به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۷۵۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

سارو قهرماني؛ قرباني يا تروريست

بي بي سي فارسي نوشته بود جنازه سارو قهرماني را 10 روز پس از بازداشت در تجمعات اخير در حالي كه آثار ضرب و شتم در آن وجود داشته، اداره اطلاعات سنندج به پدر و مادرش تحويل داده‌اند. اما آيا او در بازداشتگاه كشته شده بود؟ آيا آنچنان كه مي‌گفتند بي گناه بود؟ همزمان با تلاش رسانه‌هاي خارجي براي جعل هويت و نحوه كشته‌شدن اين فرد، برخي در داخل كشور نيز كه سابقه محكوميت امنيتي و هواداري از فتنه 88 را دارند، به حمايت از سارو قهرماني پرداخته تا جايي كه او را شهيد و در تعبير ديگر او را كارگر ساده رستوران، پيك موتوري و آرام و محجوب ناميدند. اما واقعا سارو قهرماني كيست و ماجرايش چيست؟

خبرگزاري تسنيم مي‌نويسد: سارو قهرماني ‌به‌دليل ارتباط داشتن با گروهك‌ تروريستي كومله و تلاش براي ترور يك فرد در سال 91 به دست دستگاه‌هاي امنيتي بازداشت و طي مراحل قضايي به تحمل پنج سال حبس محكوم مي‌شود اما به‌دليل رأفت اسلامي پس از گذراندن دو سال از زندان آزاد مي‌شود. آن‌طور كه پدر سارو اعلام كرده، وي پس از آزادي دوباره به گروهك كومله پيوسته و اندكي بعد هم به دست همين گروهك به سلاح تجهيز شده است. از سويي فرماندار سنندج درباره سوابق بزهكاري او مي‌گويد: «وي داراي سوابق متعدد از جمله تهديد و ارعاب شهروندان و حمل سلاح غيرمجاز بوده است. » فرماندار سنندج مي‌گويد كه كشته شدن سارو قهرماني در ناآرامي‌هاي اخير، صحت ندارد، بلكه وي روز 4 دي ماه در يك پاركينگ‌ شهر سنندج اقدام به تهديد مسلحانه يكي از شهروندان مي‌كند و دقايقي بعد از محل متواري مي‌شود كه در اين ارتباط فرد تهديدشده از او نزد پليس شكايت كرده و نهايتاً سارو قهرماني وقتي به‌همراه يكي از مرتبطين خود تحت تعقيب مأموران قرار مي‌گيرد، بدون توجه به فرمان ايست مأموران سعي به فرار و سپس به‌سمت مأموران تيراندازي مي‌كند ولي در جريان درگيري با مأموران كشته مي‌شود كه مستندات آن نيز وجود دارد.

كرباسچي: رئیس‌جمهور نباید در مقام یک تحلیل‌گر ظاهر شود

غلامحسين كرباسچي در يادداشتي در روزنامه اعتماد نوشت: «همه مسئولان اجرايي و در وهله اول شخص رئيس‌جمهور بايد نيازها و خواسته‌هاي مردم را بشناسد. اما تمام واكنش رئيس‌جمهور نبايد در سخنراني‌هايش به رويارويي لفظي و جنجال كلامي با شخصيت‌هاي جناح رقيب تقليل يابد. بالاخره برخي از شخصيت‌ها و فعالان سياسي منتقد آقاي روحاني هستند... همين‌جا مي‌توان صميمانه به رئيس‌جمهور عزيز گوشزد كرد كه به كار بردن برخي تعابير مشابه از ناحيه ايشان براي منتقدين‌شان هم چندان براي همه خوشايند نيست... رئيس‌جمهور مي‌تواند به صورت عملي موثر باشد. او در چنين شرايطي نبايد در مقام يك تحليلگر ظاهر شود. او بايد از جايگاه يك مدير عاليرتبه اجرايي كشور وارد عمل شده و نارسايي‌ها را رفع كند».

کار غیر قانونی نایب‌‌رئیس مجلس!
حسین مقصودی، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم اعلام وصول طرح استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی در جلسه روز گذشته (یک‌شنبه 24 دی) گفت: اگرچه ربیعی در چند روز گذشته در مجلس برای متقاعد کردن نمایندگان برای انصراف از استیضاح خود لابی‌های انجام داد اما موفق به این کار نشد و نمایندگان همچنان اصرار به استیضاح وی دارند. وی با بیان اینکه در جلسه علنی روز گذشته مجلس، «علی لاریجانی» رئیس مجلس به «اکبر رنجبرزاده» عضو هیئت ‌رئیسه پارلمان دستور داد تا استیضاح علی ربیعی در همان روز و پس از نطق میان دستور نمایندگان اعلام وصول شود، ادامه داد: اما پس از آنکه علی لاریجانی ریاست جلسه را به مسعود پزشکیان نایب‌رئیس اول سپرد، وی از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر تعاون و کار و رفاه امور اجتماعی جلوگیری کرد. عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: پس از آنکه پزشکیان مخالفت خود را با اعلام وصول طرح استیضاح ربیعی اعلام کرد، برخی نمایندگان اعتراضاتی را به نائب‌رئیس اول مجلس داشتند. نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه پزشکیان اعلام کرد طرح استیضاح وزیر تعاون باید روز سه‌شنبه اعلام وصول شود، اظهار داشت: این کار نایب‌‌رئیس مجلس غیر قانونی بود.

اعتراف دیرهنگام اصلاح‌طلبان!
محسن آرمین از چهره‌های اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه «شرق» درباره عملکرد رسانه دولتی انگلیس در اتفاقات اخیر نوشت: «بي‌بي‌سي طي اين ماجرا برخلاف شيوه معهود، با وضوح تمام از سطح حرفه‌اي خود فاصله گرفت، به‌گونه‌اي كه حتي ضرورتي به تظاهر به رعايت اصول و قواعد خبررساني نديد و شعار «اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تموم ماجرا» در تمامي گزارش‌هاي خبري و تحليلي بي‌بي‌سي تكرار شد... خط خبري و تبليغاتي بي‌بي‌سي در اين مدت را مي‌توان اين چنين خلاصه كرد: پايان كار اصلاح‌طلبان و فقدان نيروي سياسي مردمي و موجه در درون نظام كه بتواند مطالبات مردم را پيگيري كند و ضرورت انتقال رهبري اپوزيسيون به خارج از كشور و پوشاندن اين قبا بر تن رضا پهلويیادداشتی که نشان می‌دهد، اصلاح‌طلبان نیز این روزها به دنبال هویدا کردن ماهیت این رسانه هستند؛ اما باید از آنها پرسید چرا اینقدر دیر و چرا حالا که منافع خود را در خطر می‌بینند؟!

مذاکره شاهزاده زندانی با مقامات سعودی
روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گزارش داد، بن طلال شاهزاده 62 ساله و یکی از ده‌ها اعضای خاندان سلطنتی، مقامات دولتی و تجار سعودی است که اوایل ماه گذشته میلادی در موجی از بازداشت‌های تجار و شاهزادگان به دست دولت ریاض، دستگیر شد. رسانه‌ها خبر داده‌اند، مقامات سعودی اعلام کردند اگر او خواستار آزادی است، باید حداقل شش میلیارد دلار پرداخت کند. در این باره یک مقام ارشد عربستان سعودی به این رسانه غربی خبر داده است بن طلال در حال مذاکره با مقامات است تا راه‌حلی برای پرونده و موضوع بازداشت او حاصل شود؛ اما تاکنون درباره شرایط مورد اجماع دو طرف به توافق نرسیده‌اند. بر اساس این، گفته می‌شود بن طلال حاضر به پرداخت مبلغ درخواستی است؛ اما به این شرط که مقامات عربستان تأیید کنند او هیچ کار غیرقانونی انجام نداده است.

انتقاد از شرکت مردم در راه‌پیمایی‌ها!
روزنامه اصلاح‌طلب «بهار» در یادداشتی عجیب نوشت: «سؤالی که از راه‌پیمایی‌کنندگان (علیه اغتشاشات اخیر) باید پرسید این است، حالا که مردم معترض دیگر در خیابان‌ها نیستند چه راهی برای رساندن کم و کاستی‌ها به گوش مسئولان دارید؟ چگونه می‌خواهید مطالبات مردم را پیگیری کنید؟ شرایط موجود، نارضایتی و سرخوردگی‌ها را که می‌بینید، چگونه می‌خواهید آنها را به مسئولان گوشزد کنید و بگویید حضور ما در خیابان به منزله تأیید عملکرد شماها نبود؟ آیا قرار است هر وقت که مردم از شرایط ناراضی بودند و چاره‌ای به جز اعتراض کردن برای رساندن صدای‌شان به مسئولان نداشتند، شماها در خیابان حاضر شوید و جواب آنها را بدهید، آیا با این کار یک طرفه مخالفت با اعتراض‌ها، مسببین این نابسامانی‌ها را از پاسخگویی مبرا نمی‌کنید؟»

رادیواکتیو اثری بر فوت پدرم نداشت
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت: علت فوت پدرم ایست قلبی بود و توقف عملیات احیای ایشان با هماهنگی محمد هاشمی، برادران و خواهرانم بود. وی افزود: اینکه ایست قلبی به ‌طور مشخص چه علتی داشته است، موضوعی بود که به کالبدشکافی نیاز داشت و به دلیل شرایط خاص آن زمان کالبدشکافی انجام نشد. محسن هاشمی افزود: بحث رادیواکتیو موجود در بدن نیز از سوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به خانواده اعلام شد؛ اما این را نمی‌توان مطرح کرد که رادیواکتیو بر فوت اثری داشته است؛ شاید اگر این صورت‌مسئله در رسانه‌ها مطرح نمی‌شد، بهتر بود

اقتصاد غزه به مرحله بحرانی رسید
منابع نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی نسبت به وخیم شدن اوضاع اقتصادی در منطقه غزه هشدار دادند. یک مقام امنیتی هشدار داده است، وضعیت اقتصادی در غزه از صفر به زیر صفر نیل کرده است که تداوم این وضعیت و وخیم‌تر شدن اوضاع بد زیرساخت‌های اقتصادی در نوار غزه می‌تواند در بلندمدت به یک انفجار اقتصادی در غزه منجر شود. در حال حاضر، 95 درصد آب غزه قابل شرب نیست و نرخ بیکاری در این نقطه در حال رسیدن به 50 درصد است. گفتنی است، نوار غزه که حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد، از سال 2007 تحت محاصره رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.

بزرگ‌ترین واقف آثار هنری به آستان قدس
حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا، رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی(ع) با اشاره به نسخ اهدایی رهبر معظم انقلاب به این آستان گفت: رهبر معظم انقلاب تاکنون بیش از 18 هزار اثر از جمله نسخ خطی، چاپ سنگی و کتاب و عکس به آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند. ایشان بزرگ‌ترین واقف آثار هنری در آستان قدس رضوی هستند. وی ادامه داد: از جمله آثار نفیسی که از سوی ایشان اهدا شده، می‌توان به قرآنی اشاره کرد که با توجه به ویژگی‌های خط اثر می‌توان گفت، متعلق به یاقوت مستعصمی است که تذهیب این اثر نیز ممتاز است.

کارکنان نفتکش سانچی در دقایق اولیه جان باختند
علی ربیعی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور درباره حادثه نفتکش سانچی گفت: حجم انفجار و میزان بالای آتش و ذوب شدن کشتی و گاز‌های سمی سبب از بین رفتن افراد روی نفتکش سانچی در ساعات و دقایق اولیه شده است. ربیعی افزود: شایعه‌پراکنی‌های مختلف از جمله برخورد موشک و حمل بار به سمت کره شمالی کذب محض است. وی گفت: این اتفاق آن‌قدر عظیم بود که بنده خارج از عرف دیپلماتیکم عمل کردم و بدون پروتکل در اتاق عملیات چین حضور یافتم. افرادی که اظهارنظر‌های بیهوده می‌کنند، حتی یک روز در چنین کشتی نبوده‌اند.


ایدئولوژی کمونیسم شبیه مسیحیت است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه برای مستند واالم گفت: ممکن است از حرفی که می‌زنم برخی خوششان نیاید اما این نوع تفکر من است. اول از همه اینکه دین همواره همراه ما بوده است و هربار کشور و مردممان را در سختی‌ها قوی‌تر کرده است. سال‌هایی از بی‌تفاوتی ستیزه‌جویانه وجود داشت؛ زمانی که کشیشان برداشته می‌شدند، کلیساها نابود می‌شدند اما هرزمان یک دین جدید ایجاد شد. در حقیقت ایدئولوژی کمونیسم بسیار به مسیحیت شباهت دارد؛ آزادی، برابری، برادری و عدالت؛ همه چیز در کتاب مقدس آمده است. قانون ایجاد کمونیسم چیست؟ این تعالی است، این یک گزیده ابتدایی از انجیل است، هیچ چیز جدیدی ابداع نشد

تحريف موشکی در آفتاب يزد

روزنامه آفتاب يزد مي‌گويد كه فريدون مجلسي، ديپلمات قديمي در مصاحبه با روزنامه آفتاب يزد گفته كه: «برد موشك‌هاي ايراني نيز به گونه‌اي نيست كه يك ابزار تهاجمي قلمداد شود، اما در اين مورد برخي اقدامات ناشيانه را انجام داديم». اين بخشي از سوتيتري است كه آفتاب يزد براي اين مصاحبه انتخاب كرده است. اما در متن مصاحبه، فريدون مجلسي از سيستم موشكي دفاع كرده است و اصل جملات او اينگونه است: «برنامه موشكي براي كشور الزام‌آور است و قابل مذاكره نيست، چراكه مطابق با قوانين بين‌الملل و در راستاي برجام است. برد موشك‌هاي ايراني نيز به‌گونه‌اي نيست كه يك ابزار تهاجمي قلمداد شود. ايران خود از موشك آسيب ديده و حالا ما نياز داريم كه برنامه دفاعي خود را دنبال كنيم، مانند ديگر كشورها شرايط خريد هنگفت تسليحاتي و موشكي را نيز نداريم. » و در بخشي ديگر از مصاحبه در مورد برجام مي‌گويد: «انتظارات بيشتري از اين توافق وجود داشت كه بخش‌هايي از آن به‌دليل رويكردهاي محافظه‌كاران در داخل و برخي اقدامات ناشيانه محقق نشد. » روزنامه آفتاب يزد با چسباندن دو جمله مجلسي به همديگر كه در زمان‌هاي متفاوت گفته شده، نتيجه گرفته كه او اقدامات پيرامون سيستم موشكي را ناشيانه دانسته است!

طلبکار با حکم جلب در مجمع انتخابات کمیته ملی المپیک

فردی میانسال که ظاهرا از ساعات اولیه برگزاری مجمع قصد ورود به آکادمی را داشته، مدعی است که حکم جلب یکی از اعضای منتخب و جنجالی مجمع را در اختیار دارد. این فرد که سابقه همکاری و شراکت مالی با منتخب مجمع کمیته ملی المپیک را داشته علیرغم تلاش های فراوان انتظامات برای کنترل نامبرده اصرار به دیدار با فرد منتخب مجمع و اجرای حکم جلب را داشته است. موضوع به طلب مالی برمی گردد که فرد شاکی مدعی است میلیون ها تومان از متهم طلبکار است و او حاضر به تسویه این بدهی مالی نیست که در نتیجه آن با طرح شکایت از نامبرده و دریافت حکم جلب سیار خواهان وصول مطالبات خود است.

42 میلیون نفر تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند
کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم‌اکنون 226 هزار نفر در کشور بیمه بیکاری دریافت می‌کنند که از این تعداد 52 هزار نفر مربوط به شهر تهران است. وی با اشاره به کسری درآمد 75 هزار میلیارد تومانی صندوق بیمه بیکاری کشور در سال 1392، افزود: سال‌های 1393، 1394 و 1395 حدود 55 هزار میلیارد تومان از این میزان کسری با تلاش و برنامه‌ریزی جبران شده است. یاوری با بیان اینکه به ازای هر شش بیمه شده یک مستمری‌بگیر در کشور وجود دارد، عنوان کرد: 13 میلیون نفر بیمه شده اصلی و 9 میلیون و 300 هزار نفر بیمه شده اجباری در کشور وجود دارد و جمعیت زیر پوشش تأمین اجتماعی نیز 42 میلیون نفر است.
دستور دولت به ظریف درباره املاک ایران در ترکیه

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر هیئت دولت به محمدجواد ظریف، وزارت خارجه مجاز شده اقدامات لازم را برای استملاک پلاک ثبتی 5043 واقع در تبریز توسط دولت ترکیه به عنوان دفتر و اقامتگاه سرکنسولگری آن کشور انجام دهد. همچنین در این مصوبه تاکید شده است این استملاک به شرط عمل متقابل، رعایت همزمانی اقدامات طرف مقابل در تثبیت مالکیت املاک دولت ایران و بهبود وضعیت آن ها و همچنین پیش‏ بینی تدابیر لازم برای اطمینان خاطر از تبدیل وضعیت املاک ایران در ترکیه انجام می شود.

مجوز ویژه به یک وزیر برای خرید 5 سوزوکی

در حالی که طبق ضوابط اجرایی بودجه 96، خرید خودروی سواری داخلی توسط دستگاه‌های اجرایی حداکثر به تعداد خروج خودروهای سواری و در سقف اعتبار مجاز خواهد بود، طبق نامه یک مسئول ارشد اجرایی به یکی از اعضای اقتصادی کابینه، اعلام شده است خرید پنج دستگاه خودروی سواری سوزوکی گراند ویتارا توسط یکی از شرکت های مهم دولتی وابسته به آن وزارتخانه، با توجه به موافقت کابینه مجاز خواهد بود.
اخبار روزانه:
* جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اطلاعیه‌ای درباره شبهات مطرح‌ شده در زمینه قابل نقد بودن ائمه معصوم(ع) اعلام کرد: «اکیداً توصیه می‌کنیم بعضی از مسئولین از ورود به مسائل اعتقادی و تخصّصی فکری در اظهارات خویش پرهیز کنند و به‌جای آن، تلاش خود را به حل مشکلات معیشتی و گرفتار‌های اقتصادی مردم معطوف کنند. آنچه مردم از شماها انتظار دارند، گره‌گشایی از مسائل و مشکلات زندگی آنان است، نه اظهارنظر در مسائل اعتقادی و تخصصی، که نه تنها گرهی از کار مردم باز نمی‌کند، که افزون بر مشکلات دنیوی آنان، دین آنان را نیز با مشکل مواجه می‌کند
* رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران با انتقاد از گمرک ایران گفت: گمرک در جایی که نباید اجازه واردات دهد، این اجازه را می‌دهد و در جاهایی که باید اجازه واردات دهد، آنقدر سنگ‌اندازی می‌کند که هزینه واردات را برای تولید‌کننده افزایش می‌دهد. رسول شجری با بیان اینکه سالیانه هفت میلیون دلار کفش به صورت رسمی به کشور وارد می‌شود، افزود: براساس تخمین سالیانه حدود 500 میلیون دلار کفش به صورت قاچاق از کشور وارد می‌شود.
* حسین اسدبیگی، رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به آمار فرار دختران از منزل در سال ۹۵، گفت: با مقایسه این آمار در نیمه نخست سال جاری مشخص می‌شود، آمار فرار دختران افزایش یافته است؛ به‌ گونه‌ای که در این زمان بالغ بر سه هزار دختر از منزل فرار کرده‌اند.
* «حیدر مستخدمین‌حسینی» معاون اسبق وزیر اقتصاد گفت: «شیوه فکری تیم اقتصادی کنونی سبب شده است عقب‌افتادگی‌ای را در حوزه اقتصادی یدک بکشیم... وضعیت اقتصادی کنونی کشور شرایط آرامی را طی نمی‌کند و اقتصاد ما بیمار است و به بستری‌شدن در مراقبت‌های ویژه نیاز دارد
* اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه درباره اخبار منتشر شده درباره تشکیل نیروی مرزی جدیدِ ۳۰ هزار نفری در مرز سوریه با هدایت ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا متشکل از گروه‌های کُردی مورد حمایت واشنگتن گفت: این تصمیم آمریکا نگران‌کننده است.
* سید پرویز فتاح در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه اظهار داشت: متأسفانه دولت هنوز به هیچ یک از زلزله‌زدگان کمک بلاعوضی را که وعده داده بود، نداده است.
* «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی سخنرانی درباره شهر قدس خطاب به ترامپ گفت: «هرگز طرح تو را قبول نخواهیم کرد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: