به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۸۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

چرا اصلاح طلبان یکپارچه بر مصاحبه روحانی تاختند؟
رسانه‌ها و شخصيت‌هاي اصلاح طلب تقريباً يكپارچه مصاحبه روحاني را به باد انتقاد گرفتند.دکتر عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود نوشت: فكر مي‌كنيد دليلش عدم ارائه كارنامه اقتصادي بود؟ فكر مي‌كنيد نگران نا اميد شدن مردم از نظام هستند؟من چنين باوري ندارم. اگر نگران اقتصاد مردم بودند كه تيتر هر روزشان علم الهدي و هاشمي شاهرودي نبود ويك تيتر اقتصادي هم مي‌زدند. اين جماعت روحاني را«درگير» مي‌پسندند. مثل زمان انتخابات كه با نظام رقابت مي‌كرد و اينها كف مي‌زدند. اگر روحاني ديشب جملات زير را گفته بود امروز به عنوان قهرمان ملي معرفي مي‌شد: -من بايد به زندان بروم ببينم اين داستان خودكشي چيست؟ / ما كه صدا و سيما نداريم / عده‌اي جانماز آبكش و تسبيح به دست(توئيت آشنا) بازار ارز را به‌هم ريختن و عليه دولت توطئه مي‌كنند. / من خودم وقت مي‌گذارم تا نيروهاي مسلح را از اقتصاد دور كنم. / نظام هم نباشد من نخواهم گذاشت تلگرام را ببندند/ بودجه كشور كه دست من نيست، چگونه ريزگردها را حل كنم؟/ تجمع عليه دولت راه مي‌اندازند بعد ميگن كار دشمن بود و... . به همين راحتي همه مشكلات كشور حل بود. آنگاه مي‌نوشتند و مي‌گفتند «روحاني فراتر از پيش بيني ما ظاهر شد» معيشت كيلويي چند؟
اصلاح‌طلبان پشت دولت را خالی می‌کنند؟

در دیدار رئیس دولت اصلاحات با اعضای انجمن موسوم به «مدرسین دانشگاه‌ها»، فعالان اصلاح‌طلب از خاتمی خواسته‌اند علیه دولت مواضعی را بیان کند. محمود صادقی از نمایندگان مجلس در این باره می‌گوید: «در دیدار با خاتمی تأکید داشتیم که اگرچه اصلاح‌طلبان هم‌اکنون در مصدر امور نیستند؛ اما به لحاظ پشتیبانی‌ که آقای خاتمی از روحانی داشت، الآن انتظار از آقای خاتمی این است که با بیان نقدهایی که به آقای روحانی وجود دارد، به نوعی به دولت تذکر دهند. جریان اصلاح‌طلبی در مجموع باید نقش فعال‌تری در مواجهه با تحولات جاری داشته باشد، به ویژه نسبت به دولت. من معتقد هستم ضمن حمایت نباید هزینه رفتارها و ضعف‌های دولت را جریان اصلاحات پرداخت کند

حمایت تعجب‌برانگیز از دولت اعتدال
«
بهزاد نبوی» در اظهاراتی عجیب در حمایت از دولت اعتدال گفت: «فشارهایی که بر دولت فعلی وارد می‌شود به مراتب بسیار بیشتر از فشار بر دولت هفتم و هشتم است. اگر آن دولت هر ‌۹ روز با یک بحران مواجه بود، دولت فعلی شاید هر ‌۹ ساعت یک بحران دارد! دست آقای روحانی بسته است و بدون هماهنگی با نهادها و قوای دیگر امکان تجدیدنظر در سیاست خارجی، به‌منظور فراهم کردن امکان سرمایه‌گذاری را ندارد.» گفتنی است، دولت اعتدال در حوزه سیاست خارجی با اختیارات کامل مذاکرات هسته‌ای را پیش برد و نتیجه آن برجام شد که اکنون آثار تقریباً هیچ آن برای مردم روشن شده است.

انتقال آب از خلیج‌فارس به روستاها
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از خلیج‌فارس یکی از ابرپروژه‌های کشور و از دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی است که بخش خصوصی انجام می‌دهد. شهباز حسن‌پور بیگلری افزود: این پروژه از سوی گل گهر کرمان، مس سرچشمه و چادرملو یزد با مشارکت بانک‌ها و کنسرسیومی از شرکت‌ها در حال اجرا است و تاکنون ۴۰ درصد در بخش تملک زمین و دیگر اقدامات از جمله تجهیز کارگاه پیشرفت داشته است. نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پروژه یاد شده ردیف دولتی ندارد، گفت: اکنون بخش خصوصی پروژه را با جدیت و علاقه‌مندی دنبال می‌کند و جای نگرانی نیست و امیدواریم بتوانیم هر چه زود‌تر به نتایج ارزشمندی دست یابیم. حسن‌پور بیگلری خاطرنشان کرد: اولین هدف اجرای این پروژه، تأمین آب شرب شهر‌ها و روستاهایی است که در مسیر اجرا هستند و سپس به مصرف صنعت خواهد رسید.

رونمایی از بازی جدید آمریکا و اروپا در برابر ایران
یک دیپلمات سازمان ملل متحد که خواسته نامش پنهان بماند، به بلومبرگ گفته است فرانسه، آلمان و انگلیس همگی به ایران گفته‌اند برای گفت‌وگو درباره مسائل موشکی خود پای میز مذاکره حاضر شود. بلومبرگ همچنین نوشته است دولت‌های اروپایی در پرتو تهدیدهای ترامپ مبنی بر خارج شدن آمریکا از برجام، فشار بر برنامه موشکی ایران را راهی برای مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام می‌دانند و به همین دلیل سه کشور اروپایی در حال همکاری با وزیر خارجه آمریکا بر سر رسیدن به راهکارهایی به منظور مهار توسعه موشکی ایران هستند. گفتنی است این خبر در شرایطی منتشر شده است که برخی منابع اعلام کرده‌اند کشورهای اروپایی در روزهای گذشته فشارها بر برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را به منظور مجاب کردن «دونالد ترامپ»، با هدف نگاه داشتن این کشور در توافق هسته‌ای با ایران را شدت بخشیده‌اند.

ترکیب سنی و تحصیلات شرکت‌کنندگان در اغتشاشات
حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان برخی ویژگی‌ها و پیچیدگی عوامل مؤثر در بروز ناآرامی‌های دی ماه گذشته به جزئیات ترکیب سنی و تحصیلات معترضان اشاره کرد و گفت: ۵۹ درصد از شرکت‌کنندگان در تجمعات دارای تحصیلات زیر دیپلم و دیپلم، ۲۶ درصد نامعلوم، ۱۴ درصد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و یک درصد با مدارک بالاتر بودند. همچنین، ۸۴ درصد افراد زیر ۳۵ سال بوده و سابقه امنیتی نداشتند. وی با اذعان به ضعف پاسخگویی در روندهای اداری بخش‌های مختلف سازمان‌ها و نهادهای مسئول در قبال امور جاری مردم و مشکل‌زا بودن فرآیندهای غیرضروری و بوروکراسی موجود اداری گفت: چنانچه با رویکرد تحول انقلابی اقدامات اثربخش و رفع اشکالات و ایرادات قانونی‌ـ ساختاری و فرآیند انجام امور و اصلاح مدیریت کشور در دستور کار قرار نگیرد، نمی‌توان انتظار داشت که نارضایتی کاهش یابد.

صحبت کردن از بازبینی برجام ناشی از توهم ترامپ است
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: اقدامات اخیر آمریکا برای به چالش کشاندن برجام رفتاری غیر قانونی بوده و امکان مذاکره مجدد درباره این سند کامل و غیر قابل تجزیه، تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. علی شمخانی در پایان با اشاره به تحرکات جدید دستگاه دیپلماسی آمریکا برای همراه‌سازی کشورهای اروپایی و عربی با سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا، افزود: به نظر می‌رسد پس از گسترش تروریسم تکفیری به کشورهای اروپایی و لمس تهدیدات آن از سوی شهروندان این کشورها، عقلانیت کافی برای درک نقش تأثیرگذار ایران در مهار تروریسم و شناخت اهداف مخرب آمریکا در این زمینه ایجاد شده باشد.

شيرزاد اينجا و آنجا و هيچ جا!

احمد شيرزاد، فعال سياسي اصلاح طلب روز گذشته با دو عنوان «نماينده مجلس ششم» و «استاد دانشگاه» برای دو روزنامه اصلاح طلب دو يادداشت، اما در يك موضوع نوشت؛ ‌موضوع این دو یادداشت گفت وگوي تلويزيوني رئيس‌جمهور بود. دو يادداشتي كه فاقد تحليل‌ بودند و در شبكه‌هاي اجتماعي نظرات موافق و مخالفي به مراتب قوي تر از آن بسيار بودند.روشن است وقتي گفت‌وگوي رئيس جمهور آخر شب تمام شده و روزنامه‌ها از زمان زير چاپ رفتنشان چند ساعتي گذشته، يعني براي نگارش يادداشت هيچ زماني نيست و عجيب است شيرزاد توانسته باشد دو يادداشت بنويسد. با خواندن مطالب اما درمي‌يابيم يكي صرفاً خبري نگاشته شده و تكرار سخنان رئيس جمهور است و آن ديگري هم كوتاه نوشته‌اي در نقد رضا رشيدپور! همين البته يعني كه مصاحبه رئيس جمهور حرفي براي گفتن نداشته است.

هنر شيرزاد هم يحتمل اين بوده كه از هيچ، دو يادداشت درآورده است! شيرزاد در عين حال از معدود اصلاح طلباني است كه اين گفت‌وگو را تحسين كرد و آن را «سرشار از خبرهاي مهم، حائز اهميت و قابل پرداختن» دانست و در مورد پاسخ‌هاي رئيس جمهور هم نوشت «لحن آقاي رئيس جمهور بود كه منطقي سعي كردند پاسخ‌هاي واقعي به سوالات چالشي بدهند. » باقي اصلاح طلبان به هر دليلي از محتواي گفت‌وگوي حسن روحاني استقبال نكردند و حتي آن را به انتقاد گرفتند.

خبرهاي خوب از يك امام جمعه

سيد محمدعلي آل‌هاشم، امام جمعه جديد تبريز در ماه‌هاي گذشته منشأ خبرهاي جالب توجهي بوده است كه مورد توجه مخاطبان زيادي در فضاي مجازي قرار گرفته است. در تازه‌ترين اين اقدامات حجت‌الاسلام آل‌هاشم دستور داده در محل برگزاري نماز جمعه تبريز نرده‌هايي كه صف مسئولان را از مردم جدا مي‌كرد، برداشته شد تا ديگر هيچ ديواري بين خدمتگزاران نظام و ملت قرار نگيرد و تفاوتي نباشد. اين اقدام با استقبال كاربران فضاي مجازي در شبكه‌هاي اجتماعي روبه‌رو شد و او را تحسين كردند.پيش از اين هم او چند باري مستقيماً با كاربران فضاي مجازي كه در مورد او مطلبي نوشته بودند، تماس گرفته و شخصاً تشكر كرده بود. رفت و آمدهاي حجت‌الاسلام آل هاشم با اتوبوس و وسائل نقليه عمومي هم از خبرهاي جالب توجه ديگر در ماه‌هاي اخير بود. او حتي براي ارتباط گرفتن با اقشار مختلف جامعه در ديدار استقلال مقابل تراكتور سازي در ورزشگاه يادگار امام تبريز حضور يافت و بازي را از نزديك تماشا كرد كه اگر نگوييم بي سابقه، اقدامي كم سابقه بود
گفت وگوی روحانی، زیباکلام را عصبانی کرد

صادق زیباکلام در واکنش به گفت وگوی تلویزیونی دیشب روحانی با مردم در توئیت نوشت: ای کاش آقای روحانی متوجه میشدندکه هربارکه با مردم صحبت می کنند، بخش دیگری از۲۴میلیون رأیشان را از دست می دهند. ای کاش ایشان می توانستند متوجه شوند که وقتی به جای پرداختن به مشکلات و مسائل جدی و واقعی جامعه به سؤال و جواب های تصنعی، پوک و سطحی می پردازند، در حقیقت به شعور مردم توهین می کنند.

سود دلالان از فروش هر کیلو میوه چقدر است؟

سید وحیدرضا ابطحی مدیرعامل اتحادیه باغداران گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، از قیمتی که مصرف کننده برای هر کیلوگرم میوه پرداخت می‌کند نهایتا ۲۵ تا ۳۰ درصد سهم باغداران و تولیدکنندگان است و بقیه آن به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود یا این‌که هزینه رسیدن این محصول از مبدأ تولید تا بازار مانند سورتینگ، حمل و نقل و ... است. اگر به عنوان مثال پرتقال کیلویی ۳۰۰۰ تا حدود ۶۰۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد، سهم باغداران از آن کمتر از ۱۰۰۰ تومان و حتی در برخی موارد حدود ۸۰۰ تومان است.

اروپا به «تغییر برجام» چرخید

به رغم مخالفت اولیه دولت‌های اروپایی‌ با اصلاح برجام‌، ظاهراً آنها تحت فشار امریکا، برای اصلاح برجام به كاخ سفید چراغ سبز نشان داده‌اند. وزیر خارجه امریکا كه برای متقاعد كردن مقامات اروپایی، به لندن و پاریس سفر كرده‌، پس از دیدار با مقامات انگلیسی فاش كرد که واشنگتن برای تشکیل کارگروهی متشکل از کارشناسان برای اصلاح معایب برجام با اروپاییان به توافق رسیده‌؛ موضوعی كه مسئول سیاست خارجی با سكوت خود تلویحاً آن را تأیید كرد. فدریكا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو‌‌‌شنبه شب در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال‌» درباره تشكیل كارگروهی برای اصلاح مفاد برجام، طفره رفت و به بهانه اینكه این خبرنگار، دو سؤال پرسیده است، از پاسخ دادن به وی خودداری كرد. سكوت موگرینی نشان می‌دهد كه كشورهای اروپایی تلویحاً به خواسته‌های واشنگتن تن داده‌اند، چراكه در صورت صحت نداشتن این مسئله موگرینی آن را تكذیب و از بهانه‌تراشی خودداری می‌كرد. خبر تشکیل کارگروه برای اصلاح نواقص برجام نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی در همراهی خود با امریکا جدی به نظر می‌رسند و صرفاً به اظهارنظر بسنده نمی‌کنند.به گزارش شبكه ‌ای‌‌بی‌‌سی ‌نیوز، تیلرسون بعد از گفت‌وگو با جانسون گفت:« من فکر می‌کنم دیدگاه مشترکی میان سه کشور اروپایی وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از حیطه‌های توافق هسته‌ای یا برخی از حیطه‌های رفتارهای ایران وجود دارند که بایستی به آنها پرداخت». وزیر خارجه امریکا به طور خاص از بابت برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت:« قرار است این کارگروه در اوایل هفته آینده برای بحث در مورد چگونگی اصلاح نواقص برجام از طریق دستیابی به یک توافق مکمل دیدار کند». روسیه با هشدار درباره همراهی اروپا با امریکا گفته كه تشكیل چنین کارگروهی به اتفاقات مثبتی نمی‌انجامد.

تأمین اجتماعی در حال ورشکستگی است

علی‌اصغر بادبان گفت: همین الان تأمین اجتماعی ده هزار میلیارد تومان به بانک رفاه با نرخ ۱۴ درصد بدهکار است. این پول را گرفته که مستمری‌ها را بدهد. مسأله اینجاست که با ده هزار میلیارد تومان هم مشکل پرداخت‌های تأمین اجتماعی حل نمی‌شود. باید هر ماه همین مقدار وام بگیرد تا بتواند مستمری‌های ماهانه را بپردازد. پس قاعدتا به جایی خواهد رسید که توان بازپرداخت همین وام‌ها را هم نداشته باشد. تأمین اجتماعی بدون تعارف در حال ورشکستگی است. هرکس بگوید اوضاع غیر از این است، لاپوشانی می‌کند، می‌خواهد روی مشکلات، روکش و سرپوش بگذارد؛ می‌خواهد مردم نبینند و نفهمند که چه خبر است. اگر خدای ناکرده تأمین اجتماعی ورشکست شود، هیچ کس از پس این قصه برنخواهد آمد. هیچ کس نخواهد توانست این معضل را حل کند؛ چون چهار میلیون تن را در هر ضریبی که مایلید ضرب کنید، آن وقت درمی‌یابید که با ورشکستگیِ سازمان، چه تعداد آدم، گرسنه خواهند ماند. دولت هم به طریق اولی از پسِ پرداخت مستمری اینها برنخواهد آمد. آقای رئیس جمهور از اول هم وعده داده بود که باید تأمین اجتماعی را در شرایط بسیار اضطراری ببینیم و برای حل مشکلاتش، راهکارهایی درخور بیندیشیم.
توهین یک خانم به مردان در جلسه شورای شهر تهران
!

شهربانو امانی ضمن انتقاد به شرایط اقتصادی جامعه گفت: مردان حتی عرضه اداره خانه‌های خود را هم ندارند. امانی بیان کرد: در گذشته بیان می‌شد که زنها را چه به درس خواندن؟ و چرا درس می‌خوانند و بهتر است بروند شوهر کنند، حالا نیز به نحوه دیگری این زنان را می‌خواهند مهجور کنند و می‌گویند ورزش را چه می‌خواهند و زن را چه به ورزش. عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اتفاق دیگری که صورت گرفت برخورد با متین معززی دختر دوچرخه‌سوار بود که در این زمینه نیز سؤالات بسیاری مطرح است. وی با اشاره به شرایط اقتصادی جامعه گفت: با این شرایط بد اقتصادی که آستر جیب همه درآمده، آستر جیب مردان که وضعیت بدتری دارند و مردان حتی عرضه اداره خانه‌های خود را هم ندارند پس بهتر است قدری به زنان جامعه اهمیت بیشتری داده شود.

اخبار روزانه:
* علی‌اصغر یوسف‌نژاد با اشاره به آخرین مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال 97، برای برداشت از صندوق توسعه ملی پس از تأیید رهبر معظم انقلاب گفت: بنیه دفاعی 5/2 میلیارد دلار، صداوسیما 150 میلیون دلار، بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده 100 میلیون دلار، واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتا ویروس (عفونت کودکان) 100 میلیون دلار، تسهیلات سیستان (بند ز) 350 میلیون دلار، مقابله با ریزگردها 150 میلیون دلار، آبرسانی به روستاها 200 میلیون دلار، آبیاری تحت فشار 250 میلیون دلار و آبخیزداری 200 میلیون دلار خواهد بود.
* بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم غاصب صهیونیستی پیش از سفر به سوئیس برای حضور در مجمع جهانی اقتصاد «داووس» گفت، هفته‌های پیش رو آخرین فرصت مکرون، رئیس‌جهور فرانسه و مرکل، صدراعظم آلمان برای تغییر در توافق هسته‌ای ایران است. وی افزود: به هر شکل، چه توافقی باشد یا نه، سیاست ما این است که نگذاریم ایران خودش را به تسلیحات هسته‌ای تجهیز کند که ما، خاورمیانه و کل جهان را به خطر می‌اندازد.
* پیمان قربانی، معاون بانک مرکزی در نشست «بررسی یکپارچه‌سازی کسب‌وکارهای مختلف مالی» با بیان اینکه اجزای نظام مالی اعم از بیمه، بانک و بورس، واسطه‌گری وجوه را برعهده دارند، اظهار داشت: تأمین مالی ۹۰ درصد اقتصاد کشور از سوی نظام بانکی است؛ لذا باید هماهنگی و همکاری بین اجزای نظام مالی زیاد باشد، در غیر این صورت به اقتصاد صدمه وارد می‌شود.
* سرکنسول ایران در شانگهای چین گفت: جعبه سیاه دو کشتی سانچی و کریستال با حضور نمایندگان ذی‌نفع باز شده و در حال بازخوانی است. بازخوانی جعبه سیاه زمان‌بر است و باید بررسی‌های فنی روی آن صورت گیرد. آزمایش «دی‌ان‌ای» گرفته شده از پیکرهای سانحه سانچی، برای مطابقت به ایران ارسال شد.
* «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا درباره سرنوشت برجام با وجود حمایت لفظی اروپا از این توافق، گفت: «در نهایت، زمانی فرا می‌رسد که کشورهای اروپایی باید تصمیم بگیرند می‌خواهند با ایالات متحده همراه شوند یا اینکه می‌خواهند در توافق به شدت معیوب با ایران بمانند
* نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به گزارش‌های مطرح شده در کمیسیون اعلام کرد، آمارهای رئیس سازمان محیط‌زیست از میزان آورد آب رودخانه‌ها غلط است. وی افزود: این خود معضل دیگری است که مسئولان تصمیم‌ساز ما اطلاعات کافی درباره رودخانه‌های کشور ندارند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: