کد خبر: ۲۶۳۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

حمله اصلاح‌طلبان به سردار سلیمانی!
ابراهیم اصغرزاده، فعال اصلاح‌طلب و از چهره‌های ستادی این جریان به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه «آفتاب یزد» صحبت‌هایی را مطرح کرده است که قاعدتاً اعتراض به اقدام اخیر سردار سلیمانی مبنی بر صدور بیانیه و اعلام «پایان داعش» تلقی می‌شود. اصغرزاده گفته است: «بیشترین دستاورد دولت در عرصه سیاست خارجی است که موقعیت کشور را در منطقه پرتلاطم خاورمیانه بهبود بخشید، اما بلاتکلیفی و تشتت دامن همین سیاست خارجی را گرفته است. گویی کار از دست دستگاه دیپلماسی‌اش خارج شده است و برخی دیگر درباره اوضاع منطقه تصمیم می‌گیرند، اطلاعیه می‌دهند و خط و نشان می‌کشند. کجا در ممالک دموکراتیک و متمدن رسم است که چنین رفتاری خارج از وزارت خارجه انجام بگیرد؟

دولت ترامپ باید تعامل را جایگزین تقابل کند
اندیشکده آمریکایی «کیتو» در گزارشی تحت عنوان «اشتباه غیرضروری: ریسک‌های تقابل با ایران» به قلم «اِما اشفورد» محقق و «جان گلیزر» مدیر بخش مطالعات سیاست خارجی خود، راهبرد پیش روی دولت ترامپ در مقابل ایران را بررسی کرده و همه آنها را دارای ریسک‌ها و نقاط ضعف فراوان دانسته و نوشته است: «هرگونه رویکرد خصمانه دولت ترامپ مقابل تهران، افزون بر آنکه ناکارآمد خواهد بود، دقیقاً همان مشکلاتی را تشدید خواهد کرد که واشنگتن به دنبال حل آنهاستبه عقیده این کارشناسان آمریکایی، بهترین راه برای تقابل با ایران «پذیرش توافق هسته‌ای و استفاده ابزاری از آن برای تعامل بیشتر با هدف تعدیل رفتار ایران» است؛ چرا که عمل نکردن آمریکا به تعهداتش تحت توافق هسته‌ای موجب تقویت «تندروها» و تضعیف «اصلاح‌طلبان پراگماتیکی» خواهد شد که معتقدند امتیاز دادن به غرب در ازای دریافت تخفیف در تحریم‌ها و همکاری با جهان بیرون ارزشش را دارد.

فروش زمین برخی مناطق آزاد برای پرداخت حقوق کارمندان!
آهنگران، معاون شورای‌عالی مناطق آزاد گفت: مکان‌یابی مناطق آزاد به‌درستی صورت نگرفته است؛ چون شیوه مدیریت مناطق آزاد درآمد هزینه‌ای است. وی ادامه داد: از دیگر مشکلات مناطق آزاد مساحت زمین‌هایی است که انتخاب می‌شود. در کشورهایی که روی مناطق آزاد سرمایه‌گذاری کرده‌اند، مناطق آزاد بیش از 400 تا 500 هکتار نیستند؛ اما برخی مناطق آزاد در ایران، مانند منطقه آزاد ماکو 540 هزار هکتار است و همین مسئله موجب شده است مدیران مناطق آزاد به جای تولید و صادرات به دنبال کارهای عمرانی و شهرداری بروند؛ چون مناطقی که به عنوان منطقه آزاد تعریف شده، شهرها و روستاهای بسیاری را در برگرفته است. آهنگران در ادامه افزود: رسوب نیرو و تأمین حقوق آنها در مناطق آزاد از دیگر مشکلات این مناطق به شمار می‌آید.

نیویورک‌تایمز: ایرانیان متحد هستند
روزنامه «نیویورک‌تایمز» در یادداشتی تأثیر سیاست‌های ضد ایرانی‌ دولت جدید آمریکا و عربستان سعودی بر افکار عمومی در ایران را بررسی کرد و نوشت: «دونالد ترامپ» و سعودی‌ها ایرانیان را متحد کرده‌اند. در ابتدای این یادداشت با اشاره به سلیقه‌های گوناگون سیاسی در بین جامعه ایران، آمده است: «تغییر رویکرد ایرانیان (و اتحاد سیاسی آنها) را می‌توان در پی دو عامل دانست؛ یکی انتخاب شدن «دونالد ترامپ» به ریاست‌جمهوری آمریکا و دیگری افزایش تقابل عربستان سعودی با ایران و تنش‌زایی‌های «محمد‌بن‌سلمان» ولی‌عهد این کشورنیویورک‌تایمز نقش محوری ایران در نابودی حکومت گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق را مسئله مشترکی دانست که همه ایرانیان به آن افتخار می‌کنند. این روزنامه در ادامه نوشت: «دو نفر اکنون ستاره این روزهای ایرانیان هستند؛ سردار قاسم سلیمانی و محمدجواد ظریف

دروغی دیگر در ادامه سمپاشی علیه مقاومت
پس از آنکه روزنامه عکاظ عربستان در گزارشی مدعی شد، حزب‌الله لبنان برای اعضای حماس، حساب‌های بانکی در الجزایر باز کرده است، «سامی ابوزهری» از اعضای ارشد حماس‌ـ که نام وی نیز در گزارش عکاظ آمده‌ـ در واکنش به این خبر گفت: ملت فلسطین قدردان نقش تاریخی الجزایر در دفاع از آرمان فلسطین هستند؛ اما اینکه حساب‌هایی به نام من در برخی بانک‌های الجزایر باز شده، کلامی سخیف است و صحت ندارد. وی افزود: این دروغ‌ها بخشی از اقدامات منظمی است که صهیونیست‌های عرب در پشت پرده آن قرار دارند و تلاش می‌کنند علیه مقاومت دست به تحریک بزنند؛ هدف از این اقدامات، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و از بین بردن مسئله فلسطین است.


هیچ چیز نمی تواند مرجع فتنه را تغییر دهد
عده‌اي تا برخي رفتار‌هاي احمدي‌نژاد را مي‌بينند يا سخني از نيروهاي انقلاب يا مراجع رسمي در نقد او مي‌شنوند (مثل متهم كردن ايشان به دروغگويي از سوي دادستان كل كشور) بلافاصله به ميدان مي‌آيند كه «هشت سال بعد از موسوي به نتيجه رسيديد» يا اينكه «با اين رفتارهاي احمدي‌نژاد حصر توجيه‌پذير نيست»و... .

دكتر عبدالله گنجي در كانال تلگرامي خود نوشت: به عنوان كسي كه دهها مطلب و مقاله پژوهشي و ژورناليستي در نقد احمدي‌نژاد نوشته و فحش‌هاي آن را هم شنيده‌ام و تا مرز قضايي هم پيش رفته‌ام با صراحت اعلام مي‌كنم تحقق فتنه 88 ربطي به احمدي‌نژاد ندارد. شايد عنصر زمان و تنفر از او انگيزه طراحان را تقويت كرده باشد اما همانگونه كه قبلاً نوشتم فتنه 88 يك اقدام از قبل طراحي شده عليه نظام بود. حداقل دو شاخص اين موضوع را برجسته مي‌كند؛ اول طرح دروغين تقلب و دوم شعارهاي ساختارشكن عليه نظام. احمدي‌نژاد روغگو باشد يا نباشد. اطرافيانش ريخت و پاش كرده باشند يا نكرده باشند و صدها نقص و ايراد ديگر هم اگر برايش متصور باشيم، مرجع فتنه در جاي خود باقي است.

اعتراض نماینده پاوه به مولوی عبدالحمید

‌در پايان جلسه علني روز يك‌شنبه مجلس، شهاب نادري نماينده پاوه در تذكري خطاب به رئيس بنياد مسكن خواستار تأمين سرپناه براي مردم زلزله‌زده در فصل سرما و در تذكر ديگري به وزير نيرو خواستار كاهش قيمت برق مناطق زلزله‌زده براي استفاده مردم از وسايل گرمايشي شد.

از سويي، او كه عضو فراكسيون اهل سنت مجلس هم است، با اشاره به اظهارات مولوي عبدالحميد مبني بر اينكه علت زلزله كرمانشاه اين بود كه مردم اين منطقه گناهكار هستند، به اعتراض گفت كه «يادتان باشد، مردم مرزدار كرمانشاه اجازه ندادند دشمن وارد كشور شود. شما كه امام جماعت هستيد در حيطه همان مسجد سخن بگوييد و مواظب باشيد امثال ريگي در منطقه شما ايجاد نشود

تشبيه بن سلمان به يزيد در يك رسانه امريكايي

وبگاه امريكايي«نشنال اينترست» در مطلبي تحت عنوان « قمار بزرگ عربستان سعودي» در تحليلي تاريخي و قابل تأمل، پس از شرح ماجراي جنگ سپاه 30 هزار نفري يزيد با گروه كوچك 72 نفري به رهبري امام حسين عليه السلام و زنداني شدن خانواده امام، مي‌نويسد: «اين رويداد مهم در تاريخ اسلام منجر به تثبيت و تحكيم هويت سياسي شيعيان علي(ع) شد.»اين مطلب در ادامه آورده است: «به نظر مي‌رسد، محمد بن سلمان قصد دارد با تكرار داستان كربلا به جنگ با حزب‌الله به عنوان يك گروه كوچك و نيرومند شيعه برود و آن را نابود كند

جالب آنكه اين رسانه با اين حال به تفاوت عمده وضعيت كنوني حزب‌الله لبنان و ايران با سپاه كوچك امام در كربلا اذعان داشته و مي‌نويسد: «يك تفاوت عمده وجود دارد. عربستان به مانند صدر اسلام با يك گروه كوچك شيعه مواجه نيست، بلكه با ايراني مواجه است كه ظرفيت‌هاي تسليحاتي و نظامي بالقوه زيادي دارد و تلاش‌هاي اخير عربستان براي نفوذ در منطقه با شكست مواجه شده است. اين شكست را در سوريه مي‌توان مشاهده كرد... همچنين تلاش عربستان براي محاصره و تحت فشار قرار دادن قطر نيز شكست خورد... علاوه بر اين، بمباران بي رحمانه يمن با هدف خارج كردن گروه شيعه انصارالله از قدرت نيز با شكست مواجه شده است

پيروزي سوريه هم دستاورد برجام بود!

اصلاح‌طلباني كه اغلب با حضور نظامي ايران در سوريه و عراق مخالف بودند، به جايي رسيده كه حالا در پوشش ادبياتي لطيف! پيروزي در سوريه را هم به نوعي دستاورد برجام تلقي مي‌كنند! روزنامه بهار در گزارش يك روز يك‌شنبه خود نوشته است: «موضوع برجام كه در ظاهر تنها به بسته شدن پرونده هسته‌اي ارتباط داشت و به رفع تحريم‌هاي مرتبط با آن پرونده منجر شد در اصل جايگاه كشورمان را از كشوري ذيل فصل هفت منشور ملل متحد و «تهديد براي صلح و امنيت جهاني» به كشوري مانند ساير كشورها تغيير داد. اين تغيير جايگاه كه مشخصاً بر اثر به ثمر نشستن توافق اتمي ميان ايران و كشورهاي ۵+۱ بود تأثير ملموسي بر كنشگري منطقه‌اي ايران نيز داشته است. حضور ايران در سوريه در صورتي كه اين تغيير جايگاه رخ نداده بود قطعاً نمي‌توانست همراهي امروز را برانگيزد

به نظر مي‌رسد برجام آنقدر بي دستاورد شده كه رسانه‌هاي اصلاح‌طلب هر چيزي را به آن ربط مي‌دهند. البته وقتي قرار بود برجام بر آب خوردن ما هم موثر باشد، يعني در همه جا نقش دارد! و وقتي قرار است از قيام خونين اباعبدالله درس مذاكره بگيريم، لابد پيروزي در نبرد نظامي هم حاصل مذاكره با 1+5 در موضوع هسته‌اي است. روزنامه بهار از همراهي بين‌المللي با ايران در موضوع سوريه مي‌گويد، در حالي كه عملاً ما شاهد عدم همراهي غرب با ايران در جشن پايان داعش هستيم؛ آيا همين براي شكست برجامي كه مي‌گويند جامعه بين‌الملل را با ما همراه كرده است، كافي نيست؟
زلزله‌زدگانی که کانکس بگیرند، کمک بلاعوض نخواهند گرفت

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت امروز دوشنبه در جلسه ستاد بحران سرپل ذهاب گفت: هر زلزله زده ای کانکس بگیرد دیگر کمک بلاعوض نخواهد گرفت. کمک بلاعوض دولت در صورتی پرداخت خواهد شد که زلزله زده ها کانکس نگیرند. چون کمک بلا عوض برای اسکان موقت است. به سازمان برنامه و بودجه استان اعلام کردم که رقم خسارت به زیرساختها را مشخص و اعلام کنند که ردیفی برای آن ببینیم. به محض اینکه به تهران برگردیم اعتبارات عمرانی منطقه را ۱۰۰ درصد اختصاص خواهیم داد. راه آهن را هم معتقدیم که باید تا یک ماه آینده افتتاح شود.

نحوه کسر حقوق کارمندان متخلف مشخص شد

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به همه سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به این که یکی از تنبیهات اداری مصرح در قانون رسیدگی به تخلفات اداری، کسر حقوق و فوق العاده شغل یا عناوین مشابه حداکثر تا یک سوم از یک ماه تا یک سال است که سومین مرحله برخورد با تخلفات محسوب می شود، تاکید شده است از این پس، مبنای عمل مدیران و دستگاه های مربوط، «حق شغل، حق شاغل و فوق العاده شغل» کارکنان متخلف خواهد بود.
سؤال از رئیس جمهور به کجا رسید؟

سیدجواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر و کلیایی با تأکید بر اینکه سوال نمایندگان از رئیس جمهور درباره موسسات مالی و اعتباری باید هر چه سریعتر اعلام وصول شود، گفت: یکی از ظرفیت هایی که قانون برای نمایندگان تعیین کرده، این است که آنان بتوانند بر اساس سازوکارهایی از رئیس جمهور سؤال کنند. وی ادامه داد: سازوکار سوال از رئیس جمهور در مورد تعیین تکلیف سپرده گذاران مؤسسات مالی و اعتباری فراهم است، اما نمیدانیم چرا در طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی تعلل میشود؟نماینده مردم سنقر با تأکید بر اینکه حقوق مردم تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته شود، تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از مردم با اعتماد به بانک مرکزی، پول هایشان را در مؤسسات مالی و اعتباری زیر نظر آن گذاشت هاند اما اموالشان بر باد رفته و کسی هم آنطور که باید و شاید پاسخگو نیست
تعلل دولت در برخورد با تبلیغات موسسات مالی غیرمجاز

در حالی که مجلس با تصویب تبصره ای در برنامه ششم توسعه، مهلتی چهار ماهه را برای بانک مرکزی در نظر گرفته بود تا پس از ابلاغ رسمی این قانون، با تهیه آیین نامه ای که به تصویب هیئت دولت نیز برسد، سخت گیری های بیشتری را درباره فعالیت های تبلیغاتی در ارائه خدمات پولی و بانکی موسسات مالی و اعتباری مجاز و غیرمجاز اعمال کند، این آیین نامه هنوز در کمیسیون های تخصصی دولت در حال بررسی است و به تایید کابینه نرسیده است.
«شهلا جاهد» با اسرار زیادی قصاص شد!

مرحومه «شهلا جاهد» که به اتهام قتل «لاله سحرخیزان»، همسر فوتبالیست معروف دهه ی شصت، «ناصر محمدخانی» سرانجام پس از ۸ سال انتظار و فراز و نشیب در روند اعترافات و سرنخ های پلیسی و در نتیجه صدور احکام قضایی و سه بار نقض، قصاص شد؛ اکنون در آستانهی هفتمین سالگرد اجرای این حکم، عبدالصمد خرمشاهی، فردی که سالها پیگیر این پرونده بود و بارها تلاش کرد موکلش، مسائل پشت پرده را افشا کند و خود را از مهلکه ی طناب دار و پایان حیات برهاند، ناگفته هایی را در رابطه با این پروندهی جنجالی بازگو کرد.

خرمشاهی دیروز همزمان با انتشار خبر ازدواج جدید ناصر محمدخانی، در گفتوگو با خبرنگار انصاف نیوز به لحظه ی اجرای حکم شهلا جاهد در سال ۱۳۸۹ اشاره می کند و می گوید: بامداد دهم آذرماه بود؛ ساعت حدود ۴ صبح؛ همچنان در تکاپوی اخذ رضایت از اولیای دم بودیم؛ آقای رحیمی به عنوان نماینده ی آیت الله لاریجانی، ریاست قوهقضاییه، در زندان اوین حضور داشت و نهایت تلاش خود را برای کشف واقعیت کرد. او اضافه می کند: برخلاف قاضی اجرای حکم، آقای رحیمی به «شهلا» گفت که وکیلت برای روشن شدن حقایق خیلی تلاش کرده و حتی از مرحومه تقاضا کرد که به خاطر وکیلت هم که شده چند کلمه صحبت کن، شاید موجبات رضایت اولیای دم فراهم شود.

واکنش گمرک به واردات شتر از کشورهای اروپایی
گمرک جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتشار اخباری درباره واردات شتر به کشور اعلام کرد: همه شترهای وارداتی در سالجاری تنها از محل تولیدات کشورهای پاکستان و افغانستان صورت گرفته و قید عنوان اسامی سایر کشورها به ویژه چند کشور اروپایی در آمار تجارت خارجی کشور مربوط به کشور محل انجام معامله است و کشور محل تولید کالا محسوب نمی شود.

هزینه 81 میلیون دلاری گلف‌بازی ترامپ!
ترامپ که در سخنراني‌هاي انتخاباتي‌‌اش خطاب به مردم آمريكا گفت:«من براي شما كار خواهم كرد و وقتي براي گلف‌بازي كردن نخواهم داشت.» اين جمله تاريخي ترامپ حالا نقل محافل و مجالس آمريكايي‌هاست‌‌؛ چراكه او شايد حتي بيش از اوباما براي گلف‌بازي كردن وقت مي‌گذارد. هر ساعت حضور ترامپ در زمين گلف، هزينه‌اي 514 هزار دلاري را برای مردم آمریکا به همراه دارد. او 75 بار در زمين گلف ديده شده و دست‌كم 24 بار گلف بازي كرده است. اين آمار در وب‌سايت Trumpgolfcount.com منتشر شده. اين وب‌سايت نه تنها دفعات حضور ترامپ در زمين گلف را برشمرده، بلكه طي محاسباتي اعلام كرده كه رئيس‌جمهور فعلي آمريكا چه مبلغي را براي گلف بازي كردن هزينه كرده است. درگزارش منتشره در روز 23 نوامبر سال 2017، اعلام شده كه ترامپ 81/107/849 دلار (برابر با 68 ميليون يورو) براي آنكه گلف‌بازي كند، هزينه كرده است

اخبار روزانه:
* تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد، نخست‌وزیر این رژیم به «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه هشدار داده است اگر اسد به طور رسمی با تداوم حضور نظامی ایران در سوریه موافقت کند، رژیم صهیونیستی به سوریه حمله نظامی خواهد کرد. گفتنی است، چند روز پیش نیز «بنیامین نتانیاهو» طی گفت‌وگوی تلفنی با «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه، مدعی شده بود فعالیت ایران در سوریه هدفی برای نیروهای اسرائیلی می‌شود و در صورت لزوم، اسرائیل دست به حمله خواهد زد.
* پایگاه آمریکایی «امریکن کانسروتیو» افشا کرد: با توجه به تحولات منطقه، سعودی‌ها به شدت نگران این بودند که حریری ممکن است به دامان ایران پناه ببرد و به همین علت طرحی را علیه ایران تهیه کرده و از حریری خواستند آن را اجرا کند؛ اما وی طرح عربستان برای مقابله با ایران را رد کرد و محمد‌بن‌سلمان تصمیم گرفت تلافی کرده و او را از قدرت پیاده کند.
* اسماعیل کوثری در واکنش به گزافه‌گویی‌های اخیر ولی‌عهد عربستان گفت: عربستان هیتلر را هم روسفید کرده است؛ چنانکه بن‌سلمان، آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی داعش را درست کردند که صد مرتبه بدتر از هیتلر بود. جانشین قرارگاه ثارالله گفت: هیتلر اگر کسی را اسیر می‌کرد، نمی‌کشت؛ اما داعش به پشتوانه عربستان 1700 نفر را که به اسارت گرفته بود، یک‌جا سر برید.
* سعد حریری در مصاحبه با یک نشریه سعودی گفت: دوست دارم نخست‌وزیر لبنان باقی بمانم و آنچه را که در عربستان بر من گذشت، نزد خودم نگاه می‌دارم. وی با بیان اینکه اگر حزب‌الله تغییر در شرایط موجود را نپذیرد، استعفا خواهم داد، افزود: حزب‌الله در امور کشورهای عربی دخالت می‌کند و جمهوری اسلامی ایران در پشت پرده این دخالت است!
* روزنامه اتریشی «وینر سایتونگ» نوشت: براساس اطلاعات صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) بیش از 11 میلیون کودک در یمن درگیر جنگ‌های داخلی به کمک فوری نیاز دارند. این روزنامه افزود: در یمن هر ده دقیقه یک کودک به یک بیماری که قابل پیشگیری است، مبتلا می‌شود. متأسفانه، جنگ در یمن جنگ علیه کودکان است.
*روزنامه عکاظ عربستان در خبري نوشته است یک منبع موثق به فدراسیون فوتبال عربستان اعلام کرده که کنفدراسیون فوتبال آسیا تیم های عربستانی را مجبور به حضور و بازی کردن در ایران نکرده است بلکه فقط از تيم هاي عربستاني خواسته تا مستندات و دلایلشان برای بازی نکردن را ارائه دهند تا تصمیم نهایی در جلسه آينده كنفدراسيون فوتبال آسيا گرفته شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: