به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۸۲۳
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
نگاهی به رمان «بی کتابی» اثر محمدرضا شرفی خبوشان
رمان «بی کتابی» خواننده خود را به اندیشیدن دعوت می‌کند و از او می‌خواهد که به رفتارهای خود بیندیشید. خواننده «بی‌کتابی» با پرسش‌هایی روبرو می‌شود که باید جوابش را خودش بدهد و در واقع این کتاب خواننده را در موقعیت پرسش قرار می‌دهد.
فهیمه اسماعیلی- جایزه ادبی جلال آل احمد به عنوان یک جایزه ملی همواره مورد توجه محافل ادبی بوده و برگزیده آن در مدت کوتاهی مورد توجه اهالی این حوزه قرار میگیرد. هرچند آنطور که باید این جایزه نتوانسته توجه و مهمتر از آن اعتماد مخاطبان را به سوی خود جلب کند اما با این حال نمیتوان از تاثیری که این جایزه بر جامعه ادبی میگذارد چشم پوشید.

رمان «بی کتابی» اثر محمدرضا شرفی خبوشان اثری است که توانسته در دهمین دوره جایزه ادبی جلال آلاحمد در بخش رمان به عنوان اثر برگزیده معرفی شود. این رمان اثری است که در حقیقت روایت یکی از آنهایی است که با شنیدن نام یک کتاب اختیار از دست میدهند و دلشان میلرزد. «میرزایعقوب آنتیکفروش»، شخصیت اصلی رمان «بیکتابی» است که علاقه زیادی به نسخ خطی و چاپ سنگی کتاب دارد و برای دستیابی به کتابها، حاضر است هزینههای بسیاری کند. او حتی در این راه حاضر است از جانش نیز بگذرد و خطرهای بسیاری میکند.

این کتاب در واقع روایتی است از وضعیت فرهنگ و فرهیختگان در ایران که حال و هوای کتاب در آن روزگار این مسئله را به خواننده نشان میدهد که بسیاری اگر به کتاب اهمیت میدهند هم تنها به خاطر ظاهر آن است و از پوسته آن فراتر نمیروند. این کتاب شخصیتهایی را میخواهد نشان دهد که «کتاب باز» هستند. کتاببازهایی که فقط ظاهر کتاب برایشان اهمیت دارد. از کتاب تنها به جلد و عطف و کاغذ توجه نشان میدهند و از محتوا و بطن کتاب غافل هستند.

وقتی در پایان کتاب شخصیتها به دنبال یافتن «ضحاک» وارد غاری که در جستجوی آن هستند، میشوند تصویری را میبینند که در واقع باطن آنها است. آنهایی که از محتوای کتابها به دور هستند در داخل غار با سایههای ضحاکوار خود روبرو میشوند و ضحاک را در هیبت خودشان میبینند.

رمان «بی کتابی» خواننده خود را به اندیشیدن دعوت میکند و از او میخواهد که به رفتارهای خود بیندیشید. خواننده «بیکتابی» با پرسشهایی روبرو میشود که باید جوابش را خودش بدهد و در واقع این کتاب خواننده را در موقعیت پرسش قرار میدهد.

حال و هوای کتاب در سالهای سلسله قاجار در تهران میگذرد اما با این وجود متن داستان قابل تعمیم به تمام تاریخ است و از این حیث باید گفت نویسنده توانسته یک اتفاق مهم را رقم بزند. اتفاقی که سبب میشود خواننده حس نکند که این روایت مربوط به تاریخ است و دیگر تکرار نمیشود، بلکه آن را تلنگری به خود میخواند و خود را جای تکتک شخصیتهای اثر میگذارد.

رمان «بی کتابی» اثر محمدرضا شرفی خبوشان از سوی انتشارات شهرستان ادب در ۲۶۰ صفحه با قیمت ۲۰ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: