logo
کد خبر: ۲۶۶۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

معصوم نداریم اما گناهکار زیاد داریم

دکتر عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود نوشت: روحاني در نشست با مسئولين اقتصادي كشور - كه در يك كار مثبت افزايش وام ازدواج را تصويب كردند - گفته «معصوم نداريم». خب اينكه بديهي است و كسي خلافش نگفته و اگر كسي هم بگويد حتماً مشكل عقلي -اعتقادي دارد. اما فلسفه بيانش چيست؟ براي پاسخ به كدام حرف؟ براي حل كدام مشكل؟ براي عبور از كدام مسئله؟ براي خوش آمد و بد آمد چه كساني؟ موضوعيتش چيست؟ وقتي سياست‌هاي اقتصادي شما اين روزها فحاشي را تئوريزه مي‌كند نقد جذابيت و موضوعيتي ندارد. دو دليل براي بيان اين سخن بديهي و بي ربط به ذهنم رسيد: 1- رسانه‌هاي همسو با دولت اين روزها با ركودي جدي مواجه هستند، زيرا نمي‌خواهند راهپيمايي‌هاي مردمي را پوشش دهند.

2- دولت بعد از اغتشاشات معجزه‌اي نكرده كه آن را بازتاب دهند. بنابراين براي عبور از خمودگي برايشان تيتر توليد كرده است. تيتر‌هايي كه به جاي عوام، نخبگان و روشنفكران را هم مي‌تواند سركار بگذارد. البته شايد لحظه‌اي فراموش كرده‌اند كه مراسمات هاشمي خلأ را پر مي‌كند و نياز به تدابير«نخودسياه‌ساز» ندارد.

شرق، به نام اتريش به كام انگليس!

«انگلستان صداي منطق در ميان ما بود» اين تيتر در بالاي صفحه اول روزنامه شرق به چشم مي‌خورد و خبر از مصاحبه‌اي با سفير اتريش مي‌دهد كه با توجه به تيتر به نظر مي‌رسد موضوع اصلي آن نقش انگليس در جمعي مشترك با اتريش و ديگران بوده است. اما با خواندن مصاحبه درمي‌يابيم موضوع امر ديگري است. روزنامه شرق مصاحبه‌اي مفصل در دو صفحه با سفير اتريش در تهران انجام داده است. مصاحبه‌اي كه در آن از برجام و ابعاد مختلف آن، روابط سياسي و اقتصادي ايران و اتريش، نقش اتريش در خاورميانه، جنگ سوريه و مهاجران سوريه و ... صحبت‌هايي تفصيلي صورت گرفته و البته بخش كوچكي هم به موضوع خروج انگليس از اتحاديه اروپا پرداخته است. با اين همه، همان قسمت كوتاه در مورد انگليس تيتر شده است تا كل مصاحبه تحت تأثير سياست روزنامه شرق براي نشان دادن چهره‌اي مثبت از انگليس در ايران قرار گيرد. كشوري كه سابقه دخالت و زيركي‌هاي منفي و روباه منشانه‌اش در ايران در ذهن ايرانيان بسيار پررنگ است و اگر پاي استدلال‌هاي منطقي و مرور حال و گذشته سياست وسط باشد، امثال شرق نمي‌توانند از انگليس دفاعي داشته باشند، براي همين هم به هر بهانه تلاش مي‌كنند تيتر مثبت از انگليس بزنند، حتي اگر مصاحبه سفير اتريش در تهران باشد و لاجرم موضوع كلي مصاحبه ايران و اتريش باشد و نه كشور ثالث!

به اتهام ابتكار رسيدگي نمي‌شود؟

در ميانه آشوب‌هاي هفته گذشته در كشورمان معصومه ابتكار، معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري در توئيتر مردم را به پيگيري اعتراضات از مسير قانوني و با آرامش دعوت مي‌كرد. اين موضع گيري از سوي خواص جريان اصلاحات براي آنهايي كه حوادث و آشوب‌هاي سال‌هاي 78 و 88 را به خاطر داشته و كارگرداني اصلاح طلبان براي اردوكشي‌هاي خياباني و آشوب در كف خيابان را ديده بودند، جالب توجه بود، اما توئيتي از يك خبرنگار فراري اصلاح طلب فضاي جديدي را باز كرد؛ اتهام همكاري معصومه ابتكار با اين خبرنگار فراري در پروژه كشته سازي سال 88 توسط فتنه گران! مسيح علي‌نژاد در توئيتر خود نوشت: «خانم ابتكار! سال هشتاد و هشت ليست خانواده‌هاي كشته‌شدگان و شماره تماس خانواده‌هاي‌شان را شما براي مني كه خبرنگار خارج نشين بودم ارسال كرديد و مي‌گفتيد، چون اين مردم در داخل رسانه‌اي ندارند! الان به مردمي كه توي خيابان هستند و هيچ رسانه‌اي ندارند مي‌گوييد از خارج رهبري مي‌شوند؟ چرا براي مردم پرونده سازي مي‌كنيد؟اين اتهام با هيچ واكنشي از سوي ابتكار و دولت روبه‌رو نشد، نه تكذيب و نه عذرخواهي؛ آيا حالا كه آشوب‌ها خوابيده و معصومه ابتكار پيگير آزادي آشوبگران است، جاي بررسي اين اتهام نيست؟چندي پيش هم همين خبرنگار فيلمي از تك خواني آوازش به عنوان يك خانم مقابل محمد خاتمي منتشر كرد و بايد ديد چه ناگفته‌ها و منتشر نشده‌هاي ديگري از جريان اصلاحات دارد و خواص جريان اصلاحات چه گاف‌هاي ديگري مقابل او داده‌اند و با توجه به عدم پايبندي اخلاقي‌اش چه زماني آنها را منتشر خواهد كرد!

هیچ کس برای پدرم آیت‌الله خامنه‌ای نشد
محسن هاشمی، فرزند مرحوم هاشمی‌رفسنجانی درباره رابطه پدرش با رهبر معظم انقلاب گفت: ایشان از سال 1337، یعنی 60 سال قبل که در بین‌الحرمین با آیت‌الله خامنه‌ای آشنا شدند، علاقه وافری به ایشان پیدا کردند و در طول مبارزات، دهه اول انقلاب و دوران رهبری رهبر معظم انقلاب، دلسوزترین حامی آیت‌الله خامنه‌ای بودند. تفاوت در تفکر یا سلیقه نتوانست بین این دو شخصیت افتراق و جدایی ایجاد کند و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، «هیچ کس برای شخص من آقای هاشمی‌رفسنجانی نخواهد شد»، باید به صراحت بگویم «هیچ کس برای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، آیت‌الله خامنه‌ای نشد و نمی‌توانست بشود

اعتراف ناخواسته روزنامه قانون
روزنامه «قانون» در مطلبی نوشت: «شاید کسی فکرش را نمی‌کرد شروع اعتراضات در ۷ دی در مشهد، یعنی شهر رقیب انتخاباتی حسن روحانی، به یک آن کشور را در بر بگیرد. برای تحلیلی آینده‌نگرانه درخصوص این اعتراضات، یک نکته حائز اهمیت همانا بدون رهبر بودنِ معترضان است و شاید این نکته، یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها برای تفاوت این جنبش با اعتراضات سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸ باشد و البته احتمالاً همین دلیل، موجبی برای عدم تداوم بلندمدت حرکت معترضان بوده است.» مطلبی که ناخواسته اعترافی است درباره نقش سران فتنه در امتداد آشوب‌های سال 88 و مسئولیت این افراد در خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به کشور وارد شد.

ذوق‌زدگی رژیم صهیونیستی از توئیت نماینده اصلا‌ح‌طلب
وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار پستی در توئیتر رسمی خود به اظهارات «محمود صادقی» نماینده فهرست امید در مجلس که نوشته بود «بنا بر گفته مقامات اطلاعاتی در ناآرامی‌های اخیر هیچ عامل بیگانه‌ای مباشرت نداشته است»، واکنش نشان داده است. صفحه «اسرائیل به فارسی» نوشته است: «آخر نفهمیدیم دخالت داشتیم یا نداشتیم.» این در حالی است که دخالت عوامل بیگانه در ناآرامی‌های ایران آنقدر روشن است که «ران پل» نماینده سابق کنگره آمریکا در این باره می‌گوید: «برای آنکه دخالت سازمان سیا در اعتراضات اخیر ایران روشن شود، کافی است به اظهارات ترامپ درباره ایران توجه کنیم؛ البته تاریخ نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد؛ سازمان سیا در کودتای سال 1935 ایران دخالت داشت...» از سوی دیگر جواد خادم، وزیر مسکن پهلوی در یک برنامه تلویزیونی به دست داشتن در اغتشاشات اخیر در کشور اعتراف کرده و گفته است: ما از ماه‌ها پیش برای ساماندهی اعتراض‌ها برنامه‌ریزی کرده بودیم و قرار بود آغاز حرکت سیاسی نباشد؛ بلکه از معیشت مردم ورود کنیم.

بعضی‌ها صورت‌‌مسئله را پاک می‌کنند!
روزنامه «آرمان» در سرمقاله خود با عنوان «تجمعات پاستوریزه» در نقد طرح شورای شهر نوشت: «مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر اینکه شهرداری مکلف است تا یک ماه دیگر مکانی را در پایتخت برای تجمعات اعتراضی شهروندان در نظر بگیرد، در واقع به نوعی ایده گرفتن از هاید پارک لندن است که در طول تاریخ همواره مرکز برگزاری تظاهرات گروه‌های مختلف بوده است؛ اما در وادی امر کاملاً مشخص است که این طرح هم در شکل و هم در محتوا ضمن اینکه مخالف روح اصل 27 قانون اساسی است، در عمل نیز قابلیت اجرا نخواهد داشت.» اگرچه نفس این اقدام مشکلی ندارد؛ اما به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان با مطرح کردن «هاید پارک ایرانی» و بحث و نقد آن در رسانه‌های خود در پی پاک کردن صورت‌مسئله هستند؛ در حالی که امروز مسئله اساسی «اقدام و عمل» و «پاسخگویی به مطالبات مردم» است.

ورود اتحادیه اروپا به موضوع حوادث اخیر ایران
«
سیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان گفت: اتحادیه اروپا قرار است از «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران برای گفت‌وگو درباره ناآرامی‌های اخیر در این کشور دعوت کند. «گابریل» که با شبکه ZDF گفت‌وگو می‌کرد، افزود: «با فدریکا موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) توافق کردیم که هفته آینده وزیر خارجه ایران را در صورت امکان، دعوت کنیم.» وزیر خارجه آلمان ادامه داد: «ما به سرعت حمایت خودمان را از آزادی تظاهرات اعلام کرده و گفتیم که حکومت ایران هم باید از آن حمایت کند.» وبگاه «آی‌24» نیز به نقل از گابریل نوشته است آلمان از خط‌مشی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که گفته است به ایرانی‌ها کمک خواهد کرد تا حکومت‌شان را «پس بگیرند»، پیروی نخواهد کرد و درباره تلاش‌ها برای استفاده ابزاری از مناقشات داخلی ایران هشدار می‌دهد.

بازی تازه برای تخریب قوه قضائیه
در حالی که یک نماینده شهرت‌طلب مجلس و جریان رسانه‌ای ضد انقلاب با انتشار خبر مرگ یک جوان به نام «سینا قنبری» با ادعای دانشجو بودن و دستگیری وی در اتفاقات اخیر به دنبال جنجال‌سازی هستند، یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرد: این فرد هرگز دانشجو نبوده و تحصیلاتش دیپلم است و بنابر اطلاعات دریافتی، بازداشت وی نیز ارتباطی با حوادث اخیر نداشته است. به گفته برخی منابع خبری، نیروی انتظامی وی را به دلیل حمل مواد مخدر بازداشت کرده و تحویل قوه قضائیه داده بود. بنابراین، جوسازی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای بازسازی آنچه محمود صادقی با عنوان «کهریزک دوم» اعلام کرد، بیشتر به یک عملیات رسانه‌ای روانی علیه قوه قضائیه شباهت دارد.
جزئیاتی از جلسه‌ غیرعلنی مجلس درباره اغتشاشات

جلال میرزایی، نماینده عضو فراکسیون امید مجلس درباره سخنان وزرای اطلاعات و کشور در جلسه غیر علنی مجلس، درباره طرح مسئله بازداشت دانشجویان گفت: دانشجویان تنها 6 درصد از کل تعداد بازداشتی‌ها را تشکیل می‌دهند و این قشر و فضای دانشگاهی کشور در این اتفاقات حضور چندان جدی نداشتند و ما نباید مسئله دانشگاه‌ها را بیش از اندازه پررنگ کنیم. نماینده ایلام گفت: وزیر اطلاعات معتقد بود در شکل‌گیری این ناآرامی‌ها چند دلیل به صورت همزمان و موازی مؤثر بوده‌اند و نمی‌توان گفت کل ماجرا با هدایت خارجی به وجود آمده است. وی ادامه داد: برخی تریبون‌ها با تأکید چند ساله بر نارضایتی‌ها و کمبودهای کشور در شکل‌گیری این اتفاقات بی‌تأثیر نبوده‌اند.

سرمقاله عجیب یک روزنامه اصلاح‌طلب!
روزنامه «شرق» در سرمقاله خود به قلم «علی خرم» نوشت: «این دو نفر [دونالد ترامپ و نیکی هیلی] قصد دارند از شورای امنیت به شورای حقوق بشر رفته و موضوع مشابهی را مطرح کنند؛ جایی که امکان بیشتری برای طرح مسائل حقوق ‌بشری وجود دارد. موفقیت آمریکا در شورای حقوق بشر نیز به نوع تعامل مسئولان ذی‌ربط با معترضان بستگی تام دارد. توصیه می‌شود افزون بر پذیرش حق اعتراض مردم بر اساس قانون اساسی، ملاحظات بین‌المللی و حقوق ‌بشری نیز مدنظر همگان قرار گیرد.» جملاتی تعجب‌برانگیز و البته تأسف‌بار که نشان می‌دهد، این جریان سیاسی تا چه حد نگاه انفعالی در برابر آمریکا دارد!

حال شیخ زکزاکی خوب نیست
یک منبع مطلع از تشدید مشکلات جسمی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در جریان بازداشت سه‌ ساله او، خبر داد و گفت: علایمی از یک بیماری خاص در شیخ زکزاکی در حال بروز و ظهور است که اگر به سرعت درمان نشود، حداقل اثرش، فلجی بسیاری از قوای حرکتی شیخ و حتی از دست رفتن قدرت تکلم ایشان است. وی همچنین افزود: بیماری‌ شیخ هر روز تشدید می‌شود و گفته می‌شود این بیماری به سکته قلبی نیز خواهد انجامید. این منبع آگاه اعلام کرد: مقامات دولتی اجازه نمی‌دهند او به دکتر یا بیمارستان دسترسی داشته باشد. گفتنی است، ارتش نیجریه در دسامبر سال 2015، با حمله به حسینیه شهر «زاریا» صدها نفر از حاضران در این مجتمع را هدف قرار داد. منابع محلی می‌گویند در جریان این حمله نزدیک به هزار نفر کشته و صدها نفر نیز زخمی شدند و شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه هم هدف گلوله مستقیم قرار گرفت و سپس بازداشت شد.

ایران پاسخ سختی به عربستان خواهد داد
نصیر العمری، کارشناس سرشناس سیاسی اردن گفت: سفر ترامپ به منطقه و استقبال شاهزاده بن‌سلمان از وی، در واقع نشان‌دهنده تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن این شاهزاده سعودی به عنوان حاکم عربستان در چارچوب یک معامله بود. یکی از مهم‌ترین مفاد این معامله چشم‌پوشی بن‌سلمان از قدس به سود اسرائیل و اعطای سهام عربستان به شرکت‌های آمریکایی در ازای دریافت کرسی حکومت در عربستان بود. شاهزاده بن‌سلمان به دستور ترامپ و نتانیاهو ایران را تهدید می‌کند تا جنگی بین دو کشور (عربستان و ایران) صورت گیرد. ولی‌عهد سعودی درک نمی‌کند که نتانیاهو و ترامپ وی را تحقیر می‌کنند و می‌خواهند با وی کاری کنند که با صدام در جنگ با ایران کردند. رژیم سعودی آشکارا از اعتراضات و اغتشاشات اخیر در ایران حمایت می‌کند و این به مثابه جنگ علیه ایران است و این کشور به زودی پاسخ سختی به سعودی خواهد داد.

حرف‌های بی‌ارزش دونالد ترامپ
روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی به پیام‌های توئیتری جنجال‌برانگیز «دونالد ترامپ» اشاره کرد و نوشت: تهدیدات توئیتری ترامپ، اعتبار آمریکا را در معرض خطر قرار داده است. این روزنامه در ادامه آورد: «ریچارد هاوس» رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک به تازگی با اشاره به توئیت‌های جنگ‌طلبانه ترامپ گفته است: «این فرمانده کل قوای ما است. درباره آن فکر کنید.» وی همچنین در این باره تأکید کرده است: «مسئله مهم این است که پست‌های توئیتری نیز باید همچون بیانیه‌های کاخ سفید جدی و مهم تلقی شود، اما افسوس که آنچه از گفته‌های رئیس‌جمهور در توئیتر بیرون می‌آید، بی‌ارزش است.» گفتنی است، «نیکلاس برنز» دیپلمات سابق آمریکایی و نماینده این کشور در ناتو نیز پیشتر گفته بود: پست‌های توئیتری ترامپ، در واقع حرف‌های وی را بی‌ارزش می‌کند.

آشوبگران به اشدّ مجازات می‌رسند
حجت‌الاسلام حمید شهریاری، معاون رئیس قوه قضائیه گفت: تمام افرادی که سرحلقه اغتشاش‌ها و آشوب‌های اخیر بوده‌اند، شناسایی یا دستگیر شده‌اند. وی اظهار داشت: با اغتشاشگران، سردمداران اغتشاش و کسانی که آشوب‌ها و اغتشاش‌های روزهای اخیر را مدیریت و ساماندهی کرده‌اند، به طور قاطع برخورد شده و اشدّ مجازات برای آنان تعیین می‌شود. معاون رئیس قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که آیا قوه قضائیه و دولت برنامه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی دارند، توضیح داد: در این زمینه جلساتی برگزار و مقرر شده است از شبکه‌های داخلی حمایت کنیم تا مردم بتوانند از امکانات مناسبی برای ارتباطات خود استفاده کنند.

وضعیت اعزام انسان به فضا در بودجه 97

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی رسمی اعلام کرده اعزام انسان به فضا که طی برنامه جداگانه در ایران پیگیری می‌شوددر لایحه بودجه 97 مورد توجه قرار نگرفته است.حسن روحانی رئیس جمهور 19 آذر ماه سال جاری با حضور در صحن علنی مجلس، لایحه بودجه سال 97 کل کشور را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و رئیس مجلس نیز این لایحه را به منظور بررسی جزئیاتش به کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داد.لایحه بودجه سال 1397 کل کشور دارای بخش‌های مختلفی است اما برخی بخش‌ها به دلیل اهمیت بسیار بالایش همواره مورد توجه رسانه‌ها و کارشناسان بوده است./

فیلترینگ تلگرام تا کی ادامه دارد؟

محمد کاظمی، عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با بیان اینکه در مواقع ناآرامی، همه کشور‌ها از روش محدود کردن ارتباطات برای کاهش آسیب به اموال عمومی استفاده می‌کنند، گفت: فیلتر تلگرام اقدامی منطقی و رایج بود که در همه کشور‌ها در چنین مواقعی اجرا می‌شد ولی اکنون ادامه فیلتر به صلاح کشور نیست.نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه تصمیم فیلتر تلگرام از سوی شورای امنیت عالی ملی بود که رفع فیلتر نیز باید از سوی همین شورا پیگیری شود، افزود: برای بازگشایی تلگرام نیاز است که محدودیت‌هایی برای تأمین امنیت ملی لحاظ شود که این مهم با انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور میسر می‌شود.وی درباره زمان رفع فیلتر تلگرام به خانه ملت گفت: باتوجه به امنیتی بودن موضوع زمان دقیقی نمی‌توان برای رفع فیلتر تلگرام اعلام کرد ولی باتوجه به ختم غائله و پایان آشوب و اغتشاش در کشور دیگر نیازی به ادامه فیلترینگ تلگرام نیست.

تاثیر بچه پولدارهای تهران در ناآرامی های اخیر

وب سایت آمریکایی" بیزنس اینسایدر" با انتشار گزارشی با اشاره به شکاف طبقاتی موجود در ایران و مشکلات اقتصادی موجود در این کشور، نوشت؛ به نظر می رسد که حداقل بخشی از دلیل ناآرامی های اخیر در ایران به نمایش گذاشتن امکانات بچه ثروتمندان در جامعه و شبکه های اجتماعی بوده است.بر اساس این گزارش رشد استفاده از شبکه های اجتماعی در ایران ثروتمندان این کشور را از نگهداشتن اسرار ثروتمندی‌شان باز داشته است.روزنامه لس آنجلس تایمز آمریکا اخیرا پس از اعتراضات در ایران در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت: زمانی که مازراتی‌ها در خیابان های شلوغ تهران از میان جمعیت عبور می کنند عابران پیاده گاه به آنها "تف و لعنت" می فرستند.بر اساس این گزارش به عنوان مثال در سال های گذشته صفحه اینستاگرامی " بچه پولدارهای تهران" – که هم اینک 127 هزار دنبال کننده دارد - هزاران تصویر و عکس از زندگی لوکس بچه پولدارهای تهران و امکانات آنها را منتشر کرده و در حالی که این بچه پولدارها در استخر خود در کاخ های شمال تهران عکس گرفته و یا کفش های صندل برند " هرمس" 1000 دلاری خود را در این صفحه به نمایش می گذارند، در گوشه دیگری از همین شهر هزاران شهروند فقیر برای سیر کردن شکم خود و خانواده‌هایشان مجبور می شوند کلیه های خود را برای فروش به حراج بگذارند

سینا قنبری از معترضان نبود و در جریان دستگیری موادفروش‌ها دستگیر شده بود

پس از تایید خبر درگذشت یک زندانی در زندان اوین توسط طیبه سیاووشی و محمود صادقی، یک منبع آگاه اطلاعات جدیدی درباره این پرونده به ایلنا گفت. این منبع آگاه نیز گفته است: این فرد در درگیری‌های اخیر بازداشت نشده و ربطی هم به تجمعات اخیر نداشته است. وی تاکید کرد: این فرد توسط نیروی انتظامی در دستگیری مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر بازداشت و سپس اقدام به خودکشی کرده است.

گوشت گوزن برای لاکچری‌ها!

گوشت گوزن برای لاکچری‌ها به فروشگاه‌های ایران می‌آید. تولیدکنندگان قیمت فروش هر کیلوگرم گوشت گوزن را چیزی بین ١٥٠ تا ٢٠٠‌هزار تومان برآورد می‌کنند. در برخی کشورهای اروپایی و چین، با هدف جلوگیری از شکار، گوزن را به صورت صنعتی پرورش می‌دهند و حالا سوادکوهی‌ها و کرجی‌ها پرورش صنعتی گوزن را در ایران کلید زده‌اند. به گفته رئیس گروه بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی پرورش گوزن بیشتر از آن‌که برای بازار داخلی هدف‌گذاری شده باشد، برای صادرات کلید خورده است؛ البته آنهایی که ید طولانی در پرورش دام دارند، توضیح می‌دهند پرورش گوزن و اصولا تولید گوشت قرمز در ایران چندان به‌صرفه نیست؛ به دلیل آن‌که دام به صورت دستی و با خوراک وارداتی تغذیه می‌شود، هزینه تمام‌شده تولید گوشت گران تمام می‌شود.

گاف رضا پهلوی روی آنتن بی بی سی

رضا پهلوی هنگام صحبت درباره انتخابات ایران در آنتن زنده شبکه بی بی سی ، بی‌اطلاعی خود از شرایط کشور را ثابت کرد.شبکه سلطنتی بی بی سی در ادامه تلاش‌های خود برای حمایت از اغتشاش طلبان در کشور، فرزند شاه مخلوع ایران، رضا پهلوی را روی آنتن آورد تا نظر ولیعهد را که قرار بود پس از پدرش بر تخت سلطنت تکیه بزند، درباره این اغتشاشات بداند.بی اطلاعی او از شرایط داخلی ایران جایی هویدا شد که رضا پهلوی از انتخابات ایران صحبت کرد و گفت: اگر کارت دانشجویی یک دانشجو، مهر شرکت در انتخابات نداشته باشد، از تحصیل محروم خواهد شد.

اخبار روزانه:
* سعید جلیلی با انتشار توئیتی درباره تبعیض در ادارات و بانک‌ها نوشت: «نمی‌شود بدون رفع «تبعیض» به جنگ فقر و فساد رفت. اگر مبارزه با فقر و فساد به نتیجه نمی‌رسد، به دلیل تبعیض در برخورد و برخورداری‌ها است؛ یعنی برای وام 5 میلیونی هشت مدرک و دو ضامن لازم است؛ ولی برای وام هزار میلیاردی یک تلفن! اگر می‌خواهیم مردم همچنان پشتوانه نظام باشند، باید درهای پشتی را ببندیم
* فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: رفتار آمریکایی‌ها درباره اغتشاشات ایران تازگی ندارد. آنها همواره اعلام کرده‌اند که می‌خواهند ریشه انقلاب را بخشکانند. وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون در برابر هر اقدامی که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، موفق عمل کرده و از این پس نیز موفق خواهد بود.
* علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در تماس تلفنی با آمانو با هشدار نسبت به عواقب بدعهدی و نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا گفت: در صورتی که آمریکا تعهدات برجامی خود را اجرا نکند، تصمیماتی را اتخاذ می‌کنیم که می‌تواند بر روند فعلی همکاری‌های ایران با آژانس تأثیرگذار باشد.
* نشست امنیتی تهران با موضوع آینده برجام در حالی برگزار شد که جک استراو انگلیسی بار دیگر در ایران دیده شد. او که چهره‌ای بدنام در بین مردم ایران دارد، در حالی در جلسه‌ای در یکی از هتل‌های لوکس تهران حضور پیدا کرد که حضور او، مانند سفر قبلی‌اش رسانه‌ای نشد.
* سیّدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه گفت: تلاش‌های رئیس‌جمهور آمریکا برای از بین بردن برجام، ممکن است در چند روز آینده به نقطه‌ای برسد که آمریکا به طور کامل از برجام خارج شود؛ لذا جامعه بین‌الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد.
* وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: توان موشکی ایران هیچ تهدیدی برای دوستان، همسایگان و حتی سایرین نیست؛ بلکه صرفاً به منظور مقابله با تهدیدات مشخص و برنامه‌ریزی شده است و محدودیت برد و ارتقای آن بر همین مبناست.
* «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان، بر راهکار تشکیل دو دولت در زمینه مناقشه فلسطین و اسرائیل تأکید و از حفظ وضعیت موجود در ارتباط با قدس هم حمایت کرد.
* پایگاه خبری العهد لبنان نوشت: در پی درگیری مسلحانه در زندان حائر ریاض، سه شاهزاده و هفت نفر از نگهبانان زندان کشته شدند.

* روزنامه «جمهوری اسلامی» در تحلیلی درباره چرایی سکوت این روزهای احمدی‌نژاد نوشت: رئیس‌جمهور سابق که هم‌اکنون تنها جایگاه انتصابی‌اش در حاکمیت، صندلی کوچکی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است (که در واقع تنها دروازه امید او برای بازگشت دوباره به قدرت است)، بیش از هر چیز نگران سرنوشت مبهمش در نظارت استصوابی آینده است. به بیانی دیگر، او ترجیح به سکوت داده است تا بهانه بیشتری برای ردّ صلاحیتش در اختیار شورای نگهبان قرار ندهد.
* محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران درباره آخرین وضعیت سدهای پنج‌گانه تهران گفت: در حال حاضر، حجم آب در پشت سدهای پنج‌گانه تهران بالغ بر 613 میلیون متر مکعب است که نسبت به پارسال حدود 15 میلیون متر مکعب کاهش دارد. وی افزود: اگرچه میزان آب ذخیره شده در پشت سدهای تهران تا حدودی مناسب است؛ اما نگرانی ما از کاهش ورودی آب به سدها است که حدود 70 درصد کاهش دارد.
* «مایک پومپئو» رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) به صراحت از بروز ناآرامی و آشوب در ایران حمایت کرد. پومپئو که با شبکه «فاکس‌نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، درباره ناآرامی‌های هفته گذشته در چند شهر ایران، گفت: «این مسئله بسیار واقعی است. رئیس‌جمهور ترامپ از مردم ایران حمایت کرده و می‌خواهد صدای آنها شنیده شود
* «استیو بَنن» استراتژیست ارشد سابق رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از کتاب جنجالی «کاخ سفید ترامپ» با تحلیل اوضاع در غرب آسیا و تأکید بر ضعف مقامات عربستان سعودی در برابر جمهوری اسلامی ایران، می‌نویسد: «سعودی‌ها در لبه پرتگاه هستند، مصری‌ها در لبه پرتگاه هستند و همه آنها تا حد مرگ از ایران می‌ترسند
* آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی با بیان اینکه هدف اصلی فتنه‌گران اساس اسلام است، نه گرانی و مشکلات اقتصادی، گفت: فتنه‌گران با اسلام و قرآن مخالفت داشتند و اگر به آنها طلا هم داده شود، چون با دین مشکل ‌دارند، با هیچ ‌چیز کنار نمی‌آیند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: