به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

عباس عبدی: ما برانداز نیستیم
عباس عبدي، فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ايرنا با ترسيم شرايط امروز جريان اصلاح‌طلب و اهداف آن گفته است: اگر اصلاح‌طلبان داخلي ايده براندازي داشتند مسلماً در داخل كشور و نظام فعاليت نمي‌كردند. وي با بيان اينكه بياييد به دستاوردهاي براندازان نگاهي بيندازيم و مقايسه كنيم، تصريح كرده است: آنان كه ادعاي براندازي دارند، جز خونريزي و كشتار و عقبگردي كه نصيب اين ملت كرده‌اند، چه دستاوردي داشته‌اند؟ شايد آنها مي‌خواهند فرآيندي را كه در عراق، افغانستان و سوريه و لبنان و ليبي و ... اتفاق افتاده در اينجا نيز پياده كنند. عبدي گفته است: اينكه اصلاحات مانند گذشته نيست تا اندازه‌اي درست است؛ يك دليل اينكه بخشي از نيروها در فرآيند 20 ساله اصلاحات كه نمي‌توانستند با آن همراهي كنند، ريزش كردند. بخشي ديگر به سياست‌هاي نادرستي مربوط مي‌شود كه در گذشته اتخاذ شده و استقلال و حضور مستقلانه آنها در عرصه سياسي را مخدوش يا با ابهام مواجه كرده است. آينده اصلاح‌طلبان در درجه اول دست خود آنها است و تحت تأثير گفتار و رفتار اپوزيسيون خارج نشين و يا حكومت نيست و هر نيرويي كه آينده خود را وابسته به آنها بداند، بي اعتبار است.

مرزبندي عباس عبدي با اصلاح‌طلبان برانداز كه اكنون در خارج از كشور به دامن دشمنان ملت خزيده اند؛ گرچه اندكي دير است، اما اين رويكرد را بايد به فال نيك گرفت. موضوعي كه طي سال‌هاي گذشته همواره مطالبه نيروهاي درون خانواده انقلاب از اصلاح‌طلبان بوده كه در بزنگاه‌هاي غبارآلود شبيه آنچه در فتنه 88 اتفاق افتاد با دشمن مرزبندي كنند.

از رحم اجاره‌اي تا دختر عقد كرده بلا تكليف

يكي از وزراي دولت اصلاحات اخيراً در جمعي از همفكران خود، با اشاره به اينكه اصولگرايان پس از دو سه شكست اخير، عبرت گرفته و به يك جمع بندي رسيده‌اند، تأكيد كرده است: ما هم بايستي رودربايستي با دولت را كنار بگذاريم و تكليف خودمان را با حاميان و بدنه مشخص كنيم.اصلاح‌طلبان كه تا پيش از اين از دولت روحاني به عنوان رحم اجاره‌اي ياد مي‌كردند، در توصيف جديددچار تغيير شده و تصريح كرده‌اند داستان ما شده مانند دختري كه عقد كرديم اما هنوز خانه شوهر نرفتيم و در خانه پدر بلاتكليف هستيم ! وي افزوده است: بين زمين و آسمان هستيم و از آن طرف دوست داريم زودتر خانه شوهر برويم و از اين طرف دلتنگيم. وزير با نفوذ دولت اصلاحات گفته است: همه دوست داريم مستقل عمل كنيم و اصلاحات به همان اصلاحات قبل بازگردد، اما رودربايستي داريم، خجالت مي‌كشيم كه اعلام كنيم به خانه بخت برويم. بنابراين بايد زودتر اين جدايي را كه قطعاً صورت مي‌گيرد، پيش از هرگونه هزينه و با كمترين خونريزي و درد انجام دهيم.

وي در پايان با اشاره به عملكرد غيرقابل دفاع فراكسيون اميد در مجلس، پيش بيني كرده است اگر دومينوي شكست و تزلزل اصلاحات شروع شود، كار سختي پيش رو خواهيم داشت و انتخابات آينده را يكي پس از ديگري واگذار خواهيم كرد.

سه درخواست رئیس‌جمهور فرانسه از ایران
جواد کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره سفر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به ایران در روزهای آینده گفت: رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه کشور فرانسه که در آستانه سفر به تهران هستند، سه خواسته‌ مهم خود از تهران را در پیامی مطرح کردند. وی اظهار داشت: اولین خواسته فرانسویان از ایران این است که رهبر معظم انقلاب آنها را بپذیرد و امانوئل مکرون با ایشان دیدار کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه خواسته دوم ساکنان کاخ الیزه از تهران مربوط به برنامه موشکی است، افزود: رئیس‌جمهوری فرانسه از ایران می‌خواهد در پایان سفرش به تهران، با همتای ایرانی خود نشستی مطبوعاتی برگزار و در آن نشست اعلام کند ایران در موضوع برنامه موشکی حاضر است پشت میز مذاکره بنشیند. کریمی‌قدوسی در پایان با بیان اینکه سومین خواسته امانوئل مکرون درباره مسائل منطقه است، خاطرنشان کرد: درخواست دیگر رئیس‌جمهور فرانسه این است که یک میز جدید برای مذاکره سه‌جانبه‌ ایران، آمریکا و عربستان پیرامون مسائل منطقه، جریان مقاومت و یمن تشکیل شود.

ادامه سیاست‌های عجیب و متناقض در رژیم سعودی
خبرگزاری «بلومبرگ» با انتشار گزارشی به نقل از برخی منابع اعلام کرد، مقامات سعودی به طور ناگهانی تصمیم به افزایش مقرری برخی افراد خاندان آل‌سعود گرفته‌اند. این در حالی است که عربستان به تازگی شاهد اقدامات محمد‌بن‌سلمان، ولی‌عهد این کشور در زمینه بازداشت تعداد زیادی از افراد صاحب نفوذ و شاهزادگان به بهانه مبارزه با فساد بوده است. منابع مذکور تأکید کردند، مقرری برخی شاهزادگان حتی تا
۵۰ درصد نیز افزایش یافته است. این منابع افزودند، تعدادی از نوادگان ملک‌ عبدالعزیز، مؤسس کشور عربستان از این افزایش مقرری بهره برده‌اند که این اقدام نارضایتی مردم عربستان را به دنبال داشته؛ چرا که دولت در حال حاضر سیاست‌های ریاضتی را در پیش گرفته است.
ادعاهایی عجیب و خلاف نظر کارشناسان
علی یونسی، مشاور ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های قومی و مذهبی در اظهارات تعجب‌بر‌انگیزی گفته است: «من معتقدم طراحی اولیه این اعتراضات، با هدف ساقط کردن دولت تدبیر و امید صورت گرفت. با وجود این، کسانی که این بازی را طراحی کردند، این مسئله را فراموش کرده بودند که این بازی خطرناکی است و ممکن است آغازکننده آن باشند؛ اما قطعاً پایان‌دهنده آن نخواهند بود و خیلی زود مدیریت این بازی خطرناک از دست‌شان خارج خواهد شد.» گفتنی است، این اظهارات مشاور رئیس‌جمهور در حالی مطرح می‌شود که بیشتر کارشناسان نارضایتی مردم از شرایط اقتصادی و عملکرد دولت را زمینه‌ساز سوءاستفاده جریان‌های ضد انقلاب و بروز آشوب‌ها می‌دانند.
شکاف طبقاتی در ایران کمتر از آمریکا و روسیه
گزارش دفتر عمران سازمان ملل متحد نشان می‌دهد، شاخص نابرابری درآمدی (ضریب جینی) در ایران به 4/37 رسیده که از آمریکا، روسیه، ترکیه و چین کمتر است. شاخص ضریب جینی که توزیع درآمد و شکاف طبقاتی را نشان می‌دهد، ارقامی بین 0 تا 100 را در برمی‌گیرد که هر چه این رقم بیشتر باشد، دلالت بر شکاف و نابرابری درآمدی بیشتر در یک کشور دارد. ایران میان 143 کشوری که در این گزارش بررسی شده‌اند، از نظر میزان ضریب جینی در رتبه 67 قرار گرفته است که به این ترتیب شکاف درآمدی در ایران طی این دوره کمتر از 76 کشور بوده است.
آیا آمریکا به سوریه حمله نظامی می‌کند؟
«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره استفاده دولت سوریه از گازهای شیمیایی هشدار داد، در صورت تداوم این مسئله، واشنگتن گزینه نظامی علیه دولت بشار اسد را اجرا می‌کند. به نوشته نشریه «هیل»، متیس با ابراز نگرانی از اینکه شاید دولت سوریه از گاز سارین در حملات به غوطه شرقی استفاده ‌کند، گفت: ما هنوز مدرکی درباره آن نداریم؛ ولی پنتاگون این گزارش‌ها را رد نمی‌کند. وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: واشنگتن با ترکیه درباره عملیات آتی این کشور علیه شهر منبج در ارتباط است؛ اما اکنون زمان خوبی برای رسانه‌ای کردن آن نیست.
انقلاب اسلامی سفینه امن کشورهای اسلامی است
سردار سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دشمنان تاکنون چیزی به جز شکست تجربه نکردند، گفت: ایران امروز با کشورهای پیشرفته جهان در زمینه‌های علمی، فناوری و نظامی در رقابت است و در بسیاری از زمینه‌ها از کشورهای اروپایی پیش افتاده‌ایم. وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی شکوه دشمنان را در هم شکسته و ایران به سفینه امنی برای همه کشورهای اسلامی تبدیل شده است. جانشین فرمانده کل سپاه گفت: رهبری با تفکر عمیق و اندیشه خود توطئه‌های دشمنان را می‌شناسد و همه اندیشه‌های باطل آنها را ابطال می‌کند
ماجرای تغییر منزل روحانی به علت آلودگی هوا توسط همسرش

حاجی دلیگانی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: شنیدیم در ایامی که با آلودگی هوا رو به رو بودیم همسر رئیس جمهور حاضر به سکونت در منزلی که در مجموعه ریاست جمهوری قرار دارد به این دلیل که این منزل در مرکز شهر قرار دارد و مرکز شهر از آلودگی بیشتری برخوردار است، نبوده و به همین دلیل رئیس جمهور ناچار می شود در منزل بالای شهر خود ساکن شوند. همین امر بالا بودن مسافت‌ از منزل تا محل کار و وقت گیری برای رفت و آمد و همچنین هزینه‌های بیشتری برای حفاظت در منطقه شمیرانات می شود.وی ادامه داد: اینکه خانواده رئیس جمهور نمی‌توانند در ایام آلودگی هوا در مرکز شهر حضور داشته باشند و در بین مردم زندگی کنند چگونه می‌توانند درکی از زندگی آن‌ها داشته باشند. آقای رئیس جمهور به جای اینکه محل زندگی خود را تغییر دهد بهتر است مشکل آلودگی را حل کند!

دستمزد کارگران در سال آینده چقدر باید باشد؟

حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری گفت: در سال های گذشته به رغم آنکه تلاش شده تا دستمزد کارگران در شورای عالی کار دوسه درصد بیشتر از نرخ تورم افزایش یابد، ولی متأسفانه این کار قدرت خرید کارگران را افزایش نداده، لذا تغییر خاصی که از آن به عنوان یک رویکرد جدید در فرایند تعیین مزد کارگران یاد کنیم، اتفاق نیفتاده است. پیش‌بینی می‌شود دستمزد سال آینده کارگران بین ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش یابد. با توجه به شرایطی که در سالهای گذشته وجود داشته افزایش مزد کارگران با این درصدها قابل پیش‌بینی است، ولی ما باید به دنبال تغییرات دیگری در شرایط اقتصادی باشیم تا وضع معیشت کارگران به طور جدی تقویت شود.
مفقود شدن برخی تراکنش‌های جایگاه‌های سوخت

بیژن حاج محمدرضا رئیس جایگاه‌داران سوخت گفت: به دلیل مشکلاتی که با بانک‌ها داریم از این پس جایگاه‌ها فقط در قبال دریافت پول نقد بنزین تحویل می‌دهند. واریز با تأخیر پول از طریق کارت‌های اعتباری و دستگاه‌های پوز به حساب جایگاه‌داران سوخت موجب ایجاد مشکلات برای مردم و جایگاه‌داران شده است. بر اساس این گزارش جایگاه‌داران با قطع کردن دستگاه‌های کارت خوان جایگاه‌های سوخت فقط وجه بنزین را نقدا دریافت می‌کنند و به هیچ عنوان کارت بانکی نمی‌پذیرند.

انتقاد جالب بانک مرکزی از پهنای باند وزارت اقتصاد

بر اساس نامه روزهای اخیر یک مقام مسئول در بانک مرکزی، با اشاره به بروز برخی مشکلات در زمینه گسترش سامانه های الکترونیک در بین مجموعه های اقتصادی دولت، اعلام شده با توجه به این که بستر ارتباطی خزانه استان ها با بانک مرکزی، به واسطه وزارت اقتصاد فراهم شده، از این رو قطع شدن یا کندی در هنگام استفاده از آن، در نتیجه نامناسب بودن پهنای باند این سامانه است که پیشنهاد می شود پیش از نزدیکی به روزهای پایان سال و افزایش حجم فعالیت ها، این موضوع مهم بازنگری شود.

دو سالگی برجام؛ تجارت خارجی منفی‌تر از قبل

در دوسالگی برجام، گزارش گمرک نشان می‌دهد مواد مصرفی مختلفی از آمریکا در حال ورود به کشور است:گاو شیری، جوجه، قزل‌آلا، میگو، شیر خشک اطفال، بذر گندم، جو، بذر ذرت، ذرت، دانه آفتابگردان، دانه کنجد، تخم چغندرقند، تخم چمن، تخم سبزیجات، کنسرو ماهی تن، شکلات، فرآورده‌های غذایی، بیسکویت، سس، انواع مکمل غذایی، روغن موتور، لوازم آرایشی، قرابه، بطری، تنگ، لوازم خانه‌داری و پاکیزگی، لوله و شیلنگ، قلاده حیوانات، کاغذ دیواری، کارتن قوطی، جعبه، کف‌پوش، چتر، مجسمه، اشیاء تزئینی، اشیاء سر میز، آشپزخانه، انواع بلندگوی خودرو، لوستر، جاروب و برس از جمله لوازم مصرفی وارداتی از آمریکا در ۹ ماه نخست امسال بوده است.بر اساس دستور رهبرمعظم انقلاب به رئیس‌جمهور درباره الزامات اجرای برجام در ۲۹ مهر ۱۳۹۴، دولت موظف شد از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جداً پرهیز کند .

هشدار درباره کلاهبرداری برخی شرکت های آفریقایی از تجار ایرانی

با توجه به گزارش جدید یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران دولتی و بخش خصوصی، اعلام شده به رغم پیگیری های صورت گرفته، برخی شرکت های آفریقایی که بعضا در پشت پرده دارای مالکیت واحد هستند، ضمن دریافت ده ها هزار دلار از برخی تجار ایرانی برای صدور کالا به کشور، نه تنها اقدامی برای ارسال کالاهای مذکور نکرده اند بلکه حاضر به برگشت مبلغ مذکور نیز نیستند که لازم است با همکاری دستگاه های مسئول دولتی، شرایط و ابزار فشار قانونی و اجرایی بر این شرکت های متخلف، بررسی شود.

اخبار روزانه:
* نادر محمدزاده، مدیر کل راه و شهرسازی تهران گفت: شهرداری برای تشویق سازندگان در بافت‌های فرسوده پروانه ساختمانی رایگان صادر می‌کند و صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده
۴۰ درصد رشد داشته است. وی با اشاره به اینکه در مجموع 14 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده در استان تهران وجود دارد، گفت: بالغ بر چهار میلیون و 200 هزار نفر در این بافت‌ها ساکن هستند که حدود دو میلیون نفر آن مربوط به شهر تهران است.
* یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق ایران و عراق گفته است ظرفیت تجاری عراق بسیار زیاد است؛ اما رقبای تجاری ایران برای گرفتن پروژه‌های فنی و مهندسی از عراق به دنبال دادن کمک‌های مالی به عراق هستند. وی با اشاره به اینکه روسیه 2/28 میلیارد دلار از عراق طلبکار بود، گفت: این کشور کل بدهی‌های عراق را بخشیده، به شرط اینکه عراق پروژه‌های اقتصادی خود را به آنها واگذار کند.
* سخنان انقلابی حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی در مراسم آغاز دهه فجر در رسانه‌های اصلاح‌طلب بازتاب ضعیفی پیدا کرد و حتی پایگاه جماران سخنان او را محدود کرد و جمله معروف او خطاب به مسئولان رفاه‌زده را که «غرب هم 20 سال است از این تجملات گذشته است.» به صورت «دنیا از این تجملات(!) عبور کرده است.» منتشر کرد!
* «رابرت‌جی‌لیفتون»، یکی از معروف‌ترین روان‌پزشکان آمریکایی در مصاحبه با روزنامه سوئیسی «تاگس آنسایگر» وضعیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا را بررسی کرده و با توجه به بسیاری اقدامات تنش‌زای وی در طول ریاست‌جمهوری حدود یک ساله‌اش، گفته است: ترامپ دارای اختلالات روانی از نوع خطرناک‌ترین و مخرب‌ترین آن است.
* جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران با اشاره به دغدغه‌های رئيس قوه قضائیه درباره قضات، دو نکته شامل تشویق قضات سالم و شایسته و لزوم حذف قضات ناسالم را قابل توجه خواند و افزود: در راستای برخورد با قضات متخلف تاکنون درخواست تعلیق 25 قاضی در سال 1396 صادر شده است.
* ولادیمیر پوتین در بازدید از یک کارخانه تولید تجهیزات کشاورزی گفت: در صورتی که نتواند در انتخابات ریاست جمهوری امسال برای یک دور دیگر به ریاست‌ جمهوری برسد، شغلش را عوض کرده و به شغل رانندگی کمباین روی خواهد آورد.
* با بهره‌برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی در سال 97، ایران برای نخستین بار در تولید روزانه گاز این میدان مشترک از قطر سبقت می‌گیرد و تولید میعانات گازی هم به
۱/۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: