به‌روز شده در: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
اعضای مجمع انتخابات فدراسیون کشتی به اتفاق آرا حکم به ابقای رسول خادم در راس فدراسیون کشتی داد. فدراسیونی که به جهت مدال آوری و موقعیت ویژه نام ورزش اول بر آن نهاده شده است.
محمدرضا کاظمی- اعضای مجمع انتخابات فدراسیون کشتی به اتفاق آرا حکم به ابقای رسول خادم در راس فدراسیون کشتی داد. فدراسیونی که به جهت مدال آوری و موقعیت ویژه نام ورزش اول بر آن نهاده شده است.

از ابتدا نیز قابل پیش بینی بود که شانس خادم برای کسب اکثریت آرای مجمع بیش از دیگر نامزد ها خواهد بود. تجربه نشان داده روسای فدراسیون های مطرح معمولا بیش از یک دوره در مصدر کار می مانند تا با کسب تجربه بیشتر و فراگیری رموز مدیریت با دستگاه ذیربط بیش از پیش منشا اثر باشند. بدیهی است امر مذکور مختص به اکنون و فدراسیون کشتی نبوده بلکه در طول تاریخ ورزش کشورمان بارها مجال ظهور پیدا کرده. با این وصف عرف معمول نمی تواند کاستی های مترتب بر انتخابات فدراسیون ها از جمله کشتی را توجیه کند.

هر چند بازگویی ابعاد و چگونگی آن نیز راه به جایی نخواهد برد لذا در نوشتار حاضر تلاش می کنیم از طرح مجدد آن اجتناب کنیم. این اجتناب نیز به سبب تغییر رویه یا ملاحظات خاص نیست بلکه اعتقاد داریم در اصل موضوع تفاوتی حاصل نخواهد شد. به سخن دیگر اگر قرار است نقدی بر انتخابات فدراسیون ها از جمله کشتی وارد شود در درجه اول باید گریبان دستگاه ورزش را گرفت. تشکیلات عریض و طویلی که در گیر دور و تسلسل بی پایان تنظیم و اصلاح آییننامه انتخابات یا تصویب اساسنامه شده و به جای فرصت سازی و جلب اعتماد عملا گام در مسیر فرصت سوزی گذاشته است. اقدامات نادرستی که ناقض حقوق شهروندی جمع قابل توجهی از علاقه مندان خدمت به ورزش شده است. ایجاد ابهام در بنده های مختلف، آوردن دستورالعمل های غیر ضروری ، عدم شفافیت و تناقض در قوانین برگزاری انتخابات فدراسیون ها و هیئت های استانی باعث شده تا پاره ای مقررات تفسیر به رای شود.

تصورات و اقداماتی از این دست صدای هر بازنده ای را در می آورد و هر برنده ای از اینکه در چنین شرایطی پیروز شود چندان خوشحال نخواهد شد. این امر در خصوص رسول خادم نیز مصداق پیدا می کند. او هم دوست داشت همانند دوران ورزش و قهرمانی،پای در میدان مبارزه ای بگذارد که در آن رقبای قدرتمند و حریفان پرتوان حضور داشته باشند.هر نامزد منصف و معتقد به مبارزه انتخاباتی نیز چنین رویارویی را میپسندد نه آنکه در میدان بدون حریف و هیئت هایی که قدرت انتخاب ندارند سکوی نخست را از آن خود کند.

بدتر از آن گذاشتن صفر در برابر نام نامزدی بود که به نشانه اعتراض مجمع را ترک کرد.روشن نیست رئیس مجمع با کدام استدلال، فردی را که اصالت مجمع را به رسمیت نشناخته و صحنه را ترک گفته همچنان کاندیدای انتخابات معرفی می کند؟

در این راستا مقصر اصلی دستگاه ورزش است که با اقدامات نامتعارف و غیر شفاف، انتخاباتی را که باید با حضور نامزدهای متعدد و با شور و هیجان وصف ناشدنی برگزار شود تبدیل به انتخاب یک نفره می کند.ره سپردن در چنین مسیر پر سنگلاخ نه تنها خدمت به نامزد پیروز نیست بلکه اشتیاق داوطلبان حضور در میدان انتخابات را نیز از میان می برد.

اهداف و برنامه های رئیس جدید

رسول خادم در نطق کوتاه انتخاباتی و پس از آن در گفت و گو با خبرنگاران، به اجمال چالش ها و مشکلات پیش روی فدراسیون را مطرح کرد. رئیس فدراسیون کشتی ضمن قبول واقعیت های ملموس این رشته ورزشی برخلاف عده ای که چشم فروبسته و بطور کامل از عملکرد فدراسیون دفاع می کنند، صراحتابه وجود نواقص و کمبودها در این تشکیلات اذعان کرد.

رئیس فدراسیون کشتی با ذکر این مهم که طی چهارسال گذشته دوندگی زیادی داشتیم و شب و روز کار کردیم اما همچنان نواقص زیادی وجود دارد بر این واقعیت پای فشرد که باید بیش از پیش تلاش کرده و در صورت از انجام اصلاحات دریغ نورزد. وی به این ترتیب نقد هایی را که متوجه فدراسیون کشتی است وارد دانسته و صراحتا به حواریونی که تحت هیچ شرایطی نقد فدراسیون را جایز نمیشمارند یاد آور شد، هر کسی ممکن است در مقام اجرا و عمل دچار اشتباه و نقصان شود بنا براین لازم است با مرور عملکرد خود کمبودهای احتمالی را از میان بردارد.

چالش با اتحادیه جهانی و کمیته بینالمللی المپیک در رابطه با موضوع علیرضا کریمی ،حجم بالای کار و فعالیت در سال آینده به سبب حضور تیم های کشتی در پیکارهای جهانی و بازی های آسیایی از جمله دعدغه های اصلی دست اندرکاران فدراسیون کشتی است. بنا براین و با توجه به واقعیتهای موجود، رئیس منتخب فدراسیون کشتی منکر ضعف های در امر برنامه ریزی و عملکرد این مجموعه نشده است.

در این راستا باید خاطرنشان کرد، جانا سخن از زبان ما می گویی. ما نیز طی چند سال گذشته همین حقایق و ظرایف را بازگو کرده و جایی که لازم بوده از عملکرد فدراسیون دفاع و زمانی که شرایط حکم می کرد، نقد و نظر را در دستور قرار دادیم. شاید اکنون زمان آن فرا رسیده باشد تا شاهد تغییر و تحولات متناسب در فدراسیون مذکور باشیم.

این جبر روزگار است تا همگام با تغییرشرایط، ما نیز تحولات درخور و متناسب را دردستور کار قرار دهیم. دوستانی که همه چیز را از زاویه تمجید می نگرند توجه داشته باشند که کشتیبان را سیاست دیگری لازم است. در عرصه ای که تمام معادلات و فعالیتها قابلیت نقد دارند نمی توان برای همه پدیده ها حکم مشابه صادر کرد. زمانی باید دست به جراحی زدو غده های بدخیم را از پیکر کشتی جدا کرد. کاروان کشتی طی سال آینده مسیر دشواری را در پیش دارد.

باید برای حضور در هر دو میدان مهم بازی های آسیایی و رقابت های جهانی طرح و برنامه اصولی داشته باشیم. بحث مشکلات مالی و کمبود بودجه نیز چون همیشه دامنگیر فدراسیون های ورزشی است. پیشبرد این همه برنامه ها جز با مشارکت یکایک نیروهای تاثیر گذار ممکن نخواهد بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: