به‌روز شده در: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
«وقتی مهتاب گم شد» اثر حمید حسام
راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله.درباره‌ نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه‌ کتاب یک غزل به تمام معنی است.

فهیمه اسماعیلی- «راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربهدیدگان است. بر او و بر همه آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ انشاءالله.درباره نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه کتاب یک غزل به تمام معنی است.»

آنچه آمد بخشی از تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» خاطرات شهید علی خوشلفظ است که هفته گذشته بر اثر شدت صدمات شیمیایی در جنگ تحمیلی هشت ساله ایران و عراق به مقام رفیع شهادت رسید. این کتاب شرح زندگی علی خوشلفظ از اتفاقاتی است که در دوران دفاع مقدس با آن روبهرو شده است. علی خوشلفظ سالهای پس از دفاع مقدس را با تنی مجروح زنده ماند تا راوی پرواز یاران شهیدش به سوی حق باشد و پس از اینکه این وظیفه را انجام داد خود نیز به حلقه یاران شهیدش پیوست تا در قهقهه مستانه آنها شریک شود.

«وقتی مهتاب گم شد» قبل از آنکه شرح زندگی علی خوش لفظ باشد، روایتی عینی از یک واقعه تاریخی است که موجب شد سرنوشت خیل وسیعی از مردمان ایران تغییر کند. حمید حسام که باید به او لقب کاتب رزمندگان داد، در این کتاب باز هم دست به کاری زده که نه تنها علی خوشلفظ را در تاریخ و اذهان ماندگار کرده بلکه برگی بر دفتر هنر و ادبیات جنگ افزوده است و روایتی خواندنی و اثرگذار از جنگ را به خواننده خود ارائه کرده است. حمید حسام آثاری در این کتاب باز هم مانند دیگر آثارش روایتی منسجم و دقیق از اتفاقات هشت ساله را به خواننده ارائه کرده است. صداقت، مهمترین ویژگی «وقتی مهتاب گم شد» است که در تمام لحظات و اتفاقات توجه خواننده را به خود جلب میکند. بیان حقیقت مهمترین مسئلهای است که در این کتاب توجه خواننده را به خود جلب میکند و نویسنده و راوی در بیان حقیقت هیچ محدودیت برای خود قائل نیستند. حقیقتی که گاهی ممکن است به کام خواننده ننشیند اما این به شکلی نیست که کتاب در بند تخیل و اغراق گرفتار شود. این بیان حقیقت به معنای گرفتار شدن در دام سیاهنمایی از دوران دفاع مقدس نیست و حماسه وجه غالب در روایتهای کتاب «وقتی مهتاب گم شد» است. این آن روحی است که در جبههها جریان داشته و در این کتاب گوشهای از آن حماسه توجه خواننده را به خود جلب میکند. کتاب «وقتی مهتاب گم شد» اثر حمید حسام خاطرات شهید علی خوشلفظ از سالهای دفاع مقدس در واقع، تابلوی نقاشی حماسه جوانان ایرانی در برابر دشمن است که تصویری را بر دفتر تاریخ ثبت کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: