 هزار میلیاردی بودجه در مجلس
در پایان بررسی جزئیات لایحه بودجه کل کشور در سال آینده، سقف بودجه به ۱۲۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که در مقایسه با ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومانی که در لایحه پیشنهاد شده بود، حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. کل بودجه عمومی در لایحه دولت ۴۲۴ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که پس از بررسی در مجلس به ۴۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته، منابع عمومی نیز با رشد حدود ۱۸ هزار میلیاردی همراه بود؛ به‌گونه‌ای که از ۳۶۸ هزار میلیارد پیشنهادی در لایحه تا ۳۸۶ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. منابع عمومی شامل درآمدهای ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های آن، درآمد ناشی از واگذاری دارایی‌های مالی و همچنین درآمدهایی که عمده آن را مالیات تشکیل می‌دهد، می‌شود. درآمدهای اختصاصی هم از حدود ۵۶ هزار میلیارد به ۵۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت هم که در لایحه ۸۱۳ میلیارد تومان پیشنهاد شده بود؛ ولی در مصوبه مجلس به ۸۳۳ هزار میلیارد تومان رسید.

تحریم‌ها برداشته نشده است
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در اندیشکده سلطنتی «چتم هاوس» در انگلیس گفت: «برجام به هیچ مسئله یا سؤال دیگری مرتبط نیست، ما و دیگر کشورهای 1+5 تصمیم گرفتیم برجام را از دیگر مسائل جدا کنیم و روی مسئله هسته‌ای متمرکز شدیم تا راه‌حلی برای آن پیدا کنیم.» وی افزود: «برجام داستانی موفقیت‌آمیز برای شما کشورهای 1+5 است؛ چراکه ایران کاملاً به آن پایبند بوده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قاضی این توافق است تأیید کرده ایران هرگز از آن تخطی نکرده است و کاملاً به آن پایبند بوده است. همه چیز ما تحت کنترل و بازرسی است و 9 گزارش این را تأیید می‌کند. اما ایران برجام را داستانی موفق نمی‌داند چراکه ایران از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است. دلیل ساده است، آمریکا تقریباً هر روز تعهداتش در برجام را نقض می‌کند و آمریکا دلیل این مسئله است که برجام برای ایران موفق نبوده است. حتی متن و کلمات برجام نقض شده‌اند

تقدم حقوق دراویش بر شهدای انتظامی!

سايت جهان نيوز در مطلبي به انتقاد از دلسوزي دو تن از نمايندگان مجلس براي آشوبگران اغتشاش پاسداران پرداخت. در اين مطلب آمده است كه «نگراني براي بازداشت‌شدگان» تيتري است كه روزنامه شرق از گفت‌وگوي با جعفرزاده ايمن آبادي- نماينده پرحاشيه مجلس- انتخاب كرده است. اين نماينده مجلس كه ظاهراً جنايات خيابان پاسداران براي وي چندان جدي نبوده، گفته است: «اخباري كه داريم اين است كه برخي از آنها بعد از بازداشت مثل آن راننده اتوبوس مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند. اين كار، كاري خلاف است. همان‌طور كه ما مي‌گوييم كار درويشان و آشوبگران خلاف است، اين هم خلاف است. »

محمدجواد فتحي، نماينده فراكسيون اميد مجلس نيز گفته است: «آنچه در فيلم پخش‌شده از متهم دستگيرشده بر تخت بيمارستان مشاهده مي‌شود، حكايت از ضرب‌وجرح شديد وي مي‌نمايد كه اگر از سوي ضابطان صورت گرفته باشد، دادستان محترم بايد نسبت به تعقيب مأموران متخلف اقدام كند و اگر از سوي مردم عصباني تحقق يافته باشد، بايد مأموراني كه قدرت ممانعت داشته و اقدام نكرده‌اند مورد بازخواست قرار گيرند. »

جهان نيوز مي‌نويسد: «وقتي تعداد اظهاراتمان درباره حقوق دراويش‌ بيش از جنايات آنها باشد و تأكيدمان بر برخورد با چند مأمور انتظامي – درصورت تخلف شخصي- بيش از درخواست قاطع براي برخورد با ناامن كنندگان امنيت مردم باشد، حتماً جايي از كار مي‌لنگد. گرچه اين نوع مواضع بخشي از حقايق و واقعيت‌هاي خيابان پاسداران نيز مي‌تواند باشدهرچند ميزان صحت ادعاهاي مطرح شده نياز به بررسي دقيق دارد و اينكه متهمان در حال درگيري و تدارك جنايت تازه براي قتل عام مردم و مأموران انتظامي و امنيتي مورد آسيب قرار گرفته‌اند يا پس از بازداشت دچار آسيب شده‌اند - ولي برجسته كردن اين مسائل آنهم بيش از اصل جنايات جاي تأمل دارد

نكته‌اي كه در سخنان اين نمايندگان ديده نمي‌شود وصف شرايط دستگيري متهمان، حين آشوب و فرار و تعرض به خانه‌هاي مردم است يا اينكه راننده اتوبوس قاتل سه نفر است و نبايد مي‌گذاشتند موفق به فرار شود يا حمله ديگري را انجام دهد.

روایت بقایی از ریشه خانه نشینی 11 روزه احمدی نژاد

جعفر فرجی که از اعضای ستاد احمدی‌نژاد در دوره ریاست‌جمهوری بود، خاطره‌ای را از دوران خانه‌نشینی ۱۱ روزه او نقل کرده و می‌گوید: «چند روز بعد از جریان خانه‌نشینی احمدی‌نژاد، بنده برای سفر استانی دولت مجبور شدم به جلسه‌ای با آقای بقایی بروم؛ تنها جلسه‌ای که با ایشان داشتم، تلخ‌ترین جلسه آن دوره عمرم شد. آقای بقایی که ارتباط بنده را با جریان ستادهای مردمی در سراسر کشور و بچه‌های انقلابی می‌دانست، پرسید بچه‌ها نظرشان نسبت به قضیه خانه‌نشینی چیست؟ بنده توضیح دادم که احمدی‌نژاد در پازل دشمنانش حرکت کرد و هر عاقلی این را می‌فهمد. بقایی که عصبانی شده بود، گفت: «پنج‌، شش سال است در این کشور مثل... شبانه‌روزی کار می‌کنیم و آقایان (منظور آقا بود) و اطلاعات سپاه و بیت می‌روند پزش را جلوی مردم می‌دهند ‏و از پشت سر ما را می‌کوبند. اشکالی ندارد ما هم از فردا کار نمی‌کنیم! بله از فردا کار نمی‌کنیم که معلوم بشود فقط ما هستیم که می‌توانیم کشور را بگردانیم. ببینیم در سخنرانی‌های‌شان چه دارند به مردم بگویند؟! و آن وقت به دست و پای‌مان می‌افتند...» با دو نفر از رفقا رفته بودیم، موقع برگشتن بغض گلوی‌مان را گرفته بود. ما فکر می‌کردیم حرفی زد و تمام شد؛ اما حرف بقایی اجرایی شد و دو سال رئیس‌جمهور و معاونان و مسئول دفترش کشور را رها کردند، آن هم در اوج تحریمها.

حمایت غیرمستقیم اصلاح‌طلبانان از انواع داعشیان

پیوند عمیق افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی با فرقه داعش مسلک دراویش، آنها را از محکوم کردن جنایت اخیر این فرقه باز می‌دارد و این در حالی است که مدعیان اصلاح‌طلبی تا پیش از این مدعی مخالفت با خشونت بودند.در حالی که چند روز از جنایت مسلحانه عناصر وابسته به دراویش در گلستان پاسداران و به شهادت رساندن چند مأمور نیروی انتظامی و جوان بسیجی می‌گذرد، عناصری مانند خاتمی، عبداله نوری، کروبی و گردانندگان احزاب شبه اصلاح‌طلب و اعضای فراکسیون امید، از محکومیت صریح این جنایت دراویش داعشی امتناع کرده‌اند. روزنامه‌های این طیف نیز ترجیح دادند خبر جنایت وحشیانه دراویش را در صفحه اول یا سانسور کنند یا گزارش‌های مبهم و دو پهلو منتشر کنند؛ در حالی که اگر اتفاق معکوسی افتاده بود، همین روزنامه‌ها و محافل، قیافه افراد سوگوار و خونخواه قربانیان را می‌گرفتند.در همین حال جهان‌نیوز نوشت: اصلاح‌طلبان خود را همواره مخالف خشونت معرفی می‌کنند ولی در همین چند سال اخیر از قداره‌کش‌های فتنه 88، داعشی‌های سوریه!، اغتشاشگران 96 و حتی اینک دراویش داعشی نیز به نوعی حمایت کرده‌اند


دفاع عجیب از یک انتخاب اشتباه!
زهرا بهرام‌نژاد، عضو شورای شهر تهران در برابر انتقادات به محمدعلی نجفی به جای ارائه رزومه منتخب شورای شهر تهران، گفت: آنچه تاكنون مديريت شهري در طول ١٢ سال انجام داده بود، سياستي مبتني بر «شو‌آف» بود. سياستي مبني بر اينكه شهردار تهران ٤ صبح از منزل بيرون مي‌آيد و ١١ شب به خانه برمي‌گردد يا روشي كه براساس آن شهردار به محض اينكه اتفاقي بيفتد، بر ترك موتور مي‌پرد و خودش را به محل حادثه مي‌رساند. در حالي كه كلان‌شهر تهران، «مدير» مي‌خواهد. درست مثل مدل مديريتي «نجفي»... .گفتنی است؛ پس از گذشت بیش از هفت ماه از روی کار آمدن شهردار جدید، علاوه بر تعطیلی پروژه‌‌های عمرانی و ناتوانی مدیریت حوادثی، مثل لرزش خفیف تهران و بارش برف و... دفاع اعضای شورای شهر از مدیریت ضعیف شهردار جای تعجب فراوان دارد!


ماهيت و سمت تهديدات تغيير کرده

سرلشکر صفوي گفت: واقعيت آن است که ماهيت و سمت تهديدات تغيير کرده و تهديدات خارجي جاي خودر را به تهديدات داخلي متوجه امنيت ملي داده است و مسائل مرتبط با امنيت داخلي بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است آنچنانکه يکي از اهداف دشمنان خارجي از راه اندازي اغتشاشات اخير، مشغول کردن قدرت ايران به داخل کشور و همچنين ايجاد شکاف بين مردم و مسئولين بود.دستيار و مشاور عالي مقام معظم رهبري با اشاره به هدف نهايي دشمنان در نشانه رفتن امنيت ملي گفت: هدف نهايي دشمنان در راه اندازي موضوعات و تهديدات، متوجه امنيت ملي و داخلي کشور است که البته موفق نخواهند شد به اين هدف خود دست يابند و جمهوري اسلامي ايران در آستانه 40 سالگي به عنوان يک قدرت بزرگ منطقه اي تامين کننده امنيت کشور و امنيت منطقه و کمک کننده به تامين امنيت و صلح و ثبات منطقه غرب آسياست.

مسافران یک پرواز با تاکسی به سفر رفتند

روابط عمومی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان گفت: پرواز 7458 هواپیمایی کیش ایر به علت شکستن شیشه جلوی هواپیما درخواست فرود در فرودگاه اصفهان کرده و به منظور حفظ ایمنی پرواز با تایید درخواست، در شرایط عادی در اصفهان فرود آمد. این پرواز از کیش به سمت کاشان در حرکت بود که به خاطر شکستن شیشه جلو درخواست فرود در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان کرده و با صدور مجوز در این فرودگاه در شرایط عادی به زمین نشسته است.این فرود اضطراری نبوده و تنها به خاطر اطمینان از ایمنی و سلامت مسافران انجام شده است. مسافرین این پرواز با هماهنگی‌های انجام شده با تاکسی به سمت کاشان حرکت کرده‌ اند.


برخی به بهانه‌های واهی درصدد حذف سپاه هستند
فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: سپاه، ستون خیمه انقلاب اسلامی است که امروز تداوم انقلاب اسلامی به وجود آن وابسته است؛ اما برخی به بهانه‌های واهی و استدلال‌های ضعیف می‌خواهند آن را حذف کنند. سردار سلیمانی با تشریح جایگاه سپاه در حفظ انقلاب اسلامی اظهار داشت: سپاه مانند محافظ یک شخصیت است و همان‌طور که یک محافظ با دید عمیق اطراف را نگاه می‌کند تا خطری شخصیت را تهدید نکند، سپاه نیز با بصیرت از شخصیت انقلاب اسلامی دفاع می‌کند. وی تأکید کرد: 40 سال است ایثار پاسداران در عرصه‌های گوناگون را از نزدیک می‌بینم.

مسعود شجاعی در آستانه بازگشت به تیم ملی

بعد از مدت‌ها هنوز درباره حضور یا عدم حضور دوباره مسعود شجاعی در تیم‌ملی ابهام وجود دارد و خیلی‌ها منتظرند تا ببینند در این برهه حساس و پیش از جام‌جهانی، شماره ۷ تیم‌ملی دوباره به ترکیب برمی‌گردد؟ در این رابطه مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، در آخرین مصاحبه‌ای که داشته اعلام کرده ممکن است این اتفاق بیفتد. او همه چیز را به عهده کی‌روش و تصمیماتش گذاشته است.


چهار سال است که سازمان مدیریت بحران نداریم

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: متاسفانه باید اعلام کنم در کشور سازمان مدیریت بحرانی داریم که نه قانون و نه بودجه و نه حضور ملموس برای پیشگیری، مقابله و آمادگی برای بازسازی و بازتوانی در مدیریت شرایط اضطراری را ندارد.طیبه سیاوشی عنایتی در تذکری شفاهی ضمن تسلیت و همدردی با خانواده بازماندگان سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج در پایان جلسه علنی امروز، بیان کرد: در سال‌های اخیر متوجه تکرار سوانح فاجعه‌بار هم از نوع طبیعی و هم از نوع انسان ساختگی در کشور هستیم. متاسفانه نزدیک به چهار سال است که سازمان مدیریت بحران به شکل قانونی نداریم و اصلا در این زمینه قانون مورد قبول متخصصان وجود ندارد.وی در ادامه گفت: تاسف‌آور است که اعلام کنم در کشور سازمان مدیریت بحران داریم ولی نه قانون و نه بودجه و نه حضور ملموس برای پیشگیری، مقابله و آمادگی با بازسازی و بازتوانی در مدیریت شرایط اضطراری را ندارد. در این شرایط لایحه قانون این سازمان نیز به دلایلی از اولویت کاری مجلس شورای اسلامی خارج شده است

توریست‌ها با ایرا‌ن‌ایر و آسمان پرواز نکنند!
در پی سقوط هواپیمای ATR متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان که در مسیر تهران به یاسوج در حرکت بود خبرهایی مبنی بر اعمال محدودیت برای توریست های اروپایی که به ایران سفر می کنند برای پروازهای داخلی با دو ایرلاین آسمان و ایران ایر منتشر گردید. بر این اساس برخی شرکت های بیمه مسافرتی در اروپا به موسسات و آژانس های گردشگری توصیه نموده اند که گردشگران اروپایی در سفر به ایران از مسافرت بین شهری از هواپیماهای دو ایرلاین یاد شده بدلیل ریسک بالای آن استفاده نکنند . این در حالی است که ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران که متولی اجرای تورهای داخلی برای گردشگران خارجی است با رد این خبر به خبرنگار یورونیوز در تهران گفت: تا کنون از طرف شرکت های زیر مجموعه ما و موسسات توریستی خارجی که طرف قرارداد ما در اروپا و آمریکا یا جاهای دیگر هستند، چنین چیزی درخواست نشده است. نکته قابل تامل در سخنان رئیس جامعه تورگردانان ایران این است که اصولا تورگردانان در ایران تمایل چندانی به استفاده از پروازهای داخلی برای جابجایی توریست های خارجی ندارند. آقای پورفرج در توضیح این مساله می گوید : ما خودمان را درگیر برنامه ریزی برای پروازهای داخلی نمی کنیم. نه به دلیل اینکه سانحه هوایی روی داده و یا خطرناک است، بلکه به دو دلیل عمده برنامه های خودمان را کمتر با تکیه بر پرواز داخلی تدارک می بینیم، دلیل اول آنکه پروازها عمدتا تاخیر دارند و این تاخیرها همه برنامه ریزی های ما و گروه را بر هم می زنند و دلیل دوم آنکه به جهت گستردگی آثار تاریخی و فرهنگی در بین راه های جاده ای، برای مثال حد فاصل اصفهان تا تهران که شهرهای نطنز، کاشان و قم وجود دارند، کمتر از پروازها استفاده می کنیم .

تلاش جهانی برای تغییر دیپلماسی ورزش ایران علیه اشغالگران قدس

نناد لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی کشتی در گفت‌وگوی با ایسنا در مورد محرومیت علیرضا کریمی و مربی‌اش توضیحاتی را ارائه و تاکید کرد: در صورت تکرار چنین اتفاقاتی، کشتی ایران با محرومیت‌های سنگین مواجه خواهد شد.

عضو هیات اجرایی کمیته‌ بین‌المللی المپیک همچنین در مورد واکنش IOC به این موضوع، گفت‌: بدون شک IOC به دقت این موضوع را دنبال می‌کرد. من خود نیز در ابتدا از سوی IOC متوجه این موضوع شدم و حتما آنها از اول تا آخر این پرونده را دنبال کرده‌اند. من مطمئن هستم که چنین مسائلی تاثیر عظیمی بر ورزش ایران خواهد گذاشت. شما تصور کنید که این اتفاق در مسابقات سهمیه المپیک و یا حتی بدتر در بازی‌های المپیک رخ دهد. آنگاه چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

پس از این صحبت‌ها فشارهای گوناگونی از سوی مسئولان ورزشی برای تغییر راهبرد عدم به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر قدس در عرصه های ورزشی آغاز شده است.

هدف ترامپ از انتقال سفارتش به بیت المقدس در آستانه ماه رمضان

خبرنگار کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: «مقامات اسرائیلی و آمریکایی به من گفتند که آمریکا 14 می(24 اردیبهشت سال آینده) سفارت خود را به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل می‌کند.» این اظهارات در حالی مطرح شده که هنوز مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی به صورت رسمی درباره تاریخ انتقال سفارت واشنگتن به بیت‌المقدس اظهارنظری نکرده‌اند.

این در حالی است که عموما ماه مبارک رمضان بیت المقدس ملتهب تر است. با توجه به اینکه چندی پیش شبکه 10 رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود: محمد بن سلمان به کوشنر مشاور ترامپ گفته است که عربستان بزودی سر و ته مسئله اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را هم می‌آورد؛ هر چند برای یک یا دو هفته تظاهراتی در جهان اسلام علیه این مسئله صورت می‌گیرد، ولی عربستان آرامش را برای کاخ سفید تضمین می‌کند؛ این احتمال می رود که انتقال در آن موعد بر اساس استراتژی زودپز بخار است که قصد دارند در مقطعی احساسات را به اوج رسانند و با تخلیه این احساسات، کار خود را پیش برند.


اخبار روزانه:
* پایگاه اینترنتی مجله نیوزویک یکی از مشهورترین نشریات آمریکایی تیتر یک خود را به سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه اختصاص داد و نوشت: «در حالی که تهدیدهای جدید داخلی و ‌خارجی ظاهر می‌شوند، ژنرال معروف ایرانی به مراتب محبوب‌تر از رئیس‌جمهور است.» این پایگاه افزود: «فرمانده حرفه‌ای‌ترین و محرمانه‌‌ترین نیروهای ایران در داخل این کشور به طور فزاینده‌ای محبوب شده، زیرا او از طریق پیروزی‌های نظامی با متحدانش در منطقه توانسته است به گسترش نفوذ تهران کمک کند
* کارگروه اقدام مالی(FATF) که هدف خود را مبارزه با پولشویی اعلام کرده، در بیانیه‌ای ضمن تعلیق اقدامات تقابلی و تنبیهی علیه ایران، به 37 عضو خود و دیگر کشورهای جهان پیشنهاد کرده است که «به توصیه به مؤسسات مالی خود نسبت به هوشیاری در روابط و مبادلات» با ایران، ادامه دهند. در این فهرست که بسیاری آن را سیاسی توصیف کرده‌اند، تنها نام ایران و کره شمالی در فهرست موسوم به «بیاینه عمومی» به چشم می‌خورد.
* نایب‌رئیس انجمن برنج با انتقاد از افزایش نرخ برنج خارجی گفت: اگر برنج ایرانی در بازار دو هزار تومان افزایش یابد، تمامی رسانه‌ها و مسئولان نسبت به این امر انتقاد می‌کنند، در حالی که با افزایش قابل توجه برنج خارجی تمامی رسانه‌ها سکوت اختیار کردند که این امر بیانگر آن است که زور واردکنندگان برنج خارجی بر کشاورزان داخلی می‌چربد.

* سعید جلیلی، نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای‌عالی امنیت ملی درباره طرح موضوع همه‌پرسی از سوی رئیس‌جمهور گفت: انتخابات مراجعه به آرای عمومی بود! شما که اعتماد مردم را در انتخابات جلب کردید، امروز باید بگویید در برابر اعتمادی که مردم به شما کردند در این چند سال چه کرده‌اید؟


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: