به‌روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۹۶۹
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
فاطمه رهبر:
مشارکت بالاي زنان در امور اجتماعي و عام المنفعه، حضور شايان توجه در عرصه ورزش همگاني و قهرماني در سطوح ملي و بين المللي با رعايت ارزش ها و احکام ديني از مواردي است که به برکت استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامي پديدار شده است
اشاره:پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در ٢٢ بهمن ٥٧ روش زندگي زنان در ايران و نگاه حكومت به آنان تغيير كرد. تغيير فرهنگ و سبك زندگي اجتماعي زنان ايران بر مبناي موازين اسلامي و آموزه هاي ديني از شكل ابزاري و زينتي خارج شد و جايگاه خاص و ممتازي يافت .آنگونه كه زن ايراني بر اساس انديشه و توانمندي مورد قضاوت قرار مي گرفت و حرمت او مورد تاكيد بود.

زنان بعد از انقلاب اسلامي توانستند در عرصه هاي مختلف حاضر شده و به شكلي واقعي و اثر گذار در مسير پويايي فرهنگي ، اجتماعي ، سياسي و اقتصادي كشور نقش مهمي ايفا كنند.

اگر قائل باشيم كه خودباوري زنان در ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي به منصه ظهور و بروز رسيد، سخني به گزاف نگفته ايم زيرا آمار دانش آموختگان دانشگاه ها و تعداد قابل ملاحظه اي زنان تحصيل كرده در سطوح مختلف آموزش عالي ،نشان از حضور قدرتمند زنان در عرصه ها ي آموزشي و فرهنگي كشور در طي چهار دهه گذشته دارد.

در مورد دستاوردهاي انقلاب اسلامي براي زنان ايران سخن بسيار است و اين موضوع در ابعاد مختلفي قابل بررسي است.

همزمان با آغاز دهه مبارك فجر تلاش كرديم در گفتگو با دكتر فاطمه رهبر نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي و معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد به بعضي از موارد در اين زمينه اشاره كنيم.

خانم رهبر مهم ترين دستاورد جمهوري اسلامي براي زنان را باز تعريف هويت ايراني – اسلامي زن در سطح جامعه دانست که زمينه گسترده اي را براي حضور تاثير گذار او در تمام عرصه ها پديد آورده است . وي خاطر نشان ساخت :حضور زنان مسلمان ايراني در بخش هاي مختلفي همچون : کرسي هاي قانون گذاري ، عرصه هاي مشورتي ، مناصب مرتبط با امور اجتماعي ، مناصب مرتبط با امور زنان و خانواده ، کرسي هاي نظريه پردازي و توليد علم و همچنين حضور در لايه هاي مختلف مديريتي و اجرايي به خودي خود گوياي تحول در عرصه نقش آفريني زن در جامعه امروزي ايران است .

معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد گفت:جمهوري اسلامي توانست با زدن مهر باطل بر نگاه هاي مفسده انگيز و منفعت طلبانه غربي از يکسو و نگاه هاي محدود کننده و متحجرانه از سوي ديگر ، زمينه رشد و ارتقاي زن مسلمان ايراني را بر اساس آموزه هاي شرع مقدس اسلام و با در نظر گرفتن ويژگي ها و توانمندي هاي خاص ايشان فراهم آورد.نماينده پيشين مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي اظهار اميدواري كرد كه در مجلس دهم حل مشکلات حوزه اشتغال زنان، مصوبات حمايتي از زنان سرپرست خانواده ، تامين حقوق قانوني زنان ، بيمه زنان خانه‌دار و امنيت زنان در جامعه در عرصه‌هاي اجتماعي و اقتصادي مورد توجه و عنايت لازم قرار گيرد. وي يکي از اصلي‌ترين مطالبات جامعه زنان از مجلس دهم را حركت در جهت رفع مشکلات و نابساماني‌هاي اقتصادي کشور ذكر كرد.اين گفتگو که توسط روزنامه رسالت انجام شده است، فرا رويتان قرار دارد.

در ابتدا در مورد جايگاه زنان در نظام اسلامي توضيح داده و بفرماييد که تفاوت موقعيت زنان در نظام اسلامي با ساير نظام ها و مکاتب فکري چيست ؟

نظام مقدس جمهوي اسلامي ايران همچون ساير حکومت هاي ديني و الهي ، تحقق عدالت را به عنوان يکي از اهداف اصلي تشکيل و استقرار حکومت قرار داده و تلاش نموده تا حقوق همگان با در نظر داشتن قوانين شرعي رعايت گردد. به عبارت ديگر ،احقاق حقوق انسان‌ها و حفظ حرمت افراد اعم از زن و مرد، در چارچوب تفكر اسلامي يك اصل اساسي پذيرفته شده است. در اين بين توجه به حقوق زنان و بسترسازي جهت حضور فعال آنان در عرصه هاي مختلف نيز با الهام گرفتن از ارزش هاي مذهبي و اصول و مباني برگرفته از شريعت عالم تاب و نوراني اسلام ناب محمدي (ص) در قالب يک کار ويژه در دستور کار قرار گرفته است. بر اين مبنا و در عالي ترين سطح قوانين و مستندات قانوني در جمهوري اسلامي ايران مانند قانون اساسي و در بخش‌هايي مانند اصول 20 و 21 به صورت خاص به حقوق و جايگاه زنان پرداخته شده که اين موضوع بر آمده و برگرفته از انديشه عدالت‌محور رهبران اين نظام الهي بوده است. با اين رويکرد ، انقلاب اسلامي هويت زنانه ي زن را به رسميت شناخته و آن را مطابق ظرفيت ها و ظرافت هاي زنانه باز تعريف نموده است و همين امر سبب احياي شخصيت زن در جامعه اسلامي کشورمان گرديد به گونه‌اي که زن بتواند در مقام يک انسان و نه به عنوان جنس دوم و با در نورديدن ديوارهاي تبعيض آميز به فعاليت‌ در زمينه هاي مختلف بپردازد.

نکته کليدي در اين بين وجود تفاوت و تضاد اساسي در نوع نگاه اسلام و غرب و همچنين خاستگاه عقيدتي و بينشي آنان در اين مقوله است ؛ چرا که غرب زن را به مثابه يک کالاي تجاري و مادي و به عنوان زينت المجالس مي بيند تا از جسم و بعد فيزيکي و مادي آن منتفع گردد حال آنکه اسلام با پس زدن نگاه هاي پست حيواني ، زن را داراي مقام خاص و جايگاه ويژه دانسته و معتقد است که کمال و تعالي جامعه صرفا از طريق آن امکان پذيراست.

جمهوري اسلامي ايران براي نيل به اهداف خود در راستاي بهبود وضعيت زنان چه راهي را پيموده و در حال حاضر در کدام نقطه ايستاده است ؟

در نظام جمهوري اسلامي ايران تلاش شده است تا ظرفيت سازي و زمينه سازي جهت حضور فعال زنان در عرصه هاي مختلف با در نظر گرفتن نقش و جايگاه اين قشر ، تحت لواي اسلام و با بهره گيري از ذخائر غني اين گنجينه بي پايان و بي همتاي ارزش ها

صورت پذيرد و نه اينکه کورکورانه راهي را در پيش گيرد که بازتابي از نسخه هاي مردود و منسوخ و معيوب غربي باشد ؛ چرا که نسخه هاي تجويزي از سوي مکاتب غربي مانند فمينيسم ، ليبراليسم و ... در گذر زمان امتحان خود را پس داده اند. همچنان که رهبر معظم انقلاب در اين خصوص مي‌فرمايند: «در جايي که مطالبه مي‌کنيد بايد دقت کنيد از ديدگاه هاي فمنيستي پرهيز کنيد و ما بايد در زير چتر اسلام براي تبيين قوانين حرکت کنيم. » بديهي است در اين مسير جمهوري اسلامي موفق شده است تا با سختي هاي

بسيار ، جايگاه و نقش زن را به صورت ريشه اي و بنيادي تغيير دهد .در زمان طاغوت که در امتداد نگاه غربي ، زن را به مثابه يک کالاي جنسي در جامعه معرفي نموده بود لطمات و صدمات وحشتناکي بر پيکره خانواده و زنان وارد گرديد و عفاف و حجاب زن مسلمان ايراني بشدت مورد تهاجم قرار گرفت. شکي نيست جبران خسارات ناشي از اين دوران و ارتقاي جايگاه والاي زنان اقدام بسيار ارزنده اي بوده که جمهوري اسلامي با تمام توان و ظرفيت بر آن همت گماشت و الحمدلله به نتايج درخشاني نيز رسيده است هر چند در اين بخش همانند ساير بخش ها نيازمند تلاش و برنامه ريزي بيشتر براي رسيدن به اوج قله و حرکت در مسير کمال هستيم.

به نظر شما جمهوري اسلامي در کدام موضوعات مربوط به زنان موفق بوده و کاستي ها در کجاست ؟

جامعه بر آمده از بستر انقلاب اسلامي ايران خود گواه گويايي است که بستر متدينانه و انقلابي خانواده ها چگونه توانسته است با تکيه بر حضور تاثير گذار زن مسلمان و با پرورش شير زنان و غيور مردان، فرياد ظلم ستيزي ، عدالت خواهي و آزادگي را در عرصه گيتي به صدا در آورد و زمينه ساز لرزش کاخ هاي پوشالي مستکبرين و صاحبان جهاني زر و زور و تزوير شود و اتفاقا همين امر نشان از تاثير گذاري زن مسلمان در عرصه سياست است.

حضور آگاهانه و هوشمندانه زنان در عرصه فعاليت هاي اجتماعي ، سياسي و فرهنگي از جمله مهم ترين مسائلي است که غرب همواره کوشيده است تا اين مهم را به نام خود ثبت نموده و ساير فرهنگ ها ، جوامع و مکاتب رقيب را به دليل مورد غفلت قرار دادن نقش زنان در بوته نقد و حتي اتهام قرار دهد؛ حال آنکه با توجه به تجربه موفق انقلاب اسلامي در طي چهار دهه پس از پيروزي انقلاب در واقع با حضور تاثير گذار زنان در عرصه هاي گوناگون - مطابق با شرايط و توانمندي هاي آنان – اين تز فکري از اساس به چالش کشيده شد . حضور زنان مسلمان ايراني در بخش هاي مختلفي همچون : کرسي هاي قانون گذاري ، عرصه هاي مشورتي ، مناصب مرتبط با امور اجتماعي ، مناصب مرتبط با امور زنان و خانواده ، کرسي هاي نظريه پردازي و توليد علم و همچنين حضور در لايه هاي مختلف مديريتي و اجرايي به خودي خود گوياي تحول در عرصه نقش آفريني زن در جامعه امروزي ايران است . از سوي ديگر جمعيت قابل ملاحظه زنان و دختران فارغ التحصيل از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي ، مشارکت بالاي زنان در امور اجتماعي و عام المنفعه، حضور شايان توجه در عرصه ورزش همگاني و قهرماني در سطوح ملي و بين المللي با رعايت ارزش ها و احکام ديني از ديگر مواردي است که به برکت استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامي پديدار شده است. شايد نيازي به گفتن نباشد که نرخ مشارکت زنان در عرصه هاي مختلف سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي ، ورزشي و ... به عنوان يکي از مهم ترين شاخص ها و مختصات در راستاي سنجش ميزان حضور آنان در اجتماع ، با پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي در بسياري از بخش ها بهبود يافته و چه بسا از نسبت و ميزان مشارکت مردان نيز بالاتر رفته است .

ذکر اين نکته نيز لازم است که در رويکرد بهره‌مندي جامعه از سرمايه انساني و توانمندي زنان ، از يکسو حضور اجتماعي زنان بايد به نحوي تعريف شود که به نقش مادري و همسري زنان و جايگاه محوري آنان در نهاد خانواده لطمه‌اي وارد نشود و از سوي ديگر حفظ شخصيت و کرامت زن مسلمان ايراني که متضمن حضور و فعاليت وي در سطح جامعه نيز باشد مورد عنايت لازم قرار گيرد تا ناخواسته در پازل حرکتي و مسير مورد نظر برنامه ريزان و اتاق فکر مروج فرهنگ غربي گام نگذاريم چرا که اساسا قرار نيست زن مسلمان ، پيرو و مقلد تفکرات مسمومي باشد که او را صرفا در چارچوب يک موجود نمايشي ، بي محتوا ، جداي از خانواده و صرفا مادي تعريف نمايد.

مهم ترين دستاورد جمهوري اسلامي براي زنان به زعم شما چيست ؟

به اعتقاد بنده مهم ترين دستاورد نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران براي زنان ، اولا تکريم و پاسداشت جايگاه والاي زن و ثانيا باز تعريف هويت ايراني – اسلامي وي در سطح جامعه است به گونه اي که زمينه بسيارگسترده تري براي حضور تاثير گذار او در تمام عرصه ها را پديد آورد . به عبارت ديگر جمهوري اسلامي توانست با زدن مهر باطل بر نگاه هاي مفسده انگيز و منفعت طلبانه غربي از يکسو و نگاه هاي محدود کننده و متحجرانه از سوي ديگر ، زمينه رشد و ارتقاي زن مسلمان ايراني را بر اساس آموزه هاي شرع مقدس اسلام و با در نظر گرفتن ويژگي ها و توانمندي هاي خاص ايشان فراهم آورده و تقويت ارکان خانواده را نيز بر اساس همين رويکرد پيگيري نمايد. بر اين اساس بود که جمهوري اسلامي هم توانست از زن در برابر نگاه هاي فاسد و آلوده فرهنگ غربي محافظت نمايد و هم اينکه نگاهي را که در تلاش براي معرفي زن مسلمان به عنوان موجوديتي منزوي ، حاشيه نشين و محصور در حصارهاي محدود بود، مردود و محکوم نمايد.

برچسب ها: فاطمه رهبر
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: