به‌روز شده در: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
محمدرضا ملکشاهی راد:
ملکشاهی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی باید در خصوص استحکام ساختمان ها بازبینی اساسی صورت دهد، گفت: به هر شهروندی که در خانه مسکونی سکونت دارند باید اعلام شود که سازه‌اش ایمن است یا خیر.
محمدرضا ملکشاهی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به زلزله‌های اخیر رخ داده در کشور، بر ضرورت بهسازی روند ساخت و سازها با تکیه بر استانداردها تاکید کرد و گفت: ما نباید از این واقعیت فرار کنیم که اتفاقی مانند زلزله در کشور روی می دهد زیرا ایران بر روی گسل های فراوانی قرار گرفته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با یادآوری فعال شدن برخی گسل ها در نقاط مختلف کشور در هفته‌های گذشته و وقوع زلزله، افزود: هرچند هنوز توانمندی‌های دانشمندان به حدی نرسیده که وقوع زمین لرزه را از قبل پیش بینی کنند اما می شود پیشگیری هایی انجام داد که معمولا در زلزله های با ریشتر بالا تلفات کم شود.

استانداردسازی سازه ها راهکاری برای مقابله با زلزله

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به راهکارهای کاهش تلفات جاری و مالی در اثر وقوع زمین‌لرزه، تصریح کرد: استاندادسازی و ایمن سازی ساختمان ها یکی از راهکارهای مهمی است که می تواند از تلفات بالا در اثر زلزله بکاهد.

ملکشاهی با بیان اینکه تنها بخشی از ساختمان‌های مسکونی که به وسیله شرکت های پیمانکاری با نظارت های فنی ساخته می شوند به استاندارد نزدیک بوده و از نظر ایمنی وضعیت مناسبی دارند، گفت: متاسفانه علاوه بر بافت‌های فرسوده موجود در کشور برخی ساخت و سازهای جدیدی نیز وجود دارد که به دور از نظارت های مستمر ساخته شده که در آن ها رعایت مصالح ایمن، با کیفیت، نقشه درست و و همچنین نظارت فنی صورت نگرفته از این رو جولان زلزله در این بناها بسیار زیاد است.

ملکشاهی ادامه داد: اگر زلزله ای با ریشتر بالا در بافت های مذکور و همچنین سازه های نوساز غیرایمن رخ دهد تخریب آن ها از همین الان قابل پیش بینی است.

ضرورت بازبینی مجدد استحکام ساختمان ها

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی باید در خصوص استحکام ساختمان ها بازبینی اساسی صورت دهد، تصریح کرد: به هر شهروندی که در خانه مسکونی سکونت دارند باید اعلام شود که سازه‌اش ایمن است یا خیر.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید به سمت کاهش تلفات زلزله احتمالی حرکت کنیم، گفت: سازه ها باید از نظر فنی با نظارت کافی تغییر کرده و به سمت استاندارد سازی حرکت کنند.

ملکشاهی تاکید کرد: باید برای هر ساختمانی گواهینامه ای تولید شود که آن گواهینامه تشریح کننده حوزه فنی آن سازه باشد، در نتیجه شهرداری ها و همچنین وزارت راه و شهرسازی باید به این موضوع توجه کنند که برای ایمن سازی ساختمان ها باید یک حوزه فنی طراحی شود که گواهینامه به ساختمان ها ارایه کند.

سازه ها به گواهینامه فنی مجهز شوند

وی یادآور شد: شاید ارایه گواهینامه فنی به سازه ها زمان بر و هزینه بر باشد اما اهمیت آن بسیار بالا است از این رو باید در اولویت قرار بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، همچنین بر ممنوعیت ساخت و ساز بر روی گسل ها تاکید کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی باید با ساخت وساز بر روی گسل ها برخورد جدی کند تا دیگر سازه ای در گسل ساخته نشود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: