logo
کد خبر: ۲۶۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

و باز هم تردید در خاطرات هاشمی
خاطره‌اي كه سال 84 مرحوم هاشمي رفسنجاني از شهيد بهشتي نقل كرد، ساختگي از آب در آمد! منوچهر محمدي تهيه كننده با سابقه سينما كه تهيه كنندگي فيلم تبليغاتي هاشمي رفسنجاني را براي انتخابات رياست جمهوري بر عهده داشت، در مصاحبه‌اي با روزنامه شرق تصريح كرده است كه «خاطره شهيد بهشتي زاييده ذهن من است. فكر كردم فضاي اتهامي را كه آقاي هاشمي با آن درگير بودند، چطور بيان كنم و اين بخش به خاطرم رسيد. »در فيلم انتخاباتي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در سال 84 بخشي وجود داشت كه او اينگونه روايت مي‌كرد: روزي در جمع ياران به بهشتي گفتم اين تهمت‌هاي تلخ آزارت نمي‌دهد؟ نگاهم كرد و گفت: «اين آسياب به نوبت است، نوبت تو هم خواهد رسيد. » چقدر اين روزهاي بي‌شمار سخت مي‌گذرد دوستان! من تا نيمه راه آمده‌ام. مشيت اين بود كه بمانم. تا نوبت به من برسد. تا در سنگ زير و بالاي آسياب صداي شكستن‌هاي خود را بشنوم.اين سكانس يكي از تاثيرگذارترين اتفاقات انتخابات سال 84 شد كه البته بعدها هم در شرح مظلوميت! مرحوم هاشمي بسيار مورد استفاده حاميان او قرار گرفت؛ سكانسي كه حالا روشن شد واقعاً يك فيلم بوده است؛ آن هم فيلمي تخيلي!پيش از اين هم نسبت به برخي خاطرات و روزنوشت‌هاي مكتوب هاشمي رفسنجاني ترديدهايي جدي ايجاد شده بود. خاطره او از امام مبني بر مخالفت امام با شعار مرگ بر امريكا يا تمايل امام براي حل مشكل با امريكا و... مواردي بوده كه برخي صاحب‌نظران همواره نسبت به واقعيت آن ايجاد ترديد كرده و البته قرينه‌هايي از مواضع امام(ره) در رد آنها ذكر كرده‌اند. چند سال پيش حميد انصاري قائم مقام مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) درباره اصالت برخي خاطرات خصوصي آيت‌الله هاشمي از امام خميني(ره) گفت كه براي تاييد اصالت اين خاطرات بايد از اين مؤسسه مجوز گرفته شود.چندي پيش هم آيت‌الله موسوي خوئيني‌ها از شخصيت‌هاي مطرح مجمع روحانيون مبارز (جناح اصلاح‌طلب) در مطلبي صراحتاً به انتقاد شديد از خاطرات آيت‌الله هاشمي پرداخت و با بي‌دقت دانستن اين خاطرات گفت كه «در استفاده از آنها همواره بايد جانب احتياط را در پيش گرفت. »

گلايه خانواده هاشمي از ‌روحاني

فاطمه هاشمي در مراسم بزرگداشت پدرش، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني از عدم حضور حسن روحاني، رئيس جمهور عصباني شد و بعد در گلايه گفت كه «هاشمي مظلوم بود و مظلوميت او در آينده هم ادامه خواهد داشت. عدم حضور رئيس جمهور در اين مراسم دليلي بر مظلوميت ايشان است. » محمّد هاشمي برادر مرحوم هاشمي رفسنجاني نيز با اشاره به دعوت از روحاني براي حضور در اين كنگره اظهار داشت: «حضور روحاني در اين مراسم قولي بود كه به ما داده بودند اما بنا به دلايلي كه نمي‌دانيم، دو سه روز قبل از دفتر رئيس جمهور اطلاع دادند كه ايشان در كنگره حضور پيدا نمي‌كنند

اين در حالي است كه در جزييات برنامه بزرگداشت هاشمي رفسنجاني، نام حسن روحاني به عنوان سخنران اعلام شده بود. اما روحاني در روز سالگرد هاشمي صرفاً به زدن توئيتي درباره او بسنده كرد و به جاي او اسحاق جهانگيري معاون اول روحاني در مراسم هاشمي سخنراني كرد. پس از مراسم تنفيذ و تحليف رياست جمهوري روحاني در مرداد ماه سال جاري هم خانواده هاشمي از اينكه رئيس جمهور اشاره‌اي به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و حمايت‌هاي هميشه‌اش از دولت روحاني نكرده‌اند، ناراحت شدند. محمد هاشمي همان زمان با اشاره به اينكه اين اولين مراسم تحليف و تنفيذي بود كه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در آن حضور نداشت، عنوان كرد: «براي ما كه به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني علقه و علاقه داشتيم نديدن جاي خالي ايشان سنگين و غمگين بود. بايد بگويم به قول معروف در جريان دو مراسم تنفيذ و تحليف ما بي‌معرفتي ديديم و در هر دو مراسم يادي از آيت‌الله هاشمي نشد، ‌ايشان يكي از استوانه‌هاي نظام بود انتظار بود يادي از آيت‌الله هاشمي هم مي‌شد

در حالي كه مرحوم هاشمي هميشه بر نقش پررنگ خود در پيروزي انتخاباتي روحاني اصرار مي‌ورزيد، روحاني هميشه خواسته كه از زير سايه سنگين هاشمي بيرون برود و مستقلاً نقش ايفا كند؛ شايد بي اعتنايي‌هاي او به بزرگداشت هاشمي در ذيل چنين خواسته‌اي قابل تحليل باشد.‌

چرایی سفر بی‌سر و صدای جک استراو به تهران
با رسانه‌ای شدن سفر بی‌سر و صدای «جک استراو»، وزیر خارجه سابق بریتانیا به ایران و حضور وی در نشست امنیتی تهران، حالا برخی منابع هدف وی از سفر به کشورمان را راضی کردنِ تهران به ادامه روند اجرایی کردن برجام حتی در صورت خروج احتمالی ایالات متحده از این توافق اعلام کرده‌اند. در واقع، استراو به نمایندگی از کشورهای اروپایی حاضر در برجام به ایران آمده است تا فعالان سیاسی و دولتی در ایران را به اجرایِ مداوم تعهدات خود ذیل برجام متقاعد کند. این در حالی است که با خروج احتمالی آمریکا از این توافق، عملاً همه مسائل و مشکلاتِ تحریمی ایران به حالت سابق و حتی بدتر از آن برمی‌گردد.
روایت متفاوت از برخورد به دلیل دیدار با بهائیان
فائزه هاشمی در مصاحبه‌ای در پاسخ به این پرسش که «به دلیل دیدار با رهبر بهائی‌ها و عکس یادگاری از آقای هاشمی تذکر گرفتید؟» گفت: «تذکری نبود. من منزل بابا بودم. شب که آقای هاشمی آمدند، گفتند: «دیدی چه جنجالی شد»؛ فقط همین... . مامان به دفاع از من وارد شد که «مگه فائزه چکار کرده؟ کار بدی نکرده. فلانی این کار را کرده و آن یکی این کار را کرده؟ چرا کسی چیزی نمی‌گوید و فقط به فائزه گیر دادند؟» مامان مثال‌هایی با نام و کار افراد می‌زد. بابا هم دیگر چیزی نگفت. اینجا بحث تمام شد؛ ولی چند روز بعد که برای بابا تعریف می‌کردم که عجیب این کار بازخورد مثبت در بین همه اقشار جامعه داشته است، جواب خوبی گرفتم.» گفتنی است، پس از دیدار فائزه هاشمی با اعضای فرقه ضاله بهائیت مرحوم هاشمی‌رفسنجانی در رسانه اعلام کرده بود که فائزه کاری بدی کرده است و باید جبران کند.

اصرار ترامپ برای ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک
ترامپ همچنان مصرّ است که بین آمریکا و مکزیک دیوار مرزی بکشد و برای این اقدام قصد دارد در اولین قدم ۱۸ میلیارد دلار از کنگره بودجه درخواست کند. طرح ساخت دیوار بین آمریکا و همسایه جنوبی‌اش شامل ساخت یک دیوار ۵۳۰ کیلومتری جدید و بهینه‌سازی ۱۱۰۰ متر دیوار قبلی است که با جایگزینی بخشی از دیوارهای موجود هزینه ساخت آن ۱۸ میلیارد دلار است؛ اما ارزیابی‌های اخیر نشان می‌دهد هزینه ساخت دیوار بین دو کشور به ۳۳ میلیارد دلار افزایش یافته است. از سوی دیگر، دولت ترامپ ۱۵ میلیارد دلار دیگر برای ساخت برجک، تجهیزات نظارت، تخصیص پهپاد و همچنین استخدام پنج هزار گارد مرزی جدید درخواست کرده است. قرار است ساخت این دیوار در چند فاز و طی ۱۰ سال آینده انجام شود. ترامپ همچنین مصرّ است که دولت مکزیک نیز باید بخشی از هزینه‌های ساخت این دیوار را متقبل شود.

واکنش وزیر ارشاد دولت اصلاحات به یک فیلم
عطاءالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات طی یادداشتی درباره فیلمی که به تازگی از جلسه خبرگان رهبری منتشر شده است، نوشت: کسانی که با هر انگیزه‌ای فیلم خبرگان را منتشر کرده‌اند، ممکن است برخی غوغاسالاران را خرسند کرده باشند تا در این روزهایی که مطامعی علیه نظام و رهبری تیز شده است، دستاویزی فراهم کنند؛ اما خردمندان و نکته‌بینان می‌دانند و می‌فهمند که این فیلم نشانی از صداقت و صمیمیت درخشانی را به همراه دارد. عالی‌ترین سمت کشور را به کسی پیشنهاد می‌کنند و او با برافروختگی پای بر نفس خود می‌گذارد و نمی‌پذیرد. به تعبیر امام سجاد(ع): «و لا ترفعنی فی الناس درجة الّا حططتنی عند نفسی درجة مثلها» مرا در میان مردم علوّ مقام مبخش، مگر آنکه در درونم حس فروافتادگی بیشتر شود.

هشدار بنیامین نتانیاهو به سفیران اروپایی
شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی اختصاصی ادعا کرده است، بنیامین نتانیاهو به سفرای اروپایی هشدار داده است: «احتمالی واقعی وجود دارد که دونالد ترامپ این هفته تصمیماتی بگیرد که به از بین رفتن توافق هسته‌ای با ایران منجر شود. اگر به اصلاح توافق کمک نکنید، ترامپ آن را از بین می‌برد.» این در حالی است که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند رئیس‌جمهور آمریکا احتمالاً تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را تمدید می‌کند؛ اما همزمان تحریم‌های تازه‌ای علیه چند سازمان و فرد ایرانی اعمال می‌کند. ترامپ پیش از این هشدار داده بود اگر چند «نقص» توافق هسته‌ای از جمله داشتن تاریخ انقضا و عدم دربرگیری برنامه موشکی ایران رفع نشود، ممکن است از برجام خارج شود.
علت پخش نشدن «نگاه یک» عدم حضور آقای جهانگیری بود

مدیرشبکه یک سیما در واکنش به سخنان امروز معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه صداوسیما به او فرصت صحبت با مردم را نداد، گفت: شنبه شب برنامه «نگاه یک» به درخواست جناب آقای جهانگیری به وی اختصاص پیدا کرد، اما در آخرین ساعات معاون اول رئیس جمهور در برنامه حضور پیدا نکرد و ما مجبور شدیم «نگاه یک» این هفته را از جدول پخش حذف کنیم.
رئیس‌جمهور سه روز پیش اعلام کرد به کنگره آیت‌الله هاشمی نمی‌آید

محمد هاشمی گفت: قرار بر این بود که رئیس جمهور سخنران مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی باشد که سه روز پیش از دفتر ایشان خبردادند که حضور پیدا نمی‌کنند. محمد هاشمی در نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، در ابتدای مراسم در جریان تشریح روند اجرایی مراسم گفت: نامه‌ای به دفتر مقام معظم رهبری نوشتیم و منتظر پیامی از ایشان بودیم که تا الان هیچ پیامی دریافت نکرده‌ایم. وی گفت: همچنین قرار بر این بود رئیس جمهور سخنران این مراسم باشد که سه روز پیش از دفتر ایشان خبردادند که حضور پیدا نمی‌کنند.

هشدار به مدیران دولتی درباره نحوه اشتغال در شرکت های خصوصی

یک نهاد مسئول با ارسال نامه ای به تعدادی از ادارات و سازمان های دولتی، متذکر شده از آن جایی که اشتغال کارکنان دولت به مشاغل غیردولتی مجاز، مستلزم استثناء از احکام قانون "منع مداخله آن ها در معاملات دولتی و کشوری" نیست، بنابراین چنان چه مدیران یا کارکنان دستگاهی، با رعایت موازین قانونی در شرکت های غیر دولتی شاغل باشند و طرف معاملات دولتی به ترتیب مقرر در قانون یادشده قرار بگیرند، عضویت این کارکنان در سمت‌ های مدیریتی، میزان سهام آن ها و ...، باید به نحوی باشد که مشمول ممنوعیت ‌های موضوع قانون منع مداخله، نشود.

گردش کار عجیب تغییر کاربری یک مینی بوس در سیستم دولت

در حالی که بر اساس مصوبه سال 1381 دولت اصلاحات، هرگونه تغییر در قسمت های محور، شاسی، اتاق، ‌اجزای اتاق یا تغییر در درجه و تیپ وسایل ‌نقلیه مسافربری ممنوع است، بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی از نامه نگاری دستگاه های دولتی نشان می دهد حداقل سه مسئول مهم اجرایی در خصوص درخواست یک شرکت بخش خصوصی برای تغییر کاربری یک دستگاه مینی بوس مسافربری نظر داده اند و اگرچه در نهایت این موضوع مورد موافقت قرار نگرفته اما پیگیری اداری چنین موضوعی، قابل تامل است.
پرداخت کامل سود سهام عدالت به دهک‌های پایین

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی ودارایی درباره سهام عدالت افزود: ارزش سهام یک میلیون تومانی 49 شرکت مشمول این طرح که سودآور هستند، از جمله بیمه ها و پالایشگاه ها اکنون به دو میلیون و 400 هزار تومان افزایش یافته است. کرباسیان افزود: قرار بود ارزش اسمی این سهام در 10 سال نخست پر شود اما 534 هزار تومان پر شد که بد نبود.وی گفت: اگر مالکیت سهام عدالت را به مردم واگذار کنیم، سود این سهام افزایش می‌یابد.وزیر اقتصاد با بیان اینکه شرکت ها بعد از برگزاری مجمع می‌توانند سود را تا 8 ماه تقسیم کنند، گفت: شرکت های مشمول طرح سهام عدالت باید 3800 میلیارد تومان سود سهام را به حساب خاص سازمان خصوصی سازی واریز کنند که تا کنون 1200 میلیارد تومان به این حساب واریز شده است.کرباسیان گفت: بقیه سود تا پایان سال یا اوایل سال آینده واریز می شود.وی گفت: 14 میلیون نفر از 47 میلیون نفری که سهام عدالت دارند، شماره شبا را به سازمان خصوصی سازی اعلام نکرده اند و از آنها می خواهیم این شماره را به این سازمان اعلام کنند.

اخبار روزانه:
* پارلمان عراق روز گذشته از اخراج شرکت فنی مهندسی «کار» کردستان از میدان نفتی کرکوک خبر داد. این اقدام پس از تصمیم دولت مرکزی عراق به بازپس‌گیری میادین نفتی عراق از دست کردها انجام شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که کردها از بسیاری از میادین نفتی عراق عقب‌نشینی کردند؛ اما شرکت فنی مهندسی کار از تحویل میدان نفتی کرکوک به مقامات عراقی خودداری کرده بود.
* اردوغان در سخنرانی خود در جمع گروه پارلمانی حزب حاکم توسعه و عدالت ترکیه، یک بار دیگر پرونده قضایی آمریکا علیه «هاکان آتیلا» مدیرعامل سابق هالک بانک ترکیه به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران را محکوم کرد. رئیس‌جمهور ترکیه این اقدام را تلاشی با هدف منزوی کردن اقتصاد ترکیه از طریق سیا، اف‌بی‌آی و سازمان فتو در ترکیه خواند.
* طبق آمار انجمن واردکنندگان خودرو، واردات انواع خودرو در ۹ ماهه نخست امسال به ۵۵ هزار و ۸۱۶ دستگاه رسید که ارزش دلاری آن برابر با یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بود. گفتنی است، رتبه اول بیشترین خودروهای وارداتی در ۹ ماهه نخست امسال مربوط به برند رنو و ۷۰ درصد خودروهای وارداتی از امارات بوده است.
* وزارت خارجه سوریه در پی حمله متجاوزانه رژیم صهیونیستی به اراضی این کشور، دو نامه اعتراضی جداگانه برای دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت فرستاده و حملات صهیونیستی را محکوم و اعلام کرده است، تل‌آویو با تجاوزگریهای مکرر خود به سوریه، از «مزدوران» خود، مانند داعش و جبهة النصره حمایت می‌کند.
* روزنامه «البناء» لبنان با تشریح نقش معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در خط‌دهی به ولی‌عهد عربستان علیه ایران، نوشت: با وجود خاموش شدن آشوب‌ها در ایران، باید گفت که اتاق‌های عملیات آشوب‌های ایران در هرات و اربیل است.
* مشاور سابق «باراک اوباما» و مشاور اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در یادداشتی مشترک به رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرده‌اند، با استفاده از ابهامات برجام، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: