کد خبر: ۲۶۴۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

کفرگویی و ابتذال در مراسم روز دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
ضددين، اروتيك و سخيف؛ اينها كمترين صفاتي است كه مي‌توان در مورد بخشي از برنامه روز دانشجوي دانشگاه علوم پزشكي ياسوج گفت. در حالي كه بسياري از دانشگاه‌ها كوشيدند روز دانشجو روز مباحثه و نشست سياسي و مناظره و روز پاسخگويي مسئولان به دانشجوها باشد، در دانشگاه علوم پزشكي ياسوج و در قسمتي از مراسم روز دانشجو با قرائت نوشتاري كه فرد پشت تريبون آن را شعر مي‌ناميد، حجمي از عبارات سخيف و مستهجن و كفرگويي‌هايي مبتذل منتشر شد. طبيعتاً شأن مخاطب و روزنامه جوان مانع انتشار عين متن عبارات مذكور است؛ اما فايل صوتي مراسم موجود است. دانشجوياني كه بايد نماد فرهيختگي و سواد و دانش جامعه باشند، پاي قرائت عباراتي نشستند كه كف خيابان هم در آن سطح نمي‌تواند مبتذل باشد! به نظر مي‌رسد مراسم‌هاي روز دانشجو در برخي دانشگاه‌ها بي هيچ نظارتي در جريان است و مديران دانشگاه‌ها بي اعتنا از آنچه در حيطه مسئوليت‌شان مي‌گذرند، نظارتي بر اين مراسم‌ها ندارند. در مراسم روز دانشجو دانشگاه آزاد نجف‌آباد هم مواردي از ابتذال روي داده بود كه رئيس دانشگاه مورد تذكر شديد و علني دكتر ولايتي، رئيس هيئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامي قرار گرفت. بايد ديد واكنش مسئولان وزارت بهداشت نسبت به افتضاح پيش آمده در دانشگاه علوم پزشكي ياسوج چه خواهد بود.روز دانشجو يادبود شهادت سه دانشجوي دانشگاه تهران در اعتراض به سفر معاون رئيس‌جمهور امريكا به تهران است كه در جريان حمله مأموران حكومت پهلوي به اعتراضات دانشجويي كشته شدند. روزي براي مقابله با استكبار و براي تكريم دانشجوست. در مواردي، اين روز با برنامه‌هاي طنز سطحي و بي محتوا (اگر به ابتذال نكشد) همراه شده است.

روزنامه اصلاح‌طلب خواستار استيضاح شهردار تهران شد

روزنامه قانون در گزارشي با تيتر «استيضاحش كنيد» و روتيتر «لزوم انجام وظيفه نظارتي اعضاي شوراي شهر به‌جاي بهانه‌گيري و اعتراض‌هاي زيرپوستي به‌ شهردار تهران» روي تصوير بزرگي از محمد علي نجفي خواستار استيضاح شهردار تهران شد. روزنامه قانون مي‌نويسد: «به نظر مي‌رسد چالش اعضاي شوراي شهر تهران و شهردار كمي پيچيده‌تر از اين است كه به نظر مي‌رسد. اتفاقي كه اگر از هم اكنون برايش تدبيري انديشيده نشود، مي‌تواند باعث بروز يأس و نا اميدي در بدنه راي شورا شود... سخن اين است كه يك پايان تلخ بهتر از تلخي بي‌پايان براي روابط شورا و شهرداري مي‌تواند باشد. شورا اگر معتقد به اين است كه شهردار تهران در پيشبرد برنامه‌هايش با شورا سر لجبازي دارد، مي‌تواند او را استيضاح كند تا تلخي سكوت در برابر تخلفات و ناملايمتي را به جان نخرد و مشروعيت خود و آن جرياني را كه از آنها دفاع كرده است، در بين مردم حفظ كند. مردم ديگر تاب و توان شنيدن گلايه‌ها و انتقادهاي درون‌گروهي را بعد از گذشت سال‌ها ندارند و مسئولان به‌جاي درگيري‌ها و تكذيب‌ها، دنبال خدمت به مردم باشند كه خير دنيا و آخرت‌شان در گرو اين رويكرد استكمي بيش از سه ماه از شهرداري نجفي مي‌گذرد و اصلاح‌طلبان گرچه در ابتدا با ذوق و شوق به شهردار شدن نجفي اصرار داشتند، اما با آغاز انتصابات شهردار جديد، اعتراضاتشان شروع شد كه چرا همه منصوبين شهردار جديد اصلاح طلب نيستند. اقدام نجفي در سياه‌نمايي از وضعيت شهرداري‌اي كه تحويل گرفته بود هم بازتابي منفي در افكار عمومي داشت. تجربه مي‌گويد مديريت اصلاح‌طلبانه بر شهر تهران همواره با خوابيدن پروژه‌هاي عمراني همراه بوده است. دو روز قبل هم، محمدجواد حق‌شناس رئيس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران گفت: مردم نبايد از ما انتظار اجراي پروژه‌هايي از جمله تونل‌ و بزرگراه ‌را داشته باشند كه در گذشته افتتاح مي‌شد؛ چرا كه پولي براي احداث چنين پروژه‌هايي نداريم.گفتني است نجفي چهار سال قبل به خاطر ناراحتي قلبي و با توصيه پزشكان، از مديريت به مراتب سبك‌تر سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استعفا داد.

بازتاب‌های پیام سردار سلیمانی
تأکید سردار سلیمانی بر حمایت همه‌جانبه ایران و جبهه مقاومت از فلسطین و قدس اشغالی، انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های گوناگون، از جمله بلومبرگ، خبرگزاری شین هوا، رادیو موسوم به اروپای آزاد، بریت‌بارت‌نیوز، گالف‌تایمز و نشنال‌پست داشته است. بلومبرگ در انعکاس سخنان فرمانده نیروی قدس سپاه تیتر زد: «سلیمانی اعلام کرد که ایران برای حمایت از نیروهای فلسطینی آماده است.» این رسانه آمریکایی نوشت: «چند روز پس از آنکه ایالات متحده، اورشلیم [قدس اشغالی] را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، آمادگی کشورش برای حمایت از نیروهای فلسطینی در نوار غزه را اعلام کرد.» رادیو اروپای آزاد نیز در گزارشی با عنوان «ایران در مقابله با اقدام ترامپ درباره اورشلیم، پیشنهاد حمایت از شبه‌نظامیان فلسطینی را مطرح کرد» نوشت: «فرمانده ارشد سپاه قدس ایران پیشنهاد «حمایت کامل» از شبه‌نظامیان فلسطینی را در مقاومت آنان علیه تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل مطرح کردگالف‌نیوز نیز تصویری از تظاهرات در ایران با پلاکارد «مرگ بر اسرائیل» را برای خبر خود برگزید و نوشت: «ژنرال سلیمانی پیشنهاد حمایت از نیروهای فلسطینی را طی تماس تلفنی با فرماندهی گردان‌های شهید عزالدین قسام و فرماندهی سرایا (گردان‌های جهاد اسلامی) اعلام کرده که کنترل باریکه غزه را به دست دارند

روحانی نتوانست با مردم حرف بزند و مشکلات‌شان را بشنود
روزنامه «آفتاب یزد» در مطلبی تند علیه رئیس‌جمهور و در واکنش به پیشنهاد دولت برای افزایش عوارض خروج از کشور با عنوان «گردشگری زوری» نوشت: «حسن روحانی پیشتر با این ادعا که نمی‌خواهد در رفتارهایش اعمال پوپولیستی احمدی‌نژادوار را تکرار کند، در این پنج سال هیچ‌گاه رئیس‌جمهوری نبود که در جمع مردم با آنها چشم در چشم حرف بزند و مشکلات‌شان را بشنود. او حتی در نمایش و اطلاع‌رسانی درباره کارهای مثبت دولت نیز عاجز بود. وی اکنون نشان داده که برخلاف این ناتوانی‌ها، توانایی خاصی در این دارد که گهگداری با به‌کارگیری سیاست‌های نادرست و غیرکارشناسانه، خود به مخالفانش سوژه‌ای برای حمله و هجمه داده و با گل به خودی‌هایی مثل همین افزایش تعرفه سه برابری، عمده طرفداران خود را که از قشر متوسط جامعه هستند، برنجاند و آنها از وی رویگردان شوند. دولت دوازدهم اکنون باید به این پرسش پاسخ دهد که آیا وضعیت مملکت آن هم با تصویب برجامی که دائم به آن می‌نازد، وخیم‌تر از دوران جنگ شده که می‌خواهد کسری بودجه‌های خود را این‌گونه از دست مردم بستاند؟»
ادعای مضحک سفیر آمریکا در عراق
«
داگلاس سیلیمن» سفیر آمریکا در عراق که از سپتامبر 2016 به این سمت منصوب شد، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» مدعی تلاش واشنگتن برای عقب راندن نفوذ ایران در عراق و کمک به دولت مرکزی این کشور برای حل تنش با کُردها شد. سیلیمن با بیان اینکه واشنگتن نفوذ ایران را در عراق یک مشکل برمی‌شمارد، مدعی شد: «ایران به سادگی تمامیت ارضی همسایگانش را زیر پا می‌گذارد. ایرانی‌ها تا حدی به دولت عراق برای شکست داعش کمک می‌کنند؛ اما صادقانه بگویم که ندیده‌ام آنها با اهداف بشردوستانه به دولت عراق یا به برنامه سازمان ملل متحد به منظور برقراری ثبات در منطقه کمک کنند.» این اظهارات در حالی است که قدرت‌هایی همچون آمریکا که ادعای مقابله با داعش را داشتند، از این گروه تروریستی حمایت می‌کردند.
ولی‌عهد جوان سعودی در مخمصه تسویه‌حساب‌های داخلی
برخی منابع مطلع فاش کردند، فرستاده ویژه «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه و سفیر این کشور در ریاض، با شماری از شاهزاده‌های بازداشت‌شده، از جمله «امیربن‌طلال» و «خالد التویجری» مدیر دیوان پادشاهی در دوره «عبدالله‌بن‌عبدالعزیز» در هتل «ریتز کارلتون» دیدار کرد که در دیدار شاهزاده «امیربن‌طلال» میلیاردر معروف هرگونه تفاهم با بازرسان را رد می‌کند و محاکمه علنی را خواستار می‌شود. گفتنی است، شرایط به گونه‌ای شده است که با گذشت بیش از یک ماه از بازداشت این شاهزاده‌ها، ولی‌عهد سعودی خودش را در مخمصه واقعی می‌بیند، از یک‌سو او نمی‌تواند شاهزاده‌ها را محاکمه علنی کند و از سوی دیگر، نمی‌تواند این بازداشت‌شده‌ها را بدون مصادره بخشی از دارایی‌ها و پول‌های‌شان آزاد کند؛ چرا که آزادی مساوی با تبرئه است.
حکم جالب دادگاه برای یک خبرنگار خراسانی

یک خبرنگار در نهبندان ، به علت تصادف جرحی ناشی از رعایت نکردن حق تقدم، به ساخت یک مستند درباره تصادفات رانندگی محکوم شد.براساس حکم دادگاه، این خبرنگار به جای جریمه نقدی ۵۰۰ هزار تومانی در حق صندوق دولت، به تهیه یک مستند ۲۰ دقیقه ای با موضوع تصادفات رانندگی محکوم شده است.
اصلاحات در حال از دست دادن سرمایه اجتماعی خود است
صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان درباره شرایط اجتماعی جریان اصلاحات گفت: صادقانه به شما بگویم که کار بسیار سخت شده است. ما به دلیل مشکلات زیادی که مردم دارند و بعضاً با تیک‌هایی که در عملکردهای‌مان هست، در حال ریزش پایگاه اجتماعی خود هستیم، مگر اینکه به یکباره در آینده، در حرکتی یا در موقعیتی پدیده‌هایی نقش‌آفرینی کنند و فرصت‌هایی به وجود بیاید تا نیروهای جدید بتوانند به گفتمان مردم‌پسندتری جامه عمل بپوشانند. وی افزود: امروز پایگاه اجتماعی‌مان نسبت به پیش از انتخابات تقویت‌شده‌تر نیست و در حال نزول است. البته بخشی از این مسئله طبیعی است؛ چون مشکلات این دولت کم نیست.
ورود
۵۳۶۲ خودروی لوکس قاچاق به کشور

رییس فراکسیون مبارزه با قاچاق کالا با ادعای فساد گسترده در اداره کل گمرک گفت: به دلیل بی‌اعتنایی مسئولان گمرک از ابتدای سال ۹۵ تا پایان مهرماه ۹۶، ۵۳۶۲ خودروی لوکس به صورت قاچاق وارد کشور شده است. کسی به این وضعیت اعتنایی نداشته و پاسخگو نیست. متاسفانه قاچاق کالا در انحصار برخی افراد است. کالاها به صورت قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شود و کسی هم پاسخگو نیست.

ترافیک تهران از داعش خطرناک تر شده است

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران گفت: همه تهران نشینان از این ترافیک کلافه شده اند، در حالی که بخشی از این ترافیک نیز به دلیل غفلت از حمل و نقل حاشیه ای و حومه تهران و کوتاهی دولت ها است. هم اکنون روزانه ۷۵۰ هزار خودرو از حومه به شهر تهران وارد شده و سبب افزایش ترافیک می شود. زیر ساخت آماده شده در مترو تهران قابلیت خدمات رسانی به ۷ میلیون نفر در روز را دارد، در حالی که به دلیل عدم تجهیز مترو توسط دولت ها، هم اکنون روزانه ۲ میلیون سفر از طریق خطوط مترو صورت می پذیرد. تهران برای نجات از ترافیک به احداث ۲۵۶ ایستگاه مترو و ۴ خط جدید نیاز دارد، که البته به تصویب رسیده است. به زودی جمعیت ساکن تهران بیش از ۲۰ میلیون نفر خواهد شد. جذاب‌تر شدن تهران در طول تاریخ موجب شده است تا جمعیت این شهر همواره رو به افزایش رود. برج باغ‌ها موجب کشیده شدن سرمایه‌های عظیم تهران به سمت شمال شهر شده است که در این میان دولت و شورای عالی شهرسازی نقش اصلی را داشتند. امروز آپارتمان ها در تهران سالیانه ۱۰ تا ۵۰ میلیون ریال حق شارژ سالیانه به مدیر ساختمان پرداخت می‌کنند، اما برای اداره شهر تهران هر واحد آپارتمانی تقریبا ۱ میلیون ریال در طول سال عوارض می پردازد، عوارض منطقه ای تهران طی ۱۰ سال اخیر افزایشی نداشته است
انتقاد آیت‌الله مکارم از دروغ‌پردازی‌های فضای مجازی

آیت‌الله‌ مکارم شیرازی صبح روز چهارشنبه ۲۲ آذر در حاشیه درس خارج در مسجد اعظم گفت: یکی از حربه‌های دشمن جنگ روانی است؛ خطرِ این جنگ گاهی از جنگ نظامی بیشتر و ابزار آن نیز رسانه‌ها و مخصوصا فضای مجازی است؛ از حربه دروغ و تهمت استفاده می‌کنند و هر روز نیز یک دروغ و تهمت در مورد اشخاص مختلف می‌گویند تا ایجاد بدبینی و اختلاف کنند. این مرجع تقلید بیان کرد: جالب این است که هر چیزی که کذب آن نیز روشن می‌شود باز هم تکرار می‌کنند، این دلیل بر این است که آنان دنبال حقیقت نیستند؛ به هر حال این حربه برای همه اقشار جامعه و شخصیت‌هاست تا ایجاد بدبینی و اختلاف کنند. وی افزود: یکی دیگر از ابزار دشمن، سیاه نمایی است و سیاست و کشاورزی و فرهنگ و ... کشور را به ویرانه تشبیه می‌کنند، در حالی که اگر کسی نقدی دارد باید منصفانه و با ذکر نقایص و خوبی‌ها و ارائه راه حل باشد. این مفسر قرآن با بیان اینکه فضای مجازی ابزاری برای پخش دروغ و تهمت شده است، تصریح کرد: باید کاری کنیم که از منافع این فضا بهره ببریم، ولی از زیان‌های آن در امان باشیم و نگذاریم این فضا ابزاری در دست افراد مفسد برای تخریب دیگران شود
پرونده سلفی‌بگیران مختومه شد

محمدجواد جمالی در توضیح جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، گفت: در این جلسه شکایت جمعی از مردم شیراز علیه نمایندگانی که با خانم موگرینی سلفی گرفته بودند مطرح و بررسی شد. علیرغم اینکه این شکایت شاکی مشخصی نداشت موضوع باز هم خلاف شئونات نمایندگی تشخیص داده نشد و پرونده مختومه شد. وی گفت: شکایت دیگر از یکی از نمایندگان درباره مصاحبه انجام شده در خصوص موضوع موسسات مالی و اعتباری بود. در این شکایت خواستار تذکر به این نماینده شده بودند که ما با آن نماینده صحبت کردیم. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره پرونده شکایت نیروی انتظامی از حمدالله کریمی نماینده بیجار، گفت: قرار است هفته آینده این پرونده با حضور طرفین مورد بررسی قرار گیرد.
آقای رئیس جمهور با ادبیات سیاسی نمی‌شود وزارت رفاه را اداره کرد

پورابراهیمی "رئیس کمیسیون اقتصادی" گفت: وضعیت وزارت رفاه وضعیت مطلوبی نیست، خبرهایی که درباره مشکلات این وزارتخانه به گوش می‌رسد بسیار نگران کننده بوده و عدم شفافیت و بروز تخلفات گسترده در مجموعه اقتصادی وزارت رفاه و تامین اجتماعی ایجاد زمینه بحران بزرگی در کشور می‌کند. آقای رئیس جمهور با ادبیات سیاسی نمی‌شود وزارت رفاه را اداره کرد. گزارشهایی که صندوق بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و صندوق فولاد به گوش می‌رسد نگران کننده است

دولت بجای عوارض خروج جلوی قاچاق را بگیرد

محمد نجفی، نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران گفت: سالیانه بین یک و نیم تا دو میلیون نفر از فرودگاه امام خارج می‌شوند که بخش کمی از آنها مسافران تفریحی هستند و بیشتر آنها تاجران و بازرگانانی هستند که برای صادرات، ارتباط گیری یا انجام امور خدماتی از کشور خارج می شوند. دولت نباید فقط صرفا این نگاه را داشته باشند که این افراد برای تفریح می‌روند. ما سالیانه ۱۲ تا ۲۰ میلیارد دلار قاچاق کالا داریم که دولت را از دریافت حقوق گمرکی محروم می‌کند. ضمن این که به اقتصاد و تولید کشور ضربه زده و سبب اخلال در بازار می‌شود. دولت جلوی اینها را بگیرد و برای خود درآمد زایی کند. نکته دیگر واقعی کردن نرخ حامل‌های انرژی است. الان در تمام دنیا بنزین زیر یک دلار نیست این ارزانی سبب شده که سالانه مقادیر هنگفتی قاچاق گازوئیل و بنزین داشته باشیم

اخبار روزانه:
* شورای پول و اعتبار مقرر کرد ورود و صدور پول رایج کشور از سوی هر مسافر‌ـ شهروند ایرانی یا خارجی‌ـ حداکثر تا مبلغ 50 میلیون ریال بلامانع است. همچنین باید شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به تخلفات مؤسسه‌های غیرمجاز در یکی از دادسراهای تهران تشکیل شود. گفتنی است، در صورت رعایت نشدن سقف تعیین‌شده برای ورود و خروج ریال، با متخلفان طبق ماده 42 قانون پولی و بانکی کشور و همچنین دیگر مقررات رفتار می‌شود.
* «جیمی مک گولدریک» هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل گفت: ادامه محاصره یمن عرضه سوخت، مواد غذایی و دارو را محدود کرده و شمار مردم آسیب‌پذیر را به شدت افزایش داده است. وی افزود: جان میلیون‌ها یمنی از جمله 4/8 میلیون نفری که یک قدم تا قحطی فاصله دارند، به توانایی ما برای ادامه عملیات کمک‌رسانی و تأمین بهداشت، آب سالم، غذا، سرپناه و حمایت غذایی از آنها بستگی دارد.
* «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در سخنانی با اتهام زدن به ایران و ادعای تلاش تهران برای برتری منطقه‌ای در رقابت با عربستان اظهار داشت: هرگونه توافق درباره آینده کشور سوریه مستلزم «استقلال، عدم فشار و حضور از جانب دیگر کشورها» است. وزیر خارجه فرانسه در حالی این سخنان را بیان کرد که «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور این کشور قصد دارد به زودی به تهران سفر کند.
* کاخ سفید اعلام کرد: با وجود اینکه مسکو تصمیم گرفته است نیروهای خود را از سوریه خارج کند، اما واشنگتن قصد خارج کردن نیروهای خود از این کشور را ندارد. سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت: آمریکا به پیشروی خود ادامه می‌دهد و هر چه در توانش دارد، برای پیروزی علیه داعش در همه جبهه‌ها و حفاظت از جان آمریکایی‌ها انجام می‌دهد.
* حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی درباره ایده گفت‌وگوی بین جریان‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب و تشکیل یک پارلمان یا اتاق فکر مشترک بین این دو جریان، گفت: چون نه اصلاحات و نه اصولگرایان رأس و لیدر ندارند، بعید می‌دانم این گفت‌وگو اتفاق بیفتد، اگر چنین اتفاقی بیفتد، خیلی خوب است و حتی خود بنده نیز آمادگی گفت‌وگو دارم.
* حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه پس از برجام تاکنون 25 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است، گفت: این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود از این رقم تا پایان سال فقط پنج میلیارد دلار عملیاتی شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: