به‌روز شده در: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
سه تصویر از ورزش کشتی:
تختی مردی که در کنار مردم بود، با آنها زندگی کرد و در نهایت بر فراز دستان همین مردم و با اشک و آه پیرو جوان چهره در نقاب خاک کشید.
دکترمحمدرضا کاظمی

الف: روزهای پرفراز و نشیب کشتی

در حالی که موضوع محرومیت احتمالی کشتی همچنان مطرح است، منصور برزگر یکی از اعضای شورای فنی فدراسیون ارائه پارهای اطلاعات توسط برخی عوامل داخلی را در این رابطه مقصر دانست. مدیر و سرمربی پیشین تیمهای ملی به چگونگی، نحوه و افرادی که احتمالاً اطلاعاتی در اختیار دستاندرکاران کمیته بینالمللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی ارائه کردهاند،اشارهای نکرده اما با صراحت و قطعیت هر چه تمامتر بر واقعیت مذکور پای فشرده است. حال باید ببینیم چه کسانی و چگونه فرصت پیدا کردهاند تا منافع ملی را زیر پا نهاده و در اقدامی ناجوانمردانه گزارش رخدادهای پس از مسابقات جهانی امیدها و نحوه تجلیل از علیرضا کریمی را به اطلاع مجامع بینالمللی رساندهاند؟ محرومیت احتمالی کشتی و ورزش کشورمان چه نفعی برای گزارش دهندگان وقایع داخلی دارد؟ همانطور که پیشاپیش خاطرنشان کرده بودیم امیدواریم و انتظار داریم اتفاقی برای کشتی رخ ندهد و قضیه به خیر و خوشی پایان یابد. در واقع به نفع اتحادیه جهانی و کمیته بینالمللی المپیک است تا خود را از وجود و موقعیت رفیع کشتی ایران محروم نکننئد.

ب: کوه موش زایید!

پس از ناکامی تیم ملی کشتی آزاد در رقابتهای جهانی پاریس فرانسه که اواخر تابستان برگزار شد. اعضای شورای فنی به دفعات مختلف طی مصاحبههای خود از لزوم تغییرات در جمع کادر فنی سخن به میان آوردند. متعاقب آن رقابتهای امیدهای جهان برگزار شد و باز هم آزادکاران با نتیجه قابل قبولی به دست نیاوردند! اگر مسئله عدم رویارویی علیرضا کریمی با نماینده رژیم صهیونیستی در میان نبود و همین امر نتایج ضعیف تیم امید را تحتالشعاع قرار نمیداد، چه بسا باید این ناکامی نیز به حساب فدراسیون نوشته میشد. فدراسیونی که در مجموع طی سال 96 نتایج قابل قبولی در مسابقات مهم به دست نیاورده بود.

اعضای شورای فنی در راستای تلطیف اوضاع تلاش وافر میکردند تا با پیش کشیدن ضعف کادرهای فنی و کشتیگیران تمام کم و کاستیها را به دوش آنها افکنده و فدراسیون را از ضعف عملکرد مبرا کنند!

اگر قرار بود کسی جواب گوی اتفاقات به وجود آمده از جمله ناکامی مسابقات جهانی باشد همانا میبایست رئیس فدراسیون باشد. اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه اعضای شورای فنی در یک تناقض آشکار در حرف و عمل رئیس فدراسیون را به عنوان مسئول امور فنی تیم بزرگسالان معرفی کردند! این اقدام به جای اینکه خدمتی به رسول خادم و کشتی باشد، موجب اختلاف در روند فعالیت های رئیس فدراسیون خواهد شد.

چگونه میشود رئیس مجموعهای که از بام تا شام پیگیر امور اجرایی و اداری مهمترین و
مدال آورترین فدراسیون کشور است و مسئولیت مهمی در تشکیلات جهانی دارد، باید پی
گیر اسپانسر و حامیان مالی باشد، فرصت پیدا خواهد کرد تا بر امور فنی تیم ملی نیز نظارت داشته باشد؟ شاید رسول خادم علاقه وافری به امر مربیگری داشته باشد، اما اعضای شورای فنی باید به وی یادآور شوند که مسئولیتهای مدیریتی و اجرایی او به اندازه کافی وقتگیر و مهم است که بتواند سرگرم امور فنی شود. در هر حال امیدواریم حضور رئیس فدراسیون در رأس امور فنی تیم ملی همانطور که اعلام شده تا رقابتهای انتخابی تداوم پیدا کند و بعد از آن سرمربی و مربیان تیم ملی مشخص شوند.

ج: رمز جاودانگی جهان پهلوان تختی

مراسم پنجاهمین سال درگذشت جهان پهلوان تختی بر سر مزار وی در ابنبابویه برگزار شد. مطابق معمول 17 دی ماه جمع کثیری از اقشار مختلف خود را به محل مورد نظر رسانیده بودند تا یکبار دیگر یاد و خاطره یکی از اسطورههای تاریخ ورزش و بازماندهای از نسل جوانمردان و پهلوانان را گرامی بدارند. رمز و راز جاودانگی تختی در مرام و مسلک او خلاصه میشود.

مردی که در کنار مردم بود، با آنها زندگی کرد و در نهایت بر فراز دستان همین مردم و با اشک و آه پیرو جوان چهره در نقاب خاک کشید. در باره حیات و زندگی این قهرمان ملی و اسطوره ورزش بسیار گفته و شنیده شده است. وجه مشترک و نقطه نهایی تمام گفتهها و شنیدهها در باره پهلوان دوران ما بیانگر این حقیقت است که او بالاترین و ارزندهترین صفات یک ورزشکار را یدک میکشید. جوانمردی، مروت، ایثار، اقتدار، افتادگی، تواضع، دستگیری از دیگران، روحیه تسلیم ناپذیری با جسم و جان وی درهم سرشته بود. این همه صفات نیکو رمز جاودانگی غلامرضا تختی بود. روحش شاد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: