به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۸۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
نگاهی به وضعیت زنان آمریکایی بسیاری از مسائل را روشن می­کند زنان در آمریکا از احساس امنیت پایینی برخوردارند و این در حدی است که برای حفاظت از خود به حمل اسلحه روی می­آورند.
فاطمه صدری- روزی که طرح انقلاب جنسی در آمریکا رقم خورد هرگز کسی فکر نمی­کرد که ممکن است عواقبی که با اتکا به فرویدیسم مترتب جامعه آمریکا شود آنقدر گستردگی پیدا خواهد کرد که رأس هرم ایالات متحده پرطمطراق را دیگر داستان­های تلخ کند. آزادی جنسی که از آن به عنوان یک انقلاب یاد می شود یکی از افتخارات معاصر تمدن غرب است. انقلابی که اولین و بیشترین قربانیان آن را زنان و دختران تشکیل می دهند. گذشته از نتایج غیرمستقیم اجتماعی، مادران تنها، فرزندان رها شده، بیماری­های جنسی و هرج و مرج احساسات در افراد و نیز سقط جنین گسترده از نتایج مستقیم این آزادی بوده که بیشترین صدمه را به جسم و روح زنان به خصوص در آمریکا وارد ساخته است.

بعد از انتخابات آمریکا در سال گذشته عواقب و عوارض انقلاب جنسی در سطح گسترده خود را نشان داد؛ البته هیچ یک از سران آمریکایی و اندیشمندان غربی به این مقوله اشاره نکردند اما با روی کار آمدن ترامپ و افشای ارتباطات نامشروع وی با زنان این کشور به بهانه­های سیاسی و غیره به همراه مواضع زن ستیزانه­اش باعث شد تا بعد از پیروزی در انتخابات و همراه با موج­های ضد وی، زنان برای احقاق حقوق خود و توهینی که به ایشان شده بود به خیابان­ها بیایند، درحالی که گمان­ها به این سمت می­رفت که این موج تازه زنانه که عقده­های فروخورده جامعه­ای را افشا می­کرد که سال­هاست عوارض داروی نادرستی را تجربه می­کند که اندیشمندان غربی برایشان تجویز کرده­اند، رو به خاموشی است ناگهان در نخستین سالگرد روی کار آمدن دونالد ترامپ سرباز کرد؛ رویترز در این خصوص نوشت: «صدها هزار زن و مرد آمریکایی در اولین سالگرد ریاست جمهوری دونالد ترامپ به خیابانهای واشنگتن، لسآنجلس، شیکاگو و ۲۵۰ شهر دیگر آمریکا آمدند تا از سیاستهای زن ستیزانه وی انتقاد کنند. آنها همچنین خواهان مشارکت گسترده مردم در انتخابات کنگره آمریکا بودند که قرار است نوامبر سال میلادی جاری (۲۰۱۸) برگزار شود چرا که این تنها راه برای مقابله با ترامپ است.این درحالی است که رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از عملکرد خود به مزایایی اشاره کرد که در یک سال گذشته نصیب زنان آمریکایی شده است و برای اثبات این ادعا به آماری استناد کرد که کاهش نرخ بیکاری زنان در ۱۸ سال گذشته را بیسابقه عنوان میکند. گفتنی است سال گذشته به دلیل افشای رسواییهای جنسی در هالیوود، واشنگتن و دیگر بخشهای آمریکا، نقطه عطفی در احیاء حقوق زنان این سرزمین تلقی میشود مسئلهای که به پس زمینه اصلی تظاهرات امسال تبدیل شده است.ادعای ترامپ در خصوص کاهش سطح بیکاری زنان درحالی مطرح میشود که سناتور «تیم کین» نامزد پست معاونت ریاستجمهوری در انتخابات ۲۰۱۶، میگوید: رتبه آمریکا از نظر میزان حضور زنان در مناصب دولتی کمتر از متوسط جهانی و پایینتر از کشورهایی مثل عراق و افغانستان است.

به هرترتیب آمریکا امروز با چالش بزرگی با رنگ و جنس زنانه مواجه شده است چالشی که نه ریشه در سیاست­های امروز ترامپ دارد و نه بازی سیاسی سرگرم کننده به نظر میرسد بلکه نوعی بیداری زنانه نسبت به حقوقی است که اکنون حتی با دیدگاه کدخدامنشانه هم زن را ابزاری برای بهره­برداری قرار میدهد. اکنون نگاهی به وضعیت زنان آمریکایی بسیاری از مسائل را روشن می­کند زنان در آمریکا از احساس امنیت پایینی برخوردارند و این در حدی است که برای حفاظت از خود به حمل اسلحه روی می­آورند. در می 2012 اعلام شد شمار زنان آمریکایی که به منظور دفاع از خود اقدام به خرید اسلحه کرده و در کلاسهای تمرین تیراندازی شرکت می­کنند رو به افزایش است. آمارها نشان می­داد شمار زیادی از زنان در آمریکا به منظور محافظت از خویش به سراغ خرید اسلحه رفته و به طور همزمان، به عضویت در باشگاه­های تیراندازی درآمده و در کلاس­های تمرین تیراندازی و شکار نیز شرکت می­کنند. صاحبان فروشگاه­های اسلحه در آمریکا از افزایش مشتریان زن در این فروشگاه­ها به میزان هفتاد و پنج درصد خبر دادند. طبق آمار و ارقام منتشر شده در گزارش سالانه فدراسیون ملی ورزش تیراندازی آمریکا نیز، بیش از هشتاد و سه درصد زنان این کشور برای محافظت از خود اقدام به خرید اسلحه می­نمایند. و این مقوله قطعا یکی از مهمترین عواقب سیاستگذاری­های غلطی است که در غرب دنبال شد و اکنون بعضا در کشور ما نیز دنبال می­شود بدون آنکه به عوارض آن تفکر شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: