به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
مهمترین انتخابات امروز و آینده ورزش:
آقایان برنامه‌ریزی کردند تا 25 دی ماه (امروز) حداکثر انتخابات فدراسیون‌های ورزشی را برگزار و رؤسای منصوب خود را برای شرکت در رأی‌گیری کمیته ملی المپیک همراه خود کنند! دلیل انتخابات هول هولکی فدراسیون‌های ورزشی هم روشن است چون انتخابات امروز کمیته ملی المپیک در گروی این انتخاب کردن‌هاست!
سعید سعید زاده- امروز دوشنبه 25 دی ماه 1396 مهمترین انتخابات ورزش ایران برگزار میشود و وضعیت کمیته ملی المپیک ایران مشخص میشود تا سیاست کلی ورزش کشورمان در ابعاد بینالمللی روشن و برنامهریزی شود. موضوع مهمی که توجه جامعه ورزش را به خود معطوف کرده است. اما فضای انتخاباتی این کمیته با توجه به طراحیهای صورت گرفته و مهندسیهای انجام شده با مطرح شدن نام «رضا صالحی امیری» تحت تاثیر حضور این نام قرار گرفت!

وی ابتدای آغاز به کار دولت روحانی تلاشهای زیادی برای حضور در ورزش داشت و سرانجام از سوی روحانی هم به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش به مجلس معرفی شد. اما از سوی نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی عدم صلاحیت شد و رأی نیاورد!

صالحی امیری با این که قائم مقام و معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران است. در آذر ماه گذشته از سوی وزارت ورزش و جوانان یکی از پنج خبره ورزشی ایران معرفی شد! تا بتواند در روز سه شنبه دوم دی ماه با حضور در محل کمیته ملی المپیک و تکمیل فرم ثبت نام کاندیداتوری خود را جهت حضور در انتخابات ریاست کمیته ملی المپیک اعلام کند!

حال پرسشی که به طور «جدی» مطرح میشود این است: چرا با وجود این همه کارشناس و خبره در ورزش ایران دولت روحانی برای ورود رضا صالحی امیری به ورزش اصرار دارد؟ وزارت ورزش و جوانان برگزاری شتابزده و پشت سر هم مجامع فدراسیونهای ورزشی که میتواند لطمات جبرانناپذیری به ورزش کشور بزند، جهت یارکشی برای همین شخص انجام دهد؟

در حالی که گزینه دولت برای ریاست کمیته ملی المپیک هیچ کارنامه یا سابقه خاصی در حوزه ورزش نداشته و ندارد! و تنها سه ماه به صورت موقت از سوی دولت یازدهم در وزارت ورزش و جوانان حضور داشت و پس از معرفی به مجلس جهت تصدی این وزارتخانه هم با تمام رایزنیها رأی اعتماد نگرفت!

به راستی چرا باید جای انتقال مهندس هاشمی طباها، میرسلیمها، دکتر دادکانها، خسروی وفاها، یزدانی خرمها، خادمها و... را افرادی نظیر صالحی امیریها، گودرزیها و سلطانی‌‌فرها بگیرند؟ آیا خود صالحی امیری حاضر است که به فرض «بهداد سلیمی» یا هر ورزشکار دیگری به جای او قائم مقام و معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شود!؟ پس دوستان بدانند تکیه بر جای بزرگان ورزش نتوان زد به گزاف!

آقایان برنامهریزی کردند تا 25 دی ماه (امروز) حداکثر انتخابات فدراسیونهای ورزشی را برگزار و رؤسای منصوب خود را برای شرکت در رأیگیری کمیته ملی المپیک همراه خود کنند! دلیل انتخابات هول هولکی فدراسیونهای ورزشی هم روشن است چون انتخابات امروز کمیته ملی المپیک در گروی این انتخاب کردنهاست!

متأسفانه اغلب رسانههای ورزشی نیز چشمان خود را بر این موضوع بسته و تنها کجدار و مریض به مهندسیهای صورت گرفته پرداختند!

آقایان بدانند: ورزش پدیدهای اجتماعی و مردمی است و ملک مطلق کسی یا ارث و میراث گروه، دولت و باند خاصی نیست. بنابر این چنین رفتارهای خودکامانه با سرنوشت ورزش، هم در این دنیا و هم از نظر قانونی «جرم» و «خیانت» محسوب میشود و هم در آن دنیا به عنوان نادیده گرفتن «حقالناس» و موضوع مردمی را در خدمت منافع و هوی و هوسهای شخصی قرار دادن با عقوبت و مجازاتهایی همراه است و از طرفی آقایان بخوانند دوستان خود را در رأس کمیته ملی المپیک و رؤسای فدراسیونهای ورزشی قرار دادن به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و این اقدامات میتواند باعث دلسردی مدیران خدوم و دلسوز ورزش کشور شود!

آن چیزی که برای خیلی از اهالی ورزش اهمیت دارد، رعایت اصل «شایسته سالاری» است و همان طور که اشاره شد افراد شایسته در ورزش کشورمان کم نیستند و با توجه به سیاستهای کلان ورزش در ابعاد بینالمللی و دیپلماسی ورزشی و رویدادهای مهم بازیهای آسیایی 2018 جاکارتا و المپیک 2020 توکیو انتخابات امروز کمیته ملی المپیک از اهمیت مضاعفی برخوردار خواهد بود.

البته نیک میدانیم، این نوشتهها و انتقادات نمیتواند آقایان مسئول را به خود بیاورد! بنابر این از نهادهای نظارتی به ویژه بازرسی کل کشور انتظار داریم قاطعانه و دقیق به برگزاری انتخابات فدراسیونهای ورزشی و کمیته ملی المپیک ورود کنند و همین طور انتظار داریم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خاصه کمیسیون فرهنگی و ورزش تأملی روی این انتخابات داشته باشند.

دکتر دادکان:

آقای روحانی! آیا شایستهتر از صالحی امیری وجود ندارد؟

در همین خصوص دکتر محمد دادکان رئیس سابق فدراسیون فوتبال گفت: از رئیس جمهور محترم سؤال میکنم، آیا کسی را در این مملکت شایستهتر از صالحی امیری نمیبینید؟ یک بار برای وزارت ورزش و جوانان، یک بار برای وزارت ارشاد اسلامی و... در حال حاضر هم به دنبال این هستید که وی رئیس کمیته ملی المپیک شود! آخر مگر ما افراد شایسته در ایران کم داریم؟

معاون سابق تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه میگوید: آقای روحانی! اگر بودجهای دست شماست این بودجه متعلق به مردم ایران و هر کسی رئیس کمیته ملی المپیک شود، وظیفه قانونی دولت است آن شخص را مورد حمایت قرار دهد نه این که صالحی امیری دائم مدعی شود، در صورت انتخابام به ریاست کمیته ملی المپیک رئیس جمهور قول داده به من پول و امکانات بیشتری بدهد!!

آقای روحانی! شما در مجلس شورای اسلامی و جلوی نمایندگان مردم و رسانه ملی قسم یاد کردید که ملاک انتخاب شما برای سمتهای مدیریتی کشور شایستهگری افراد است و با صراحت اعلام کردید در دولت من پسرخاله، دوست و... جایگاهی ندارند! و مردم مطمئن باشند من و دولتام هر فردی را که شایستهتر است، انتخاب کنیم! آیا وعدهای را که به مردم دادهاید فراموش کردهاید؟ آیا خدا وکیلی صالحی امیری بهترین گزینه برای ریاست کمیته ملی المپیک است!؟ من باز هم تکرار میکنم برای من فرقی ندارد،چه کسی رئیس کمیته ملی المپیک و یا رئیس فدراسیون ورزشی میشود، اگر انتقاد یا صحبتی میکنم هدفام تنها بهبود کارها و توسعه و پیشرفت ورزش کشورم است. مشاور وزیر صنعت و معدن و تجارت در امور ورزش ادامه میدهد: واقعاً برای اعضای مجمع ناراحتام! چرا باید کسی را که با ورزش بیگانه است، انتخاب کنید؟ وجدان تنها محکمهای است که احتیاج به قاضی ندارد. آیا شما میتوانید از انتخاب صالحی امیری به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک شب به راحت بخوابید!؟ آیا به نظر شما وی بهترین گزینه برای انتخاب بوده است؟

من باز هم به صراحت میگویم: تمامی انتخابات ورزشی ما مهندسی و از قبل طراحی شده است. همین مهندسی شدن اعتبار ورزش کشورمان را زیر سؤال برده است.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: