کد خبر: ۲۶۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

اتمام حجت رهبر معظم انقلاب با یکی از سران فتنه

حجت‌الاسلام حیدر مصلحی در جلسه بازخوانی فتنه 88 و بزرگداشت حماسه 9 دی اظهار داشت: فتنه سال 88 یک حادثه عادی و معمولی نبود؛ بلکه حادثه‌ای در حد و اندازه براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بود. وزیر سابق اطلاعات گفت: تحریم‌های اقتصادی امروز نتیجه فتنه 88 است و باید از حوادث گذشته درس گرفت. وی همچنین درباره تدابیر رهبر معظم انقلاب در دوران فتنه افزود: آخرین اقدام رهبر معظم انقلاب در مواجهه با فتنه 88 دعوت از یکی از سران فتنه بود که بیش از یک ساعت با او اتمام حجت کردند، او نیز همه استدلال‌های رهبری را پذیرفت، اما به محض خروج، آقازاده وی اجازه پذیرش نداد.
واکنش جالب مادر شهید به زلزله تهران
مادر یکی از شهدای مدافع حرم در صفحه اینستاگرام خود در واکنشی تأمل‌برانگیز نسبت به زلزله اخیر تهران نوشت: «بعد از زلزله وقتی دیدم همه مردم مال و دارایی و خونه‌هاشونو رها کردن و با لباس تو خونه و بی‌کفش حتی، از ترس جون‌شون با استرس و سرعت اومدن تو خیابون، یاد اون بی‌معرفتایی افتادم که می‌گن مدافعان حرم برای پول می‌رن و اینم می‌دونن که همه دنیا و دارایی‌ها در برابر جان شیرین هیچه، اما شهدا چی می‌بینن که جان عزیزشونو فدا می‌کنن، اونم به میل و اختیار

چه اقدامی انجام داده‌اید؟
روزنامه اصلاح‌طلب قانون در مطلبی با عنوان «در سکوت می‌میریم؛ لزوم اتخاذ طرحی ضربتی برای حل بحران آلودگی هوا، به جای اقدامات عوام‌فریبانه مسئولان»، نوشت: سال‌هاست که مردم شهرهای صنعتی، زیبایی‌های فصل پاییز را حس نکرده‌اند. لذت دیدن آسمانی آبی با تکه‌های ابر که گویی به زمین نزدیک‌تر است از شهروندانی که در این شهرها زندگی می‌کنند، دریغ شده است. در حالی که هر سازمانی توپ را به زمین نهاد دیگر می‌اندازد و معلوم نیست متولی واقعی مقابله با آلودگی هوا کیست. سازمان حفاظت محیط‌زیست متولی اصلی کاهش آلودگی هوا است، اما این سازمان در این سال‌ها چه اقدامی در این زمینه انجام داده ‌است؟

درآمد ۱۴۰میلیون دلاری چین از فروش عروسک به ایران
آمارهای منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می‌دهد، این کشور در 10 ماهه سال جاری میلادی، 140 میلیون دلار انواع عروسک و اسباب‌بازی به ایران صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 88 درصدی داشته است. کل صادرات اسباب‌بازی چین به کشورهای مختلف جهان در 10 ماهه امسال 20 میلیارد دلار گزارش شده که 7/0 درصد از این رقم مربوط به ایران بوده است. همچنین آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده اسباب‌بازی از چین شناخته شده است و در 10 ماهه سال جاری میلادی 9/5 میلیارد دلار اسباب‌بازی از این کشور وارد کرده است. انگلیس با واردات 12/1 میلیارد دلاری در رتبه دوم و هنگ‌کنگ با 01/1 میلیارد دلار در رتبه سوم از این نظر قرار دارند.

علیه آرمان فلسطین و جمهوری اسلامی ایران
خالدبن‌احمد، وزیر خارجه بحرین در حساب توئیتری خود نوشت، مسائل جانبی و حاشیه‌ای ارزش در افتادن با آمریکا و رئیس‌جمهوری این کشور را ندارد. به رغم اینکه وزیر خارجه بحرین به موضوع خاصی اشاره نکرده بود،‌ اما تحلیلگران و فعالان عرصه رسانه منظور وی از مسائل جانبی را به قدس و آرمان فلسطین تعبیر کردند. وی همچنین در توئیتی به ایران حمله کرد و نوشت: «در حالی که در حال مبارزه با خطر فعلی و آشکار جمهوری اسلامی فاشیست هستیم، نباید برای مسائل جانبی با آمریکا وارد جدال شویم.» در واکنش به این توئیت‌ها، فلسطینیان و فعالان در شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از موضع وزیر خارجه بحرین، وی را «صهیونیست» نامیدند.
دو سؤال درباره گفته آقای روحانی
عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور نوشت: «رئیس‌جمهور محترم در همایش تبلیغاتی حقوق شهروندی گفت؛ «والله پیامبر شنود نداشت.» اولین سؤالی که به ذهن مخاطب می‌رسد اینکه، چه کسی شنود می‌گذارد؟ پاسخ این است که سیستم‌های امنیتی. این سؤال مطرح می‌شود که؛ مگر بزرگ‌ترين تشکیلات امنیتی کشور ذیل نظر رئیس‌جمهور نیست؟ چرا در سلسله مراتب مسئله را حل نمی‌کند و ترجیح می‌دهد از کف و سوت لذت ببرد؟ دوم اینکه پیامبر خیلی چیزهای دیگری را هم نداشت، خب شما هم نداشته باشید، چرا برخلاف پیامبر عمل می‌فرمایید؟ پیامبر در محل کارش استخر شنای آنچنانی نداشت. پیامبر وزرای میلیاردی نداشت. پیامبر زندگی فراتر از مردم نداشت و...»

صرف هزینه احمقانه 7 تریلیون دلاری در خاورمیانه
«
دونالد ترامپ» در اظهارنظری توئیتری به موضوعاتی از قبیل همکاری دولتش با دموکرات‌ها و همچنین صرف هزینه‌های بسیار زیاد دولت‌های قبلی این کشور در خاورمیانه پرداخت. ترامپ نوشت: «پیش‌بینی می‌کنم که ما به روشی فراحزبی شروع به همکاری با دموکرات‌ها خواهیم کرد.» او که در دوران مبارزات انتخاباتی خود بارها از مواضع دولت‌های جرج بوش و همچنین باراک اوباما در قبال خاورمیانه انتقاد کرده بود و ادعا می‌کرد واشنگتن مبالغ هنگفتی در این کشورها به هدر داده است، با تکرار این ادعا نوشت: «پس از صرف هزینه احمقانه 7 تریلیون دلاری در خاورمیانه، زمان بازسازی کشورمان فرا رسیده است

رئیس‌جمهور نمی‌تواند مرجع تشخیص باشد
«
الیاس حضرتی» طی یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: «این روزها عده‌ای معتقدند که آقای رئیس‌جمهور مطابق آنچه متعهد شده و پیمان بسته عمل نکرده است. از طرف دیگر آقای روحانی نیز در سخنرانی اخیر خود مدعی شده است که من به پیمانم وفادارم، مردم هم باشند. پرسش مهم این است که مرجع تشخیص ملتزم بودن به پیمان‌ها و تعهدات انتخاباتی آقای رئیس‌جمهور کیست؟ آیا خود ایشان می‌تواند مرجع آن باشد و سپس از مردم بخواهد که شما هم به پیمان خود وفادار باشید؟ همین که آقای رئیس‌جمهور خودشان را مرجع تشخیص پایبندی به پیمان اعلام کرده‌اند، نشانه‌ای از مشکل است


پروانه سلحشوري:بدون ديدن فيلم از اكرانش حمايت مي‌كنم!

پروانه سلحشوري، نماينده مردم تهران باز هم با اظهار نظري خودش را سوژه شبكه‌هاي اجتماعي كرد. او در مورد فيلم جنجالي «‌ عصباني نيستم»، مي‌نويسد: «من فيلم «عصباني نيستم» را نديده‌ام، اما به وزارت ارشاد دولت جمهوري اسلامي ايران ايمان دارم. وزير را فرد بسيار متديني مي‌دانم و با اين اعتماد و بدون ديدن فيلم، از اكران فيلم حمايت مي‌كنم

با اين حساب، به هيچ كدام از مسئولين جمهوري اسلامي انتقادي وارد نيست و ماجرا زماني قابل تأسف‌تر مي‌شود كه بينديشيم اين نماينده از كساني است كه به عنوان نماينده مجلس بايد ناظر بر عملكرد وزرا باشد و اگر براي هر وزيري چنين استدلالي را براي درستي عملكردش به كار برد، تكليف ابزار نظارتي مجلس معلوم است!

پيش از اين هم آبان 95 و در جلسه رأي اعتماد به وزير پيشنهادي براي وزارت ورزش و جوانان استدلال پروانه سلحشوري براي رأي دادن به سلطاني فر تا مدت‌ها تبديل به طنز در شبكه‌هاي اجتماعي و حتي اعتراض هم جناحي‌هايش نيز شد. او در موافقت با وزير پيشنهادي وزارت ورزش و جوانان، گفته بود كه «يكي از دوستان بنده به من گفت به خاطر خدمات آقاي سلطاني‌فر در استانداري گيلان نذر كرده‌ام به هر زيارتي كه مي‌روم دو ركعت نماز براي ايشان بخوانم، آيا اين براي شما(نمايندگان) كافي نيست؟
۱۰ تا ۴۰ میلیون نفر زیر خط فقر هستند

رئیس کمیته امداد گفت: در یک تعریف از خط فقر کسانی که تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و خیریه‌ها هستند زیر خط فقر بوده که این جمعیت از 10 میلیون نفر بالاتر نمی‌شود.فتاح،گفت: در تعریف دیگری از خط فقر 20 میلیون نفر زیر خط فقر هستند و در تعریف دولت که حتماً برای آن حساب و کتابی کرده 40 میلیون نفر از مردم باید یارانه خود را بگیرند یعنی این تعداد ماهانه به 45 هزار تومان نیاز دارند.وی ادامه داد: ما می‌خواهیم بدانیم با تعریف خط فقر هر خانواده ایرانی چه سطحی از امکانات رفاهی را باید داشته باشد.وی گفت: در واقع به تعریف ما بستگی دارد که رفاه مردم را چه در نظر بگیریم به عنوان نمونه همه خانوارهای ایرانی باید از یک خانه حداقلی برخوردار باشند یا امکاناتی مانند تلویزیونی، یخچال، آب، برق و تلفن را باید داشته باشند. زمانی که به این تعریف رسیدیم هر آنچه که خانوارها به عنوان بسته رفاهی از آن محروم هستند به دلیل نداشتن درآمد فقیر محسوب خواهد شد و باید دولت سعی کند سطح رفاه آنها را افزایش دهد.

گزینه اصلاح طلبان برای 1400 را پارلمان اصلاحات معرفی می کند

به تازگی برخی چهره های شاخص جریان اصلاح طلب، از طرح ایجاد «پارلمان اصلاحات» سخن گفته اند و اعلام کرده اند که این طرح به رئیس دولت اصلاحات ارائه شده و وی نیز با آن موافق است.نام کامل این طرح «پارلمان اصلاح‌طلبان؛ راهبرد سیاسی ایرانیان» (با نام مخفف پارسا) است و پیش‌بینی شده که حداقل ۵۰ حزب رسمی اصلاح طلب کهدارای پروانه فعالیت هستند، در این طرح شرکت کنند.«مصطفی کواکبیان» نماینده فراکسیون امید و دبیرکل حزب مردم سالاری هفته گذشته در کنگره حزب اسلامی کار از جدی شدن تشکیل این ایده خبر داد و پس از آن اعلام شد که مجمع عمومی آن با حضور حدود 4 هزار نفر در خرداد ماه سال آینده برگزار می شود. حجت الاسلام محسن رهامی عضوشورای مرکزی انجمن مدرسین دانشگاه‌ها و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان معتقد است پارلمان اصلاحات همان «لویی جرگه » یا مجلس سنای اصلاح طلبان است که هدفش حضور اصلاح طلبان سراسر کشور در تصمیم سازی هاست، تصمیم نهایی با رای گیری و اکثریت آرا مشخص می شود و رای ممتازنقشی ندارد. پیدا کردن جایگزین مناسب و کاندیدای مناسب برای انتخابات ریاست جمهوری آینده و سیاست هایی که در این باره باید پیگیری کرد در این پارلمان پیگیری می شود.
نیم جمله‌ی جنجالی مقدمه برجام، چه می‌گوید؟

هفته گذشته «فدریکا موگرینی»، هماهنگ‌کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نیم جمله‌ای از مقدمه برجام اشاره و ادعا کرد که به پیشنهاد هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در توافق گنجانده‌شده است. این نیم جمله جنجالی که موگرینی با گفتن این‌که «می‌خواهم یک راز را در مورد برجام فاش کنم»، در مورد آن صحبت کرد، چه می‌گوید؟۱- نیم جمله‌ای که در مقدمه برجام آمده به این صورت است که؛ «کشورهای ۱+۵ و ایران انتظار دارند که اجرای کامل این برجام در جهت مثبت به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی کمک نماید.»، اما موگرینی در جایگاه یک مقام اروپایی، ضمن صحبت‌های خود، تفسیر دیگری از این بند ارائه داد.۲- موگرینی گفت که در بخش مقدمه توافق هسته‌ای ایران «نیم جمله‌ای» با این مضمون وجود دارد که خواستار قرار دادن برجام به‌عنوان زیربنایی برای تعامل سازنده در منطقه است. این بدان معنی است که برجام مقدمه‌ای برای شروع تعامل سازنده در موضوعات_منطقه‌ای قرار گیرد.۳- عبارت «تعامل سازنده در منطقه»، برای کسانی که دستی بر آتش سیاست خارجی دارند، زیاد مبهم و گنگ نیست. اشاره موگرینی به نقش منطقه‌ای و توان دفاعی موشکی ایران است که آمریکایی‌ها نیز ادعا می‌کنند ثبات منطقه را بر هم می‌زند.۴- نیم جمله مطرح‌شده را هرکسی پیشنهاد داده باشد، بدیهی است که با توافق همه اعضای ۱+۵ و ایران پذیرفته‌شده است. و امروز به‌عنوان ابزاری در دست اروپایی‌ها قرار گرفته تا برای خواسته‌های منطقه‌ای خود از ایران زمینه‌سازی حقوقی کنند.

هوای آلوده دقیقا چطور نابودمان می‌کند؟

آمارهای جهانی نشان می‌دهد سالانه حدود 3/3 میلیون نفر در جهان بر اثر تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هوا از دنیا می‌روند. این آمار که آخرین بار سال 1394 در نشریه معتبر نیچر (Nature) به روزرسانی شده است، نشان می‌دهد حدود 75درصد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا به دلیل سکته‌های قلبی و 25درصد ناشی از بیماری‌های مزمن ریوی است. بیشترین آمار این مرگ و میر نیز مربوط به قاره آسیا و بخصوص کشورهای چین و هند است که آلوده‌ترین شهرهای جهان را دارند. بیشترین میزان این آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه‌ای است. امروز مطالعات جدیدی نشان می‌دهد آلودگی هوا به شکل غیرمستقیم روی کاهش تراکم استخوان تاثیرگذار است. ارتباط بیماری‌های قلبی و عروقی با آلودگی هوا، ارتباطی شناخته شده برای جهان است، نتایج تحقیق نشان می‌دهد در شهرهای آلوده، حداقل یک نفر از هر صد نفر دچار افزایش فشار خون می‌شود. قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در دوران بارداری، با تولد زودرس نوزادان و کاهش وزن نوزاد هنگام تولد در ارتباط است. این مطالعات نشان می‌دهد تنفس ذرات معلق در هوای آلوده مستقیم روی جنین تاثیر منفی می‌گذارد و ممکن است خطراتی برای سلامت جنین به وجود آورد.
بایکوت اخبار سید علی خمینی در سایت جماران؟
برخلاف اینکه سید علی خمینی یکی از نوه های امام است اما اخبار مرتبط با وی تا کنون در سایت جماران که مربوط به موسسه نشر آثار امام است بایکوت شده و به جز چند خبر کوتاه از وی، اخبار مرتبط با او در این سایت رسانه ای نمی شود.حجتالاسلام والمسلمین سید علی خمینی نوه امام خمینی (ره) روز چهارشنبه 29 آذر ماه در سفری دو روزه به استان از طریق فرودگاه اهواز وارد خوزستان شد و مورد استقبال دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی قرار گرفت.اگرچه سایت استانداری استان خوزستان این موضوع را رسانه ای کرده است اما سایت جماران که وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امامخمینی است در اقدامی عجیب این خبر را بایکوت کرده است

آمریکا در یک قدمی خروج از برجام

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری شین‌هوآ گفت در صورتی که آمریکا تحریم‌ها علیه تهران را تعلیق نکند، ایران حق دارد واکنش نشان دهد.کمالوندی گفت: «ما به تعهدات خود پایبندیم و به تمام مسئولیت‌های خود عمل می‌کنیم». او تصریح کرد توافق هسته‌ای ایران در صورت اجرای کامل، منافع ایران را تامین می‌کند و آمریکا نیز باید به تعهدات خاص خود عمل کند.با وجود این، کمالوندی گفت در صورت مشاهده هرگونه نشانه ای مبنی بر نقض توافق هسته‌ای، ایران گزینه‌های خود را بررسی خواهد کرد.کمالوندی در این باره افزود: «برای مثال، اگر آمریکا تا تاریخ 14 ژانویه سال آینده میلادی (24 دی ماه) تعلیق تحریم‌های هسته ای را تمدید نکند، این به معنی خروج واشنگتن از برجام خواهد بود. در این صورت، طبیعتا ما حق داریم برای مقابله به مثل، هرآنچه نیاز است انجام دهیم».

دستگیری ۲۳۰ دختر و پسر در پارتی شب یلدا
پلیس پایتخت از دستگیری ۲۳۰ دختر و پسر در پارتی مخلتط شب یلدا در دو منطقه شمال شهر خبر داد. پلیس پایتخت از دستگیری تعداد زیادی دختر و پسر جوان در دو پارتی شبانه خبر داد.ماموران پلیس تهران بزرگ 230 دختر و پسر جوان را در دو پارتی مختلط شبانه در منطقه لواسان و فرمانیه دستگیر کردند. این در حالی است که به گفته پلیس دعوت در این دو پارتی از طریق اینستاگرام زنده انجام شده بود. سرهنگ ذوالفقار برفر - رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: در شب گذشته در دو عملیات جداگانه ماموران این پلیس این نفرات را دستگیر کردند که در یکی از این عملیات‌ها در باغی در لواسان تعداد 140 نفر دستگیر شدند که به صورت مختلط در حال پایکوبی و مصرف مشروبات الکلی بودند و محل مذکور پلمپ شد.
آخرین توصیه های آیت الله حائری شیرازی چه بود؟

درست یک روز قبل از اینکه حال آیت الله محی الدین حائری شیرازی وخیم شود و هوشیاری خود را از دست دهد احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و آیت الله میرباقری، نماینده خبرگان رهبری برای عیادت بر بالین وی حاضر می شوند.حال آیت الله حائری شیرازی مساعد نیست، هر از چندی از حال می رود و پس از چند لحظه دوباره چشم می گشاید. با دیدن آقایان توکلی و میرباقری گویا همه توانش را جمع می کند تا با صدای نحیف مطلبی را بگوید، آقایان توکلی و میرباقری گوش خود را به نزدیک می کنند تا توصیه استاد را بشنوند.«علوم انسانی غربی که مبتنی بر انسان شناسی غربی است شرک است و ما باید به جدیت به سوی تولید علوم انسانی اسلامی برویم.» این نکته ای است که با صدای لرزان و نیم نگاهی که به آیت الله میرباقری دارد بیان می کند.بعد در حالی که نفسی تازه می کند سنگینی نگاهش به سمت آقای توکلی می رود، اندکی مکث می کند و شاید هم از حال می رود، اما سرانجام پلکی میزند و لب می گشاید: «باید از اقتصاد ربوی عبور کنیم و اقتصاد اسلامی را که مبتنی بر پول اسلامی است حاکم کنیم.»اینها بخشی از خواسته های آیت الله حائری شیرازی بود که از وقتی به قم بازگشت در هر محفل و مجلسی بر آن تاکید می کرد و برای عملی شدن آن راهکار ارائه می داد

اخبار روزانه:
* سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بحث اصلی در ماجرای قیمت حامل‌های انرژی، اجرای دقیق و صحیح طرح هدفمندی یارانه هاست نه کم یا زیاد کردن قیمت سوخت، اگر قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند مابه‌التفاوت آن به دست مردم می‌رسد؟
* امارات متحده عربی با استخدام افسران سابق سازمان سیا در حال ساختن یک امپراتوری جاسوسی در خلیج‌فارس است. این افسران بازنشسته در ویلایی مدرن واقع در بندر «زاید» در شهر ابوظبی، در حال آموزش استفاده از ابزارهای پیشرفته جاسوسی به اماراتی‌ها هستند. گفتنی است، در حومه ابوظبی یک مرکز دیگر تحت عنوان «آکادمی» وجود دارد که در آن موضوعات مربوط به سلاح، سربازخانه‌‌ها و دوره‌های رانندگی تدریس می‌شود.
* مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اعلام کرد: بستر اعزام زائر به سوریه به زودی فراهم می‌شود. وی همچنین تأکید کرد: طبق اعلام طرف سوری هتل‌های شهر دمشق بازسازی شده و آماده پذیرایی از زائران ایرانی است. گفتنی است، بر اساس این خبر اعزام زائران به سوریه از طریق هوایی انجام خواهد شد و تا فراهم شدن شرایط لازم، اعزام از طریق مسیر‌های زمینی امکان‌پذیر نیست.
* پس از گذشت یک هفته از پخش برنامه «زاویه» که در آن جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب «رفع حصر» را در صدر مطالبات دانشجویان دانسته بود، مدیر شبکه چهار تغییر کرد. مرتضی میرباقری معاون سیما در حکمی با قدردانی از تلاش‌های رضا پورحسین در سرپرستی شبکه چهار سیما، مسعود معینی‌پور را مدیر این شبکه معرفی کرد.
* سرهنگ سعيد راستي، رئيس مرکز عمليات پليس امنيت تهران بزرگ از پلمب 20 فروشگاه سوپرمارکت در شمال شهر پايتخت و دستگیری اعضای باند توزیع مشروبات الکلی خبر داد و گفت: اعضاي این باند مشروبات الکلي خارجي را در بطري‌هاي دلستر ریخته و با جعل برند يکي از شرکت‌هاي داخلي در سوپر مارکت‌هاي شمال توزيع مي‌کردند.
* «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به نماینده خود در «یونسکو» دستور داد نامه خروج این رژیم از یونسکو را تا پایان 2018 ابلاغ کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: