به‌روز شده در: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۸۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
توصیه های آیت الله سیدعلی قاضی طباطبایی به اطرافیان
اطاعت والدین، حسن خلق، ملازمت صدق، موافقت ظاهر با باطن و ترک خدعه و حیله و تقدم در سلام و نیکویی کردن با هر برّ و فاجر، مگر در جایی که خدا نهی کرده. الله الله الله که دل هیچ کس را نرنجانید!
به مناسبت سالروز ارتحال آیت الله سید علی آقا قاضی طباطبایی استاد بزرگ اخلاق و عرفان بر آن شدیم تا به اختصار به برخی از توصیه های کاربردی آن عالم فرزانه که به اطرافیان و شاگردانشان بیان کرده اند اشاره داشته باشیم.

- می فرمودند نماز را بازاری نکنید اول وقت به جا بیاورید با خضوع و خشوع. اگر
نماز را تحفّظ کردید همه چیزتان محفوظ می ماند و تسبیح صدیقه کبری (س) که از ذکر کبیر به شمار می آید و آیت الکرسی در تعقیب نماز ترک نشود.

- به شاگردان خود دستور
می دادند این دعا را در قنوت نماز هایشان بخوانند: «اللهم ارزقنی حُبَّک و حُبَّ ما تُحِبُّه، و حبّ مَن یُحِبُّک، والعَمَلَ الّذی یُبَلِّغُنِی إلی حُبِّک واجعَل حُبَّک أحَبُّ الأشیاءِ إلیّ.»

- آقای سید محمد حسن قاضی می گفتند: چند سفارش ایشان عبارت است از: اول روخوانی قرآن. می فرمودند قرآن را خوب و صحیح بخوانید. توصیه دیگر ایشان راجع به دوره تاریخ اسلام بود.
می فرمودند یک دوره تاریخ اسلام را از ولادت حضرت پیغمبر(ص) تا 255 هـ.ق یا 260 هـ.ق بخوانید. و بعد از عمل به این ها می فرمودند برو نمازشب بخوان!

- اما نماز شب پس هیچ چاره و گریزی برای مومنین از آن نیست، و تعجب از کسی است که می خواهد به کمال دست یابد و در حالی که برای نماز شب قیام نمی کند و ما نشنیدیم که احدی بتواند به آن مقامات دست یابد مگر به وسیله نماز شب!

- حاج سید هاشم حداد می فرمودند: مرحوم آقا خودش این طور بود و به ما هم این طور دستور داده بود که در میان شب وقتی برای نماز شب برمی خیزید، چیز مختصری تناول کنید، مثلاً چای یا دوغ یا یک خوشه انگور یا چیز مختصر دیگری که بدن شما از کسالت بیرون آید و نشاط برای عبادت داشته باشید.

- محال است انسانی به جز از راه سیدالشهدا (ع) به مقام توحید برسد. سریان فیوضات و خیرات از مسیر حضرت سیدالشهدا (ع) است و پیشکار این فضیلت هم حضرت قمر بنی هاشم ابالفضل العباس (ع) است.

- از آن چیزها که بسیار لازم و با اهمیت است دعا برای فرج حضرت حجت (عج) در قنوت نماز وتر است بلکه در هر روز و در همه دعاها.

- دیگر آن که، گر چه این حرفها آهن سرد کوبیدن است، ولی بنده لازم است بگویم اطاعت والدین، حسن خلق، ملازمت صدق، موافقت ظاهر با باطن و ترک خدعه و حیله و تقدم در سلام و نیکویی کردن با هر برّ و فاجر، مگر در جایی که خدا نهی کرده. الله الله الله که دل
هیچ کس را نرنجانید!

- آن مرحوم در هنگام اضطراب و ناراحتی های روحی، خواندن این کلمات را سفارش می کردند: «لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الحمد و له الملک و هو علی کل شیء قدیر، أعوذ بالله من همزات الشیاطین و أعوذ بک ربی من أن یحضرون إن الله هو السمیع العلیم: هیچ معبودی جز خداوند یکتای بی شریک وجود ندارد و ستایش و حکومت مخصوص اوست و او بر هر کاری تواناست. از وسوسه های شیاطین به خدا پناه می برم و به تو پناه می برم ای پروردگارم از این که نزد من حاضر شوند. همانا خداوند شنوا و داناست.»

- آیت الله نجابت نقل می کند: وقتی که بنده مشرف شدم خدمت ایشان فرمودند: «هر حقی که هر کس بر گردن تو دارد باید ادا کنی. خدمت ایشان عرض کردم:مدتی قبل در بین شاگردهایم که نزد بنده درس طلبگی می خواندند، یکی خوب درس نمی خواند. بنده ایشان را تنبیه کردم. اذن از ولیّ او هم داشتم در تربیت. در ضمن این جا هم نیست که از او طلب رضایت کنم. می فرمودند: هیچ راهی نداری، باید پیدایش کنی. گفتم آدرس ندارم، گفتند باید پیدا کنی.

فرمودند: هر حقی که برگردنت باشد تا ادا نکنی باب روحانیت، باب قرب، باب معرفت باز شدنی نیست. یعنی این ها همه مال حضرت احدیت است. و حضرت احدیت رضایت خود را در راضی شدن مردم قرار داده است.

- علامه لاهیجانی انصاری روزی از ایشان پرسیدند که در مواقع اضطرار و گرفتاری چه در امور دنیوی و یا در امور اخروی و بن بست کارها به چه ذکری مشغول شویم تا گشایش یابد؟

در جواب فرمودند: « پس از 5 بار صلوات و قرائت آیة الکرسی در دل خود بدون آوردن به زبان بسیار بگو:

«اللهمَّ اجعَلنی فی دِرعِکَ الحَصِینَةِ الّتی تَجعَلُ فِیهَا مَن تَشاء: بار پروردگارا! مرا در حصن و پناهگاه خود و در جوشن و زره محکمت قرار بده که در آن هر کس را که بخواهی قرار می دهی تا گشایش یابد.»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: