به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۹۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

نکند نظام باید به جای شما توبه کند

محمدجواد حق شناس، فعال سياسي اصلاح‌طلب و مديرمسئول روزنامه توقيف شده اعتماد ملي (روزنامه حزب مهدي كروبي) طي يادداشتي در روزنامه اعتماد نوشته كه «آينده كشور و جريان اصلاح‌طلب ايجاب مي‌كند اين جريان سياسي به عنوان يك جريان تأثيرگذار بتواند در فضاي گفتماني كشور همچنان پر اثر نقش آفريني كند. با توجه به سوابق مديريتي جريان اصلاح‌طلب، اميدوار هستم حاكميت سياسي كشور در نوع رفتاري كه با جريان اصلاح‌طلب داشته كه به شدت پر اشتباه بوده تجديد نظر كرده و فضايي را فراهم كند كه با افزايش مشاركت‌هاي سياسي، اين جريان بتواند با اتكا به رأيي كه با پشتوانه مردم دارد، وارد عرصه عمل و خدمت شود.»وقتي اصلاح‌طلبي مثل حق شناس با آن سابقه نگفتني حزب متبوعش در فتنه 88 سخن از سوابق مديريتي اصلاح‌طلبان مي‌گويد، قلم مي‌ماند كه چه بايد بنويسد! از اتهام تقلبي كه دبيركل حزب به نظام وارد كرد تا دروغ بي شرمانه تجاوز به زندانيان تا همه اتهامات ريز و درشت ديگري كه به جمهوري اسلامي نسبت دادند و نظام با رأفت با آنان تعامل كرد و امثال محمدجواد حق شناس به راحتي در انتخابات كانديدا شده و رأي مي‌آورند و ... حالا به همان نظام مي‌گويند رفتار شما با جريان اصلاح‌طلب اشتباه بوده است! نمي‌شود مقابل نظام ايستاد و اردوكشي خياباني كرد و انواع تهمت‌ها را زد و بعد گفت ما را به رأس مديريتي نظام راه بدهيد. حالا بماند كه هم اكنون قوه اجرايي و بخش اعظمي از قوه مقننه دست اصلاح‌طلبان است و باز مي‌خواهند اداي اپوزيسيون خارج از نظام را دربياورند.

قدرت را به جهانگيري برگردانيد!

حميدرضا جلايي‌پور، فعال سياسي اصلاح‌طلب اخيراً در مصاحبه‌اي خواستار اعاده قدرت جهانگيري در دولت شده و عملاً بر مواضعي صحه گذاشته كه حضور واعظي در دفتر رئيس جمهور را باعث به حاشيه رفتن جهانگيري در دولت مي‌دانند. او در عين حال خواستار بازسازي تيم اقتصادي روحاني شده است. جلايي‌پور مي‌گويد: «يكي از وظايف اصلاح‌طلبان اين است كه سازماندهي جبهه اصلاحات بايد منسجم‌تر عمل كند. شوراي اصلاح‌طلبان به حضور افراد مجربي مثل بهزاد نبوي، امين‌زاده و ميردامادي نيازمند است. جناب روحانى درپاسخ به اعتراضات شايسته است اولا تيم اقتصادي‌اش را بازسازى كند. هر ابر‌چالش جامعه بايد در دولت يك مسئول مشخص داشته باشد. شايسته است قدرت جهانگيرى در دولت اول روحانى دوباره اعاده شود. خود روحانى شايسته است حاكميت را بر سر امور كليدى (مثل جايگاه نظاميان در اقتصاد، بازسازى صداوسيما و غيرسياسى عمل كردن قوه قضائيه) به اجماع نزديك كند. دولت چتر اجتماعى‌اش را براى قشرهاي آسيب پذير شفاف و كارا كند. »

نمایش مردود نیکی‌هیلی

رئیس دفتر «کالین پاول» وزیر خارجه اسبق آمریکا در یادداشتی در نیویورک‌تایمز به نقش خودش در صحنه‌آرایی‌ها برای آغاز جنگ عراق در سال 2003 اعتراف کرد. وی نوشت: «15 سال پیش، کالین پاول برای توجیه جنگ پیشگیرانه با عراق سخنرانی کرد. من در جایگاه رئیس دفتر او، به صحنه‌آرایی درباره اینکه جنگ تنها راه چاره است، کمک کردم که آن تلاش به بروز یک جنگ منجر شد. جنگی که مضراتی فاجعه‌بار برای منطقه و ائتلاف تحت رهبری آمریکا در پی داشت و کل خاورمیانه را بی‌ثبات کرد.» «لاورنس ویلکرسون» سپس به نمایش تبلیغاتی «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد علیه ایران اشاره کرد و آنها را مردود دانست و نوشت: «خانم هیلی هم درست مانند پاول از تصاویر ماهواره‌ای و سایر شواهد فیزیکی موجود، که تنها در اختیار جامعه اطلاعاتی آمریکا هستند، برای اثبات مدعای خود استفاده کرد؛ اما این شواهد تا حد زیادی مستند نیستند.»

پیمانی علیه ایران!

وبگاه «اینترپرتر» وابسته به مؤسسه سیاست‌های بین‌المللی استرالیا در مقاله‌ای به موضوع روابط ایران و استرالیا پرداخته و می‌نویسد: این کشور جنگ پشت پرده با ایران دارد و اسناد محرمانه‌ای که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد استرالیا با امارات از سال 2002 برای همکاری علیه آنچه خصومت‌های ایران نامیده، پیمانی را منعقد کرده است.

جنبلاط: هرگز به عربستان سفر نخواهم کرد

«ولید جنبلاط» رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و از چهره‌های سرشناس طایفه دروز لبنان گفت: در صورت دعوتش به عربستان برای احیای جریان 14 مارس یا تشویق او برای ورود به انتخابات به صورت انفرادی، هرگز به این کشور سفر نخواهد کرد. وی افزود: پیشتر به عربستان نرفتم؛ چرا که نمی‌خواستم در یک محور علیه محور دیگر باشم. امروز هم این کار را نخواهم کرد. سیاستمدار دروزی لبنان روابطش با عربستان را «راکد» توصیف کرد و گفت، به دلیل برخی مواضعش درباره «جنگ بیهوده» (یمن) و واگذاری شرکت نفتی «آرامکو» یا واکنش نسبت به استعفای «سعد حریری» نخست‌وزیر و سفر نکردن به عربستان مورد سرزنش این کشور قرار گرفته است. وی افزود: در این باره پیامی به من نرسید؛ اما دیدار نکردن «ولید الیعقوب» سفیر جدید عربستان با من یک نشانه است. جنبلاط همچنین با اشاره به افزایش تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله، این تحریم‌ها را «ظالمانه» خواند.
علت شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر از علی کریمی

حجت الاسلام عبداللهی نژاد دبیر ستاد در پی مطالب منتشره در رسانه ها، پیرامون ادعای شکایت ستاد از یکی از اهالی فوتبال گفت: امر به معروف و نهی از منکر مراتبی دارد که از جمله آن مرتبه تذکر لسانی است و از نظر شرع بر هر مؤمنی واجب است نسبت به ترک معروف یا انجام منکر در جامعه بی‌تفاوت نباشد. دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان عنوان کرد: در آبان ماه سال جاری گزارشی در خصوص پست های اینستاگرامی آقای علی کریمی به این ستاد واصل شد که پس از بررسی، صحت گزارش مورد تأیید قرار گرفت و این ستاد تذکر مکتوبی را جهت اصلاح و ارشاد نامبرده به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ارسال کرد. این تذکر نه تنها از نظر محتوی هیچ گونه ارتباطی با فدراسیون فوتبال و موضوعات داخلی آن نداشته؛ بلکه از لحاظ زمان نیز با اختلافات اخیر ایشان و فدراسیون سازگاری ندارد. حجت الاسلام عبداللهی نژاد افزود: تشویش اذهان عمومی، کذب و افترا علیه نهادهای انقلابی زیبنده اهالی ورزش نیست. در صورت ادامه روند پیش آمده، این ستاد علی رغم میل باطنی، اقدام قانونی را حق و تکلیف خود می‌داند.
اکثر صندوق‌های بازنشستگی دچار مشکل هستند

علی لاریجانی گفت: اکثر صندوق‌های بازنشستگی دچار مشکلند. بنا بود کاری شود تا صندوق‌های بازنشستگی سر پا شده و مشکلات آنها حل شود. بر این اساس کمیسیون تلفیق و مجلس تصمیم گرفت که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را برای سازمان تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌ها اختصاص دهد تا آنها وضع سامان یافته‌ای پیدا کنند. این گام اولیه و مهمی بود. ان‌شاءالله با تلاش و کمک دولت شاهد بهبود وضعیت صندوق‌ها و در نهایت سرپا شدن این صندوق‌ها خواهیم شد تا باری که بر روی دوش بودجه کشور افتاده، برداشته شود.

طرح ویژه بانک مرکزی برای اسکناس‌های جدید

مسعود رحیمی، مدیر کل نشر بانک مرکزی از تهیه سند ملی اسکناس خبر داد و با بیان اینکه همه اسکناس‌های جدید با قطع کوچک‌تر و با ویژگی‌های خاص نشر می‌شوند، گفت: اسکناس‌های موجود از رده خارج نمی‌شوند. وی گفت: برای طراحی اسکناس‌های جدید در اقتصاد ایران، سند ملی اسکناس از سوی بانک مرکزی تهیه شده است که بر اساس آن، حوزه‌های متفاوتی که در فرآیند طراحی، تولید و نشر اسکناس دخیل هستند، دست به دست هم داده‌اند و برای اولین بار نگاه‌شان این است که سند پنج ساله یا حتی ده ساله ملی در حوزه اسکناس وجود داشته باشد. رحیمی تأکید کرد: به طور قطع اسکناس‌های جدید کوچک‌تر شده تا صرفه‌جویی در کاغذ صورت گیرد، البته اکنون نمی‌توان ابعاد دقیقی از اسکناس‌ها را عنوان کنیم؛ ولی قطع اسکناس‌ را کوچک خواهیم کرد.
توکلی: فساد حکومت را ساقط می کند

احمد توکلی طی سخنانی در یازدهمین همایش حقوق بشر، حقوق شهروندی و مبارزه با مفاسد گفت:متأسفانه فساد سیستماتیک شده است. فساد حکومت را ساقط می کند و اگر مبارزه با فساد نشود قطعا فساد جمهوری اسلامی را ساقط می کند. در این صورت ایران تجزیه و تشیع را ریشه کن می کنند. بعنوان مثال حمله به مساجد پیام دارد. من در دیده بان گفته بودم وزیر میلیاردی ویژه خوار را عزل کنید البته تبریه هم شدم

آمریکا به دنبال بهانه‌سازی برای حضور در منطقه

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران درباره طرح جدید آمریکا برای انتقال داعش به افغانستان گفت: آمریکایی‌ها بهانه حضورشان در منطقه جنوب غرب آسیا را ایجاد تنش می‌دانند، اگر منطقه ما منطقه آرامی باشد، قاعدتاً باید آنها ارتش خود را جمع کنند و بروند و کشورهای منطقه، خودشان امنیت منطقه را تأمین کنند. وی افزود: آمریکایی‌ها وقتی که دیدند در عراق و سوریه داعش و گروه‌های سازمان‌یافته تروریستی جایگاه و سرزمین تصرفی را از دست دادند، آنها را به طرق گوناگون به افغانستان منتقل کردند و ما شاهد انفجار، ترور و جنایات جدیدی در افغانستان هستیم. سرلشکر باقری ادامه داد: اعتقاد داریم این توطئه آمریکایی‌ها در حال توسعه است و ملت عزیز و همسایه ما، یعنی افغانستان دست در دست هم با آن مقابله خواهند کرد.
نامه چند نماینده مجلس به دفتر رهبرانقلاب درخصوص کولبرها

رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه سه نفر از نمایندگان به قائم مقام رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: بنده، آقای تجری نماینده مردم قصرشیرین و همچنین امینی فرد نماینده مردم ایرانشهر در نامه ای به حجت الاسلام حجازی قائم مقام رئیس دفتر مقام معظم رهبری از وی خواسته ایم که برای حل مشکل معابر کولبری رایزنی‌هایی را با دولت داشته باشند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: معابر مرزی تنها ممر معاش مردم مرز نشین است و بالای 75 هزار تن در استان‌های مرزی از این طریق ارتزاق می کنند. متأسفانه بیش از 4 ماه است که این معابر تعطیل شده است و افرادی که از این طریق معاش می‌کردند دیگر نانی ندارند که سر سفره ببرند. این نماینده مجلس افزود: دولت مصوبه ای داشته است که طبق آن کل معابر مرزی جمع می شود و این قبیل امور به گمرکات کشور سپرده می شود، چون سازوکار اجرایی شدن این مصوبه دولت به زمانی بیش از یکسال نیاز دارد لذا ما از دولت خواستیم در این مدت و تا فراهم آمدن این سازوکار معابر را باز کند تا مردم مرز نشین بتوانند امور زندگی شان را بگذرانند

سؤال از رئیس‌جمهور با 76 امضا

۷۶ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خواستار سؤال از رئیس‌جمهور درباره وضعیت مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز شدند. در متن نامه نمایندگان مردم به هیئت‌رئیسه مجلس آمده است: «نظر به مشکلاتی که برای سپرده‌گذاران برخی مؤسسات اعتباری در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس بانک مرکزی سؤال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع‌کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم در حال ضایع شدن است، لذا از رئیس‌جمهور محترم تقاضا داریم پاسخ قانع‌کننده‌ای به نمایندگان ارائه نماید. گرچه قبول داریم نقطه آغاز این مشکلات قبل از دولت فعلی بوده است.»

لغو نشدن تحریم‌های ارزی انکار از دولت، اصرار از کارشناسان

مدیر اسبق بانک صادرات گفت در واردات اسکناس دلار و یورو به کشور مشکل داریم.در حالی که مقامات دولتی، بودن مشکل بر سر انتقال درآمدهای ارزی نفت به کشور را انکار می‌کنند، احمد خاتمی یزد در گفت‌وگو با ایرنا مشکل اصلی بازار ارز را تنگنای بانک مرکزی در تأمین اسکناس دلار و یورو و واردات آن به کشور دانست و گفت: تحریم‌ها سبب شده تا با مصائب فراوان ارزها به شکل نقد تأمین و به کشور وارد شود.وی گفت: علاوه بر تنگناهایی که رئیس‌جمهوری آمریکا برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است، هنوز برخی تحریم‌ها پابرجاست که بر مشکلات افزوده است.مدیر اسبق بانک صادرات ایران به فشار آمریکا به کشورهای طرف تجاری ایران از جمله چین، ترکیه و امارات اشاره کرد و افزود: اقدام چینی‌ها برای بستن حساب‌های شرکت‌ها و اشخاص ایرانی یکی از نمودهای بیرونی فشار آمریکا بر این کشور بود. خاتمی یزد اظهار داشت: یکی از علل اصلی افزایش قیمت ارزهای عمده در بازار، تنگناهای بانک مرکزی در خرید اسکناس و تزریق آن به بازار داخل است زیرا در کنار اینکه بانک مرکزی باید از بانک‌ها و مؤسسات معتبر خارجی ارز مورد نیاز داخلی را خریداری کند، برای انتقال آن به کشور نیازمند بیمه آن محموله است. از آنجا که بیمه محموله‌های ارزی را مؤسسات بزرگ بیمه‌ای انجام می‌دهند، ممکن است برخی کشورها و مؤسسات از ترس آمریکا از بیمه آن امتناع کنند که برفرآیند انتقال آن به کشور اثر می‌گذارد.

غیبت روحانی در جلسات مجمع

غیبت‌های ادامه‌دار رئیس‌جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی شروع شد و تا به امروز که چندین و چند جلسه از ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی می‌گذرد، تداوم یافته است.وی کماکان در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا نمی‌کند. این موضوع از دوران «هاشمی رفسنجانی» وجود داشت و در زمان ریاست «آیت‌الله هاشمی شاهرودی» تداوم یافته و بسیار طولانی مدت شده است.اولین جلسه مجمع به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی شنبه 1 مهرماه با حضور اعضای آن تشکیل شد که حسن روحانی غایب این جلسه بود. حال چندین و چند جلسه از حضور آیت‌الله شاهرودی در صدر مجمع گذشته و روحانی هنوز فرصت نکرده در جلسات شرکت کند.غیبت در جلسات مجمع در حالی است که اخیرا عبدالله ناصری مشاور خاتمی، گفته بود: روحانی در مقایسه با همه روسای جمهور پیشین کشور، وقت برای دولت نمی‌گذارد. می‌گویند او از ساعت 9/30 صبح تا 19 سرکار است. این را تردید ندارم و یکی از اعتراضات و انتقاداتی است که دوستان روحانی به او دارند. ناطق‌نوری در همین زمینه به روحانی اعتراض کرده و گفته؛ من الان فقط یک حوزه علمیه در لواسان دارم، از ساعت 6/30 صبح آنجا حاضر می‌شوم و شما باید کمی زودتر بروید و به سخنان وزرایتان گوش کنید. رئیس‌جمهور حوزه‌های کلیدی را شوخی گرفته است. او به دلیل روحیه‌اش مشورت‌پذیر نیست. روحانی در حوزه اقتصادی موفق عمل نکرد و حوزه اقتصادی دولت بسیار به هم ریخته است.

خرید عجیب در دستگاه های دولتی بعد از زلزله ها

طبق گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران دولتی، اعلام شده براساس گزارش های واصله، تعدادی از مراکز و نهادهای دولتی و غیر دولتی به خرید و واردات دستگاه های شتاب نگاری زلزله با برندهای مختلف اقدام کرده اند که ممکن است به دلیل در نظر نگرفتن استانداردها و دستورالعمل های مربوط ، موجب آشفتگی در کنترل و نگهداری این سیستم ها شود بنابراین نیاز است یک نهاد مشخص، متولی رسمی فعالیت های شتاب نگاری زلزله در کشور شود.

حضور «حمید بقایی» در دادگاه تجدید نظر

معاون رئیس دولت دهم، صبح دیروز در دادگاه تجدید نظر حضور یافت. به گزارش ایسنا، حمید بقایی معاون رئیس دولت دهم صبح دیروز به همراه وکیلش مهران عبدالله‌پور در شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر حضور یافت. به گزارش ایسنا، نخستین جلسه دادگاه تجدید نظر بقایی روز شنبه [14 بهمن ماه] برگزار شد.معاون رئیس جمهوری دولت دهم از ادامه رسیدگی به اتهاماتش در جلسه شنبه آینده خبر داد.

تداوم شکایت قضایی برخی ادارات علیه یکدیگر

بر اساس نامه نگاری یکی از نهادهای اجرایی به تعدادی از مدیران دستگاه های دولتی، متذکر شده به رغم ابلاغ آیین ‌نامه رفع اختلاف دستگاه های اجرایی از طریق ساز و کارهای داخلی در سال 1393 و ممنوعیت پرداخت وجه از هر محل با عناوین مختلف هزینه دادرسی یا هزینه کارشناسی در این نوع دعاوی، اما هنوز اقامه شکایت حتی از نوع کیفری، از سوی برخی ادارات علیه دستگاه های دولتی دیگر وجود دارد که برای حفظ مصلحت و غبطه مجموعه بزرگ دولت، باید در این باره فکری کرد.

اخبار روزانه:
* شورای جهانی طلا اعلام کرد: ایران و کویت تنها کشورهای خاورمیانه بوده‌اند که در سال گذشته میلادی تقاضای آنها برای طلا و جواهرات افزایش داشته است. این گزارش حاکی است، در سال ۲۰۱۷ ایران با افزایش ۱۲ درصدی، میزان خرید طلا و جواهرات خود را به یک قدمی عربستان، یعنی 45/4 تن رسانده است. گفتنی است، عربستان، بزرگ‌ترین خریدار طلا و جواهرات در منطقه خاورمیانه، در سال گذشته 45/7 تن واردات داشته، که 8 درصد کاهش سالیانه را نشان می‌دهد.
* محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه برجام بیشتر مسئله سیاسی است، اما قرار بود اثر اقتصادی داشته باشد، اظهار داشت: ترامپ با زیر سؤال بردن برجام اجازه نمی‌دهد ما از امتیازات آن استفاده کنیم، از این رو برجام به سند سیاسی بدون خاصیت اقتصادی تبدیل شده است و دولت باید برای این موضوع فکری کند.
* سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پیام توئیتری نوشت: باید از مسئولانی که در عملکردشان موفق بودند، در محافل عمومی و نماز جمعه تشکر شود تا مردم تفاوت بین مسئولان را بهتر مشاهده کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: