به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
عبدالرضا مصری:
عبدالرضا مصری، از طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان یک ظرفیت جدید یاد کرد که باعث می‌شود نمایندگان مجلس از سطح مباحث خرد فاصله بگیرند و به مباحث کلان بیشتر ورود کنند.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است: استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نه تنها موجب بی‌توجهی به مناطق محروم و روستاها نمی‌شود، بلکه زمینه حضور افراد نخبه در مجلس را بیش از پیش فراهم می‌کند.

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، از طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان یک ظرفیت جدید یاد کرد که باعث می‌شود نمایندگان مجلس از سطح مباحث خرد فاصله بگیرند و به مباحث کلان بیشتر ورود کنند.

وی ادامه داد: بر اساس این طرح نماینده یک شهرستان بر اساس رای همه مردم استان تعیین می‌شود، اما در نهایت نماینده همان شهرستان است و مباحث شهرستان حوزه انتخابی خود را پیگیری خواهد کرد.

به گفته این عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه این شیوه انتخابات به روش استانی در خصوص انتخابات مجلس خبرگان نیز از قبل انجام می‌شده است.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در خصوص مزایای این طرح یادآوری کرد: بر اساس این طرح همه مردم استان برای انتخاب یک نماینده رای می‌دهند و این باعث می‌شود افراد نخبه که شایستگی‌های شناخته شده دارند، امکان حضور بیشتری داشته باشند.

مصری افزود: استانی شدن انتخابان توقعات مردم از نماینده در سطح جغرافیایی کوچک مانند روستاها را کم می‌کند و باعث می‌شود نماینده‌ها بتوانند به مباحث کلان کشوری و استانی بیشتر ورود کنند.

وی کاهش هزینه‌های اضافی را از دیگر مزایای این طرح برشمرد و تاکید کرد: با اجرای این طرح مشکلاتی از قبیل دیدهای قومی و قبیله‌ای در انتخاب کاهش می‌یابد، مسائلی مانند جمع کردن رای و احیانا خرید رای نخواهیم داشت و یک فرد نمی‌تواند برای انتخاب شدن از مردم همه استان رای جمع کند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مزیت دیگر این است که قول و قرارهای بی‌معنای قبل از انتخاب شدن که بیش از 90 درصد آنها هم دروغ است مانند قول آسفالت و لوله‌کشی آب و ... از بین می‌رود.

مصری یک مرحله‌ای شدن انتخابات را نیز از دیگر مزایای این طرح دانست و گفت: با اجرای این طرح فرد منتخب با یک دوره رای گیری تعیین می‌شود که این امر هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا استانی شدن انتخابات موجب کم توجهی به روستاها و مناطق محروم نخواهد شد، تصریح کرد: این اتفاق رخ نمی‌دهد چون نماینده به صورت استانی تعیین می‌شود، اما در اصل نماینده یک حوزه انتخابی مشخص در استان است که باید مسائل آن حوزه را نیز پیگیری کند.

مصری با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح باید نقش نهادهای نظارتی هم تقویت شود، افزود: این نهادها باید رصد کنند که فرد هزینه‌های هنگفتی برای جمع کردن رای از کل استان نداشته باشد و تنها نخبگی و شایستگی معیار انتخاب باشد.

این نماینده مجلس در پایان یادآوری کرد: البته این طرح هنوز به طور کامل به تصویب نرسیده و فقط یک فوریت آن تصویب شده است.

برچسب ها: عبدالرضا مصری
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: