logo
کد خبر: ۲۶۵۷۰
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
دبیر حزب موتلفه اسلامی استان مرکزی:
دبیر حزب موتلفه اسلامی استان مرکزی گفت: لایحه بودجه سال 97 برطرفکننده رکود، بیکاری و گرانی نیست، بلکه بر عکس معتقدیم که این لایحه به رکود و بیکاری و گرانی دامن میزند.
دبیر حزب موتلفه اسلامی استان مرکزی با اشاره به لایحه بودجه 97 گفت: این لایحه اشکالات فراوانی دارد و نقدهای جدی بر آن وارد است که باید در یک فضای کارشناسی به نقد و بررسی آن پرداخت.

نادر مقدسی در گفتگو با خبرنگار فارس در اراک، اظهار داشت: لایحه بودجه سال 97 دارای تناقضات جدی است، این لایحه اشکالات فراوانی دارد و نقدهای جدی بر آن وارد است که باید در یک فضای کارشناسی به نقد و بررسی آن پرداخت و امیدواریم که نمایندگان مجلس با اعمال برخی اصلاحات از تناقضات آن بکاهند.

وی افزود: صاحبنظران و دلسوزان باید با نگاه کارشناسی این لایحه را بررسی کنند و نظرات خود را در اختیار نمایندگان قرار دهند تا اصلاحات لازم اعمال گردد و از سوی دیگر دولت هم باید گوش شنوایی برای شنیدن نقدها داشته باشد.

دبیر حزب موتلفه اسلامی استان مرکزی افزود: ما معتقدیم که لایحه بودجه سال 97 برطرفکننده رکود، بیکاری و گرانی نیست، بلکه بر عکس معتقدیم که این لایحه به رکود و بیکاری و گرانی دامن میزند.

مقدسی گفت: دولت از یک سو درآمدهای مالیاتی خود را افزایش داده است و از سوی دیگر سقف معافیت مالیاتی را ثابت نگه داشته و بعد ادعا میکند که در این فضای رکود اقتصادی و بیرونقی بازار کسب و کار میخواهد اشتغال ایجاد کند.

وی ادامه داد: در شرایط رکود اقتصادی، بنگاههای تولیدی توان پرداخت این حجم از مالیات را ندارند و برای پرداخت آن یا باید واحدهای خود را تعطیل کنند یا به ظرفیت پائین ادامه کار دهند یا برای جبران هزینههای خود قیمت تمام شده را افزایش دهند که همان گرانی را در بر خواهد داشت.

دبیر حزب موتلفه اسلامی افزود: در حالی که قیمت حاملهای انرژی افزایش مییابد و هزینههای تولید نیز با توجه با افزایش نرخ دلار بالا خواهد رفت، دولت چطور مدعی کنترل گرانی است و چطور میخواهد اشتغال ایجاد کند؟

مقدسی عدم توجه دولت به قانون بهبود فضای کسب و کار را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اگر دولت واقعاً به دنبال ایجاد اشتغال در کشور است باید قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را مورد توجه قرار دهد، ولی میبینیم که دولت این قانون را رها کرده است و به راه حلهای این قانون برای برونرفت از مشکلات اقتصادی به ویژه رکود عمل نمیکند.

وی با اشاره به افزایش حاملهای انرژی در بودجه 97 گفت: افزایش حاملهای انرژی در سال آینده به احتمال قوی به تورم و گرانیها منجر خواهد شد و دولت باید در توضیح دهد که منابع حاصل از این درآمدها را میخواهد در کجا هزینه کند و آیا محل هزینه کرد این درآمدها میتواند ابزاری برای کنترل تورم ناشی از افزایش قیمت حاملها باشد.

دبیر حزب موتلفه اسلامی بابیان اینکه اگر این درآمدها در بخش هزینهای دولت صرف شود به افزایش قیمتها دامن خواهد زد، افزود: سؤال ما این است که چرا دولت درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حاملهای انرژی و حذف یارانه بگیران را در بخش عمرانی کشور هزینه نمیکند و چرا در این لایحه بودجه عمرانی به شدت کاهش پیدا کرده، نتیجه این است که این قبیل درآمدها که از جیب مردم پرداخت میشود در بخش هزینههای دولت خرج میشود و البته برخی از بخشها هم افزایش غیرمتعارف هزینههای جاری دولت را شاهدیم اما خبری از رشد خدمترسانی دولت به مردم و افزایش و تخصیص بودجههای عمرانی نیست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: