به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

از ژن خوب تا آي‌كيوي خوب!

حسين مرعشي از حزب كارگزاران كه نسبت خانوادگي و سياسي با خانواده هاشمي رفسنجاني دارد، اخيراً در مصاحبه‌اي گفته كه آي‌كيوي ما از بقيه بيشتر است: «آي‌كيوي ما يك مقدار بيشتر از دوستان ديگرمان است، مشكل كارگزاران و خانواده آقاي هاشمي اين است كه مقداري آي‌كيوي بالايي دارند و مي‌فهمند كه كشور را نمي‌توان با توزيع پول نفت اداره كرد و نمي‌شود كشور را با نگه‌داشتن ظرفيت‌ها و اجرانكردن پروژه‌ها حفظ كرد. كشور اگر مي‌خواهد رشد كند و مردم رفاه داشته باشند زيرساخت‌ها بايد توسعه يابد. اينها را ما مي‌فهميم و سال‌ها هم گفته‌ايم.» به نظر مي‌رسد بعد از اظهارات جنجالي در مورد ژن خوب، حالا به آي‌كيوي خوب رسيده‌ايم و هر از گاهي خواص اقتصادي و سياسي و رانتي، گزاره جديدتري براي توجيه برخورداري هايشان و اثبات درستي نظراتشان رو مي‌كنند!

مرعشي در ادامه از استعداد شهرام جزايري مي‌گويد كه «بچه بااستعدادي است، اما عجول است و عادت كرده بود به اينكه افراد را استخدام كند و اين كار غلطي است. » و اينگونه بي آنكه بخواهد گويا مصداقي براي آن مفهوم آي‌كيوي بالا بيان مي‌كند!

پشت پرده شایعه‌سازی برای رئیس کل بانک مرکزی
یک منبع آگاه نزدیک به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به انتشار چندین باره شایعه تغییر رئیس کل بانک مرکزی در ماه گذشته و بیان اینکه این موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت، گفت: شواهدی در دست است که برخی از متضرران برنامه ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز و برخی مدیران فاسد مربوط به این مؤسسات، اگرچه خود در زندان هستند؛ اما از طریق عوامل‌شان، صحنه‌گردان انتشار این‌گونه اخبار کذبند و هدف آنها صرفاً ضربه زدن به انسجام فکری و عملیاتی نظام بانکی کشور است.
محمد‌بن‌سلمان بزرگ‌ترین بازنده خاورمیانه است
پاتریک کاکبرن، نویسنده و تحلیلگر ارشد انگلیسی در یادداشتی با انتقاد از «اقدامات غیرعاقلانه» محمدبن‌سلمان، در تضعیف جایگاه عربستان سعودی، در «ایندیپندنت» نوشت: «محمدبن‌سلمانِ سعودی، بدون تردید مرد سال خاورمیانه است اما منشأ تأثیر بزرگ او بیشتر از شکست‌هایش است تا از پیروزی‌هایش. او متهم شده که در هموار کردن راهش برای تخت سلطنت، به روش ماکیاولی مخالفان خود در داخل و خارج از خانواده پادشاهی را حذف کرده است؛ اما وقتی موضوع جایگاه عربستان سعودی در جهان مطرح می‌شود، سوءمحاسبات او نشانه کمی از مانورهای زیرکانه ماکیاولی دارد و آدم را بیشتر به یاد نشانه‌های اشتباهات و ناکامی‌های خجالت‌بار سربازرس کلوز (شخصیتی در مجموعه «پلنگ صورتی» که به اشتباهات و گاف‌های احمقانه معروف است) می‌اندازد. وی در ادامه می‌نویسد: «اکنون عربستان سعودی وارد منازعات و تخاصم‌هایی می‌شود که اصلاً نمی‌داند چطور آنها را پایان دهد

طبقه متوسط به تدریج فقیرتر شده است
مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در اختتامیه دومین نشست اقتصاد ایران با اشاره به موضوع دهک‌ها در جامعه، اظهار داشت: روند آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهد، بخش متوسط جامعه به تدریج فقیرتر شده و دهک‌های متوسط به طور میانگین 50 درصد سطح‌شان به هم نزدیک شده است. وی با اشاره به موضوع حذف یارانه‌ها، افزود: دهک‌های میانی به قدری نزدیک هستند که اگر مثلاً یارانه دهک ششم قطع شود، جای آنها جابه‌جا شده و دو دهک پایین می‌افتد. فقط دهک دهم نسبت به دهک اول فاصله زیادی دارد. نیلی افزود: اگر به جای دهک، جمعیت را به شکل صدک‌ها بررسی کنیم، نشان می‌دهد صدک صدم و اول با هم خیلی فاصله دارند و 86 برابر است. توزیع درآمد صدک‌های وسط خوب و نسبتاً برابر است و فقط اول و آخر توازن ندارند.

ادعای حیرت‌آور کارشناس سعودی درباره قدس
«
عبدالحمید حکیم» رئیس مرکز تحقیقات خاورمیانه جده در گفت‌وگو با شبکه‌ ماهواره‌ای «الحره» درباره حوادث اخیر در فلسطین گفت: «تصمیم «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهوری آمریکا در تعیین قدس به پایتختی اسرائیل شوک مثبتی در روند گفت‌وگوهای سازش اعراب با اسرائیل ایجاد کرده است.» وی افزود: «ما عرب‌ها باید این نکته را بدانیم، بفهمیم و آن را به رسمیت بشناسیم که قدس نماد دینی یهودیان است و قداستش برای آنها همانند قداست مکه و مدینه برای مسلمانان است.» این کارشناس سعودی همچنین از عرب‌ها خواست خود را از میراث ناصریسیم (جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور اسبق مصر) و اسلام سیاسی خواه سنی و خواه شیعی که صرفاً برای منافع سیاسی ایجاد شده و دشمنی یهود و انکار حق تاریخی آنها در منطقه آزاد کنند.

تصویر سردار سلیمانی در راهپیمایی نوار غزه

سانه‌های فلسطینی با پوشش خبری مراسم راهپیمایی حمایت از قدس در نوار غزه اعلام کردند، تصاویری از سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و پرچم‌ حزب‌الله در این مراسم وجود داشته است.
دانشجوی ستاره ‌دار سیاسی نداریم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در میان دانشجویان ستاره ‌دار، اشخاصی با مشکل سیاسی یا گرایش و اقدامات سیاسی وجود ندارد چرا که مسائل سیاسی در گزینش دانشجو مطرح نمی‌ شود. عنوان ستاره ‌دار به آن معنا که به افکار عمومی القا شده در میان دانشجویان و متقاضیان مقاطع بالای دانشگاهی وجود ندارد، چرا که مشکل اکثر این دانشجویان نقص پرونده است و مسأله تعداد بسیاری از این دانشجویان با تلاش سازمان سنجش و دیگر مسئولان حل و فصل شده است. تعداد معدودی از این دست افراد باقی مانده‌اند که کار آنها نیز در حال انجام است و به زودی اعلام خواهیم کرد که هیچ پرونده‌ای از داوطلبان ورود برای به دوره‌های بالاتر تحصیلات تکمیلی معطل نمانده است.
تاجران افغانی صادرکنندگان پسته ایران

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفت: «برخی از صادرکنندگان که پسته را از افغانستان صادر می‌کردند، اکنون از دور خارج شده‌اند و مدتی است تاجران افغانی به شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان و... می‌روند و محصول مورد نیاز را مستقیم و در حجمی چند برابر سال‌های گذشته از باغدار می‌خرند و به روسیه صادر می‌کنند.در آستانه برگزاری رقابت‌های جام جهانی روسیه، مصرف پسته در این کشور چندین برابر خواهد شد.


حرفی زد که نباید می‌زد!

اصلاح‌طلبان تاکنون حاضر نشده‌اند به طور شفاف و بی‌پرده، نسبت به آنچه در جریان پس از انتخابات سال ۸۸ به وقوع پیوست، واکنش درخوری از خود نشان بدهند. یکی از این اتفاقات، هتک حرمت به دسته‌های عزاداری امام حسین(ع) در روز عاشورای سال ۸۸ است. اما محمدرضا عارف در دانشگاه شهرکرد، پس از مدت‌ها درباره این رخداد تلخ صحبت کرد. وی با «توطئه» ارزیابی کردن حادثه عاشورای سال ۸۸ گفت: «هتک حرمت‌های ۸۸ توطئه بود. هتک حرمت عاشورای ۷۶ هم توطئه بود و باید در قبال هر دو موضع گرفت؛ مبنای ما صحبت‌های رهبری است که ریشه فتنه‌گری را در خارج از کشور می‌داند، نه در داخل.» «عبدالله ناصری» تحلیلگر اصلاح‌طلب این‌طور به اظهارات عارف واکنش نشان داد: «نمی‌خواهم درباره این موضوع صحبت کنم، اما اگر عارف از من مشاوره می‌گرفت، به او می‌گفتم وارد این بحث‌ها نشود

آمریکا باید رفتار خود را تغییر دهد
سردار سیدمسعود جزایری، معاون ستادکل نیروهای مسلح در واکنش به سخنان نیکی‌هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره شلیک موشک‌های یمن به ریاض و اینکه این موشک‌ها ساخت ایران بوده است، اظهار داشت: اظهارات این فرد را به حساب بی‌اطلاعی و عدم درک او از مسائل نظامی و تسلیحاتی بگذارید. وی افزود: چنانچه آمریکایی‌ها از سطح توان بالای فناوری موشکی یمن اطلاع داشتند، از بیان چنین اظهارات مضحکی خودداری می‌کردند. سردار جزایری تأکید کرد: آمریکا توان اجماع‌سازی علیه جمهوری اسلامی ایران و مقاومت را ندارد، بنابراین تنها راه برون‌رفت این کشور از دشواری‌هایی که در آن گرفتار شده است، تغییر رفتار جدی و توقف اقدامات جنگ‌طلبانه و جنایتکارانه‌اش در اقصی نقاط جهان است.
غنی‌سازی اورانیومدر عربستان!

به گزارش رویترز، درحالی که دولت آمریکا در نشستی محرمانه با اعضای کنگره درباره قرارداد فروش فناوری رآکتور هسته‌ای به عربستان، از اشاره به اینکه آیا بحث غنی‌سازی اورانیوم نیز بخشی از این قرارداد است یا خیر، خودداری کرد، مقامات سعودی ادعا می‌کنند که خواهان دستیابی به سطح خودکفایی در تولید سوخت هسته‌ای هستند و قصد ندارند فناوری هسته‌ای را به سمت مقاصد نظامی منحرف کنند! طرفداران رژیم منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای نگرانند که اعطای مجوز غنی‌سازی سوخت در یک قرارداد نیروگاه هسته‌ای، عربستان را به تولید مخفیانه مواد شکاف‌پذیر اتمی قادر ساخته و سبب رقابت تسلیحاتی با رقیب منطقه‌ای آن ـ ایران ـ شود و دامنه این رقابت احتمالاً در سراسر خاورمیانه گسترش یابد.
نگرانی شدید تیم همراه حسن روحانی از جریان اصلاحات

تیم همراه حسن روحانی رئیس دولت یازدهم و دوازدهم سه مسأله عمده با اصلاح طلبان مطرح کرده اند. در جلسات مختلف بحث های تیم حسن روحانی مسائل زیر را به عنوان اختلافاتشان با اصلاح طلبان مطرح می کنند: اول- اصلاح طلبان می خواهند با ساختارهای سیاسی کشور درگیر شوند، در حالی که ما می خواهیم از طریق این ساختارها کار کنیم. دوم- اصلاح طلبان توجه شان به موضوع دیانت مردم توجه ضعیفی است، در حالی که ما معتقدیم بدون توجه به این مسأله هیچ جریان سیاسی در کشور نمی تواند به اهدافش برسد. سوم- اصلاح طلبان به شدت انحصارگرا هستند و معتقدند فقط جناح آنهاست که می تواند کشور را اداره کند و همه همکاران دولت یا همکاران اصلی دولت باید از جناح آنها انتخاب شوند، در حالی که ما عقیده داریم این است که باید با هر دو جناح سیاسی کشور کار کرد و نمی شود، کشور را با یک جناح اداره کرد. چهارم- ضمنا اصلاح طلبان نتوانستند روابطشان با نظام را ترمیم کنند و برای دولت نشست و برخاست با جریان اصلاحات و پیگیری مطالبات اصلاح طلبان، هزینه های سنگینی دارد. با وجود طرح این مسائل اما حلقه اطرافیان روحانی معتقدند: «ما به اعتماد سران جریان اصلاحات و همین طور به رأی بدنه اصلاح طلبان به ویژه در انتخابات مجلس آینده نیاز داریم و نباید اجازه دهیم یک جریان تندرو در بدنه اصلاحات روابطمان را با سران اصلاحات تخریب کند.
اعتراف به جنایت جنگی در عراق

دادگاه عالی انگلیس اعلام کرد که نیروهای این کشور با غیرنظامیان به صورت وحشیانه و غیر انسانی رفتار کرده و توافق ژنو مبنی بر حمایت از حقوق غیر نظامیان را در جریان مشارکت در حمله به عراق به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳، نقض کرده‌اند. این حکم دادگاه انگلیس ۱۰ روز پس از حکم دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه هلند مبنی بر وجود دلایل معقول برای محکومیت نیروهای انگلیس به علت ارتکاب جنایت‌های جنگی در عراق صادر شد.

حمله صهیونیست‌ها به مجری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی

«گری لینکر» فوتبالیست قدیمی که اکنون مجری و گزارشگر محبوب ورزشی در انگلستان است، در توئیتر فیلمی از کودکان فلسطینی منتشر کرد که مأموران رژیم صهیونیستی آنها را در قفسی کوچک حبس کرده بودند و نوشت: نفرت‌برانگیزه! این مطلب با واکنش و حملات طرفداران صهیونیست‌ها از جمله سخنگوی سابق ارتش رژیم صهیونیستی مواجه شد.در سال ۲۰۱۵ هم لینکر به دلیل انتشار فیلمی از سربازان صهیونیستی که به یک فلسطینی شلیک می‌کردند، با حملات صهیونیست‌دوستان مواجه شده بود.

مجوز دولت به ظریف درباره مبارزه با تروریسم در خزر

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به رحمانی فضلی و ظریف، مقرر شده است وزارت کشور با هماهنگی وزارت خارجه، به پاراف و امضای موقت پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم در دریای خزر، ظرف سه سال از تاریخ ابلاغ این مصوبه اقدام کند. طبق بخشی از این پروتکل، قرار است ایران و چهار کشور دیگر، در حوزه شهروندان دولت های طرف ها که به دلیل ارتکاب اعمال غیرقانونی مظنون به اقدامات تروریستی در دریای خزر، بازداشت شده اند، تبادل اطلاعات کنند.

تداوم درخواست برخی مسئولان برای خرید سواری خارجی

در حالی که بر اساس ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1396، خرید هرگونه خودروی سواری خارجی ممنوع است و برخی مصوبات دولت همچون تصویب نامه شماره ۳۳۴۱۹/ ۵۴۰۳۴ توسط رئیس مجلس ایراد گرفته شده و مغایر با قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۰ شناخته شده است، گزارش یک مقام مسئول نشان می دهد همچنان درخواست ها و نامه نگاری های برخی دستگاه های اجرایی برای خرید سواری خارجی، تداوم دارد.

هنوز مردم در کرمانشاه کانکس ندارند

یک عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه هنوز کانکس مورد نیاز زلزله‌زدگان تامین نشده است، گفت: در شرایطی که مردم زلزله‌زده با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند، با پیامک‌هایی از بانک‌ها مواجه می‌شوند که به آن‌ها اخطار دیرکرد در پرداخت وام‌هایشان داده است. حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه با اشاره به آخرین وضعیت زلزله‌زدگان کرمانشاه، افزود: در شرایطی که در فصل سرما و برف و بوران هستیم، هنوز اسکان موقت زلزله‌زدگان و نصب کانکس‌ها تمام نشده است. تنها ۱۵۰۰ کانکس از سوی خیرین مردمی به مناطق فرستاده و نصب شده است. قرار بود روزانه ۴۰۰ کانکس نصب شود که ‌این اتفاق رخ نداده و مردم از این روند ناراضی هستند.

۶۳.۸ میلیون تومان دستمزد برای هریک از کارکنان نهاد ریاست جمهوری در سال آینده

در لایحه بودجه سال آینده مقرر شده معادل ۱۲۰۰ نفر به طور قراردادی در نهاد ریاست جمهوری به کار گرفته شوند که دستمزد هر یک از آنان ۶۳.۸ میلیون تومان اعلام شده است. بدین ترتیب مجموع ۱۲۰۰ نفر فوق در سال آینده ۷۶.۶ میلیارد تومان حقوق خواهند گرفت. دستمزد ۶۳.۸ میلیون تومانی این افراد به معنای آن است که آنها سال آینده به طور میانگین در ماه ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافتی خواهند داشت که نسبت به میانگین دریافتی کارمندان، قابل توجه است.

اخبار روزانه:
* محمدعلی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نهال، اساسی‌ترین عامل در باغبانی است که زیربنای احداث یک باغ و تضمین‌کننده آینده اقتصاد و سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان است، گفت: ۴۰ میلیون اصله نهال برچسب‌دار استاندارد تولید کرده‌ایم. وی افزود: در سال جاری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب درجه یک در سردخانه‌های کشور ذخیره‌سازی و ۱۶۰ هزار تن سیب از کشور صادر شده است.
* یک مقام سفارت عربستان سعودی در آمریکا با ابراز خشم از چاپ مقاله ظریف در «نیویورک‌تایمز» فاش کرد، این روزنامه ماه گذشته از چاپ یادداشت «خالدبن‌سلمان» پسر پادشاه عربستان سعودی و سفیر این کشور در آمریکا خودداری کرده؛ اما یک هفته بعد یادداشت محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را در حمایت از مواضع ایران در منطقه چاپ کرده است.
* محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به میزان افت سالیانه منابع آب زیرزمینی تهران اظهار داشت: متوسط افت سالیانه 2/2 متری در آبخوان دشت هومند‌ـ آبسرد یا 34/1 متری در آبخوان دشت ورامین از جمله مواردی است که افزون بر ایجاد پدیده‌هایی، نظیر فرونشست زمین سبب کاهش مداوم پتانسیل منابع آب زیرزمینی استان شده است.
* مصطفی کواکبیان درباره رویگردانی رئیس‌جمهور از اصلاح‌طلبان گفت: مگر روحانی از اول گفت اصلاح‌طلبم که امروز بخواهد به اصلاح‌طلبان پشت کند؟ بنده معتقد هستم ما باید برای سال ۱۴۰۰ کاندیدای خودمان را داشته باشیم، البته روحانی شعارهایی هم داده که باید به آن عمل کند و ما نیز آن را مطالبه می‌کنیم.
* علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حاشیه‌نشینی آسیب اجتماعی نیست؛ بلکه مسئله‌ای اجتماعی است که باید برای معضلات آن چاره‌اندیشی کرد. وی اظهار داشت: کتمان مسائل و آسیب‌های اجتماعی موجب پیچیدگی و حل نشدن آنها می‌شود.
* حسن میردامادی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره رویکرد و برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری گفت: حمايت اصلاح‌طلبان از لاريجاني در انتخابات 1400 خيلي دور از ذهن است و شايد بتوانيم بگوییم ناممکن است.
* سفیر روسیه در سازمان ملل هشدار داد تا زمانی که مقامات دولت آمریکا لفاظی‌های جنگ‌طلبانه و اقدامات تهاجمی علیه پیونگ‌یانگ را کنار نگذارند، کره شمالی نیز از برنامه هسته‌ای خود دست نخواهد کشید.

*آیت الله جوادی آملی:مسئولی که نتواند مال مردم را اداره کند و نتواند تولید واشتغال ایجاد کند همان سفیهی است که قرآن از سپردن مال بدست او ما را منع کرده :لا تؤتوا السفهاء أموالکم


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: