به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
نگاهی به کتاب «نورعلی»
شهید نورعلی شوشتری را باید از آن دست شخصیت‌هایی دانست که چه در دوران پیش از شهادت و چه پس از آن در گمنامی بوده است. شهیدی که شاید باید گفت بعد از شهادتش هم غبار گمنامی از چهره و نامش کنار نرفت و همچنان ناشناس باقی ماند. فرمانده‌ای که اتقلابی‌گری مهمترین شاخصه شخصیتش است. او که به تکلیف عمل کرد و انقلاب برایش اهمیت داشت و دنبال نام و نان نبود.
شهید نورعلی شوشتری را باید از آن دست شخصیتهایی دانست که چه در دوران پیش از شهادت و چه پس از آن در گمنامی بوده است. شهیدی که شاید باید گفت بعد از شهادتش هم غبار گمنامی از چهره و نامش کنار نرفت و همچنان ناشناس باقی ماند. فرماندهای که اتقلابیگری مهمترین شاخصه شخصیتش است. او که به تکلیف عمل کرد و انقلاب برایش اهمیت داشت و دنبال نام و نان نبود.

شهید نورعلی شوشتری، در روزگار دفاع مقدس جانانه پای دفاع از خاک و انقلاب ایستاد و در روزگار پس از دفاع مقدس نیز دفاع مقدس دیگری را برای خود با توجه به تکلیفی که احساس کرده بود تعریف کرد و در همان راه نیز جان شریفش را عاشقانه باخت. اما تمام اینها حتی نحوه شهادتش و مسیری که او برایش تلاش میکرد سبب نشد از مظلومیت خارج شود و اکنون پس از ۸ سال از شهادتش هنوز منبع درستی برای معرفی این شهید به جامعه و به خصوص جوانان در دسترس نیست.

کتاب «نورعلی» که نیم نگاهی به زندگی و اوج بندگی سردار شهید نورعلی شوشتری دارد اثر علیرضا اشرفینسب سعی دارد تا اندکی از این غبار را از چهره این شهید والا مقام بزداید. شهیدی که امام خمینی(ره) وعده شفاعتش را داده بود.

او که در عملیات مرصاد و در روبهرو شدن با منافقین تا پای جان ایستادگی کرد پس از این عملیات مورد توجه امام قرار گرفت. «حاج احمد آقا گزارش پیشرویهای نیروهای خودی را برای امام خواند، امام خوشحال شد. گفت: به شوشتری بگویید در این دنیا که نمیتوانم کاری بکنم. اگر آبرویی داشته باشم در آن دنیا قطعا شفاعتش خواهم کرد. پیام امام را که به نورعلی رساندند، تمام خستگی آن چند روز از تنش در آمد.» «نورعلی» آینه زندگی نورعلی شوشتری است. قطعاتی از یک زندگی که کنار هم راوی انسان تراز انقلاب اسلامی است و مردمی بودن و سادگی یک «مرد» را در صد و چهل قاب به تصویر میکشد. در کنار بیش از صد تصویر، از سربازی تا آسمانی شدن مردی که جایش خالی است اما راهش همچنان رهرو میطلبد. راهی که او آغاز کرد ولی پس از او تا حدودی فراموش شده ماند. این کتاب که دارای خاطراتی کوتاه از این شهید است روایتی زلال و صریح از شهیدی است که در مسیر تحقق وحدت میان مذاهب اسلامی و زدودن غبار محرومیت از محرومان جامعه جانش را سردست گرفته بود و در همین مسیر نیز خون پاکش به زمین ریخته شد. با وجود اینکه کتاب «نورعلی» خاطرات کوتاهی در ارتباط با این شهید است اما در شرایطی که کتابی با محوریت این شهید در دسترس نیست این اثر برای مخاطبان به خصوص نوجوانان قابل توصیه است. کتاب «نورعلی» در ۲۷۵ صفحه در قطع جیبی با قیمت ۱۲ هزار تومان به قلم علیرضا اشرفینسب از سوی نشر شهید کاظمی منتشر شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: