به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
محمدرضا ملکشاهی راد:
عضو کمیسیون عمران مجلس، با انتقاد از عمر کوتاه برخی سازه ها در کشور، گفت: متاسفانه حاکم نبودن نظارت فنی و همچنین ضعف نظام مهندسی عامل اصلی وجود نوسازهای معیوب در کشور است.
محمدرضا ملکشاهی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت ساخت وسازها در کشور، گفت: متهم اصلی در بحث نوسازهای فرسوده نظارت فنی است که باید بر ساخت و سازها حاکم باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ارایه هر نوع مجوزی در حوزه ساخت و ساز باید از مراجع قانونی و فنی صورت بگیرد، افزود: برای داشتن سازه های مستحکم و استوارباید نظام مهندسی تقویت شده و ایرادات مترتب به آن رفع شود.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن به عنوان دو دستگاه دخیل در حوزه ساخت و ساز باید قوانین مربوط به استاندارد سازی را رعایت کنند، تصریح کرد: رعایت قوانین در حوزه ساخت و ساز، استفاده از نقشه و مصالح استاندارد از ملزوماتی است که می تواند کیفیت سازه را افزایش داده عمر آن را نیز بیشتر کند.

کمبود قانون در حوزه ساخت و ساز ایمن نداریم

ملکشاهی با بیان اینکه در حوزه ساخت و ساز با کیفیت و با نظارت های فنی قانون کم نداریم، گفت: اگر وزارت راه و شهرسازی معتقد به کمبود قانون در این حوزه است باید با ارایه لایحه به مجلس در این رابطه این نقص را جبران کند.

وی با اشاره به اینکه ایران کشوری زلزله خیز بوده و بسیاری از شهرهای آن در گسل های مختلف قرار دارد، افزود: با توجه به اینکه خطر وقوع زلزله همیشه بیخ گوش شهروندان ما قرار دارد یکی از راه حل های منطقی و مبارزه با آن و کمتر کردن تلفات ناشی از زمین لرزه افزایش استحکام سازه ها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: تا زمانی که مسائل فنی در ساخت وسازها رعایت نشود استحکام بنا نیز صورت نمی گیرد، از این رو تشدید نظارت ها و برخورد با پیمانکاران متخلف لازم است.

استحکام ساختمان های قدیمی زیرسوال است

ملکشاهی در پاسخ به این سوال که چند درصد ساختمان های کشور فرسوده بوده و از نظر ایمنی قابل اعتماد نیستند، گفت: آمار دقیقی از این نوع ساختمان ها در دست نیست اما آنچه که مسلم است متناسب با قدمت شهرهای ما استحکام ساختمان ها زیرسوال است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در ایمن نبودن سازه های فرسوده و قدیمی شهرها شکی وجود ندارد اما بحث بر سر این است که سازه های جدید به سرنوشت سازه های قدیمی دچار نشوند از این رو برای ممانعت از این موضوع باید نظارت ها تشدید شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: