کد خبر: ۲۶۶۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

بازهم قانون، بازهم حمله به قصاص

روزنامه بي قانون « قانون» كه طي شش سال فعاليت، بارها به اصول مسلم اسلامي تاخته است، روز گذشته تيتر يك خود را به اعدام قاتل داستان معروف ستايش اختصاص داده و با انتخاب تيتر: «اعدامي كه ستايش نشد»، تلويحاً در گزارشي سراسر احساسي اجراي قانون مجازات اسلامي و حكم شرعي قصاص را به باد انتقاد گرفت.

قانون در ادامه گزارش خود را به نظر يكي از وكلاي حقوقي مستند كرده و با عدول آشكار از اجراي احكام اسلامي كوشيده است، قواعد اسلامي را با استانداردهاي حقوق بشري غربي تطبيق بدهد. بهمن كشاورز به قانون گفته: از ديرباز اين معضل مطرح بوده كه چگونه ضوابط شرعي و كيفري را در روابط مربوط به حمايت از اطفال و نوجوانان در اسناد و مقررات بين المللي منطبق كرد. انتظار مي‌رود هيئت نظارت بر مطبوعات با تشكيل جلسه فوق العاده و برخورد قانوني به اين روزنامه اجازه ندهد، بيش از اين احكام اسلامي مورد هجمه قرار بگيرد.

پیشنهاد عربستان و مصر برای تعیین پایتخت فلسطین
روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» فاش کرد، دولت مصر برای پایان دادن به بحران اخیر قدس و فلسطین پیشنهاد داده است که به جای شهر قدس، رام‌الله برای پایتختی فلسطین انتخاب شود. این روزنامه نوشت: دستورالعمل‌هایی از طرف یک افسر اطلاعاتی مصر به اصحاب رسانه و خبرنگاران درباره پرونده قدس فاش شده است که به ‌موجب آن، مصر و دیگر کشورهای عربی در نقش کشوری ظهور می‌کنند که تصمیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس و انتخاب این شهر به پایتختی رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کنند. این افسر اطلاعاتی که «اشرف الخولی» است، می‌گوید: «مصر هم مانند همه برادران عرب ما در موضوع قدس، این تصمیم [ترامپ] را محکوم خواهد کرد.» افسر اطلاعاتی مصر در این گفت‌وگوهای محرمانه می‌گوید، درگیری با رژیم صهیونیستی به نفع منافع ملی مصر نبوده و از اصحاب رسانه می‌خواهد به جای محکوم کردن تصمیم ترامپ بینندگان خود را به پذیرش این تصمیم قانع کنند. گفت‌وگوهای این افسر اطلاعاتی مصر در حالی فاش می‌شود که به تازگی کتابی در آمریکا تحت عنوان «آتش‌ و خشم درون کاخ سفید ترامپ» منتشر شده است که در آن مشاور سابق رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید براساس «قرارداد قرن»، دولت دونالد ترامپ عزم کرده است با الحاق کرانه باختری به اردن و الحاق غزه به مصر به مسئله فلسطین پایان دهد.
طعنه یامین پور به ترامپ

وحید یامین پور، استاد دانشگاه و مجری برنامه جهان آرا، پست جدیدی در توییتر خود منتشر کرد.یامین پور در پاسخ به توییت ترامپ نوشت: بر مبنای گزارش Bureau of Investigative Journalism's figures، فقط تا سال 2014 در حملات هواپیماهای بدون سرنشین و سایر عملیات‌های مخفی آمریکا، بین 2700 تا 5000 نفر کشته شده‌اند که بیشتر از 1100 نفر از غیرنظامیان در پاکستان، یمن، سومالی بوده‌اند؛ بنابراین... #ShutupTrump
آغاز نام‌نویسی بیکاران برای اخذ وام اشتغال
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار گفت: بانک مرکزی ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح اشتغال فراگیر دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اختصاص داده است. عیسی منصوری افزود: افزون بر این، معادل یک‌ونیم میلیارد دلار برای اشتغال روستاییان اختصاص یافته است. وی گفت: نام‌نویسی رسمی از متقاضیان برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و اشتغال دانش‌آموختگان از دو روز دیگر در پایگاه اینترنتی کارا آغاز می‌شود. منصوری افزود: در اجرای طرح اشتغال فراگیر برای سال 96 ایجاد 951 هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است که 650 هزار شغل از این فرصت‌ها در رشته‌های پر اشتغال است. وی گفت: در مشوق‌های بیمه‌ای هم باید تمایل به ایجاد اشتغال را بیشتر کنیم. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار افزود: طرح کارورزی دانش‌آموختگان از تیر امسال آغاز شده است که این موضوع می‌تواند متناسب نبودن تحصیلات دانش‌آموختگان با نیازهای بازار کار را در کوتاه‌مدت حل کند.

عصبانیت یک چهره اصلاح‌طلب از حضور مردم!
«
علیرضا علوی‌تبار» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: «روز ٩ دی چند نفر را آوردند شروع کردند فحش دادند به فتنه‌گر داخلی. نمی‌توان از یک طرف گفت هیچ‌کس حق ندارد در خیابان تظاهرات کند؛ اما از یک طرف عده‌ای هر روز و به هر مناسبت در خیابان تظاهرات به راه بیندازند. نکته‌ای که ممکن است مردم را آزار دهد، دبل استاندارد داشتن است. مثلاً آیا تظاهراتی که همین چند روز گذشته به نفع حکومت برگزار شد، مجوز داشت که تظاهرات معترضان باید مجوز داشته باشد؟ اگر آن تظاهرات به نفع حکومت مجوز نمی‌خواهد، نمی‌توان گفت تظاهرات اعتراضی هم مجوز می‌خواهد.» برخلاف ادعای این فعال اصلاح‌طلب، در ماه‌های گذشته مردم تجمعات متعددی را ‌ـ البته به صورت مسالمت‌آمیز‌ـ در اعتراض به تخلفات مؤسسات مالی و اعتباری و وضعیت معیشتی برگزار کردند که کم‌وبیش هیچ‌یک از این تجمعات مجوز نداشت.

اصلاح‌طلبان بازنده اصلی حوادث اخیر بودند
صادق زیباکلام با انتقاد از مواضع خاتمی در قبال آشوب‌های اخیر، نوشت: موضع‌گیری چند روز پیش رئیس دولت اصلاحات اگر چه در قالب روحانیون مبارز بود؛ اما پس از سکوت ممتد ایشان و اعلام موضع نکردن برخی دیگر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب سبب گلایه تظاهرکنندگان علیه اصلاح‌طلبان شد. تیر خلاص را رئیس دولت اصلاحات به شقیقه نا‌آرامی‌ها شلیک کرد. اغراق نیست اگر بگویم تا اینجا زیان‌ده اصلی وقایع اخیر، اصلاح‌طلبان بودند که با کمال تأسف بخشی از اعتبار خود را در میان جوانان و لایه‌های کم‌درآمد جامعه از دست دادند. بسیار بعید به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان در آینده بتوانند معجزه انتخابات‌های اخیر را تکرار کنند؛ ای کاش اصلاح‌طلبان در این شرایط مسئولیت‌پذیرتر رفتار می‌کردند.

واکنش «دیرین دیرین» به پیشنهاد حسام‌الدین آشنا

محمد ابوالحسنی (تهیه‌کننده مجموعه دیرین دیرین) با نگارش یادداشتی به پیشنهاد حسام‌الدین آشنا برای نوشتن نامه و امضای طومار برای رئیس‌جمهور واکنش نشان داد.

متن یادداشت محمد ابوالحسنی به شرح زیر است؛

آشنای نا‌آشنا

جناب حسام‌الدین آشنا، (زادهٔ ۱۳۴۳ در تهران) سیاست‌مدار ایرانی، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک و مشاور رئیس‌جمهور ایران است.جناب آشنا، اخیرا به مردم پیشنهاد داده‌اند، برای طرح مطالباتشان، طومار و عریضه بنویسند، امضا کنند و برای مسئولین بفرستند.جناب آشنا؛ عریضهٔ مردم‌‌ همان بیست‌وچهار میلیون رایی بود که به صد وعدهٔ انتخاباتی رییس جمهور محترم دادند.جناب آشنا، لطفا برای آشنایی با مطالبات مردم، تقاضای طومار و عریضه‌نویسی نفرمایید. فقط کافیست، فیلم‌ سخنرانی‌های انتخاباتی جناب رییس جمهور محترم را بازبینی فرمایید!حسام‌الدین آشنا چندی پیش با قراردادن یک نظرسنجی در توییتر خود طرحی برای جایگزینی اعتراضات خیابانی مطرح کرد و نوشت: آیا به عنوان جایگزین اعتراضات کور خیابانی، با طراحی و اجرای یک برنامه کاربردی از طرف ریاست‌جمهوری برای دریافت طومارهای مردمی (شامل درخواست‌های عمومی یا شکایات و اعتراضات جمعی) که در صورت اعلام حمایت بیش از مثلا صد هزار نفر مشخص، قابلیت طرح در دولت یا مجلس را داشته باشد موافقید؟
انتقاد نویسنده مشهور جهان از رضا پهلوی

«
پائولو کوئیلو»، نویسنده مشهور برزیلی با انتشار توئیتی نسبت به اظهارات اخیر رضا پهلوی واکنش تندی نشان داد که مورد استقبال کاربران بسیاری قرار گرفت. به گزارش «ایران آنلاین»، کوئیلو روی صفحه توئیتر خود رضا پهلوی را خطاب قرار داد و نوشت: «ساکت شو! ساواک مرده است و اگر تو به دنبال یک کودتای دیگر باشی، مانند کودتایی که سازمان سیا در سال ۱۹۵۳ سازماندهی کرد، مردم ایران برای حمایت از کشورشان برمی‌خیزند.» بی‌بی‌سی گزارش داد که رضا پهلوی به دنبال برگزاری برخی تجمعات اعتراضی در ایران و فیلترشدن بعضی شبکه‌های اجتماعی در گفت‌وگویی با رویترز گفته بود دولت امریکا باید شرکت‌های ارتباطاتی و اینترنتی را تشویق کند که برای اغتشاش و اعتراض در ایران، خدمات ارائه بدهند.

بهانه تازه آمریکا برای تحریم ایران
رکس تیلرسون در پاسخ به این پرسش خبرنگار سی‌ان‌ان که «حتی اگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کنید، آیا تحریم‌های غیر هسته‌ای بیشتری در راه خواهد بود؟» با این ادعا که برنامه توسعه موشک‌های بالستیک ایران نقض توافق‌های قبلی است، افزود: وزارت خزانه‌داری تصمیم دارد تحریم‌های غیرهسته‌ای بیشتری را علیه ایران وضع کند. وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: در حمایت از آشوب در برخی شهرهای ایران دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد از خواست معترضان ایران، از جمله «انتقال مسالمت‌آمیز دولت» حمایت ‌کند! وی تصریح کرد، دولت ترامپ به دنبال آن است که از طریق تقویت صدای معترضان، به آنها در انتقال قدرت در ایران کمک کند.
کلید فیلتر تلگرام را چه کسی فشار داد؟

عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: فیلتر تلگرام توسط شورای عالی امنیت ملی انجام شده و رفع فیلترینگ آن باید بر مبنای تصمیمات این شورا، مورد بررسی قرار گیرد. رمضانعلی سبحانی فرد گفت: عده ای از شرایط و ظرفیت تلگرام سوءاستفاده کردند و شرایط خشونت و اغتشاش را به وجود آوردند که بر همین مبنا شورای عالی امنیت ملی تصمیم به فیلتر تلگرام گرفت.رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تصمیم گیری درباره فیلترینگ توسط دستگاه های تصمیم گیر بالاتر، از جمله شورای عالی امنیت ملی انجام شد، افزود: برای رفع فیلترینگ باید دید که تصمیمات شورای عالی امنیت ملی چه بوده است و مبتنی بر تصمیمات، اگر زمینه فراهم باشد رفع فیلتر تلگرام مورد بررسی قرار می گیرد و در این زمینه تصمیم گیری شود. عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، تصریح کرد: دستگاه های مختلف همانند شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی امنیت ملی در شرایطی که مسائل این چنینی رخ می‌دهد می‌توانند درباره فیلترینگ تصمیم بگیرند.
افشاگری محسن رضایی از پشت پرده واقایع اخیر

محسن رضایی گفت: چند ماه پیش در اربیل اتاق عملیاتی تشکیل شد که مسئولیت آن با مایک‌آندریا رئیس ویژه عملیات سازمان سیا بود که بر روی پرونده ایران کار می‌کرد. همچنین در این اتاق عملیات رئیس دفتر پسر صدام و برادر زن صدام نیز به همراه نماینده‌ای از عربستان سعودی و نماینده منافقین نیز حضور داشتند؛ بحث‌هایی نیز در مورد حضور داشتن نماینده امارات هم در این اتاق عملیات مطرح است که ما در حال بررسی آن هستیم. در آن نشست قرار گذاشته بودند که در اواخر آذرماه با استفاده از فضای مجازی عملیات خود را شروع کنند و در دی ماه و بهمن ماه به نظام آسیب برسانند؛ اسم پروژه خود را نیز هم‌گرایی نتیجه‌بخش نامیده بودند. آن‌ها در مرحله اول فکر می‌کردند شهر‌های ایران از کنترل نظام خارج می‌شود؛ از این رو در مرحله بعد قصد داشتند اسلحه وارد کشور کنند و تعدادی از مردم را به کشتن دهند و سپس امریکا با فشار وارد آوردن به شورای امنیت از این شورا مصوبه حقوق بشری علیه ایران بگیرد و بدین ترتیب تحریم‌های جدیدی وضع کنند
به هیچ وجه نمایندگان به افزایش جهشی بنزین رأی نخواهند داد

علی بختیار عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ گفت: بحث دو نرخی شدن بنزین مطرح نشده و تصمیمی هم فعلا گرفته نشده است،‌ البته به نظر بنده اگر هم افزایشی مد نظر باشد باید تدریجی اعمال شود. به هیچ وجه نمایندگان رأی به افزایش جهشی بنزین نخواهند داد؛ گرچه پیشنهادهایی مطرح است تا افرادی که بیشتر از الگوی مصرف از حامل‌های انرژی استفاده می‌کنند مشمول افزایش قیمتی شود اما اینها تنها موضوعاتی است که مطرح بوده و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است
سیم‌کارت‌هایی با قیمت چند واحد آپارتمان

غلامحسین اظهری، فعال صنفی بازار سیم­‌کارت­ های تلفن همراه گفت: حوزه سیم‌کارت‌های دائمی و معمولی با پیش شماره ۰۹۱۲ با کد یک از سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شروع و تا پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز قیمت دارند. در همین رده شماره‌ای کدهای ۱۷۷ با سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ۱۳۰ با چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ۱۱۴ با پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ۱۱۵، پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. البته اینها مربوط به شماره‌های عادی و معمولی است، اما برای شماره‌های استثنایی و اصطلاحا رند بعضی خطوط حتی با قیمت‌های ۵۰۰ میلیون و یک میلیارد تومان هم به فروش رفته است

واکنش رسمی عربستان به ناآرامی‌ها در ایران

«خالد بن سلمان»، پسر «ملک سلمان»، پادشاه عربستان سعودی و سفیر این کشور در واشنگتن در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفت: «رژیم ایران تلاش کرد راه آینده را مسدود کند. آنها انقلابی رو به عقب راه انداخته‌اند. ما می‌خواهیم مسیر دیگری انتخاب کنیم
دردسر هزینه کردن بدون "کد رهگیری" مدیران دولتی

طبق بخشنامه روزهای اخیر یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران اجرایی استانی، با یادآوری تذکرات متعدد دولت مبنی بر ضرورت ثبت اموال دستگاه های اجرایی در سامانه سادا، تاکید شده است در صورتی که مشاهده شود هزینه هایی چون تجهیز یا تعمیرات، برای املاکی که فاقد کد رهگیری و ثبت در سامانه مذکور باشند، انجام شده است، رئیس آن دستگاه اجرایی و مدیر مالی متخلف، به مراجع ذی صلاح نظارتی معرفی خواهند شد.
درخواست یک مسئول برای خرید 500 خودروی کمک دار
با توجه به این که طبق ضوابط اجرایی بودجه امسال، خرید خودروی سواری داخلی توسط دستگاه‌ های دولتی حداکثر به تعداد خروج خودروها و در سقف اعتبار مجاز خواهد بود و موارد استثنا به تصویب هیئت وزیران می رسد، بر اساس نامه رسمی یکی از اعضای مهم کابینه به مدیران نهاد ریاست جمهوری، درخواست صدور مجوز دولت برای خرید 500 دستگاه خودروی کمک دار عملیاتی ساخت داخل ارائه شده تا این خودروها در اختیار بخش های مختلف وزارتخانه مربوط در سراسر کشور قرار گیرد که درخواست مربوط، به دلیل ابهامات مختلف، فعلا به تصویب نرسیده است.

مردم تحمل فشارهای اقتصادی بیشتر را ندارند

حافظی عضو پیشین شورای شهر تهران در صفحه تلگرامی خود نوشت: اعتراضاتی که با تخریب اموال عمومی و تعرض به مبانی نظام همراه نیست را به عنوان امر به معروف و نهی از منکر مردم، خطاب به حاکمیت تلقی می کنم و باید مورد توجه قوای سه گانه قرار گیرد، از سوی دیگر، خود مردم باید حواشی مخرب این اعتراضات را به آرامی مهار کنند. حاکمیت نیز باید بطور جدی و عملیاتی، شفاف سازی، مبارزه با فساد اداری، بی عدالتی، رانت خواری و مهار فشارهای اقتصادی بر مردم به همراه ایجاد اشتغال را در اولویت کارهای خود قرار دهد. مردم تحمل فشارهای اقتصادی بیشتر را ندارند. رؤسای قوای سه گانه باید در اسرع وقت تمهیداتی برای تامین خواسته های منطقی مردم که با شعار مقابله با گرانی و از شهر مقدس مشهد شروع شد بیاندیشند، تعلل در این امر، اجازه مانور و تخریب مبانی نظام را برای فرصت طلبان فراهم خواهد کرد.
اخبار کوتاه
* بر اساس مصوبه اخیر هیئت دولت، تعرفه واردات خودروهای بنزینی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی که قبلاً ۳۲ تا ۳۵ درصد بود، به عدد ۷۵ درصد رسیده است و خودروهای هیبریدی از پنج درصد به ۴۵ درصد رسیده است که رشد نه برابری را تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد، دولت قصد دارد بخشی از رشد ۳۵ درصدی درآمدهای مالیاتی را از محل افزایش تعرفه واردات در بودجه ۹۷ تأمین کند.
* مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرده است، دولت این کشور قصد دارد در روزهای آینده ۱۰۰ میلیون واحد ارز مجازی به نام «پترو» صادر کند که پشتوانه فیزیکی آن نفت این کشور خواهد بود. صدور ارز مجازی از سوی دولت این کشور با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا که دسترسی این کشور به بانک‌های بین‌المللی را محدود کرده است، انجام می‌گیرد.
* مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: روسیه برای حمایت از ایران و نیز دیدگاه کنونی مسکو درباره خاورمیانه بهای سنگینی را پرداخت خواهد کرد. «هربرت مک مستر» که گویا از بی‌نتیجه ماندن نشست شورای امنیت درباره ایران عصبانی بود، افزود: باید جامعه جهانی در اقدامی مشترک با رفتار ایران مقابله کند.
* آلبرایت در پیامی توئیتری نوشت: «برای اشخاصی که معتقد به رهبری با ثبات و عاقل آمریکا هستند، سال 2018 آغازی نگران‌کننده داشت و با وجود دونالد ترامپ در کاخ سفید که به طور فزاینده‌ای دمدمی‌مزاج است، نقش کنگره در سیاست خارجی و امنیت ملی مهم‌تر از گذشته خواهد بود
* عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در مصاحبه‌ با یک شبکه فرانسوی تأکید کرد: به ‌محض اینکه به راه‌حلی دائمی برای نزاع فلسطینی ‌ـ اسرائیلی دست یابیم، همه کشورهای عربی و اسلامی، اسرائیل [رژیم صهیونیستی] را به‌ رسمیت خواهند شناخت و با آن روابط برقرار خواهند کرد.
* روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» در گزارشی به قلم «ناحوم برنیاع» تحلیلگر مسائل راهبردی رژیم صهیونیستی حوادث و تحولات سال ۲۰۱۷ را بررسی کرد و ابعاد منفی این تحولات برای رژیم صهیونیستی را بیان و اذعان کرد پیروز بزرگ این سال ایران است.
* مصطفی تاج‌زاده در مصاحبه با روزنامه «همدلی» با انتقاد از عملکرد دولت گفت: «دولت باید فرصت را مغتنم بشمارد و در رفتار خودش و برخی انتصابات خود تجدیدنظری متناسب با خواست مردم صورت دهد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: