کد خبر: ۲۶۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

ابطحي: دولت روحاني مانند دولت هاشمي امنيتي است

محمدعلي ابطحي، رئيس دفتر خاتمي در دوران اصلاحات در مصاحبه‌اي با روزنامه فرهيختگان دولت هاشمي را دولتي امنيتي ناميد و در مورد چهار سال اول دولت روحاني هم گفته كه همچنان نگاه امنيتي وجود دارد. ابطحي در مورد هاشمي رفسنجاني مي‌گويد: «ايشان شخصيت محترمي در كشور بودند كه بعدها اعلام كردند در آن روزها به آقاي ناطق نوري رأي دادند... آن دوره بسيار امنيتي بود. آن دوران شاهد توسعه سياسي نبوديم. من با افراط‌هايي كه نسبت به آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بود موافق نيستم، ولي نمي‌شد نقد آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در آن شرايط وجود نداشته باشد، چراكه ايشان هيچ زماني در مقام حمايت از اصلاحات ديده نشده بودند و مشخصاً بايد نقدها را هم مي‌شنيدند. » جمله پاياني ابطحي يعني اينكه هاشمي به اين دليل از سوي جريان اصلاحات نقد مي‌شد كه آنها را مورد حمايت قرار نداده بود. او در ادامه در مورد علت پيروزي روحاني در انتخابات 96 هم مي‌گويد: «انتخاب آقاي روحاني انتخاب مهمي بود. حتي در يك نگاه از انتخابات خرداد 76 هم مهم‌تر بود. به اين علت كه يك اجماع كم‌نظير از مجموعه جريانات قدرت عليه آقاي روحاني شكل گرفته بود كه اجماع جدي‌تري از دوم خرداد بود. چهار سال امنيتي شديدي را كشور پشت سر گذاشته بود. » بعد خبرنگار از او مي‌پرسد كه «دوران چهار سال اول آقاي روحاني هم امنيتي بود؟» و او مي‌گويد: «هنوز نگاه‌هاي امنيتي وجود دارد. »

بهار مدعي كاهش محبوبيت روحاني شد

روزنامه بهار در فرداي گزارش 100 روزه رئيس‌جمهور به مردم، با تيتر «۱۰۰ روزِ خنثي» و با روتيتر «دلايل اصلي بروز نارضايتي از روحاني در ميان مردم» به بررسي عملكرد دولت مي‌پردازد. اين روزنامه مدعي شده محبوبيت روحاني سير نزولي دارد: «با نگاهي به نظرسنجي‌ها شاهد آن هستيم كه محبوبيت روحاني به همان ميزان كه در همين چند ماه پيش و روزهاي انتخابات۹۶ اندك اندك افزايش مي‌يافت حالا رو به افول مي‌رود و نشانه‌هايي از نارضايتي در جامعه نمود پيدا مي‌كند. » بهار در ادامه با مثال موضوعاتي همچون وزير زن و رفع حصر مي‌نويسد: «آقاي روحاني در هنگام انتخابات يا به طور عمدي يا سهواً وعده‌هايي را به مردم داده است كه تنها نتيجه آن جلب توجه رأي دهندگان بوده است و ظاهرا هنوز فشارهاي خارج از دولت اجازه اجرايي شدنش را نمي‌دهد. » گزارش بهار اينگونه به پايان مي‌رسد: «صد روز اول دولت اعتدال در دور تازه فعاليت‌هايش كاملا خنثي گذشت و به جز چند اقدام جزيي اثر ملموسي از تلاش براي اجرايي شدن وعده‌هاي رئيس‌جمهور روحاني به مردم مشاهده نمي‌شود. اين اتفاق كه سبب افزايش نارضايتي‌ها خواهد شد مي‌تواند در آينده دولت را دچار مشكلاتي كند. »
فتوای عجیب سعودی ها؛ جنگ با داعش حرام است
سید
«عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن طی سخنانی در مراسم فرهنگی که به مناسبت سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) برگزار شده است، اعلام کرد که «مفتی‌های سعودی فتوای جنگ با ملت مسلمان یمن را وقتی صادر میکنند که فتوای تحریم جنگ با صهیونیستها را صادر میکنندبه گزارش المسیره، رهبر انصارالله یمن از ملت این کشور خواست تا حضور گسترده در جشنی که عصر فردا به مناسبت جشن ولادت پیامبر اکرم (ص) در میدان السبیعن صنعاء برگزار می شود، شرکت کنند.رهبر انصارالله یمن در ادامه بار دیگر اقدام دولت عربستان در اجازه دادن به «صهیونیستها برای ورود به مسجد رسول الله و آلوده کردن جایگاه مقدس آن، آن هم در برههای که به بسیاری از مسلمانان اجازه ورود داده نمیشود»، محکوم کرد.


جریمه سنگین کمیته انضباطی برای باشگاه استقلال

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، باشگاه استقلال تهران را به دلیل فحاشی هوادارانش به داور در دیدار مقابل سیاه‌جامگان، 100 میلیون ریال جریمه کرد. همچنین این باشگاه برای اقدام مشابه هوادارانش نسبت به داور در دیدار با نفت تهران به پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. تیم فوتبال سیاه جامگان مشهد نیز به دلیل فحاشی هوادارانش به داور ، 100 میلیون ریال جریمه نقدی شد

ساخت عبری ـ عربی

به تازگی شرکتی صهیونیستی به صورت آزمایشی بر روی یکی از محصولات خود که در اروپا توزیع شده، در راستای موضوع عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی، افزون بر عبارت «ساخت اسرائیل»، نوشت: «این محصول با همکاری دوستانه میان اعراب و اسرائیلی‌ها تهیه شده است
شعرخوانی محسن هاشمی در وصف پدرش

محسن هاشمی در نشست مجمع مشاورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان ها شعری درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی سرود. محسن هاشمی پس از انتخاب خود با ۲۸ رأی بعنوان رییس پنجاه و نهمین مجمع مشاورتی روسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان ها گفت: می دانم این حسن اعتماد به خاطر قدرانی از آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) بوده است.او در ادامه با سرودن بیت شعری گفت: بود اخلاق خوشش ورد زبان دگران / اعتباری که بما هست ز ایشان داریم

7/33 درصدبيكاران بيش از 19 ماه بيكار بودند

در حال حاضر، بیکاری یکی از معضلات اصلی در جامعه به شمار می‌آید؛ اما این بحران زمانی پیچیده‌تر می‌شود که دوره انتظار برای یافتن شغل طولانی ‌شود. مطابق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، توزیع نسبی برآورد جمعیت بیکار 10 ساله و بیشتر بر حسب جنس و مدت بیکاری نشان می‌دهد، در سال 95 حدود 7/33 درصد 19 ماه و بیشتر بیکار بوده‌اند.
تذکر آیت الله موحدی کرمانی به دولت

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه، جامعه روحانیت مبارز پیگیر مشکلات اقتصادی مردم است، گفت: مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و لازم است که مسئولین محترم از جمله دولت نسبت به رفع مشکلات معیشتی مردم اقدامات عملی بیشتر انجام بدهد.وی با بیان اینکه، بیکاری جوانان از مهمترین دغدغه های کشور است، تصریح کرد: وضعیت بیکاری جوانان در حد نگرانی جدی است و دلسوزان باید درباره بیکاری جوانان احساس مسئولیت کنند؛ به نظر می رسد عدم توجه کامل به سیاست های اقتصاد مقاومتی موجب افزایش مشکلات اقتصادی شده باشد.دبیر کل جامعه روحانیت مبارز افزود: جامعه روحانیت مبارز به عنوان یک تشکل دینی و انقلابی نمیتواند نسبت به مشکلات اقتصادی مردم بی توجه باشد؛ متأسفانه برخی به جای پرداختن به مشکلات اقتصادی مردم، از حاشیه سازی و پرداختن به حاشیه استقبال می کنند، در حالی که حاشیه سازی و دنباله روی از حاشیه های مانع توجه به مشکلات اصلی مردم شده است

طرح مقابله با مساجد

نیروهای امنیتی در ایالت نوردراین وستفالن آلمان خود را برای بستن مساجد و ضربه به تشکیلات گروه‌های سلفی تندرو آماده می‌کنند. سازمان امنیت داخلی ادعا کرده است فهرستی از تشکیلات افراط‌گرایان در ۱۹ مسجد تهیه کرده است. به ادعای آنها، در حال حاضر در ایالت نوردراین وستفالن سه هزار نفر با عقاید اسلامی گرایش سلفی زندگی می‌کنند که نسبت به پنج سال گذشته این رقم سه برابر افزایش را نشان می‌دهد. فعالیت مساجد و گروه‌های سلفی در صورتی که مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شوند، می‌توانند ممنوع اعلام شوند. طبق ادعای وزارت امور داخلی ایالت نوردراین وستفالن، ۷۵۰ نفر از این سلفی‌ها آمادگی دست زدن به اعمال خشونت‌آمیز را دارند. بسیاری از نهادهای حقوق بشر نسبت به سرکوب و نقض حقوق مسلمانان در آلمان در لوای آنچه مقابله با سلفی‌گری نامیده می‌شود، هشدار داده‌اند.
نقش زنان در تولید ناخالص داخلی ۴۰ درصد است
عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: با وجود اینکه زنان ۶۰ درصد ورودی دانشگاه‌های کشور را تشکیل می‌دهند اما هنوز سهم زنان در تولید ناخالص داخلی کمتر از ۴۰ درصد است. فاطمه مقیمی در همایش ملی زنان و توسعه گفت: ما انتظار داریم در بخش خصوصی تحول با سرعت و شتاب‌زدگی بیشتری صورت گیرد، بنابراین وقتی صحبت از صادرات می‌شود و از آن به‌عنوان محور توسعه اقتصاد کشور مطرح می‌شود، نقش زنان باید در آن بیشتر لحاظ شود. مقیمی اظهار داشت: نقش زنان در تولید ناخالص داخلی کمتر از 40 درصد است. وی گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال 2018 رشد اقتصادی برای ایران رقم خواهد خورد اما رتبه کسب‌وکار کشور بر اساس آخرین اعلام بانک جهانی در بین 190 کشور 4 پله تنزل یافته است. مقیمی از صدور کارت بازرگانی برای 2500 تا 3000 نفر از زنان کشور خبر داد.

واکنش ذوالنور به سخنان روحانی: لفاظی کردید، آمارهایتان متناقض بود!
مجتبی ذوالنور نماینده قم، نطق امروز خود را به گزارش اخیر رییس جمهور به مردم درباره عملکرد دولت دوازدهم در ۱۰۰ روز ابتدای این دولت اختصاص داد و انتقادات تندی را خطاب به رئیس جمهور مطرح کرد.این عضو جبهه پایداری خطاب به حسن روحانی گفت: حادثه دلخراش غرب کشور، تجربه خوبی برای مردم نبود. دولت نباید با سعی و خطا عمل کند. با تجربه زلزله های رودبار و بم، چرا دولت با تأخیر در کرمانشاه حضور یافت و هلال احمر خوب عمل نکرد؟ نیروهای مسلح سپاه و ارتش و بسیج، محوریت امدادرسانی را داشتند اما شما ساده از کنار آنها گذشتید. باید تدبیر جدید کنید.او که معتقد بود گزارش روحانی قابلیت کمی سازی نداشت، ادامه داد: فرمایشات شما لفاظی بود! شما گفتید آسیب های اجتماعی مثل طلاق و حاشیه نشینی رشد منفی داشته. با چه استدلالی این حرف را زدید؟ چه برنامه ای اجرا کردید که چنین شد؟ این آسیب ها خواب را از چشم رهبری ربوده و خانواده ها را به مرز متلاشی شدن رسانده است. اعتیاد سبب شده که خانواده ها آرزوی مرگ فرزندانشان را بکنند. در این زمینه چه کرده اید؟ کمی با مردم کمی صحبت کنید. ذوالنور با بیان اینکه «گزارش روحانی 100 روزه بود اما ادامه فعالیت چهارساله او بود»، خطاب به رئیس جمهور افزود: گزارش شما شبیه گزارش کسی بود که بی تجربه با مردم صحبت می کند در حالی که شما چهار سال رئیس جمهور بوده اید! آمارهایتان درباره اشتغال متناقض است. چطور این همه اشتغال ایجاد کرده اید که محسوس نیست؟ شما 4000 شغلی که ایجاد کرده اید را نشان دهید! چرا آمارهایی می دهید که نه سر سفره مردم تایید می شود و نه در کل جامعه؟ نماینده قم در پایان گفت: با صداقت، تلاش و مجاهدت این بار مسئولیت را به سرمنزل مقصود برسانید.
امیر تتلو از ایران رفت

امیر تتلو با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از تهران و ایران خداحافظی کرد.این خواننده زیرزمینی که در ماه های اخیر حواشی زیادی داشته است با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، نوشت:"من عاشق این شهر بودم، اما خداحافظ تهران، خداحافظ ایران”وی ساعاتی پس از این پست تصویر دیگری از خود در هواپیما را منتشر و خداحافظی کرد.این طور به نظر میرسد که امیر تتلو از ایران خارج شده است. باید منتظر ماند و دید چه آیندهای در انتظار این خواننده رپ است.
صادرات
۱۵ میلیارد دلاری چین به ایران در ۱۰ ماه
صادرات چین به ایران در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به مرز ۱۵ میلیارد دلار رسید. به گزارش تسنیم، گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در 10 ماهه سال جاری میلادی با افزایش 22 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. مبادلات تجاری ایران و چین که از ژانویه تا اکتبر 2016 بالغ بر 25 میلیارد دلار اعلام شده بود از ژانویه تا اکتبر سال جاری به 4/30 میلیارد دلار افزایش یافته است. صادرات چین به ایران از ژانویه تا اکتبر 2017 با افزایش 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 94/14 میلیارد دلار رسیده است. چین از ژانویه تا اکتبر سال 2016 بالغ بر 13 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود. ارزش واردات چین از ایران در این دوره نیز افزایش داشته است. چین در 10 ماه نخست 2016 بالغ بر 12 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با افزایش 29 درصدی در 10 ماه نخست امسال به 46/15 میلیارد دلار رسیده است.
واکنش وزیر علوم به انتشاری عکسی منتسب به فرزندش

وزیر علوم تحقیقات و فناوری نسبت به یک بی‌اخلاقی رسانه‌ای واکنش نشان داد. غلامی در گفت‌وگو با ایسنا درباره انتشار تصویری منتسب به فرزند وی در فضای مجازی اظهار کرد: من یک پسر داشتم که او دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی صنایع از تهران بود و یک سال و نیم قبل در تصادف از دنیا رفت

حمله ناشیانه به دفتر یک روزنامه!
افراد انگشت شماری که فریب یک شومن را خورده اند، در ادامه تظاهر به تخریب اموال عمومی با دو گالن بنزین به دفتر روزنامه خبرورزشی حمله کرده و مقابل درب ورودی ساختمان اقدام به آتش سوزی کردند. آتش با اقدام به موقع همکاران بخش نگهبانی روزنامه خاموش و مراتب به پلیس گزارش شد. احتمالا این حمله ناشیانه به دلیل محکوم کردن اقدام تخریبی قبلی این گروه است؛ چرا که روزنامه خبرورزشی آتش سوزی دفتر باشگاه پرسپولیس را محکوم کرده بود.
عقبگرد
۱۰۳ واحدی شاخص بورس
معامله‌گران بازار سهام دیروز در حالی با غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه‌های پیش‌رو شاخص‌ساز شاهد عقبگرد نماگرهای منتخب بازار بودند که لزوم استراحت مقطعی شاخص بورس و اصلاح قیمتی سهام باعث شد بازار قرمزپوش به تعطیلات آخر هفته برود. به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز چهارشنبه 8 آذرماه 96 با کاهش 103 واحدی روی رقم 91 هزار و 152واحد ایستاد. شاخص کل هم‌‌وزن اما با کاهش 5 واحدی عدد 17 هزار و 622 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 97 واحدی به رقم 98 هزار و 557 واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 23 واحدی به رقم 64 هزار و 956 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 484 واحدی عدد 193 هزار و 7 واحد را به نمایش گذاشت. دیروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 3 واحدی روی رقم یکهزار و 30 واحد ایستاد.
ایران از سعودی‌ها به فیفا شکایت می کند؟

فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند در صورت ادامه نقض آشکار قانون اساسنامه فیفا و اصرار بر بازی نکردن در ایران به دلایل سیاسی، علیه سعودی‌ها و اماراتی‌ها شکایت کند.پس از آن که در هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شد که تمام دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا از فصل ۲۰۱۸ به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود، باز هم نمایندگان عربستانی و اماراتی بر موضع خود تاکید کردند و می‌گویند برای بازی به ایران نخواهیم رفت، این در حالی است که در حکم کتبی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به صورت کتبی نام کشورهای قطر، عربستان و امارات دیده می‌شود. در این بین و در صورتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برابر نمایندگان سعودی کوتاه بیاید، فدراسیون فوتبال ایران به هیچ وجه نباید تن به بی‌قانونی بدهد چرا که در ماده ۳ اساسنامه فیفا (عالی‌ترین مرجع فوتبالی جهان) کاملا روشن ذکر کرده که تبعیض در فوتبال به هیچ وجه جایی ندارد و به همین خاطر فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند از خاطیان این ماده اساسنامه فیفا به این نهاد شکایت کند

اخبار روزانه:
*
محمد علی نجفی طی حکمی، علیرضا جاوید را به عنوان مشاور خود انتخاب کرد. علیرضا جاوید در زمان قالیباف شهردار سابق تهران، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران بود.
*یک منبع آگاه در گفت وگو با اعتمادآنلاین اعلام کرد، حجت الاسلام محمدرضا عباسی فر عضو سابق شورای نگهبان با مهدی کروبی دیدار کرده است
.
*علی مطهری با بیان اینکه تمایلی ندارم در مورد احمدی نژاد و رفتارهای او صحبت کنم، گفت: بهترین راه این بود که همان ابتدا، وقتی اتهامات آقای احمدی نژاد مطرح شد، قوه قضاییه ایشان را به صورت علنی محاکمه می کرد تا هم قوه قضاییه حرف هایش را بزند هم ایشان. وی افزود: امروز هم دیر نشده است و می توانند دادگاهی علنی تشکیل دهند و به اظهارات احمدی
نژاد پاسخ دهند و مردم هم به داوری بنشینند. لازم است به جای اینکه در فضای مجازی به هم پاسخ دهند، دادگاهی علنی برگزار شود و همه حرف هایشان را بزنند
*سعودی‌ها به تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا واکنش نشان دادند. آنها گفته‌اند که قبول نمی‌کنند در خاک ایران با تیم‌های ایرانی به میدان بروند
. کنفدراسیون فوتبال آسیا در جلسه اخیر خود قانون بازی در زمین بی طرف را لغو و تاکید کرد هر تیمی باید در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه خانگی خود از تیم حریف میزبانی کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: