به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
ابر و باد و ماه و خورشید و فلک در کارند؛
ابر و باد و مه خورشید و فلک در کارند که تیم ملی وزنه برداری ایران برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی به عنوان قهرمانی جهان دست یابد.
ابر و باد و مه خورشید و فلک در کارند که تیم ملی وزنه برداری ایران برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی به عنوان قهرمانی جهان دست یابد. سرانجام پس از کش و قوسهای فراوان سفارت آمریکا در امارات با صدور رویداد ملی پوشان وزنه برداری مسیر حضور ایران را در مسابقات جهانی 2017 هموار کرد.

محرومیت کشورهای روسیه، چین، بلاروس، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، مولداوی،اوکراین و ترکیه و قزاقستان از شرکت در رقابتهای جهانی آمریکا که ماه آینده در شهر آناهیم برگزار میشود، توسط فدراسیون بینالمللی وزنهبرداری به علت تعدد مثبت اعلام شدن دوپینگ وزنهبرداران این کشورها و عدم تمایل تیم کره شمالی در تقابل با مقامات آمریکایی، فرصت لازم را برای تیم ایران فراهم کرده است که تیم کشورمان برای اولین بار جایگاه نخست جهان را به خود اختصاص دهد.

مهمترین عملکرد تاریخ وزنهبرداری ایران در رقابتهای جهانی وزنهبرداری به سال 2011 به سرمربیگری کوروش باقری باز میگردد. در هفتاد و دومین دوره مسابقات جهانی وزنهبرداری که به میزبانی پاریس در فرانسه برگزار شد تیم ایران با ترکیب سجاد انوشیروانی، سجاد بهروزی، کیانوش رستمی، اصغر ابراهیمی، سعید محمد پور، نواب نصیر شلال، محمدرضا براری و بهداد سلیمی با کسب یک مدال طلا، 2 نقرهو 4 برنز و کسب 495 امتیاز برای نخستین بار در مکان سوم جهان قرار گرفت.

کیانوش رستمی و بهداد سلیمی طلاییهای ایران بودند و سجاد انوشیروانی و سعید محمدپور نیز مدالهای نقره و برنز کشورمان را به خود اختصاص دادند.

با آغاز مسابقات وزنهبرداری قهرمانی جهان در آمریکا و انتشار فهرست اولیه وزنهبرداران شرکت کننده در این پیکارها (استارت لیست) نشان میدهد که هشت وزنهبردار کشورمان کیانوش رستمی، علی میری، سهراب مرادی، سید ایوب موسوی، علی هاشمی، علیرضا سلیمانی، بهداد سلیمی و سعید علی حسینی شانس ایستادن بر یکی از سکوهای قهرمانی دارند که شانس مرادی و رستمی بیشتر از دیگر ملی پوشان کشورمان است.

تلاش و ممارست از سوی ملی پوشان وزنهبرداری ایران و برنامه ریزی کادر فنی زمینه لازم را برای وزنهبرداری کشورمان مهیا کرده است که بیشترین مدال از این رویداد مهم کسب کنند و ایستادن بر سکوی قهرمانی را تجربه کنند.

کیانوش مرادی و سهراب مرادی ملی پوشان اوزان 85 و 94 کیلوگرم ایران دارنده مدالهای طلای ایران در بازیهای المپیک ریو همچنان امید اول ایران برای کسب مدال طلا در این رقابتها بشمارمیروند.

افزون بر این دو وزنهبردار بهداد سلیمی و سعید علی حسینی نیز دو شانس دیگر کشورمان برای کسب مدال زرین دسته فوق سنگین در حضور لاسا تالاخادزه هستند.

کادر فنی تیمهای وزنهبرداری ایران برای دو وزنهبردار دسته 85 کیلوگرم ایران حد نصاب های 390 و 365 کیلوگرم را اعلام کرده که رستمی با حد نصاب 390 کیلوگرم اختلاف فاحش با دیگر وزنهبرداران این دسته دارد و از هم اکنون باید او را طلایی این دسته دانست.

علی میری دیگر وزنهبردار کشورمان در این دسته برای ایستادن بر یکی از سکوی دوم و سومی رقابت سختی با وزنه برداران کره جنوبی،کلمبیا، ازبکستان، ژاپن و ایتالیا خواهد داشت.

سهراب مرادی ملی پوش دسته 94 کیلوگرم ایران با حد نصاب 413 کیلوگرم ضمن آنکه شانس اول کسب مدال طلا به شمار میرود انتظار است در این رقابتها رکورد شکنی نیز انجام دهد.

نزدیکترین تعقیب کننده مرادی اوریماسی دیربالیس وزنه بردار اهل لیتوانی است و سید ایوب موسوی وزنهبردار مصری نیز در تعقیب این وزنه بردار قرار دارند.

در نبود محمدرضا براری کاپیتان سابق تیمهای وزنهبرداری ایران، علی هاشمی، و علیرضا سلیمانی ووزنهبردار کشورمان در رقابتهای دسته 105 کیلوگرم خواهند بود.

این دو وزنهبردار با 401 کیلوگرم، چهار کیلوگرم کمتر نسبت به آرتورس پلستیک وزنه بردار اهل لتونی پایین تر از وی در رقابتهای این دسته قرار گرفتهاند علاوه بر آن وزنهبرداران کشورهای عراق، ازبکستان و لهستان دیگر شانسهای کسب مدال این دسته هستند.

رقابت اصلی برای کسب مدال طلا در دسته فوق سنگین سین لاشاتا لاخادزه وزنهبردار گرجستانی، فرناندو ساریواریس از برزیل و بهداد سلیمی و سعید علی حسینی وزنهبرداران کشورمان خواهند بود.

تالاخادزه با حد نصاب 450 کیلوگرم بیشترین حد نصاب را در این دسته اعلام کرده است و این در حالی است که سارابوارس 445 و سلیمی و علی حسینی 440 کیلوگرم را اعلام کردهاند.

در دسته فوق سنگین سلیمی و علی حسینی ضمن رقابت برای کسب مدال طلا در دسته فوق سنگین به رقابت با یکدیگر نیز خواهند پرداخت تا بهترین وزنهبردار فوق سنگین ایران مشخص شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: