به‌روز شده در: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
گزیده ای از درس اخلاق آیت الله مظاهری درباره حق الناس در ادارات
از دیوار خانه مردم بالا نرفته که دزدی کند، اما کم‌کاری یا بیکاری‌ یا بدکاری‌ او، از دزدی‌ بدتر است. دزد کیفری‌ دارد، اما این شخص کیفر مضاعف دارد؛ زیرا در خدمت به خلق خدا کوتاهی کرده و در صورتی که می توانسته حاجات مؤمنین را برآورده سازد، امتناع کرده است.
امام صادق (ع) در روايتی میفرمایند: در روز قيامت، کسی که ميتوانسته بهدست خودش یا توسط دیگران، کار مردم را انجام دهد و کوتاهی کرده را به صف محشر ميآورند، در حالی که روی او سیاه است، چشمهایش کبود شده و غل و زنجير به گردن او آویزان است. بعد خطاب می شود: او خائن به خدا و خائن به رسول خداست.

چیزی که باید به آن توجه داشته باشیم، اینست که بسیاری از افراد، بهخصوص کسانی که سر و کار با مسجد و محراب و روحانیّت دارند، معمولاً دزد نیستند؛ اما برخی از آنها یک نوع دزدی بدتر از آن دارند و آن اینست که در کار و شغل خود، کمکاری میکنند یا در انجام وظایف کوتاهی کرده، کار خود را بد انجام میدهند یا در موقع کار، بیکار مینشینند. در حقیقت، کمکاری، بدکاری و بیکاری، نوعی دزدی است.

مثلاً کارمند اداره، میتواند فوراً کار ارباب رجوع را انجام دهد، اما با اهمال، آن کار را به تأخیر میاندازد یا انجام نمیدهد. در این صورت، حقوقی که دریافت میکند، مثل مال دزدی است.

از دیوار خانه مردم بالا نرفته که دزدی کند، اما کمکاری یا بیکاری یا بدکاری او، از دزدی بدتر است. دزد کیفری دارد، اما این شخص کیفر مضاعف دارد؛ زیرا در خدمت به خلق خدا کوتاهی کرده و در صورتی که می توانسته حاجات مؤمنین را برآورده سازد، امتناع کرده است.

اصلاً معنا ندارد در جمهوری اسلامی بگویند برو فردا بیا. اما متأسفانه اداری‌‌ها و دولت و ملت حسّاسیت روی این مسائل ندارند، در حالی که این روایتها شوخی نیست و نمیشود کسی کار مردم را رها کند و به دنبال امر مستحبّی برود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: