کد خبر: ۲۶۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

حمایت آمریکا از اغتشاش در ایران
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای شدیداللحن با دستاویز قرار دادن تجمع مالباختگان مؤسسات مالی در چند روز گذشته، به تکرار مجدد ادعاهای چند ماه پیش دونالد ترامپ علیه ایران پرداخت و مدعی شد، صادرات اصلی ایران، خشونت، خونریزی و هرج‌ومرج است. واشنگتن همچنین از تمامی ملت‌ها خواسته است علناً از مردم ایران حمایت کنند! گفتنی است، اگرچه رسانه‌های ضدانقلاب تلاش داشتند نشان دهند که مطالبات تجمعات صورت گرفته در روزهای اخیر سیاسی است؛ اما گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که بسیاری از مردم که به وضعیت گرانی‌ها معترض بودند، با مشاهده شعارهای سیاسی لیدرهای این تجمعات، ترجیح دادند که با شعاردهندگان همراه نشوند.

مثل اپوزیسیون حرف نزنید!
غلامحسین کرباسچی با انتقاد از برخی اظهارات جهانگیری، گفت: «خیلی ناراحت شدم که جهانگیری هم مثل ما که انتقاد می‌کنیم گفته یک عده مدیر آویزان هستند. اگر آویزان هستند، عوض‌شان کن و همان‌طور که رهبری گفت مثل اپوزیسیون‌ها حرف نزن. اگر عده‌ای از مدیران آویزان دولت هستند و نمی‌گذارند کار کنید، عوض‌شان کنید.» وی افزود: «از آقای روحانی می‌خواهیم ماهی یک بار سخنرانی بکند و در آن فعل ماضی به کار نبرد.» وی همچنین با اشاره به اظهارات روحانی، گفت: «به جای این نوع خطاب دادن‌ها که معلوم نیست مخاطب آن مردم یا افراد دیگری هستند، به وزیر اطلاعات بگو وارد حریم خصوصی مردم نشوند

پاسخگویی عملی به جای حرف‌درمانی
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اینستاگرام خود نسبت به حوادث اخیر و اعتراضات مردم واکنش نشان داد و در یادداشتی با عنوان «پاسخگویی عملی به جای حرف‌درمانی» نوشت: مشکل گرانی و چالش مؤسسات مالی و اعتباری جدی است؛ اما با اتکا به توانمندی‌های درونی قابل‌ حل است. دولت و مجلس نباید با شعارهای منقضی شده، از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند. رضایی در ادامه نوشت: مردم معترض ما هوشیار هستند و صف خود را از معاندین جدا می‌کنند. در هر اعتراضی ممکن است از منافقین گرفته تا فتنه‌گران وارد شوند؛ ولی مردم شعارهای آنها را تکرار نمی‌کنند، در مقابل هم دولتی‌ها و مجلسی‌ها مشکلات را حل کنند، ناکارآمدی‌ها را با حرف نمی‌شود جبران کرد. وی همچنین تصریح کرد: گران‌سازی سوخت و دیگر اقلام بدون بالا رفتن درآمد مردم کار درستی نیست، دولت و مجلس به اعتراضات مردم پاسخ‌های قانع‌کننده بدهند.

یارانه‌بگیران قطعی از زبان وزیر تعاون
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۷۰ درصد حداقل دستمزد را شاخص کف حمایت اجتماعی دانست و گفت: بر همین مبنا سرفهرست یارانه‌بگیران سال بعد، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند. تعداد این افراد به ۸‌ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد. وی افزود: گروه دوم یارانه‌بگیران، سه میلیون زن سرپرست خانوار و گروه سوم روستاییان هستند. ربیعی گروه چهارم را بازنشستگانی دانست که با حداقل دریافتی و امکانات زندگی می‌کنند که حدود ۸/۴ میلیون نفر هستند. وی ادامه داد: گروه پنجم بسیجیان و ایثارگرانی هستند که توانایی انجام کار ندارند و 7/1 میلیون نفر را پوشش می‌دهند. مضاف بر اینها خانوارهای دارای بیماران خاص، افراد دچار سوءتغذیه و گروه‌های دیگر هم‌ یارانه دریافت می‌کنند که سرجمع همه این چند گروه بین ۴۰ تا ۴۱ میلیون نفر را شامل می‌شود و بقیه افراد یارانه‌بگیر حذف می‌شوند.

چرخش 180 درجه در قبال برجام!
روزنامه اصلاح‌طلب «بهار» در یادداشتی با عنوان «نعل وارونه مدعیان» نوشت: «اینکه دولت روحانی با کلی وعده آمد؛ همچون کاهش نرخ تورم، کنترل تورم، حل مشکلات اقتصادی از طریق رفع تحریم‌ها، آزادی بیشتر، حضور پررنگ‌تر زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی در تصمیم‌گیری‌های کلان مدیریتی، حل مشکلات محیط‌زیستی و اولویت‌بندی بودجه براساس نیازهای واقعی کشور و... بر کسی پوشیده نیست؛ ولی از آنجا که به قول سعدی عالم بی عمل به زنبور بی‌عسل می‌ماند، دولت تدبیر و امید نیز در عمل از شیرین کردن کام این مردم ناکام مانده. از رهاورد همین گونه کنش‌هاست که به بن‌بست رسیدن برجام قابل پیش‌بینی بود.» این ادعا در حالی مطرح می‌شود که جریان اصلاحات و رسانه‌های آن در روزهای امضای برجام از معجزه در حل مشکلات اقتصادی با وجود برجام سخن می‌گفتند.

اشتباه نابخشودنی دولت از نظر اصلاح‌طلبان
محمد کیانوش‌راد، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم، به تازگی در بخشی از مصاحبه با روزنامه «آرمان امروز» درباره اسحاق جهانگیری و نقش او در دولت رئیس‌جمهور روحانی گفته است: «قدرت دادن به جریانی که خود را اصلاح‌طلب نمی‌داند و بعضاً در خیال محدودسازی اصلاح‌طلبان در دولت بوده، نمی‌تواند استراتژی درستی باشد. اسحاق جهانگیری نقطه قوت دولت در برخورد با مشکلات پیش‌رو است. آقای روحانی باید بتواند مشی اعتدالی، میانه و بی‌طرفانه خود را تا پایان دولت ادامه دهد. به همین علت کمتر شدن قدرت معاون اول رئیس‌جمهور اگر بر اساس آنچه بیش و کم شنیده می‌شود، درست باشد، اشتباهی نابخشودنی از سوی دولت خواهد بود
تجمعات ‌صنفی مردم و موج سواري ضدانقلاب

مشهد دوباره خبرساز شده است؛ اين بار نه از سوي دولت یا‌ نه براي لغو سخنراني فلان نماينده مجلس، بلكه اعتراض اين بار از توده‌هاي مردم آغاز شده و فريادشان گراني و مشكلات اقتصادي و سختي‌هاي معيشتي براي گذراندن زندگي روزمره است.اين ميانه مطابق هر اتفاقي از اين دست كه در ايران روي داد، ضدانقلاب بيكار ننشست. لحظه لحظه فيلم‌هاي تجمع مردم مشهد در كانال‌هاي تلگرامي ضدانقلاب منعكس مي‌شد. عكس‌ها و خبرهاي نو به نو، و بازتاب شعارهايي كه حرف مردم نبود و نشان مي‌داد كه در تجمع خياباني مردم هم عناصر دشمن نفوذ كرده‌اند و شعارها را جهت دهي مي‌كنند. شعارهاي اقتصادي آغازين تبديل به شعارهاي تند و بعضاً توهين آميز سياسي شد و جمعيت به سمت چهارراه شهداي مشهد حركت كرد.اين ميانه نرده‌هاي خط بي آر تي و برخي اموال عمومي مردم مشهد از تعرض كساني كه به دنبال سوءاستفاده از مطالبه مردم بودند، در امان نماند. بين صف مردم كساني نفوذ كرده بودند كه شعارهاي خودشان را مي‌دادند كه بعضاً از همان شعارهاي آشوب‌هاي خياباني سال 88 بود و الان با توهين به رئيس جمهور هم همراه شده بود؛ كساني كه تعلقي به مردم و كشور ندارند و خواب‌هاي ديگري براي ايران ديده‌اند. كساني كه با خارج كردن تجمع از خط آرام خود، نيروي انتظامي را مجبور به ايستادن مقابل آن كردند و اشك آور و ماشين آب پاش براي متفرق كردن تجمع. خبرنگاران حاضر در صحنه گزارش داده‌اند پليس كه در تعامل با مردم زمينه را براي ادامه اين تجمع فراهم كرده بود، با حضور افرادي كه به دنبال آشوب بودند، مجبور شد با بلندگو با مردم صحبت كند و خواستار پايان دادن به تجمع شود كه با همراهي عموم مردم اين تجمع در مدت كوتاهي به پايان رسيد، اما براي متفرق كردن تعدادي عناصر فرصت طلب مجبور به استفاده از زور شد. گفته مي‌شد براي اين تجمع از اوايل هفته تبليغات تلگرامي و اينستاگرامي انجام شده، اما نهادهاي انتظامي و امنيتي از مرجع دعوت كننده بي خبر هستند. فرماندار مشهد اين تجمع را غيرقانوني دانسته و گفته مجوزي براي آن صادر نشده بود.
زمزمه های استیضاح رئیس جمهور در مجلس!

پژمانفر افزود: بنده ضمن اینکه باید از مردم مظلوم سراسر کشور در ارتباط با این سوءرفتارها به این شرایط افتاده‌اند عذرخواهی می‌کنم، هشدار می‌دهم که بی‌تدبیری دولت در ارتباط با احقاق حقوق این مردم زمینه بسیاری از مسائل را ممکن است در کشور فراهم کند و انتظار ما این است که هیأت رئیسه مجلس از این خودکامگی و سوءمدیریت - که جلوی سؤال نمایندگان را نسبت به رئیس جمهور گرفتند - دست بردارند و اجازه دهند که مجلس از حقوق قانونی خود نسبت به پیگیری مطالبات مردم استفاده کند و دستگاه‌ها را به رعایت حقوق مردم ملزم کند. وی ادامه داد: «ما سؤال از وزیر اقتصاد را چندین بار مطرح کردیم اما وزیر اقتصاد مطرح می‌کند که موضوع بانک مرکزی و سوءرفتارهای آن و رفتارهایی که در آنجا انجام می‌شود هیچکدام تحت مدیریت وزیر نیست. یعنی اینها به شخص رئیس جمهور بازمی‌گردد و اصراری که در ارتباط با این روش غلط دارند.» پژمانفربا اشاره به اینکه ما همچنان به صورت جدی مشکلات سپرده‌گذاران را در مجلس پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: بنده شخص رئیس جمهور را در این رابطه مقصر می‌دانم و این موضوع سوءرفتار وی را نشان می‌دهد و من فکر می‌کنم اگر امروز رئیس جمهور به این سؤال پاسخ ندهد باید مجلس بحث استیضاح رئیس جمهور را در دستور کار قرار دهد
برخی زلزله‌زدگان 40 روز است حمام نرفته‌اند

رییس مرکز بهداشت کرمانشاه گفت: برخی مردم زلزله زده هستند که از زمان زلزله تاکنون استحمام نداشتند. این امر موجب نگرانی ما از اپیدمی بیماری‌های پوستی شده است. متاسفانه فاضلاب چشمه توالت‌های موجود در منطقه بهداشتی دفع نمی‌شود و این امر می‌تواند اپیدمی بیماری‌های عفونی و واگیردار مانند وبا و هپاتیت را به دنبال داشته باشد.

فرافکنی هایی برای فرار از مسئولیت یا ...

روزنامه دولتی ایران با فرافکنی و فراربه جلو دولت در خصوص مسائل و مطالبات اقتصادی مردم بار دیگر در هنگامه ای که باید پاسخگو باشد بار مسئولیت اقتصاد را به دوش دولت قبل که نه دولت ماقبل قبل و مجموعه حاکمیت انداخت و نوشت: « واقعیت این است چالش‌های اقتصاد ایران تنها منحصر به کارکرد دولت نیست زیرا هرچند ؛ قوه مجریه مسئولیت اجرایی کشور را برعهده دارد اما میراث داخلی و خارجی که از دولت های پیشین به دولت‌های جدید می‌رسد، نکته‌ای نیست که بتوان بسادگی از کنار آن گذشت. علاوه بر این ، همان گونه که در چند سال اخیر تجربه نشان داده است، کارآمدی اقتصاد به هماهنگی همه ارکان نظام و حکومت بستگی مستقیمی دارد. به عبارت بهتر اگر مسأله نگاه افکار عمومی به معیشت و اقتصاد را مد نظر قرار دهیم، این تنها دولت نیست که مسئول یا پاسخگوی مطالبات مردمی است بلکه مجموعه حاکمیت و نظام مسئولیت مشترک خواهند داشت.»یادداشت نویس این روزنامه با تهدید حاکمیت مینویسد:« پیش از این هم هشدارهای زیادی در این خصوص بویژه از سوی کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی داده شد که ناهماهنگی برای حل معضلات اقتصادی، پیامدهای اجتماعی و امنیتی را به بار خواهد آورد. ... حل نشدن این معضلات تنها دامنگیر دولت نخواهد بود بلکه تبعات آن برای کلیت نظام است.»این روزنامه بار دیگر اذهان مخاطبان را برای برجامی دیگر آماده می کند و مینویسد: « در این شرایط با وجود مسائلی نظیر تحریم‌های بین‌المللی که نزدیک به 4 دهه است که همچون خوره به جان اقتصاد کشور افتاده، ورود سرمایه را تقریباً قطع کرده و مبادلات مالی بین‌المللی ایران را بشدت محدود کرده است و تجارت بین‌المللی ایران را تحت تأثیر قرار داده است، راه سخت و پر چالشی در پیش است.»

۵۰ میلیون سهامدار همچنان منتظر سود سهام عدالت

اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی با بیان اینکه سهام عدالت برای 50 میلیون ایرانی در نظر گرفته شده است گفته ما سه سال وقت گذاشتیم که راهکاری پیدا کنیم که 70 میلیون ایرانی در کارخانجات شریک باشند و هم اکنون این سهام به جمعیت زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی یک‌ میلیون تومان پرداخت شده‌ و سهامشان 2 میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد و امسال نیز سود سهام آنها مانند همه افراد دیگر سهامدار در شرکت‌ها به مبلغ 150 هزار تومان پرداخت خواهد شد.البته این اظهارنظر معاون اول دولت روحانی در خصوص سهام عدالت تازگی ندارد و پیش‌تر هم در جریان کارزار انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری در مناظره اقتصادی خود با دیگر نامزدها با اشاره به اینکه از شهریور سال 1396 سهام عدالت واقعی خواهد شد گفته بود ما سهام عدالت را واقعی خواهیم کرد.از گفته‌های معاون اول دولت تدبیر و امید و نیز اظهارات مدیران سازمان خصوصی سازی در دوره‌های یازدهم و دوازدهم ریاست جمهوری حسن روحانی در خصوص پرداخت سود سهام عدالت، تنها وعده و وعیدهای بی‌ثمر باقی مانده و ۵۰ میلیون سهامدار آنها را به یاد خواهند سپرد!
دستور فوری به مدیران دولتی درباره برخی القاب اداری
بر اساس ابلاغیه جدید یک مقام مسئول به همه سازمان ها و ادارات دولتی، تاکید شده است به منظور پرهیز از بروز مشکل در نحوه تطبیق و هم ترازی در پست های سازمانی دستگاه های اجرایی و تاکیدات دیوان محاسبات، از تاریخ ابلاغ این بخشنامه استفاده از عناوین ترکیبی، نظیر «مشاور وزیر و مدیر کل»، «مشاور و مدیر کل» و عناوین مشابه برای پست های سازمانی در دستگاه های دولتی ممنوع خواهد بود.

واردات اسب مسابقه ممنوع شد
بر اساس دستور روزهای اخیر یک نهاد مسئول به تعدادی از دستگاه های مربوط در امر واردات کالا، تاکید شده است با توجه به درخواست وزارت جهادکشاورزی، از این پس، ثبت سفارش و واردات "اسب برای مسابقه" که بر اساس کد تعرفه 01012910 صورت می گرفته، ممنوع است و سازمان دام پزشکی و مسئولان سامانه جامع تجارت نیز موظف به اعمال این ممنوعیت در سامانه های خود خواهند بود.

بازداشت ۵۲ تن در تجمعات مشهد
سرپرست دادسرای انقلاب مشهد از بازداشت 52 تن در تجمع غیرقانونی در میدان شهدای مشهد خبر داد. حسن حیدری در گفت‌وگو با فارس گفت: تجمعی در میدان شهدای مشهد انجام شد که عده‌ای ساختارشکن شعارهایی تندی را سر دادند که با آنها برخورد شد. وی افزود: ما اعتراض را حق مردم و شهروندان می‌دانیم ولی اگر عده‌ای بخواهند از این احساسات سوءاستفاده کرده و به اصطلاح موج‌سواری کنند، دیگر صبر را جایز نمی‌دانیم و با این افراد برخورد می‌کنیم. سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به اینکه در تجمع امروز 52 تن دستگیر شدند، ادامه داد: قانون به هیچ وجه با افرادی که بخواهند با سوءاستفاده از شرایط اجتماعی مزاحمت برای سایر شهروندان و اختلال در امنیت ایجاد کنند، مماشات نمی‌کند. وی خاطرنشان کرد که تجمع فاقد مجوز بوده است
واردات خودرو بیش از ۴۰ هزار دلار ممنوع شد

براساس جدیدترین اخبار به‌ دست‌ آمده تعرفه جدید واردات خودرو به ۵۵ تا ۹۵ درصد افزایش یافته است. در دستورالعمل جدید واردات خودرو تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی از ۴۰ درصد به ۵۵ درصد، تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی از ۵۵ درصد به ۷۵ درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی نیز از ۵۵ درصد به ۹۵ درصد افزایش یافته است. طبق این دستورالعمل واردات خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی همچنان ممنوع است، ضمن آنکه واردات خودروهای با ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار نیز ممنوع اعلام شده است.به این ترتیب واردات برند پورشه به کشور متوقف شده و در برندهایی همچون بی‌ام‌و، بنز و لکسوس نیز تنها مدل‌های پایه و ارزان‌تر از ۴۰ هزار دلار، امکان ورود به کشور را خواهند داشت. برندهایی همچون سیتروئن، رنو، هیوندای، تویوتا، نیسان، سانگ‌یانگ، کیا، میتسوبیشی و دی‌اس نیز همچون گذشته امکان ورود به کشور را خواهند داشت. در این شرایط سایت ثبت سفارش در حال به‌روزرسانی بوده و براساس اخبار به دست‌ آمده به احتمال فراوان از امروز صبح – پنجشنبه- فعالیت سایت ثبت سفارش واردات خودرو مجددا از سر گرفته خواهد شد. ازسرگیری ثبت سفارش واردات خودرو ترکیدن حباب قیمتی خودروهای وارداتی و کاهش قیمت این محصولات در بازار را به دنبال خواهد داشت.
محمد هاشمی:غیب‌گویی نمی‌کنم اما اگر امام زنده بود، تلگرام فیلتر نمی‌شد

از نظر محمد هاشمی مدیران ما کمتر تجربه گرفته‌اند. او می‌گوید: «زمانی دختر و پسرها را از پارک‌ها خارج کردیم و روابط را به داخل خانه‌ها هل دادیم اما در خانه دیگر تنها کنار هم نشستن نبود، مسائل دیگری اتفاق می افتاد و سطح روابط بسیار فراتر رفت».او این مثال را درباره فیلترینگ می‌زند و می‌گوید: دنیای امروز را نمی‌شود کنترل کرد. جهان حتی دیگر دهکده کوچک نیست، از ان هم خیلی کوچک تر شده است. از هر حادثه ای در جهان می شود اطلاع داشت دیگر زمانی نیست که بشود این مسائل را کنترل کرد. هر ممنوعیتی هم باعث ایجاد حرص و طمع می شود. باید برای مردم عقل و شعوری قائل باشیم.او در پاسخ به این سوال که اگر امام زنده بود، تلگرام فیلتر می‌شد، می‌گوید: اگر حضرت امام زنده بودند تلگرام فیلتر نمی‌شد البته من نمی‌توانم غیب‌گویی کنم اما بر اساس آن نظراتی داشتند این اتفاق نمی‌افتاد. تنها باید نظارت کرده و در کنارش فرهنگ‌سازی کنیم. امام به ما می‌فرمودند ما با هنر مخالف نیستیم، با ابتذال مخالفیم. ویدئو و نوار و تلگرام فرقی ندارد، چیزی که می‌شود با منطق امام با آن مخالفت کرد ابتذال است و نه رسانه. منطق امام این بود که اگر اینها در چارچوب درستی باشد می‌توانند وجود داشته باشند.
اخبار روزانه:
* «آقاپور» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تعدادی از نمایندگان طرحی را برای جلوگیری از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه ۹۷ تدوین کردند. نمایندگان در این طرح به دنبال این هستند که فرمول جدیدی را برای قیمت حامل‌های انرژی ارائه کنند که افزون بر اینکه افزایش یکباره و زیادی را در قیمت حامل‌های انرژی نداشته باشیم، در عین حال بتوانیم قیمت‌ها را به فوب نزدیک کنیم.
* تلویزیون شبه‌دولتی العراقیه اعلام کرد: عراق در دومین نشست از دوره دوم تشکل موسوم به پارلمان عربی با قطعنامه‌ای که مدعی دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی شده و حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی توصیف کرده بود، مخالفت کرده است. گزارش‌ها حاکی است، قطعنامه مذکور با موضوع «دخالت‌های ایران» و درج نام حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان‌های تروریستی مطرح شده است.
* مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از سران فتنه طی‌ نامه‌ای خطاب به الیاس حضرتی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس از او خواسته است شورای اجرایی حزب اعتماد ملی را تشکیل دهد. در این نامه اشاره شده است، با توجه به تمایل نداشتن رسول منتجب‌نیا برای مدیریت شورای اجرایی حزب اعتماد ملی، این مسئولیت با توجه به سوابق الیاس حضرتی به او واگذار شده است.
* میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت بودجه آموزش و پرورش برای سال ۹۷ رضایت‌بخش نیست. وی در این باره افزود: آموزش ‌و پرورش در پایان سال 96 حدود 10 هزار میلیارد تومان بدهی به معلمان خواهد داشت که اگر تا پایان امسال تکلیف آن را مشخص نکند، این بدهی به سال 97 منتقل خواهد شد.
* براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی هشت ماهه، بیش از هزار و ۹۰۹ تن فلاسک از ۱۶ کشور جهان وارد ایران شده است. براساس واردات این حجم فلاسک، ۴ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۶۲۰ دلار ارز از کشور خارج شده که بالغ بر ۲۰ میلیارد و ۹۹۸ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۸۶۷ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
* یک منبع آگاه براساس آمار تانکرها اعلام کرد: میزان واردات نفت خام ایران به دست مشتریان عمده آسیایی در ماه نوامبر ۲۹ درصد کاهش یافت و به کمترین حجم از آوریل سال ۲۰۱۶ رسید. در مجموع طی ماه گذشته چین، ژاپن، هند و کره جنوبی 36/1 میلیون بشکه در روز از ایران نفت وارد کردند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: